Poprzedni
Następny

IFA 2019: AT-LP5X – najnowszy gramofon Audio-Techniki z napędem bezpośrednim

AT-LP5X

Bazując na swoim analogowym dziedzictwie i 57-letnim doświadczeniu w konstrukcji sprzętu audio, Audio-Technica przedstawia AT-LP5X – najnowszy gramofon z napędem bezpośrednim, który zapewnia wysoką jakość dźwięku w przystępnej cenie.

Jako naturalny następca niezwykle popularnego modelu AT-LP5, AT-LP5X bazuje na tej samej konstrukcji co swój poprzednik, jednocześnie korzystając z szeregu udoskonaleń i dodatków, w których skład wchodzi m.in. wkładka stereo Dual MM AT-VM95, będąca nowym modelem z legendarnej serii AT95E. Wkładka ta została fabrycznie zamontowana na główce AT-HS6. Chociaż zastosowane rozwiązanie stanowi znakomicie brzmiącą konfigurację od razu po rozpakowaniu, to użytkownicy mają możliwość dalszych modyfikacji, jeżeli zajdzie taka potrzeba.

Audio-Technica AT-LP5X

Do nowości należą również szybki start oraz cichobieżny silnik z bezpośrednim napędem kwarcowym, który oferuje obsługę trzech prędkości: 33, 45, a teraz nawet 78 obrotów na minutę (aczkolwiek w ostatnim przypadku, aby tak się stało, konieczne jest dodanie igły AT-VM95SP sprzedawanej osobno).

Ramię ma tę samą konstrukcję w kształcie litery J co AT-LP5 – wygląd ten jest nawiązaniem do klasycznych gramofonów Audio-Techniki z lat 60. i 70. XX wieku – i wykorzystuje metalowe zawieszenie krzyżakowe oraz precyzyjne łożyska. W połączeniu z regulowaną dynamiczną kontrolą anty-skatingu, która zapobiega niepożądanemu ruchowi ramienia, błędy śledzenia są dodatkowo minimalizowane, co z kolei gwarantuje płynniejsze odtwarzanie ulubionych płyt winylowych. Gramofon wyposażono w precyzyjnie obrobiony talerz z aluminium.

AT-LP5X zawiera wbudowany wymienny przedwzmacniacz obsługujący wkładki MM i MC, umożliwiający bezpośrednie podłączenie do komputera, domowego zestawu stereo, zasilanych głośników czy innych komponentów, które nie mają własnego przedwzmacniacza gramofonowego. Rozwiązanie „plug and play” pozwala użytkownikom gramofon wyjąć z opakowania i po chwili cieszyć się jego dźwiękiem. Z kolei wybór wkładek MM/MC pozwala na łatwą rozbudowę urządzenia poprzez zastosowanie wkładki z ruchomą cewką (MC).

Audio-Technica AT-LP5X

Kolejnym ulepszeniem w stosunku do AT-LP5 jest zewnętrzny zasilacz, który pomaga zredukować szum w torze sygnałowym, zwiększają czystość dźwięku. Listę funkcjonalności należy uzupełnić o port USB, otwierający użytkownikowi możliwość „digitalizacji” kolekcji winylowej. W zestawie znajdziemy kabel do podłączenia gramofonu do komputera PC, a także link do pobrania bezpłatnego oprogramowania Audacity, służącego do konwersji nagrań na MP3, WAV i inne formaty cyfrowe.

Chassis gramofonu wykonano z materiałów tłumiących wibracje oraz wewnętrznych elementów o dużej masie, których celem jest zminimalizowanie wszelkich rezonansów wpływających na jakość dźwięku. AT-LP5X charakteryzuje się eleganckim, czarnym matowym wykończeniem. Z gramofonem dostarczane są dodatkowe akcesoria, w których skład wchodzą: ciężka mata tłumiąca Audio-Techniki o grubości 5 mm, pokrywa przeciwpyłowa i kabel RCA.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: