Poprzedni
Następny

Debut Reference - najnowsza seria ELACA już dostępna w salonach Top Hi-Fi & Video Design

ELAC Debut Reference B6

Debut Reference to najnowsza seria ELAC-a będąca połączeniem bardzo dobrą jakości dźwięku oraz atrakcyjnej ceny. Na tę stworzoną przez Andrew Jonesa linię składają się trzy modele – podstawkowa kolumna głośnikowa DBR62, w pełni wolnostojąca konstrukcja DFR52 i głośnik centralny DCR52 – które już są dostępne w salonach Top Hi-Fi & Video Design.

Wprawdzie nazwa Debut Reference może wskazywać na bliskość z serią Debut, to w rzeczywistości ELAC poszedł znacznie dalej – poprzez wprowadzenie znaczących usprawnień akustycznych i wizualnych producentowi udało się uzyskać brzmienie zbliżone do bardziej zaawansowanych konstrukcji, lecz przy zachowaniu niższego poziomu cenowego w porównaniu z audiofilskimi modelami.

Trzy modele tworzą linię Debut Reference: serię otwiera podstawkowa kolumna głośnikowa DBR62, za flagową konstrukcję służy w pełni wolnostojący model DFR52, a gamę dopełnia głośnik centralny DCR52. DBR62 i DCR52 wykorzystują układ 2-drożny, natomiast DFR52 pracuje w układzie 3-drożnym. Projektanci dopełnili wszelkich starań, aby każdy z modeli brzmiał równie wspaniale, jak wygląda. Udało się to osiągnąć dzięki całkowicie nowym rozwiązaniom technicznym.

ELAC Debut Reference F5

W każdym z modeli z linii Debut Reference za wysokie tony odpowiada 25-milimetrowy przetwornik z tekstylną kopułką. Do uzyskania czystszego dźwięku inżynierowie sięgnęli po nowo opracowany falowód, który współgra z bardziej otwartą maskownicą. Zastosowane rozwiązanie pozwala wzmocnić odpowiedź górnego zakresu wysokich tonów.

Kolejne udoskonalenia dotyczą głośników pełniących w zależności od modelu rolę jednostki średnio-niskotonowej lub przetwornika średniotonowego i niskotonowego. Nowe, odlewane chassis zwiększa sztywność, z jednej strony wzmacniając przednią ściankę, z kolei z drugiej minimalizując rezonans samego chassis. Model DBR62 korzysta z jednego głośnika średnio-niskotonowego o średnicy 165 mm, głośnik centralny z dwóch jednostek średnio-niskotonowych o średnicy 133 mm, a flagowa kolumna z trzech głośników 133 mm, przy czym jeden z nich obsługuje zakres średniotonowy, pozostałe dwa niskotonowy.

ELAC Debut Reference DCR52

Konstruktorzy dopełnili wszelkich starań, aby seria Debut Reference sprostała wysokim oczekiwaniom użytkowników. Specjalna klamra spina górną płytę z bocznymi ściankami, w efekcie wzmacniając całą konstrukcję, ograniczając wibracje obudowy i tym samym redukując podbarwienia dźwięku powodowane przez pracujące kolumny głośnikowe. Kolejne innowacyjne rozwiązanie ma miejsce również w układzie bas-refleks. Projektanci ELAC-a zastosowali szczelinowe porty, które rozszerzają się na obu końcach wylotu, w ten sposób minimalizując szum generowany przez przepływające powietrze i wzmacniając odpowiedź basu, co udoskonala dynamikę niskich tonów. Model DBR62 zawiera jeden port wentylacyjny, DCR52 dwa, a DFR52 trzy.

Linia Debut Reference cechuje się obudowami z płyty MDF. Do wyboru są dwie wersje wykończenia każdego z modeli: biały front/obudowa dębowa, czarny front/obudowa orzechowa. Całości dopełniają magnetycznie mocowane maskownice, dzięki którym na przednich ściankach kolumn głośnikowych nie ma widocznych otworów.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: