Poprzedni
Następny

Czy aby na pewno warto kupować używany gramofon?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 0 komentarzy

Audio-Technica AT-LP5X

Kto nie chciałby mieć gramofonu w swoim systemie? Chyba każdy. Nie zawsze jednak wystarcza środków na zakup tego jedynego, wymarzonego modelu. I wtedy najczęściej pojawia się pokusa „rozeznania terenu” wśród modeli używanych, a nawet konstrukcji sprzed wielu lat. Bardzo kusząco wyglądają wtedy barwne opisy, odwołania do chwalebnej przeszłości, no i przede wszystkim niekiedy bardzo atrakcyjne ceny. Jak zatem odnieść się do takiej oferty?

Przede wszystkim z dużą dozą rozsądku i ostrożności. Beneficjentami rynku sprzętu używanego zasadniczo są sprzedający, a nie kupujący. Stąd też wynika duża rozpiętość cen. Dobrze zachowane kultowe modele ze złotej epoki niestety nie kosztują przysłowiowej stówki czy dwóch. Sprzedający dobrze wie, co sprzedaje, w jakim jest to stanie technicznym, a nawet wie ile zainwestował w przywrócenie tego do pełnej sprawności. Krótko mówiąc jest to temat raczej dla kolekcjonerów niż dla osób szukających bezproblemowych rozwiązań i dobrej jakości dźwięku.

Gorzej jest z mniej znanymi modelami, a zwłaszcza tymi, które zostały zdecydowanie tanio wycenione. Tutaj może pojawić się problem. Mimo solennych zapewnień, szybko może się okazać, że ów wymarzony gramofon dni swojej świetności dawno ma już za sobą i aby mieć z niego jakąkolwiek korzyść potrzebna będzie mu kuracja – najczęściej niestety nie najtańsza.

Dlaczego?  Ponieważ do modeli sprzed 30, 40 lat nie zawsze dostępne są jeszcze części na wymianę, a niekiedy brak też dokumentacji technicznej, co może utrudnić życie serwisantowi, co oczywiście znajdzie swój finał w rachunku za naprawę. Warto zatem realnie policzyć koszty związane nie tylko z zakupem używanego urządzenia, ale też przywróceniem mu dawnej świetności. Kolejnym zagadnieniem będzie czynnik czasu. Na jak długo wystarczy naprawa, czy wkrótce nie okaże się, że coś innego, kolejnego padło i znów potrzebne będą nakłady finansowe.

TEAC TN-3B

Jak więc rozpocząć swoją przygodę z gramofonem? Pomijając sytuację, w której dziedziczy się ciekawy i w pełni sprawny gramofon po rodzinie, stanowczo radzimy zakup nowego urządzenia.

Jakie są tego korzyści:

  • otrzymujemy całkowicie nowy, w pełni sprawny produkt,
  • współczesna technologia,
  • wykonanie z części obecnie dostępnych,
  • zgodność z aktualnymi normami i rozwiązaniami technicznymi,
  • wsparcie serwisowe (gwarancję i obsługę pogwarancyjną).

A jakie są wątpliwe uroki zakupu starego sprzętu:

  • brak informacji o sposobie eksploatacji,
  • ukryte wady i usterki, jakie mogą się pojawić wkrótce po zakupie,
  • brak dostępu do oryginalnych części zamiennych,
  • konieczność stosowania przejściówek (wtyki, mocowanie wkładki),
  • brak oficjalnego wsparcia serwisowego poza ogólnymi usługami komercyjnymi.

Możliwość dalszego upgradowania nowych konstrukcji przez wymianę wkładki, dodanie firmowych akcesoriów.

Linn Majik LP12

Gramofony z bieżącej produkcji, oprócz swojej świeżości i pełnej sprawności, mają jeszcze jeden walor. Mowa jest o możliwości dalszego ulepszania. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że nie chodzi tutaj o ingerowanie w samą konstrukcję czy układ elektryczny gramofonu. Te sprawy określają precyzyjnie warunki gwarancji. Natomiast pozostaje bardzo szerokie pole do zmiany wkładki gramofonowej, a nawet samej igły na lepszą. Dodanie specjalistycznej slip-maty czy ustawienie urządzenia na specjalistycznej platformie antywibracyjnej nie narusza postanowień gwarancji, daje jednak słyszalną poprawę brzmienia. Bardziej masywne gramofony (chodzi o ciężar talerza i konstrukcję łożyska napędowego) umożliwiają zastosowanie docisku do płyt. Tańsze i lżejsze konstrukcje mogą mieć z tym kłopot, więc zalecamy daleko idącą ostrożność w tym zakresie. Ostatnią grupą akcesoriów, którymi warto wzbogacić nasz gramofon będzie szczoteczka antyelektrostatyczna (np. z włókna węglowego), środki do pielęgnacji płyt, a przypadku osób chętnie korzystających z różnych wkładek – wymienne główki  (headshelle), dedykowane przeciwagi, wagi do pomiaru siły nacisku igły na płytę, a nawet szablony do ustawiania geometrii wkładki.

Z wkładek gramofonowych możemy polecić znakomite wyroby japońskiej firmy Audio-Technica. Dla początkujących fanów winylu i nie tylko proponujemy najnowsze przetworniki z serii AT-VM95, które bardzo łatwo upgrade’ować przez wymianę samej igły. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z wyższych modeli w ofercie tego producenta – serie AT-VM5xx, a nawet i AT-VM7xx. Oczywiście podczas doboru należy uwzględnić kryterium cenowe. Wkładka nie powinna być droższa niż jakieś 30% ceny samego gramofonu, może z wyjątkiem najtańszych konstrukcji. W związku z powyższym zastosowanie wkładek MC, nawet tych najtańszych zwyczajnie mija się z celem.

Rozbudowa posiadanego systemu do słuchania płyt winylowych

Gramofony i ta część sprzętu, która odpowiada za odtwarzanie płyt gramofonowych, charakteryzują się dużym potencjałem do dalszej rozbudowy (rozwoju). Mając całkiem prosty i tani model, po wyczerpaniu możliwości dalszego ulepszania, należy się liczyć ze zmianą gramofonu na zdecydowanie lepszy, niestety kosztowniejszy.

ELAC Miracord 60

Alternatywną ścieżką rozwoju może być wymiana części toru sygnałowego. Na przykład, zrezygnowanie z korzystania z stopnia gramofonowego wbudowanego w posiadany amplituner czy wzmacniacz zintegrowany, na korzyść czegoś autonomicznego, bardziej wyrafinowanego. Zewnętrzne przedwzmacniacze gramofonowe to przysłowiowe państwo w państwie. Można zacząć od czegoś niedrogiego, lecz wyraźnie lepszego od standardowego wyposażenia wzmacniaczy czy amplitunerów. Z czasem warto się przesiąść na coś, co zapewni nam większą funkcjonalność (regulacje parametrów wejściowych, możliwość obsługi różnych typów wkładek – MM i MC) albo bardziej dojrzały charakter brzmienia, zależnie od indywidualnej sytuacji.

Przykłady z oferty salonów Top HiFi & Video Design

Wybraliśmy trzy ciekawe i atrakcyjne wizualnie konstrukcje gramofonów, stanowiące wartościową alternatywę dla używanych gramofonów, nawet tych, które niegdyś okupowały całkiem wysokie pozycje w cennikach swoich producentów. Co więcej, charakteryzują się one znacznie wyższą jakością brzmienia niż bardziej przystępne cenowo (podstawowe) modele z naszej oferty, a także spełniają wymagania stawiane urządzeniom typu „plug and play”.

Gramofon Audio-Technica AT-LP5X

Najnowsza propozycja japońskiego specjalisty od gramofonów, wkładek gramofonowych i słuchawek. Jest to w pełni manualne urządzenie z napędem bezpośrednim. AT-LP5X jest zwieńczeniem ponad 50-letniego doświadczenia Audio-Techniki w tworzeniu urządzeń audio. W modelu tym zastosowane zostały nowe rozwiązania techniczne i jednocześnie projektanci zadbali o to, aby konstrukcja zachowała styl i znakomitą jakość dźwięku swojego poprzednika - modelu AT-LP5.

AT-LP5X

Gramofon AT-LP5X został wyposażony w ramię w kształcie litery J oraz precyzyjne łożyska w przegubie kardanowym, które pozwalają zminimalizować błędy śledzenia. Na końcu ramienia znajduje się regulowana przeciwwaga, a także regulowany system antysktingu. Wkładkę AT-VM95E z podwójnymi magnesami ustawionymi w kształcie litery V zainstalowano i wyregulowano fabrycznie w wymiennej główce (headshellu) AT-HS6.

Do budowy AT-LP5X zastosowano wytłumiające materiały antywibracyjne z masywnymi metalowymi wstawkami umieszczonymi w podstawie gramofonu. Takie rozwiązanie ma na celu wydatną redukcję akustycznego sprzężenia zwrotnego dla niskich częstotliwości. Natomiast za napędzanie precyzyjnie obrobionego, odlewanego talerza aluminiowego odpowiada cichy silnik z napędem bezpośrednim. Przewidziano możliwość wyboru prędkości (33 1/3, 45 i 78 obr./min). W zestawie z gramofonem znajduje się także gumowa mata przeciwpoślizgowa o grubości 5 mm, dodatkowo tłumiąca zewnętrzne zakłócenia o niskich częstotliwościach.

Audio-Technica AT-LP5X

Funkcjonalność AT-LP5X zwiększa wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie tego gramofonu do dowolnego systemu stereo, głośników aktywnych czy innych urządzeń audio bez wejścia Phono. Ponadto wbudowany port USB wraz z przetwornikiem A/D jest przydatny w celu bezpośredniego podłączenia do komputera i zgrania płyt analogowych do postaci cyfrowej.

Gramofon TEAC TN-4D

Jest to znakomicie wykonany, klasyczny gramofon z napędem bezpośrednim. Posiada niską, ale nadzwyczajnie elegancką podstawę. Możliwe było to do osiągnięcia dzięki zastosowaniu nowo opracowanego bezszczotkowego silnika prądu stałego o zwartej budowie. Napęd taki charakteryzuje się niezwykłą stabilnością pracy. W tym celu projektanci z firmy TEAC zastosowali układ sprzężenia zwrotnego z rezonatorem. Zastosowane rozwiązanie pozwala na zwiększenie płynności obrotów, eliminując zjawiska skokowe momentu obrotowego, które powstają przy wchodzeniu kolejnych nabiegunników wirnika lub stojana w pole magnetyczne magnesu stałego.

TEAC TN-4D

Kolejnym nowym elementem konstrukcyjnym wyróżniającym TN-4D jest ramię w kształcie litery S. Opracowano je przy współpracy z firmą SAEC Corporation, cenionym na świecie producentem zaawansowanych technicznie ramion, wykorzystujących łożyska typu nożowego. Efektem jest dokładny, niezwykle rozdzielczy dźwięk, którego ramiona z konwencjonalnymi łożyskami nie są w stanie zagwarantować.

Dopełnieniem konstrukcji jest wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, zrealizowany na bazie wysokiej klasy wzmacniacza operacyjnego NJM8080, który został zaprojektowany przez New Japan Radio, specjalnie z myślą o systemach hi-fi. Ponadto, konstruktorzy na tylnej ściance TN-4D umieścili port USB, który pozwala zarchiwizować analogową kolekcję wprost na komputerze PC/MAC.

TEAC TN-4D

Gramofon ma preinstalowaną w wymiennej główce (headshellu) cenioną przez wielu audiofilów i melomanów wkładkę Oyster MM firmy Sumiko – legendarnego amerykańskiego producenta wkładek.

Gramofon Clearaudio Concept

Niemiecki producent - firma Clearaudio jest niekwestionowanym liderem na rynku gramofonów. Z tego też względu nawet najbardziej przystępne cenowo modele z oferty tego producenta takie jak na przykład prezentowany Concept zawierają w sobie technologie spotykane w gramofonach klasy Hi-End. Dzięki temu zdobył on wiele nagród, oraz uznanie użytkowników na całym świecie.

Gramofon ten łączy w sobie zaawansowaną technologię, oraz prostą i estetyczną formę. Podstawa modelu Concept została wykonana z kompozytu złożonego z różnych materiałów, między innymi włókien drewna i tworzyw sztucznych. Dzięki temu ramię i wkładka są izolowane od wibracji, które mogłyby zakłócić ich działanie i wprowadzić do dźwięku zniekształcenia.

Concept (MM) czarny + docisk + pokrywa + szczotka

Silnik napędzający talerz został odsprzęgnięty mechanicznie od podstawy gramofonu. Dzięki temu wibracje pracującego silnika nie są przenoszone na pozostałe elementy urządzenia. W celu stabilizacji obrotów talerza, silnik zasilony został przez zewnętrzny stabilizator napięcia. Ramię modelu Concept zostało wyposażone w łożysko magnetyczne o bardzo małych oporach pracy. W związku z tym, wkładka może swobodniej poruszać się po płycie gramofonowej.

Gramofon Clearaudio Concept dostarczany jest już skonfigurowany z firmową wkładką Clearaudio Concept MM v2. Dzięki temu wystarczy wyjąć go z opakowania, ustawić, podłączyć, położyć na nim płytę i słuchać swoje ulubione płyty. Dostępny jest w kolorze czarnym, połączonym z czarnym, lub aluminiowym bokiem, oraz wersje z jasnym, lub ciemnym drewnem.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy posiadamy nowy, czy używany gramofon – warto poznać i docenić jego uroki. Trzeba jednak ustrzec się przed kłopotami, które skutecznie mogą odebrać nam całą przyjemność ze słuchania winyli. Używany czy mocno wysłużony gramofon kupiony z niepewnego źródła (na targu, bazarze etc.) za przysłowiową stówkę czy dwie, może uczynić z naszej pasji istne piekło. Warto zatem się zastanowić, czy aby na pewno warto fundować sobie taką nieprzyjemną sytuację.

Thorens

Decydując się na zakup nowego urządzenia mamy gwarancję, że wszystko będzie w porządku. A w razie czego będziemy mieli zagwarantowaną profesjonalną pomoc i właściwy serwis w okresie pogwarancyjnym. Co więcej, współczesne zestawy z gramofonem w roli głównej można śmiało rozbudowywać eksperymentując z przedwzmacniaczami, zewnętrznymi regulatorami obrotów czy zewnętrznymi zasilaczami. No i wreszcie, gdy „wyrośniemy” z posiadanego sprzętu, łatwiej nam będzie go odsprzedać, jako relatywnie nowszy od urządzeń vintage’owych i lepiej zadbany, a potem kupić kolejny bardziej zaawansowany i lepiej brzmiący.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: