Poprzedni
Następny

Czy warto kupić gramofon używany? Jaki używany gramofon kupić?

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 0 komentarzy

Kto nie chciałby mieć gramofonu w swoim systemie? Chyba każdy. Nie zawsze jednak wystarcza środków na zakup tego jedynego, wymarzonego modelu. I wtedy najczęściej pojawia się pokusa „rozeznania terenu” wśród modeli używanych, a nawet konstrukcji sprzed wielu lat. Bardzo kusząco wyglądają wtedy barwne opisy, odwołania do chwalebnej przeszłości, no i przede wszystkim niekiedy bardzo atrakcyjne ceny. Jak zatem odnieść się do takiej oferty? Przede wszystkim z dużą dozą rozsądku i ostrożności.

Audio-Technica AT-LP5X, Ramię w kształcie litery S

Spis treści: Czy warto kupić gramofon używany?

 1. Używane gramofony, czyli sprzęt z drugiej ręki
 2. A może jednak nowy gramofon?
 3. Zalety nowych gramofonów
 4. Polecane wkładki gramofonowe
 5. Rozbudowa systemu do słuchania płyt winylowych
 6. Przykłady z oferty salonów Top HiFi & Video Design
 7. Czy warto kupić używany gramofon? - pytania i odpowiedzi (FAQ)
 8. Podsumowanie

Używane gramofony, czyli sprzęt z drugiej ręki

Przede wszystkim z dużą dozą rozsądku i ostrożności. Beneficjentami rynku sprzętu używanego zasadniczo są sprzedający, a nie kupujący. Stąd też wynika duża rozpiętość cen. Dobrze zachowane kultowe modele ze złotej epoki niestety nie kosztują przysłowiowej stówki czy dwóch. Sprzedający dobrze wie, co sprzedaje, w jakim jest to stanie technicznym, a nawet wie ile zainwestował w przywrócenie tego do pełnej sprawności. Krótko mówiąc jest to temat raczej dla kolekcjonerów niż dla osób szukających bezproblemowych rozwiązań i dobrej jakości dźwięku.

Gorzej jest z mniej znanymi modelami, a zwłaszcza tymi, które zostały zdecydowanie tanio wycenione. Tutaj może pojawić się problem. Mimo solennych zapewnień, szybko może się okazać, że ów wymarzony gramofon dni swojej świetności dawno ma już za sobą i aby mieć z niego jakąkolwiek korzyść potrzebna będzie mu kuracja – najczęściej niestety nie najtańsza.

Dlaczego?  Ponieważ do modeli sprzed 30, 40 lat nie zawsze dostępne są jeszcze części na wymianę, a niekiedy brak też dokumentacji technicznej, co może utrudnić życie serwisantowi, co oczywiście znajdzie swój finał w rachunku za naprawę. Warto zatem realnie policzyć koszty związane nie tylko z zakupem używanego urządzenia, ale też przywróceniem mu dawnej świetności. Kolejnym zagadnieniem będzie czynnik czasu. Na jak długo wystarczy naprawa, czy wkrótce nie okaże się, że coś innego, kolejnego padło i znów potrzebne będą nakłady finansowe.

Gramofon Luxman

A może jednak nowy gramofon?

Jak więc rozpocząć swoją przygodę z gramofonem? Pomijając sytuację, w której dziedziczy się ciekawy i w pełni sprawny gramofon po rodzinie, stanowczo radzimy zakup nowego urządzenia.

Jakie są tego korzyści:

 • otrzymujemy całkowicie nowy, w pełni sprawny produkt,

 • współczesna technologia,

 • wykonanie z części obecnie dostępnych,

 • zgodność z aktualnymi normami i rozwiązaniami technicznymi,

 • wsparcie serwisowe (gwarancję i obsługę pogwarancyjną).

A jakie są wątpliwe uroki zakupu starego sprzętu:

 • brak informacji o sposobie eksploatacji,

 • ukryte wady i usterki, jakie mogą się pojawić wkrótce po zakupie,

 • brak dostępu do oryginalnych części zamiennych,

 • konieczność stosowania przejściówek (wtyki, mocowanie wkładki),

 • brak oficjalnego wsparcia serwisowego poza ogólnymi usługami komercyjnymi.

Możliwość dalszego upgradowania nowych konstrukcji przez wymianę wkładki, dodanie firmowych akcesoriów.

Samo ramię to nie wszystko, istotne są także pozostałe elementy z nim powiązane, a więc wkładka i igła

Zalety nowych gramofonów

Gramofony z bieżącej produkcji, oprócz swojej świeżości i pełnej sprawności, mają jeszcze jeden walor. Mowa jest o możliwości dalszego ulepszania. W tym miejscu należy wyraźnie podkreślić, że nie chodzi tutaj o ingerowanie w samą konstrukcję czy układ elektryczny gramofonu. Te sprawy określają precyzyjnie warunki gwarancji. Natomiast pozostaje bardzo szerokie pole do zmiany wkładki gramofonowej, a nawet samej igły na lepszą. Dodanie specjalistycznej slip-maty czy ustawienie urządzenia na specjalistycznej platformie antywibracyjnej nie narusza postanowień gwarancji, daje jednak słyszalną poprawę brzmienia.

Bardziej masywne gramofony (chodzi o ciężar talerza i konstrukcję łożyska napędowego) umożliwiają zastosowanie docisku do płyt. Tańsze i lżejsze konstrukcje mogą mieć z tym kłopot, więc zalecamy daleko idącą ostrożność w tym zakresie. Ostatnią grupą akcesoriów, którymi warto wzbogacić nasz gramofon będzie szczoteczka antyelektrostatyczna (np. z włókna węglowego), środki do pielęgnacji płyt, a przypadku osób chętnie korzystających z różnych wkładek – wymienne główki  (headshelle), dedykowane przeciwwagi, wagi do pomiaru siły nacisku igły na płytę, a nawet szablony do ustawiania geometrii wkładki.

Polecane wkładki gramofonowe

Z wkładek gramofonowych możemy polecić znakomite wyroby japońskiej firmy Audio-Technica. Dla początkujących fanów winylu i nie tylko proponujemy najnowsze przetworniki z serii AT-VM95, które bardzo łatwo upgrade’ować przez wymianę samej igły. Bardziej zaawansowani użytkownicy mogą skorzystać z wyższych modeli w ofercie tego producenta – serie AT-VM5xx, a nawet i AT-VM7xx.

Oczywiście podczas doboru należy uwzględnić kryterium cenowe. Wkładka nie powinna być droższa niż jakieś 30% ceny samego gramofonu, może z wyjątkiem najtańszych konstrukcji. W związku z powyższym zastosowanie wkładek MC, nawet tych najtańszych zwyczajnie mija się z celem.

Gramofon Luxman, widok z góry, tego typu modeli raczej nie dostaniesz na Allegro

Rozbudowa systemu do słuchania płyt winylowych

Gramofony i ta część sprzętu, która odpowiada za odtwarzanie płyt gramofonowych, charakteryzują się dużym potencjałem do dalszej rozbudowy (rozwoju). Mając całkiem prosty i tani model, po wyczerpaniu możliwości dalszego ulepszania, należy się liczyć ze zmianą gramofonu na zdecydowanie lepszy, niestety kosztowniejszy.

Alternatywną ścieżką rozwoju może być wymiana części toru sygnałowego. Na przykład, zrezygnowanie z korzystania z stopnia gramofonowego wbudowanego w posiadany amplituner czy wzmacniacz zintegrowany, na korzyść czegoś autonomicznego, bardziej wyrafinowanego. Zewnętrzne przedwzmacniacze gramofonowe to przysłowiowe państwo w państwie. Można zacząć od czegoś niedrogiego, lecz wyraźnie lepszego od standardowego wyposażenia wzmacniaczy czy amplitunerów. Z czasem warto się przesiąść na coś, co zapewni nam większą funkcjonalność (regulacje parametrów wejściowych, możliwość obsługi różnych typów wkładek – MM i MC) albo bardziej dojrzały charakter brzmienia, zależnie od indywidualnej sytuacji.

Sprawdź również: Jaki gramofon dla początkujących i dla zaawansowanych - ranking

Przykłady z oferty salonów Top HiFi & Video Design

Wybraliśmy trzy ciekawe i atrakcyjne wizualnie konstrukcje gramofonów, stanowiące wartościową alternatywę dla używanych gramofonów, nawet tych, które niegdyś okupowały całkiem wysokie pozycje w cennikach swoich producentów. Co więcej, charakteryzują się one znacznie wyższą jakością brzmienia niż bardziej przystępne cenowo (podstawowe) modele z naszej oferty.

Gramofon Audio-Technica AT-LP5X – wbudowany przedwzmacniacz

Najnowsza propozycja japońskiego specjalisty od gramofonów, wkładek gramofonowych i słuchawek. Jest to w pełni manualne urządzenie z napędem bezpośrednim. AT-LP5X jest zwieńczeniem ponad 50-letniego doświadczenia Audio-Techniki w tworzeniu urządzeń audio. W modelu tym zastosowane zostały nowe rozwiązania techniczne i jednocześnie projektanci zadbali o to, aby konstrukcja zachowała styl i znakomitą jakość dźwięku swojego poprzednika - modelu AT-LP5.

Audio-Technica AT-LP5, potencjometry do kontroli odtwarzania

Gramofon AT-LP5X został wyposażony w ramię w kształcie litery J oraz precyzyjne łożyska w przegubie kardanowym, które pozwalają zminimalizować błędy śledzenia. Na końcu ramienia znajduje się regulowana przeciwwaga, a także regulowany system antysktingu. Wkładkę AT-VM95E z podwójnymi magnesami ustawionymi w kształcie litery V zainstalowano i wyregulowano fabrycznie w wymiennej główce (headshellu) AT-HS6.

Do budowy AT-LP5X zastosowano wytłumiające materiały antywibracyjne z masywnymi metalowymi wstawkami umieszczonymi w podstawie gramofonu. Takie rozwiązanie ma na celu wydatną redukcję akustycznego sprzężenia zwrotnego dla niskich częstotliwości. Natomiast za napędzanie precyzyjnie obrobionego, odlewanego talerza aluminiowego odpowiada cichy silnik z napędem bezpośrednim. Przewidziano możliwość wyboru prędkości (33 1/3, 45 i 78 obr./min). W zestawie z gramofonem znajduje się także gumowa mata przeciwpoślizgowa o grubości 5 mm, dodatkowo tłumiąca zewnętrzne zakłócenia o niskich częstotliwościach.

Funkcjonalność AT-LP5X zwiększa wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM/MC. Umożliwia on bezpośrednie podłączenie tego gramofonu do dowolnego systemu stereo, głośników aktywnych czy innych urządzeń audio bez wejścia Phono. Ponadto wbudowany port USB wraz z przetwornikiem A/D jest przydatny w celu bezpośredniego podłączenia do komputera i zgrania płyt analogowych do postaci cyfrowej.

Gramofon Clearaudio Concept – konstrukcja odporna na wibracje

Niemiecki producent - firma Clearaudio jest niekwestionowanym liderem na rynku gramofonów. Z tego też względu nawet najbardziej przystępne cenowo modele z oferty tego producenta takie jak na przykład prezentowany Concept zawierają w sobie technologie spotykane w gramofonach klasy Hi-End. Dzięki temu zdobył on wiele nagród, oraz uznanie użytkowników na całym świecie.

Gramofon ten łączy w sobie zaawansowaną technologię, oraz prostą i estetyczną formę. Podstawa modelu Concept została wykonana z kompozytu złożonego z różnych materiałów, między innymi włókien drewna i tworzyw sztucznych. Dzięki temu ramię i wkładka są izolowane od wibracji, które mogłyby zakłócić ich działanie i wprowadzić do dźwięku zniekształcenia.

Gramofon Clearaudio Concept

Silnik napędzający talerz został odsprzęgnięty mechanicznie od podstawy gramofonu. Dzięki temu wibracje pracującego silnika nie są przenoszone na pozostałe elementy urządzenia. W celu stabilizacji obrotów talerza, silnik zasilony został przez zewnętrzny stabilizator napięcia. Ramię modelu Concept zostało wyposażone w łożysko magnetyczne o bardzo małych oporach pracy. W związku z tym, wkładka może swobodniej poruszać się po płycie gramofonowej.

Gramofon Clearaudio Concept dostarczany jest już skonfigurowany z firmową wkładką Clearaudio Concept MM v2. Dzięki temu wystarczy wyjąć go z opakowania, ustawić, podłączyć, położyć na nim płytę i słuchać swoje ulubione płyty. Dostępny jest w kolorze czarnym, połączonym z czarnym, lub aluminiowym bokiem, oraz wersje z jasnym, lub ciemnym drewnem.

Gramofon Thorens TD 1500 – napęd paskowy

Gramofon TD 1500 firmy Thorens to konstrukcja, która zarówno swoją nazwą, jak i designem nawiązuje do model TD 150 tego producenta. Pierwowzór zadebiutował na rynku już w 1965 r. To wtedy po raz pierwszy, za sprawą Thorensa w masowo produkowanym odtwarzaczu płyt winylowych zastosowano sub-chassis zawieszone na specjalnych sprężynach z wewnętrznym talerzem, który napędzany był z wykorzystaniem płaskiego paska. Model TD 1500 łączy tradycję z nowoczesnością, ponieważ pod wieloma względami naśladuje legendarnego już poprzednika, ale jednocześnie nie brakuje tu rozwiązań technicznych rodem z XXI w.

Gramofon Thorens TD 1500

Thorens TD 1500 to pod względem obsługi w pełni manualna konstrukcja. Ma sub-chassis z trzema sprężynami stożkowymi odsprzęgającymi talerz i ramię od silnika. Sprężyny można wyregulować od góry przez odpowiednie otwory w talerzu, a dzięki temu nie ma konieczności jego demontowania.

Talerz w modelu TD 1500 wykonany jest z odlewu aluminiowego i obraca się na łożysku Delrin, co gwarantuje niezwykle płynną pracę urządzenia. Prędkość obrotowa silnika prądu stałego zastosowanego w tym urządzeniu jest kontrolowana elektronicznie, a odchylenia są automatycznie korygowane. Przekłada się to na niezwykle niską wartość parametru określanego w branżowej nomenklaturze jako kołysanie i drżenie.

W gramofonie preinstalowana jest wkładka Ortofon 2M Bronze z igłą o szlifie Fine Line. Urządzenie ma ponadto precyzyjne ramię Thorens TP 150 ze standardowym złączem SME. Wyposażone jest ponadto w wejścia zbalansowane (XLR) i niezbalansowane (RCA). Napęd paskowy gramofonu TD 1500 obsługuje dwie prędkości obrotu płyty: 33 1/3, 45 obr./min.

Zobacz również: Thorens TD 1500 – gramofon nie tylko dla melomana

Gramofon House of Marley - sprawny i niepozorny model, automatyka

Czy warto kupić używany gramofon? - pytania i odpowiedzi (FAQ)

Czy warto kupić stary gramofon?

Starszy, używany, ale jednocześnie w pełni sprawny gramofon warto kupić szczególnie na początek przygody z odtwarzaniem płyt winylowych. Zakup dobrej jakości modelu w atrakcyjnej cenie pozwoli wejść w świat analogowego dźwięku, a jednocześnie nie obciążyć zanadto domowego budżetu. Warto jednak realnie policzyć koszty związane nie tylko z zakupem używanego urządzenia, ale też ewentualnym przywróceniem mu dawnej świetności, co niekiedy, szczególnie z uwagi na brak dostępności części zamiennych, może okazać się trudne lub wręcz niemożliwe w realizacji.

Jaki dobry używany gramofon?

Wybierając najlepszy dla siebie gramofon warto sprawdzić produkty takich marek jak Audio-Technica, Thorens lub Clearaudio, które oferują dobrej jakości gramofony w różnych segmentach cenowych. Zainteresowanym odtwarzaniem płyt winylowych w najwyższej jakości szczególnie polecamy konstrukcje klasy hi-end, których szczególnie w ofercie Clearaudio nie brakuje. W wypadku zakupu używanego gramofonu istotna jest jednak nie tylko marka lub konkretny model, ale przede wszystkim stan, w jakim jest dana konstrukcja.

Ile kosztuje dobry gramofon?

Dobry gramofon można kupić już nawet za ok. 1000 zł. Co istotne, niewygórowana cena nie musi wiązać się z ograniczeniem funkcjonalności urządzenia lub gorszą jakością dźwięku. Dostępne obecnie na rynku modele są standardowo wyposażane są w różne udogodnienia – wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, złącze USB (do zgrywania zawartości winyla do plików cyfrowych) lub moduł Bluetooth (pozwalający na przesyłanie strumieniowo muzyki i bezprzewodową współpracę gramofonu, np. z głośnikami aktywnymi obsługującymi ten standard komunikacji).

Szukasz nowego gramofonu w dobrej cenie? Zobacz również: Gramofon do 1000 zł

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy posiadamy nowy, czy używany gramofon – warto poznać i docenić jego uroki. Trzeba jednak ustrzec się przed kłopotami, które skutecznie mogą odebrać nam całą przyjemność ze słuchania winyli. Używany czy mocno wysłużony gramofon kupiony z niepewnego źródła (na targu, bazarze etc.) za przysłowiową stówkę czy dwie, może uczynić z naszej pasji istne piekło. Warto zatem się zastanowić, czy aby na pewno warto fundować sobie taką nieprzyjemną sytuację.

Gramofon Thorens, napęd paskowy

Decydując się na zakup nowego urządzenia mamy gwarancję, że wszystko będzie w porządku. A w razie czego będziemy mieli zagwarantowaną profesjonalną pomoc i właściwy serwis w okresie pogwarancyjnym. Co więcej, współczesne zestawy z gramofonem w roli głównej można śmiało rozbudowywać eksperymentując z przedwzmacniaczami, zewnętrznymi regulatorami obrotów czy zewnętrznymi zasilaczami. No i wreszcie, gdy „wyrośniemy” z posiadanego sprzętu, łatwiej nam będzie go odsprzedać, jako relatywnie nowszy od urządzeń vintage’owych i lepiej zadbany, a potem kupić kolejny bardziej zaawansowany i lepiej brzmiący.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: