Poprzedni
Następny

Thorens TD 1500 – gramofon nie tylko dla melomana

Najlepiej byłoby mieć w swoim systemie audio same topowe modele, ale w większości wypadków musimy iść na pewne ustępstwa, szukając kompromisów i balansując między jakością a ceną sprzętu. Już w grudniu 2021 r. pojawi się na naszym rynku urządzenie, które jest właśnie takim kompromisem. Jest to gramofon Thorens TD 1500 – prosty w obsłudze, a jednocześnie zaawansowany technicznie odtwarzacz winyli.

gramofon Thorens TD 1500

TD 150, czyli starszy „brat”

Zanim zaprezentujemy bliżej model TD 1500, jeszcze tylko krótka historia powstania jego starszego „brata” – modelu TD 150, który został zaprezentowany już w latach 60. ubiegłego wieku. Maszyna ta była pod wieloma względami rewolucyjna. Producent zastosował w niej napęd paskowy, który w tamtych czasach był pewnego rodzaju zmianą jakościową i zaczął zastępować tzw. idler (napęd, w którym kółko połączone z silnikiem, dotykając talerza, napędzało cały układ).

Prawdziwą innowacją było też zastosowanie subchassis podwieszonego na trzypunktowym zawieszeniu za pomocą sprężyn wypełnionych w środku gąbką. Rozwiązanie to spowodowało znaczne ograniczenie wibracji. Nie zanudzając rozwiązaniami technicznymi, Thorens TD 150 dawał możliwość skorzystania zarówno z obrotów 33 1/3 RPM, jak i 45 RPM.

gramofon Thorens TD 1500

Podobieństwa i różnice z TD 150

Gramofon TD 1500, mimo swojej prostoty i wizualnego podobieństwa do TD 150, został zaopatrzony w nowoczesne materiały i rozwiązania. Nowy Thorens obsługiwany jest w pełni manualnie, co jest ukłonem dla użytkowników mających już doświadczenie z odtwarzaniem winyli. Tak jak jego ceniony poprzednik, ma on subchassis i podobnie rozwiązane zawieszenie – oparte na trzech stożkowych sprężynach. W przeciwieństwie do TD 150 sprężyny te można regulować przez odpowiednie otwory w talerzu, co znacznie ułatwia ich prawidłowe ustawienie (w tym celu nawet nie trzeba zdejmować talerza).

Sam talerz w modelu TD 1500 waży 1,4 kg i ma 22 mm grubości. Wykonany jest z odlewu aluminiowego o szlifowanych krawędziach. Obraca się na łożysku Delrin, które gwarantuje niezwykle płynną pracę. Prędkość silnika prądu stałego jest regulowana elektronicznie. Wyjątkowość w swojej klasie TD 1500 pokazuje również przez swoje nietypowe – jak dla gramofonu – wyposażenie, ponieważ oprócz pary gniazd RCA, ma wyjścia XLR.

gramofon Thorens TD 1500

Nowe ramię, czyli TP 150

Firma Thorens opracowała dla nowego urządzenia nowe ramię o symbolu TP 150. Jest ono podobne do ramienia TP 124 używanego w modelu TD 124 DD. Ma ono efektywną masę 14 gramów, regulowaną wysokość i azymut oraz standardowe złącze SME, dzięki czemu headshell można łatwo zamienić na inny. Jest to niezwykle istotne, jeśli słuchamy różnorodnej muzyki.

Antyskating jest ustawiany przez przesuwający się ciężarek ulokowany w podstawie ramienia. Regulacja odbywa się za pomocą nylonowej nici prowadzonej po rubinowym łożysku, co gwarantuje płynną pracę. Siła docisku ustawiana jest klasycznie – na podziałkę dwuczęściową przeciwwagą. Pozwala to na wybór szerokiej gamy przetworników, o masie od 6 do 30 gramów.

Nowy gramofon TD 1500, bazując na sukcesie starszego „brata”, łączy w sobie tradycyjne rozwiązania Thorensa z nowoczesnością. Wysokiej jakości przetwornik 2M Bronze firmy Ortofon jest fabrycznie zamontowany i skalibrowany. Thorens TD 1500 będzie dostępny w kolorze orzechowym lub czarnym, każda z tych wersji wykończona jest lakierem na wysoki połysk.

gramofon Thorens TD 1500 (2)

Gramofony firmy Thorens znajdziesz w salonach sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą fachowych doradców z pewnością dobierzesz odtwarzacz płyt winylowych doskonale dopasowany do Twoich potrzeb.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: