Poprzedni
Następny

Czołówki seriali, które pamięta się długo

Pewnie każdy z nas na hasło “najlepsza czołówka serialu” natychmiast rzuciłby kilkoma tytułami, które podbiły nie tylko jego kino domowe, ale i serce. Damy sobie rękę uciąć, że odpowiedzi byłyby skrajnie różne! Nasze typy znajdują się poniżej – a jakie są Wasze?

BoJack Horseman

 

Przez sześć sezonów “BoJack Horseman” serwował swoim widzom całą konstelację emocji, abstrakcyjnego poczucia humoru i tego, czego szuka w serialach wielu z nas – możliwości odnalezienia w nich chociażby małego odbicia naszego własnego życia. Mało kto jednak wie, że twórcy serialu zadbali również o to, żeby czołówka każdorazowo odzwierciedlała to, co w danym sezonie dzieje się u tego zmęczonego życiem konia z Hollywood.

Chociaż intro każdego odcinka wygląda łudząco podobnie, sekret tkwi w drugim planie, gdzie umieszczono kluczowe symbole, postaci i sceny, które w konkretnym sezonie najmocniej wpłynęły na rozwój postaci Horsemana.

Ostre przedmioty

 

Premiera serialu “Ostre przedmioty” z 2018 roku spotkała się z doskonałym przyjęciem widzów i krytyków, a o nazwisku fenomenalnej Amy Adams zrobiło się jeszcze głośniej. Fani cenią tę adaptację książki Gillian Flynn przede wszystkim za autentyczność międzyludzkich relacji – zwłaszcza tej, która uchodzi za najtrudniejszą w życiu dorosłej kobiety, czyli relacji na linii matka-córka.

Nie mniej interesująca od samej opowieści jest sama czołówka, która nie tylko wiernie oddaje klimat serialu, ale i zawiera pewien smaczek dla wytrawnych uszu. Smaczkiem tym jest użycie w intro do każdego odcinka tego samego utworu, ale w całkiem innych aranżacjach, co jest niezwykle sprytnym zabiegiem oddającym wielopoziomowość relacji w serialu. Kawał świetnej roboty! Przy okazji warto też wspomnieć o świetnie dobranej ścieżce dźwiękowej, na której znajduje się między innymi Led Zeppelin. Kto interesuje się tym zespołem, ten wie, że Zeppelini niechętnie “pożyczają” swoje nagrania do filmów i seriali, a jeśli już wyraża zgodę, na kontrakcie powinna znaleźć się odpowiednia liczba zer – taka, na którą może sobie pozwolić mało który producent. Można zatem powiedzieć, że przynajmniej część soundtracku “Ostrych przedmiotów” jest bezcenna, ale tylko w przenośni.

Man seeking woman

 

Wyobraźcie sobie taką scenę: facet i dziewczyna idą do sklepu dla dorosłych, żeby kupić sobie seks-zabawkę. Dziewczyna potrzebuje czegoś, co zaspokoi ją w sposób, w jaki jej partner nie może, więc ostatecznie wychodzą z Kyle’em, czyli rosłym i bardzo umięśnionym żywym mężczyzną w pudełku z instrukcją obsługi, która obiecuje “4 potężne prędkości”.

Tak właśnie wygląda typowy humor z komediowego serialu “Man seeking woman”, który w zabawny i abstrakcyjny opowiada o największych nadziejach, wyzwaniach i rozczarowaniach, z jakimi mierzą się poszukujący miłości młodzi dorośli.

Intro serialu to minimalistyczna, czarno-biała animacja, składająca się głównie z przesuwających się po ekranie ikonek, które zmieniają się co sezon na podobnej zasadzie, jak w przypadku “BoJacka Horsemana” i które jeden z magazynów zajmujących się dizajnem określił kiedyś jako “rozedrgane dziecko Keitha Haringa”. Brzmi zachęcająco, czyż nie?

Sześć stóp pod ziemią

 

Chociaż każdy odcinek serialu “Sześć stóp pod ziemią” zaczyna się od metaforycznego końca, czyli śmierci, jednocześnie jest ona początkiem bardzo żywych opowieści, od których trudno się oderwać. Podobnie jest z czołówką – głównym motywem jest przygotowanie człowieka do tej ostatniej drogi na ziemi, jednak paradoksalnie towarzyszy mu w tym kontrastowa optymistyczna melodia spod batuty Thomasa Newmana (“Skazani na Shawshank i American Beauty”).

Dexter

 

Wyliczając najbardziej udane czołówki seriali, nie sposób nie wspomnieć o pozycji, dzięki której wiele osób zaczęło przygodę z nałogowym wciąganiem historii w odcinkach. “Dexter” znalazł się na językach wszystkich, bo szokował już od pierwszego odcinka – nikt wcześniej nie odważył się pokazać w telewizji tak drastycznych scen, a żaden telewizyjny seryjny zabójca nie zdobył takiego uwielbienia widzów.

Podobnie jak sam obraz, również intro “Dextera” wyznaczyło zupełnie nową jakość tego, jak powinno się otwierać seriale. Brawo!

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: