Poprzedni
Następny

„Centrum rozrywki, które potrafi dostarczyć mocnych wrażeń” – test NAD C 399 w magazynie „Hi-Fi i Muzyka”

NAD C 399 to wszechstronny wzmacniacz zintegrowany opracowany w oparciu o bogate doświadczenie kanadyjskiego producenta w dziedzinie projektowania i produkcji wysokiej klasy sprzętu audio. Możliwości tego modelu w numerze 10/2022 sprawdziła redakcja „Hi-Fi i Muzyka”.

NAD C 399

C 399 to najwyższy model w linii klasycznej NAD. Autor zaznacza, że „modele Classic to bogato wyposażone urządzenia, bez problemu odnajdujące się w cyfrowym świecie”:

„Cyfrowość w  tym przypadku wiąże się z odejściem  od  nośników  fizycznych.  Menu C 399 przywodzi na myśl komputer, a liczba ciekawych funkcji może przyprawić  o zawrót głowy miłośnika starych  NAD-ów. W  dzisiejszych czasach to normalne, ale producent podkreśla, że priorytetem pozostaje jakość dźwięku. Drugą odsłonę cyfrowości widać w wewnętrznej budowie wzmacniacza. I nie chodzi tu jedynie o obecność przetwornika”.

Sprawa dotyczy całej architektury wzmacniacza:

„Ta zaś łączy analogowy stopień sterujący (sygnał pozostaje analogowy, a nie cyfrowy) z końcówką mocy w klasie D. Audiofile zapewne chętniej zobaczyliby klasę A, ale niech powstrzymają  swoje oburzenie. Końcówka mocy C 399 bazuje bowiem na modułach firmy Hypex. (…) Korzyści z klasy D to wysoka sprawność i wynikająca z niej praca w niskich temperaturach – nie  potrzeba  dużego  radiatora, aby zachować stabilność termiczną. Ponadto układ na Hypeksach cechuje się szerokim pasmem przenoszenia, płaską charakterystyką częstotliwościową oraz dobrą wydajnością prądową. W praktyce oznacza  to, że wysteruje nawet wymagające kolumny”.

NAD C 399

Pod względem brzmienia, w muzyce symfonicznej, C 399 „wydaje się w pierwszej chwili bezinwazyjny”:

„Nie kłuje w uszy ostrościami, a jednocześnie pozostaje szczegółowy w górze pasma, co dobrze świadczy o wysokich tonach. Średnica jest neutralna, z odrobiną  chłodu –priorytetem jest precyzja. Bas został ciekawie wyeksponowany, co przejawia się zwłaszcza w aspekcie dynamiki. Kiedy walnie bęben wielki, odczuwamy to tak, jakbyśmy właśnie  powąchali sole trzeźwiące. Masa i natychmiastowość uderzenia potrafią zaimponować”.

Redaktor zaznacza, że taka charakterystyka brzmienia świetnie sprawdzi się w ciężkim graniu i efektownych popowych aranżacjach:

„Oczekiwania zostają spełnione z nawiązką. Niewiele słyszałem wzmacniaczy w podobnej cenie, które by zrobiły z Dream Theater tak potężnie brzmiącą  kapelę. To już nie ściana dźwięku, tylko armata. Całość stoi na podwójnych fundamentach. Bas jest mocny  jak skała. Głęboki, gwałtowny, sprężysty, a jednocześnie  trzymany w ryzach: zwinny, z dobrze pojętą agresją”.

NAD C 399

W podsumowaniu autor zwraca uwagę na nieprzeciętną dynamikę, precyzję, spektakularny bas i resztę na wyrównanym poziomie i bez wyraźnych wpadek:

„Do tego uniwersalność i wszechstronność, bijące audiofilskie konstrukcje na głowę. Wszystko to razem faktycznie tworzy ‘centrum rozrywki”, które potrafi dostarczyć mocnych wrażeń, a przy okazji sporo przyjemności”.

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 10/2022 magazynu „Hi-Fi i Muzyka”.

Jeśli chcesz przekonać się o możliwościach wzmacniacza zintegrowanego NAD C 399, zachęcamy do wizyty w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie w miłej atmosferze możesz samodzielnie przetestować to i wiele innych urządzeń i systemów audio i audio-wideo.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: