Poprzedni
Następny

Bob Dylan – głos wielu pokoleń. Legendy Muzyki

Bob Dylan – głos pokolenia, eksperymentator, poeta – czyli jedna z najwybitniejszych postaci muzycznych ostatnich sześćdziesięciu lat. Idol, który niechętnie dzieli się szczegółami z życia prywatnego. Swoje miejsce w historii wywalczył milionami sprzedanych płyt. Jeden z ulubionych artystów Steve’a Jobsa. Autentyczny, zaangażowany, wzbudzający kontrowersje. Czy da się w ogóle w kilku słowach odpowiedzieć na pytanie kim był? Bob Dylan to enigmatyczna postać, której fani i dziennikarze przyklejali różne łatki. Postaramy się jednak uchylić Ci rąbka tajemnicy.

Bob Dylan – głos wielu pokoleń. Legendy Muzyki

Source: weston m on Unsplash

Bob Dylan – krótka biografia ikony amerykańskiego folku

Robert Allen Zimmerman, bo takie jest prawdziwe imię i nazwisko artysty, urodził się w 1941 roku w Duluth w stanie Minnesota. Rodzina Boba Dylana ma żydowskie korzenie – jego rodzice byli dziećmi imigrantów z Europy Wschodniej. Informacje o dzieciństwie muzyka są niestety szczątkowe, a on sam niechętnie dzieli się jakimikolwiek szczegółami, co tylko jeszcze pogłębia jego tajemniczy obraz.

W 1959 roku młody Zimmerman zaczyna studia – historia artysty nabiera tempa. To właśnie w tym okresie zaczyna występować w klubach pod pseudonimem Bob Dylan, dla którego inspiracją był Dylan Thomas – walijski pisarz i poeta, którego twórczość pełnymi garściami czerpała z folkloru Walii. Takie połączenie nie powinno dziwić – w końcu początki muzycznej aktywności Dylana to przede wszystkim przygoda z amerykańskim folkiem.

Milowym krokiem w karierze Boba Dylana była przeprowadzka do Nowego Jorku, gdzie w 1962 roku wydaje swój pierwszy album w wytwórni Columbia Records i urzędowo porzuca skórę Roberta Zimmermana na rzecz swojego artystycznego pseudonimu. Ale nie wszystko idzie jak z płatka – płyta nie odniosła komercyjnego sukcesu i została doceniona dopiero po latach, kiedy Dylan zyskał już rozpoznawalność.

Słabe wyniki sprzedaży nie skutkują jednak zerwaniem kontraktu z wytwórnią płytową i już rok później światło dzienne ujrzał kolejny album artysty, tym razem przyjęty przez publikę zdecydowanie bardziej entuzjastycznie: „The Freewheelin’ Bob Dylan”. Dlaczego? Możliwe, że sekret tkwił w politycznie zaangażowanych tekstach protest-songów, które trafiły na podatny grunt.

Lata 60. XX wieku to w USA okres protestów antywojennych. Przez Stany Zjednoczone przetoczyła się wówczas również fala ruchów społecznych sprzeciwiających się zastanemu systemowi, a filozoficzny tekst „Blowin’ in the Wing” – jednego z największych przebojów Dylana, świetnie wpisywał się w ówczesne nastroje.

Wtedy muzyk zyskał popularność i stał się ikoną, która już nigdy nie straciła swojego statusu. Mimo korzeni żydowskich nie był osobą religijną. Pod koniec lat 70. przystąpił jednak do chrześcijańskiej wspólnoty i przyjął chrzest, co zaowocowało 3 albumami („Slow Train Coming”, „Saved” oraz „Shot of Love”), w których Dylan podejmuje tematy religijne. W 1988 roku artystę wprowadzono do „Rock and Roll Hall of Fame”.

Jego życie prywatne jest owiane tajemnicą. Wiadomo w zasadzie tylko tyle, że był dwukrotnie żonaty i ma sześcioro dzieci. Dylan nie lubi udzielać wywiadów i nie dzieli się z kolorową prasą szczegółami swoich związków, a jeżeli już opowiadał o sobie, często robił to z dużym przymrużeniem oka, nie stroniąc od … kłamstwa. Sam mówił, że nie pisał politycznych piosenek, ale prawda jest taka, że czy chciał tego, czy nie, muzyka Boba Dylana zaczęła żyć własnym życiem i nierozerwalnie wiąże się z rewolucją społeczną USA lat 60. i 70.

Bob Dylan – życiorys z Oscarem, Pulitzerem i Noblem w tle

Warstwa tekstowa utworów Dylana jest równie istotna jak ich oprawa muzyczna – to charakterystyczna cecha twórczości artysty, który na swoim koncie ma wiele prestiżowych nagród.

  • W 2001 roku otrzymuje Oscara i Złotego Globa za piosenkę „Things Have Changed” z filmu „Złoci Chłopcy”.
  • Pięć lat później do tych dwóch statuetek dołącza Pulitzer – przyznanie nagrody uargumentowano wkładem Dylana w amerykańską muzykę i kulturę.
  • Prawdziwa bomba spadła jednak w 2016 roku, kiedy teksty piosenek Boba Dylana doceniła Akademia Szwedzka. Jako pierwszy muzyk w historii, Dylan został uhonorowany literacką nagrodą Nobla. Werdykt, który jednych zachwycił, a drugich oburzył. Co na to sam Dylan? Trudno powiedzieć, ale dość znamienny jest fakt, że podczas ceremonii noblowskiej w jego imieniu wystąpiła Patti Smith – muzyk wymówił się innymi zobowiązaniami.

Twórczość Boba Dylana – folk, country, rock and roll czy blues?

Mimo tego, że początki kariery Dylana są nierozerwalnie związane z amerykańskim folkiem, artysta nie bał się iść pod prąd i chętnie eksperymentował z innymi stylami muzycznymi, co nie zawsze spotykało się z ciepłym przyjęciem jego fanów. Wystarczy wspomnieć niezbyt entuzjastyczną reakcję publiczności, która wybuczała Dylana na Newport Folk Festival. Czym tak bardzo podpadł swoim fanom artysta? Zamianą gitary akustycznej na elektryczną.

Twórczość muzyka trudno jednoznacznie zaszufladkować i może właśnie w tym tkwi sekret jego sukcesu.  Zaczynał od romansu z folkiem, żeby później zaprzyjaźnić się z country, bluesem, rock and rollem, a nawet jazzem. Dylan to multiinstrumentalista, który zdecydowanie nie bał się eksperymentować i chodzić własnymi muzycznymi ścieżkami. Kojarzony głównie z gitarą i harmonijką ustną, umiał grać również na pianinie.

Bob Dylan – albumy. 60 lat twórczości!

Dyskografia Boba Dylana zdecydowanie robi wrażenie! 60 lat twórczości artysty zaowocowało ponad 60 płytami (w tym wydaniami z koncertów i albumami nagrywanymi we współpracy z innymi muzykami).

  • Do najważniejszych zalicza się zazwyczaj drugi krążek artysty „The Freewheelin’ Bob Dylan” oraz jego trzecie wydawnictwo – „The Times They Are A-Changing”. Te dwie płyty Boba Dylana przyniosły mu ogromną popularność i do dziś są wymieniane, jako kluczowe w jego dorobku artystycznym.
  • Jedne z najlepszych utworów Boba Dylana pod względem warstwy tekstowej opublikowano natomiast na albumie „Highway 61 Revisited” z 1965 roku, który ma zdecydowanie rockowy sznyt.
  • W dyskografii artysty nie sposób nie zwrócić również uwagi na płytę „Slow Train Coming” wydaną w 1979 roku, po przyjęciu przez Dylana chrztu. Płyta zdecydowanie była zaskoczeniem ze względu na przemycane w utworach treści religijne. Razem z Markiem Knopflerem z Dire Straits, Dylan stworzył na niej utwory inspirowane gospelem.

Dyskografię Boba Dylana znajdziesz dzisiaj w serwisach streamingowych. Jego albumy są dostępne również w formie płyt winylowych oraz kompaktowych.

Największe przeboje Boba Dylana

Najsłynniejsze utwory Boba Dylana na stałe zapisały się w historii muzyki popularnej, a w momencie, kiedy trafiały na rynek, potrafiły na nim nieźle narozrabiać ze względu na nowatorskie rozwiązania muzyczne i filozoficzne teksty. Każdy fan artysty pewnie ma własną listę hitów Boba Dylana, ale my skupimy się na tych, które zyskały największe zainteresowanie publiczności.

  • „Blowin’ in the Wind” z drugiego albumu muzyka. Absolutny hit, najsłynniejszy protest song Dylana, coverowany przez takie sławy jak Elvis Presley czy Neil Young. W 2004 roku zajął 14. miejsce na liście 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.
  • „Like a Rolling Stone” z płyty „Highway 61 Revisited”. Utwór, o którym absolutnie nie można zapomnieć, wymieniając najpopularniejsze piosenki Boba Dylana – magazyn Rolling Stone umieścił go na 1. miejscu listy 500 utworów wszechczasów z 2004 roku. Bardziej rockowy niż folkowy styl stanowił powiew świeżości w dotychczasowej twórczości Dylana.

Możemy zaryzykować stwierdzenie, że nawet jeżeli postać Boba Dylana jest Ci obca, na 99% znasz te dwie piosenki. Koncerty Boba Dylana w Polsce zawsze przyciągały tłumy – ostatni raz artysta zagrał w naszym kraju w 2014 roku. Pamiętaj, że muzyka taka, jak utwory Dylana zasługuje na odpowiednią oprawę, dlatego sprawdź sprzęt stereo, głośniki oraz sprzęt multimedialny, który znajdziesz w naszej ofercie. Dla fanów tradycyjnego brzmienia przygotowaliśmy natomiast gramofony.

Muzyk, poeta, a także – co zaskakuje – malarz, aktor, reżyser i autor eksperymentalnej powieści „Tarantula”. Dylan to człowiek renesansu, którego trudno zamknąć w sztywnych ramach. Jedno jest pewne – głos Boba Dylana to głos wielu pokoleń. Niepokorny i niezależny. Wymykający się konwenansom. Niezapomniany.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: