Poprzedni
Następny

Bluesound NODE – gdy hi-fi spotka się z Wi-Fi. Test Top Hi-Fi & Video Design

W dobie strumieniowego przesyłania muzyki, możliwe jest stworzenie zestawu stereo bazującego wyłącznie na cyfrowym źródle sygnału. Odtwarzacze strumieniowe są jednak czymś więcej niż tylko dobrą bazą dla nowych systemów hi-fi – z powodzeniem odświeżą również te, na których nieco odcisnął się ząb czasu.  Jednym z liderów branży streamerów muzyki jest Bluesound, a to dzięki rozwijanej serii NODE. Stykając się po raz kolejny z popularnym odtwarzaczem, sprawdzamy co potrafi jego obecna generacja oraz jakie nowości kryje odświeżona wersja ekosystemu BluOS.

Spis treści:

 1. Bluesound NODE – kluczowe cechy techniczne
 2. Wygląd i wrażenia wizualne
 3. Łączność bezprzewodowa i przewodowa
 4. Nowości w BluOS i funkcjonalność aplikacji
 5. Wrażenia odsłuchowe
 6. Dla kogo urządzenia Bluesound?
 7. Podsumowanie

Bluesound NODE test

Kluczowe cechy techniczne:

 • kompaktowa obudowa w dwóch klasycznych wersjach wykończenia – czarnej lub białej
 • panel dotykowy w górnej części do szybkie zmiany kluczowych ustawień – głośności czy sterowania odtwarzanym utworem
 • stabilna łączność bezprzewodowa przez dwuzakresowe Wi-Fi z opcjonalnym połączeniem przewodowym Ethernet
 • dwukierunkowy Bluetooth ze wsparciem kodeka aptX HD
 • ekosystem BluOS będący centralną częścią urządzenia, dając dostęp do wielu serwisów strumieniowych, radia internetowego oraz innych źródeł muzyki
 • przewodowe i bezprzewodowe wyjście słuchawkowe.

Wygląd i wrażenia wizualne

Urządzenia z logo Bluesound od początku charakteryzowały się minimalizmem formy. Powiązania inżynieryjne z marką NAD sprawiają, że w odtwarzaczu dominuje kilka cech wspólnych dla wzmacniaczy kanadyjskiego producenta. Matowo wykończone powierzchnie połączono z uporządkowanym designem, który ogranicza liczbę elementów sterujących do minimum.

Brak przycisków fizycznych zastąpiono sprawnie działającym, dotykowym panelem na górnej powierzchni obudowy. Za jego pomocą można obsłużyć wszystkie podstawowe funkcje związane z odtwarzaniem – sterowanie aktualnie słuchanym utworem oraz głośnością. Jakość działania samego panelu nie pozostawia nic do życzenia, funkcjonując na poziomie ekranów dotykowych obecnych smartfonów.

Na przedniej ściance poza metalicznym logo marki znajdziemy diodę LED informującą o stanie urządzenia, a także standardowe wyjście słuchawkowe mini-jack 3.5mm. Staranny wygląd po raz kolejny nakreślono w tym miejscu, umieszczając oba elementy symetrycznie względem szerokości obudowy. Wygląda to bardzo elegancko. Spasowanie elementów nie pozostawia wiele do życzenia, a urządzenie zaskakuje swoją masywnością – przy wymiarach 22x14.6x4.6cm całość waży 1.09 kilograma, dając poczucie solidności. NODE stabilnie trzyma się w miejscu dzięki matowej, gumowanej podstawie.

Bluesound NODE test

Całościowo wykonanie i wzornictwo streamera stoi na bardzo wysokim poziomie, podzielając te same cechy co wcześniejsze odtwarzacze Bluesound. Wizualnie sprzęt raczej „zanika” w otoczeniu, a w razie potrzeby kompaktowe wymiary sprawiają, że łatwo go ukryć po pierwszym podłączeniu przewodów i konfiguracji.

Łączność bezprzewodowa i przewodowa

Prostota wzornictwa nie oznacza jednak okrojonych możliwości. Pod względem połączeń przewodowych seria NODE zawsze charakteryzowała się optymalnym doborem gniazd, co pozostaje niezmienne w testowanym modelu.

Na tylnej ściance urządzenia umieszczono następujący zestaw złączy:

 • wyjście analogowe stereo RCA,
 • wyjście RCA dla subwooferów,
 • wyjście cyfrowe koaksjalne,
 • wyjście cyfrowe optyczne,
 • hybrydowe wejście mini-jack, funkcjonujące jako klasyczne gniazdo analogowe lub optyczne wejście cyfrowe,
 • wyjście wyzwalające „Trigger Out”
 • wejście HDMI z kanałem zwrotnym audio (eARC) do przesyłania dźwięku z TV do zestawu stereo opartego na modelu NODE,
 • port Ethernet do przewodowego połączenia z Internetem oraz serwisowe gniazdo USB-A,
 • wejście zasilania typu IEC-C8 (tzw. „ósemka”, przewód zasilający w komplecie).

Wszystkie gniazda rozmieszczono ergonomicznie, by ułatwić jednoczesne podłączenie kilku kabli. NODE 2021 posiada dwuzakresowe Wi-Fi, ale w razie potrzeby można uprościć początkową konfigurację o kolejny krok, korzystając z przewodu Ethernet. Więcej na temat działania odtwarzacza powiemy w oddzielnym segmencie testu. Na plus zasługuje też fakt opcjonalnej rozbudowy systemu audio o dodatkowe elementy – choćby zewnętrzny subwoofer. W razie zmiany koncepcji na domowy zestaw hi-fi, NODE wciąż może pozostać jego „mózgiem” oferując całą funkcjonalność i dźwięk wysokiej rozdzielczości.

Bluesound NODE test

Streamer to przede wszystkim urządzenie do korzystania z cyfrowych zasobów muzycznych w komfortowy sposób. Inżynierowie Bluesound zadbali o szeroką gamę połączeń bezprzewodowych. Oprócz Wi-Fi użytkownik otrzymuje łączność Bluetooth z kodekiem aptX dla zachowania dynamiki brzmienia bez kabli. Posiadaczy sprzętów z logo nadgryzionego jabłka ucieszy fakt wsparcia standardu AirPlay 2 – wystarczy, że streamer jak i urządzenie źródłowe (iPhone, iPad lub komputer Mac) znajdą się w tej samej sieci Wi-Fi. Wówczas obsługa odtwarzania będzie możliwa wprost z centrum sterowania w systemie lub preferowanej aplikacji z muzyką.

Stabilność działania bezprzewodowych funkcji jest dokładnie taka, do jakiej Bluesound zdążył nas przyzwyczaić – wszystko odbywa się płynnie i bez problemów, a pierwsza konfiguracja urządzenia należy do intuicyjnych. W naszych testach dobrze sprawdził się też Bluetooth, choć należy traktować go jako dodatek. Łączność jest stabilna, ale jakość dźwięku odczuwalnie spada porównując z innymi dostępnymi opcjami w odtwarzaczu.

Nowości w BluOS i funkcjonalność aplikacji

Siłą urządzeń Bluesound jest ekosystem BluOS. Słowo to wcale nie używamy na wyrost – aplikacja mobilna scala bowiem szereg funkcji i obszerną selekcję serwisów strumieniowych. Kompatybilność platformy we wzmacniaczach NAD, a także wszechstronność samego odtwarzacza pozwala na zbudowanie systemu audio multiroom, którym komfortowo zarządzimy z poziomu jednego urządzenia mobilnego.

Platforma opracowana przez Bluesound jest zdolna obsłużyć aż do 64 odtwarzaczy jednocześnie, strumieniując dźwięk o rozdzielczości 24-bitów do każdego z nich. W praktyce sterowanie rozbudowanym systemem hi-fi jest równie proste, jak w przypadku klasycznego zestawu stereo z jednym wzmacniaczem, kolumnami oraz odtwarzaczem NODE pośrodku.

Aplikacja BluOS prezentuje starannie zaprojektowany interfejs. Za jego pomocą podłączymy praktycznie każde źródło cyfrowej muzyki – platforma jest kompatybilna z serwisami Tidal, Spotify, Apple Music, Deezer czy wieloma stacjami radia internetowego. Intuicyjne rozmieszczenie wszystkich funkcji to duży plus aplikacji już od dłuższego czasu. Teraz jednak dopracowany ekosystem przeszedł wyraźny lifting. Obszerną listę ulepszeń omawiamy poniżej.

Bluesound NODE test

Podczas targów CEDIA 2023 Bluesound zaprezentował nową wersję swojego kluczowego oprogramowania – BluOS 4.0. Ta duża aktualizacja odświeża aplikację BluOS App Controller dostępną na systemy mobilne iOS, Android oraz największe desktopowe platformy – Windowsa i macOS. Co się zmieniło w jednym z najlepszych ekosystemów streamingu audio? Poniżej przedstawiamy kluczowe nowości:

 • Nowy interfejs – całościowo przeprojektowano wygląd wszystkich poziomów interfejsu, które otrzymały nowocześniejszy wizualnie design. Wciąż pozostają czytelne czcionki, a całość wyświetla się na przyjemnym dla oka, ciemnym tle.
 • Optymalizacja wydajności – usprawniono wyświetlanie animacji interfejsu, optymalizując ogólną szybkość działania aplikacji. Jest to odczuwalne również na starszych urządzeniach. Wyszukiwanie sprawniej wyświetla teraz wyniki z poszczególnych bibliotek muzyki.
 • Lepsza personalizacja i użyteczność ekranu głównego – ekran domowy aplikacji BluOS otrzymał teraz elegancki, modułowy wygląd prezentujący m.in. najczęściej używane źródła muzyki czy ostatnio słuchane stacje radia internetowego. Nawigacja po wszystkich funkcjach jest łatwiejsza dzięki przeprojektowanemu paskowi funkcyjnemu w dolnej części ekranu. Prowadzi on do jednej z pięciu kategorii – ekran domowy, ulubione, muzyka, odtwarzacze oraz wyszukiwanie.
 • Dedykowany ekran wyszukiwania – usprawnione wyszukiwanie działa znacznie szybciej niż w poprzednik wersjach, umożliwiając znalezienie utworów, artystów czy albumów z aktualnie używanej biblioteki muzycznej. Podobnie jak wcześniej, z poziomu aplikacji bez problemu obsłużymy nawet kilka kolekcji utworów z oddzielnych źródeł – na przykład Tidala, lokalnego serwera plików i stacji radia internetowego. Przełączanie się między nimi również odbywa się sprawnie, dzięki optymalizacji całej aplikacji.
 • Ulepszony ekran „teraz odtwarzane” – główny ekran odtwarzania otrzymał ulepszony wygląd z bardziej intuicyjnym podziałem między aktualnie słuchanym utworem, a kolejką odtwarzania. Dodatkowo z poziomu tego interfejsu można szybko przełączyć urządzenie, z którego strumieniujemy muzykę, a całość jest bardziej czytelna i prostsza w obsłudze.

Bluesound zmienił bardzo wiele po aktualizacji 4.0, wprowadzając szereg przydatnych ulepszeń. Odświeżony interfejs z ciemnym tłem na każdym ekranie jest niezwykle czytelny, ciesząc oko nowoczesnym wyglądem. Korzystanie nawet z obszernych bibliotek muzyki jest łatwe, dzięki dopracowanemu rozmieszczeniu poszczególnych segmentów aplikacji.

Bluesound NODE test

Najlepsze ze wszystkiego? Aktualizacja 4.0 jest darmowa na wszystkich systemach operacyjnych, które obsługują BluOS. Mac czy Windows, a także mobilni użytkownicy otrzymują tę i kolejne wersje wraz ze wszystkimi ulepszeniami funkcjonalności. Patrząc na ogólny kierunek rozwoju marki Bluesound, kolejne wersje ich ekosystemu będą wyznaczały standardy w świecie streamingu audio.

Wrażenia odsłuchowe

Szerokie możliwości odtwarzania to nie wszystko, dlatego projektując serię NODE zadbano też o brzmienie. Odtwarzacze sieciowe na pułapie cenowym do 3000 złotych funkcjonują w dość „zatłoczonej” części rynku – użytkownik ma duży wybór, a więc jakość dźwięku powinna czymś się wyróżniać.

Podobnie jak wcześniejsze iteracje, NODE jest pełnoprawnym materiałem na główne (a nawet jedyne) źródło sygnału. Brzmienie marki Bluesound niesie ze sobą dość wyraźne wpływy inżynierów NAD-a. Odtwarzacz jest więc muzykalny, prezentując dźwięk o plastycznej, lekko ocieplonej barwie. Kontury dźwięku nadal pozostają wyraziste i dobrze ukazują rozdzielczość. Równowagę tonalną lekko „przechylono” dając pierwszeństwo basowi oraz średnim zakresom. W efekcie NODE łączy w sobie precyzję z przyjemną dla ucha, lekko złagodzoną prezentacją całego pasma akustycznego.

W swoim segmencie cenowym urządzenie wyróżnia się tym, jak ukazuje detale nagrań. Ocieplona barwa brzmienia poprzez podkreślenie basu i wokali nie jest realizowana przesadnie, dzięki czemu dźwięk nadal zachowuje optymalne uczucie napowietrzenia. Górne pasmo to naturalny ilościowo, precyzyjnie prezentowany zakres. Przetwornik zdolny do odtwarzania sygnału o maksymalnej rozdzielczości 192kHz/24-bit optymalnie ukazuje „blask” naturalnych instrumentów. Wyższe dźwięki w muzyce elektronicznej streamer prezentuje dość dynamicznie, ale nadal jest to kontrolowany, zwarty charakter brzmienia.

Wspomniany balans tonalny sprawia, że testowany model jest uniwersalnym źródłem, zdolnym do całkowitego zastąpienia poprzednio użytkowanego urządzenia – np. starego odtwarzacza CD, który być może nie jest już tak precyzyjny. Bluesound dostarcza bardzo dobrej klasy DAC i szereg możliwości połączeń przewodowych, dzięki czemu urządzenie z łatwością wpisze się do obecnie posiadanego zestawu bez większych „rewolucji” sprzętowych. Dość łagodna, muzykalna ale rozdzielcza sygnatura dobrze łączy się z praktycznie każdym wzmacniaczem i kolumnami, rozbudowując jednocześnie dostęp do muzyki w wysokiej rozdzielczości.

Bluesound NODE test

Dla kogo urządzenia Bluesound?

Patrząc na wszechstronne możliwości odtwarzaczy Bluesound można się zastanawiać, do kogo marka kieruje swoje produkty. Dodanie streamera jest skuteczną metodą na zmodernizowanie obecnie posiadanego zestawu audio. Sprzęt który wciąż brzmi świetnie, a jednocześnie nie posiada cyfrowej sekcji cyfrowej, może zostać w ten sposób wzbogacony o nowe możliwości.

Odtwarzacz strumieniowy poszerza możliwości praktycznie każdego systemu hi-fi, dając odbiorcy dostęp do różnego rodzaju cyfrowych bibliotek muzyki. Dzięki ekosystemowi BluOS użytkownik może wybrać praktycznie dowolny serwis streamingowy, lub korzystać z lokalnego serwera plików z własnymi plikami cyfrowymi. Obsługa wszystkich funkcji oraz bibliotek muzyki z poziomu jednej aplikacji podnosi jakość i komfort korzystania z zestawu stereo. Wbudowany przetwornik C/A sprawia, że NODE jest wysoce uniwersalnym źródłem sygnału, zapewniając naturalność brzmienia i wszechstronną funkcjonalność.

Podsumowanie

Budujesz swój pierwszy system audio lub ulepszasz obecnie posiadany? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi urządzeniami Bluesound, a także innych producentów. W naszej ofercie znajdziesz też wzmacniacze, kolumny oraz akcesoria przydatne do stworzenia zestawu hi-fi dopasowanego do Twoich preferencji.

Bluesound NODE test

Po więcej wiedzy i informacji o nowościach ze świata audio zapraszamy na oficjalnego bloga Top Hi-Fi & Video Design oraz do Strefy Wiedzy. Znajdziesz tam newsy o premierach kolumn głośnikowych i innych kategorii sprzętu grającego. Jako #EksperciDobregoBrzmienia przeprowadzamy też kompleksowe testy odtwarzaczy strumieniowych, wzmacniaczy i głośników, publikując je w Strefie Wiedzy. Sprzęt, który wzbudza zainteresowanie możesz sprawdzić na własne uszy w jednym z naszych salonów. Serdecznie zapraszamy!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: