Poprzedni
Następny

„Bezkonkurencyjny w zakresie niskich częstotliwości” – test Devialet Dione w „Audio”

Dione to innowacyjny soundbar, który powstał w oparciu o bogate doświadczenie firmy Devialet w branży audio. Doskonale sprawdzi się zarówno do nagłośnienia telewizora, jak i streamingu muzyki z wielu różnorodnych źródeł. Możliwości designerskiego urządzenia tego francuskiego producenta sprawdzała redakcja magazynu „Audio”.

Devialet Dione

Dione to wyjątkowa konstrukcja, także pod względem wzornictwa i jakości wykonania:

Sam Dione jest ciężki i wielki – waży 12 kg i ma 120 cm długości. Obudowę wykonano z anodyzowanego aluminium, uzupełnionego panelami maskownicy, pod którymi kryje się niekonwencjonalny układ akustyczny – z wyjątkiem przetwornika kanału centralnego, który został wyeksponowany w postaci kuli umieszczonej we wgłębieniu.

Devialet DioneSoundbarem można sterować za pomocą aplikacji mobilnej Devialet, a połączenie z siecią Wi-Fi jest wygodne i intuicyjne:

Włączanie do sieci Wi-Fi (przynajmniej w przypadku sprzętu mobilnego Apple) bazuje na znakomitej procedurze „AirPlay Speaker”. Wszystko działa błyskawicznie i nie wymaga od użytkownika absolutnie niczego oprócz udzielenia zgody na zestawienie połączenia Dione z domowym routerem.

Aplikacja ma też znaczenie dla tworzenia systemów multiroom, gdzie soundbar jest traktowany jako jedna ze stref.

Devialet Dione

Urządzenie wykorzystuje różnorodne rozwiązania techniczne opracowane przez firmę Devialet. Jednym z nich jest Space:

System Space jest odpowiedzialny za wirtualną przestrzeń dla każdego typu sygnałów (to własne opracowanie Devialeta na bazie procesorów DSP). Nawet sygnał stereo może być „transformowany” do przestrzeni, w której pracują też kanały sufitowe.

Na uwagę zasługuje m.in. układ aż 17 przetworników zastosowany w modelu Dione, który tworzy system 5.1.2-kanałowy i nie wymaga korzystania z dodatkowego, zewnętrznego subwoofera:

W sekcji subniskotonowej pracuje aż osiem przetworników w kształcie „stadionu”, co przy ich nowoczesnej konstrukcji (dużym wychyleniu) tłumaczy możliwości wygenerowania potężnego basu.

Wisienką na torcie jest dziewiąty przetwornik, a raczej stworzony wokół niego moduł ORB, który obsługuje kanał centralny. Miniaturowa kula zwiera nie tylko przetwornik szerokopasmowy, ale też dwie malutkie membrany bierne (po bokach). Wraz ze zmianą instalacji „przekręcamy” kulkę na specjalnym przegubie, tak aby przetwornik był ustawiony w kierunku słuchacza.

Devialet Dione

Jak model Dione wypadł podczas testów odsłuchowych? Oto kilka fragmentów z obszernego opisu wrażeń z odsłuchów tego urządzenia:

Już pierwsze chwile z Dione błyskawicznie odświeżyły mi pamięć charakterystycznego brzmienia Phantomów (…). W zakresie niskich częstotliwości Dione jest bezkonkurencyjny.

Nie temperuje go układ automatycznej kalibracji, którego zadaniem jest tylko ich wyrównanie, a nie zmiana proporcji w całym pasmie. Charakterystyka jest więc „dociążona” i chociaż środek wciąż jest mocny i wyrazisty (i doskonale z basem połączony), to wysokie tony już delikatniejsze.

Stereofonia prezentuje się dobrze, jak na soundbar wręcz rewelacyjnie, oczywiście przestrzeń jest rozwijana w trybach kina domowego. Dione skraca dystans poniekąd dzięki mocnej średnicy, kreuje bliski pierwszy plan, ale potrafi też pokazać głęboką perspektywę.

Pełny tekst recenzji soundbara firmy Devialet znajdziesz w numerze 7-8/2022 magazynu „Audio”. Możesz go przeczytać również TUTAJ.

Devialet Dione

Soundbar Devialet Dione możesz sprawdzić w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design. Dostępni na miejscu specjaliści pomogą Ci w przetestowaniu urządzenia i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania związane z oferowanym sprzętem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: