Poprzedni
Następny

Audio-Technica ATH-AD900X – by zapomnieć, że słucha się muzyki

Audio-Technica ATH-AD900X

Znane przysłowie mówi, że jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. Z takiego założenia wyszli inżynierowie firmy Audio-Technica, kiedy projektowali słuchawki otwarte ATH-AD900X. Nie jest to bowiem konstrukcja wszechstronna, ale doskonale przemyślana, niezwykle komfortowa i dostosowana do bardzo długich sesji odsłuchowych. Czym zaskakują nas japońskie otwarte słuchawki?

Audio-Technica ATH-AD900X – budowa

Słuchawki Audio-Technica ATH-AD900X to klasyczna wokółuszna konstrukcja oparta o 53 milimetrowe przetworniki z neodymowymi magnesami i cewkami CCAW (Cooper Clad-Aluminium Wire). Ta enigmatycznie brzmiąca nazwa technologii, w której wykonano cewki, polega na spłaszczeniu przekroju miedzianego drutu aluminiowego, którym owa cewka jest owinięta. Taka konstrukcja zapewnia niższą masę przy zachowaniu pozostałych parametrów przetwornika, co zapewnia większą swobodę dla drgającej membrany. Dzięki temu, pasmo przenoszenia ATH-AD900X zaczyna się od 5 Hz i kończy daleko poza górną granicą słyszalności – na 35 000 Hz.

Słuchawki wyposażone są w trzymetrowy przewód z końcówką 3,5 mm (mini jack) i przejściówką na 6,5 mm (duży jack). Poduszki wykonane są z bardzo plastycznej pianki, która wykończona jest miękkim welurem, dzięki czemu słuchawki doskonale dopasowują się do uszu. Konstrukcję wieńczy obszerny pałąk i bardzo unikatowe, niezależne dla prawej i lewej strony prowadnice podtrzymujące słuchawki na miejscu, które same dopasowują się do kształtu i rozmiaru głowy.

Jedne z najwygodniejszych słuchawek

I tu aspekt, na który myślę, że trzeba zwrócić większą uwagę, a który związany jest bezpośrednio z konstrukcją słuchawek – komfort użytkowania. We wstępie napisałem, że ATH-AD900X nie jest konstrukcją do wszystkiego, na myśli miałem między innymi prowadnice, podtrzymujące słuchawki na głowie. To właśnie one, w połączeniu z niewielką wagą słuchawek oraz bardzo wygodnymi poduszkami sprawia, że podczas użytkowania mamy wrażenie, jakbyśmy nie mieli zupełnie nic na głowie. To jedne z najwygodniejszych słuchawek, jakie miałem przyjemność użytkować, ich wielogodzinne nawet noszenie nie sprawia absolutnie żadnego dyskomfortu. Przemyślane rozwiązanie, które przydaje się przy wielogodzinnych odsłuchach.

Audio-Technica ATH-AD900X lifestyle

Jak wspomniałem wcześniej nie są to słuchawki, które sprawdzą się w każdych warunkach. Jeżeli chcielibyśmy zabrać swoją muzykę ze sobą na rower, spacer czy siłownię to tym przypadku ATH-AD900X nie są najlepszym rozwiązaniem. Każdy gwałtowny ruch spowoduje, że słuchawki mogą się przemieścić. Niemniej jednak i tutaj japoński producent przygotował alternatywę w postaci w pełni bezprzewodowych słuchawek true wireless CK3TW lub CKS5TW. Wracając jednak do naszej gwiazdy – któż wykorzystuje słuchawki o otwartej konstrukcji na przykład do słuchania muzyki w metrze czy pociągu lub na siłowni? Nie jest to niemożliwe – dzięki technologii podwójnego tłumienia (D.A.D.S) nie tylko pogłębia brzmienie, ale zapobiega przedostawaniu się niechcianych dźwięków z i do otoczenia. No ale jednak – nie temu służą te słuchawki. Zostały one skonstruowane aby dostarczać radość z każdej nuty, każdego detalu naszych ulubionych utworów.

Prostota nie tylko stylistyczna

Audio-Technica ATH-AD900X są synonimem minimalizmu, nie znajdziemy tutaj wymiennego kabla, elementów wykonanych z egzotycznego drewna czy bogatych zdobień. Zawartość pudełka jest standardowa.  W pudełku znajdziemy dokumentację, słuchawki i przejściówkę. W opakowaniu znajdziemy to czego potrzebujemy i właśnie ta prostota stanowi o sile tych słuchawek. Każdy element konstrukcyjny jest bardzo przemyślany i zorientowany na maksymalną wygodę i absolutny komfort użytkowania. Tak jak wspomniane wcześniej prowadnice, profilowane pady i sprawdzona konstrukcja pałąka. Słuchawki ATH-AD900X są luksusowe na swój sposób, i mimo że czarują prostą stylistyką, nie zostały stworzone do eksponowania na półce. Te słuchawki zostały stworzone do czerpania pełni radości ze słuchanej muzyki, pozwalają zapomnieć, że mamy cokolwiek na głowie i w pełni przenieść się do świata dźwięków, skupiając się na esencji jaką jest muzyka.

Lekkość brzmienia – ATH-AD900X

ATH-AD900X zapewniają wszystko to, czego możemy spodziewać się po słuchawkach otwartych a ich charakterystyka brzmieniowa jest spójna z tym, co obserwujemy jeszcze przed założeniem słuchawek na głowę – brzmienie jest bowiem lekkie, pełne, bardzo bogate i angażujące. Najmocniejszą stroną otwartych nauszników Audio-Technica jest wyjątkowa przestrzenność dźwięku, słuchawki takiej konstrukcji przyzwyczaiły nas do brzmienia podkreślającego tony wysokie, z wyraźnie mniejszym akcentem w dolnym paśmie. O scenie dźwiękowej można powiedzieć jedno – rewelacja! Audio-Technica ATH-AD900X wyróżniają się na tle konkurencji znacznie większym zbalansowaniem brzmienia. Bas jest zrównoważony, słuchawki potrafią reprodukować naprawdę niskie tony jednak nie jest on tak niesforny, jak w konstrukcjach zamkniętych i nie przysłania pozostałych częstotliwości. Tony średnie są lekko tylko ocieplone a górne pasma prawdziwie czyste, jednak pozbawione irytującej ostrości.

Audio-Technica ATH-AD900X lifestyle picture

Słuchawki Audio-Technica ATH-AD900X doskonale radzą sobie w akustycznym repertuarze – zarówno tym skromniejszym wydaniu, jak i w pełnych, orkiestrowych składach. Słuchawki spodobają się również miłośnikom jazzu, ambientu, muzyki folkowej i każdej tej, która wykorzystuje żywe instrumenty – czy to strunowe, czy dęte. ATH-AD900X doskonale oddają bowiem wszelkie niuanse brzmieniowe instrumentów o złożonej charakterystyce tonalnej (np. dużej ilości harmonicznych). Mocniejsze brzmienia są zazwyczaj bolączką konstrukcji otwartych – i tu Audio-Technica ATH-AD900X pokazuje swoją przewagę nad konkurencją w podobnym pułapie cenowym. Rockowe czy metalowe nagrania brzmią na japońskich słuchawkach w sposób pełny i dynamiczny, nie możemy przy tym mówić o brakach w dolnych rejestrach.

By wydobyć pełnie brzmienia

Mimo że recenzowane słuchawki Audio-Technica posiadają impedancję 38 ohm, co pozwala na bezproblemową współpracę z urządzeniami przenośnymi, prawdziwy charakter ATH-AD900X pokazuje przy sparowaniu z wysokiej jakości wzmacniaczem słuchawkowym lub dobrym źródłem. Jeśli zadbamy o ten element, ATH-AD900X odwdzięczą nam się pełnym, bogatym brzmieniem.

Podsumowując, słuchawki Audio-Technica ATH-AD900X to świetny wybór dla miłośników kameralnych odsłuchów w zaciszu domowym, którzy lubią być wchłonięci przez bogactwo i naturalność dźwięków. Wystarczy założyć słuchawki, włączyć muzykę i zapomnieć o wszystkim – nawet o tym, że ma się słuchawki na głowie. Można brać w ciemno! Te słuchawki odnajdują się w bardzo różnorodnym repertuarze, warto jednak samemu sprawdzić czy barwa, dynamika, scena odpowiada naszym preferencjom.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: