Poprzedni
Następny

Piosenki z filmów, które stały się hitami: “Top Gun” & “Take My Breath Away”

Top Gun

Film, który sprawił, że kobiety na całym świecie mdlały na widok nieustraszonego Mavericka o twarzy Toma Cruise'a, a od 1986 roku prawie nikt nie jest w stanie powstrzymać swojego aparatu mowy od dramatycznej wokalizy, kiedy “Take My Breath Away” zbliża się do refrenu. 

“Top Gun” był filmem, dzięki któremu Tom Cruise i zespół Berlin nie musieli się już martwić o pieniądze – na lidera celebryckich scjentologów posypało się wówczas pełno propozycji zagrania w kasowych hitach, a członkowie kapeli prawdopodobnie do końca życia będą spać na pieniądzach z tantiem. 

Historia dzielnego pilota była bowiem najlepiej zarabiającym filmem 1986 roku. Wydana w tym samym roku ścieżka dźwiękowa nie pozostała w tyle – przez kilka tygodni utrzymywała się na topie listy Billboardu, a w kwietniu 1987 roku zdobyła poczwórną platynę za sprzedaż 4 milionów egzemplarzy. W 1999 roku pojawiło się natomiast wydanie specjalne soundtracku, które kupiło aż 9 mln osób na całym świecie.

Widzowie filmu po raz pierwszy usłyszeli “Take My Breath Away” podczas miłosnej sceny w wykonaniu Cruise’a i jego ekranowej partnerki, Kelly McGillis. Co najciekawsze – pierwotnie ta scena nie była w ogóle planowana, jednak po zmontowaniu pierwszej wersji filmu i zaprezentowaniu jej testowej publiczności okazało się, że widzom brakuje w nim intymności. Ekipa postanowiła więc sprostać ich wymaganiom i z powrotem wezwała Cruise’a i McGillis do sypialni.

Wokalistka zespołu Berlin, Terri Nunn w jednym z wywiadów opowiedziała o tym, jak znaleźli się na ścieżce dźwiękowej “Top Gun”: "Do 1986 roku mieliśmy za sobą już 13 lat grania i 3 albumy. Wtedy zwrócił się do nas producent Giorgio Moroder, który współpracował z Davidem Bowie i Blondie, a aktualnie tworzył ścieżkę dźwiękową do filmu Top Gun. Powiedział: <>. Byłam szczęśliwa, że mogę iść dalej, ale John Crawford (autor piosenek, założyciel i klawiszowiec zespołu – przyp.red.) był wściekły i ciągle powtarzał, że to nie jest nasze brzmienie ani właściwy kierunek dla nas jako zespołu, i że jeśli tego nie napisaliśmy, to nie powinniśmy tego nagrywać. Ale nasza wytwórnia upierała się, że to nam nie zaszkodzi, więc poszliśmy naprzód. Piosenka nie poszła od razu na szczyt list przebojów, właściwie pewnie nigdy by tam nie trafiła, gdyby nie to, że z jakiegoś powodu stała się wielkim hitem w Kolumbii. Wałkowali ją przez miesiąc, aż wreszcie eksplodowała na całym świecie.”  Nunn bardzo upierała się, by zespół przyjął ofertę nagrania tego przeboju ze względu na swój osobisty stosunek do kina – w latach 70. sama próbowała swoich sił jako aktorka. Zagrała w kilku małych produkcjach, a nawet starała się o rolę księżniczki Lei w “Gwiezdnych Wojnach”. 

Wkrótce po premierze “Top Gun” okazało się, że cała ta gra była warta świeczki. Bardzo błyszczącej i prestiżowej świeczki –  “Take My Breath Away” zdobyła Oscara za najlepszą oryginalną piosenkę filmową z 1986 roku, pokonując hit “Glory Of Love” z “Karate Kid 2”.

W przeciwieństwie do wielu innych oscarowych przebojów ten hit towarzyszący ówczesnemu bożyszczu kobiet podczas sceny łóżkowej nigdy nie odszedł do lamusa, a stacje radiowe na całym świecie cały czas bardzo chętnie po niego sięgają. Nie tylko oni – okazuje się, że numer zespołu Berlin upatrzyli sobie również fani Michaela Jordana, którzy stworzyli na jego cześć wiele kompilacji wideo ze ścieżką dźwiękową w postaci tego hitu. Ciekawe, czy to dlatego, że “I Believe I Can Fly” R. Kelly’ego wylądowało na czarnej liście po pedofilskim skandalu wokół wokalisty?

Na ten rok przewidziana jest premiera sequela filmu, w którym ponownie zobaczymy Toma Cruise’a, ale czy usłyszymy w nim też odświeżoną wersję hitu zespołu Berlin? Oby! Póki co, czas odświeżyć sobie wersję z 1986 roku i pośpiewać sobie z Terri Nunn pod prysznicem, uprażyć popcorn, zobaczyć ponownie Top Gun na domowym zestawie kina domowego,  a czas pokaże, czego możemy spodziewać się po kolejnej części historii Mavericka. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: