Poprzedni
Następny

Audeze LCD 1 – maluchy burzące stereotypy

Audeze kojarzy się z jednym – słuchawki planarne. Duże, otwarte, doskonale brzmiące. Ostatnio, osławiony producent audiofilskich nauszników wypuścił słuchawki o oznaczeniu LCD-1. Jak dotąd najmniejsze i najlżejsze słuchawki nauszne producenta o otwartej konstrukcji. Słuchawki miały swoją polską premierę podczas jesiennych targów Audio Video Show, jest to więc produkt nowy na rynku. Czy Audeze udało się zachować jakość, do której nas przyzwyczaił, w tej kompaktowej edycji?

Audeze LCD-1

Dobre słuchawki zawsze pod ręką

W pudełku ze słuchawkami Audeze LCD-1 znajdziemy wszystko, co potrzebne – same słuchawki zapakowane są w poręcznym, twardym etui, w którym znajdziemy również kabel w stylowym oplocie z dwustronnymi złączami słuchawkowymi 3,5 mm dla bezproblemowego połączenia oraz adapter na złącze 6,3 mm. Same słuchawki posiadają składaną konstrukcję, dzięki temu słuchawki w etui zajmują jeszcze mniej miejsca i bez problemu zmieszczą się w każdym bagażu podręcznym, co z całą pewnością umili podróż.

Audeze LCD-1

Pierwsze, co zwraca uwagę po wyciągnięciu słuchawek Audeze LCD-1 z opakowania to pady i przetworniki. Pady słuchawek są wykończone delikatną w dotyku, ale wytrzymałą skórą. Poduszki wykonano z pianki pamięciowej, co poprawia komfort podczas długich sesji odsłuchowych. Przetworniki, jakie wykorzystano w LCD-1 to planarne przetworniki o średnicy 90 mm z ultra-cienkimi membranami Uniforce i neodymowymi magnesami Fluxor.  Konstrukcja słuchawek jest otwarta, a wykorzystane falowody Fazor to rozwiązanie znane chociażby z większego brata Audeze LCD-1, modelu LCD-3. Na papierze LCD-1 prezentują się naprawdę imponująco, producent zadbał o to, żeby w tym kompaktowym modelu znalazły się kluczowe rozwiązania technologiczne, które decydują o wyjątkowym brzmieniu słuchawek Audeze.

Wygoda dzięki jakości materiałów

Na wstępie, muszę przyznać, że miałem na głowie niezliczoną ilość par słuchawek, gdzie poduszki wykończono skórą, ale jeszcze żadne nie były dla mnie tak wygodne. Audeze zdecydowało na wykorzystanie skóry jagnięcej, która łączy w sobie bardzo ważne cechy – miękkość i elastyczność, przy zachowaniu dużej wytrzymałości. Wykorzystana w nausznikach pianka pamięciowa doskonale dopasowuje się do kształtu głowy i sprawia, że komfort słuchania jest niebywały. Co ciekawe, Audeze wykorzystała dokładnie to samo połączenie pianki i skóry na górnej części pałąka, co znacząco wpływa na komfort użytkowania.

Audeze LCD-1

Przetworniki, mimo że nauszne, nie sprawiają wrażenia zbyt małych, co jest niestety częstą przypadłością takich konstrukcji. Audeze LCD-1 dobrze przylegają do głowy, przetworniki nie przylegają za mocno do głowy – i to znów jest zaleta, którą ciężko spotkać w niektórych konstrukcjach tego typu. Staranność wykonania i dbałość o detale widać więc jeszcze przed włączeniem muzyki, a to tylko rozbudza oczekiwania na to, co najważniejsze.

Technologia, widoczna w osiągach

LCD-1 od Audeze odznaczają się wyjątkowo niską impedancją wynoszącą 18 ohm, oznacza to, że nawet proste urządzenia poradzą sobie z ich napędzeniem, warto jednak wyposażyć się w dobre jakościowo źródło, żeby w pełni docenić walory brzmieniowe kompaktowych Audeze. Producent zaznacza, że słuchawki mogą służyć do referencyjnego odtwarzania muzyki, na przykład przez inżynierów dźwięku, którzy muszą czasem skontrolować brzmienie miksu, będąc poza studiem. I nie są to deklaracje przesadzone, pierwszą rzeczą, którą nowe, kompaktowe Audeze mnie zachwyciły, był realizm brzmieniowy.

To cecha, którą znamy z droższych konstrukcji Audeze, w szczególności z modelu LCD-2, który cechują bodaj najniższe zniekształcenia harmoniczne na rynku, idące w parze z doskonałą odpowiedzią impulsową. Mniejsze LCD-1 wcale nie są daleko w tyle pod tymi względami, co wyraźnie i zauważalnie przekłada się na reprodukowany dźwięk.

Wisienka na torcie – dźwięk Audeze LCD-1

A ten jest po prostu imponujący – oprócz detaliczności i precyzji brzmienia, które robią niesamowite wrażenie, jedną z najlepszych cech słuchawek Audeze LCD-1 jest transparentna i przejrzysta scena muzyczna. Brzmienie LCD-1 jest po prostu niezwykle czyste i przejrzyste, równowaga tonalna również jest wzorcowa, na wyróżnienie zasługują tutaj dwa zakresy – średnica i dół pasma. Średnie tony są doskonale nasycone, zachowują jednak naturalność i czytelność. Ta cecha doskonale sprawdza się przy kameralnej muzyce z bogatymi partiami wokalnymi, miłośnicy kameralnych składów orkiestrowych również będą zachwyceni.

Audeze LCD-1

Biorąc takie maluchy do ręki, nie spodziewałem się tak dobrze reprodukowanego basu, tu znów okazuje się, że pozory mylą – Audeze LCD-1 zaskakują szybkim, pełnym i bogatym basem. Nic nie dudni, nic nie zagłusza pozostałych częstotliwości, jest szybko, soczyście i dokładnie tak, jak tego chciał realizator nagrania. Wielu melomanów może w tym momencie pomyśleć, że w takim wypadku maluchy od Audeze są mało muzykalne, i tu znów – mylne założenie. LCD-1 to niezwykle muzykalne słuchawki, które dostarczają ogromną przyjemność miłośnikom absolutnie każdego gatunku, potrafią pokazać prawdziwe oblicze nagrania i przenieść nas do studia nagraniowego.

Audeze – specjalizacja popłaca

Audeze LCD-1

Przetworniki ortodynamiczne zawsze odznaczały się świetną charakterystyką częstotliwościową, a Audeze po raz kolejny udowodniło, że potrafi wycisnąć z nich wszystko to, co najlepsze. LCD-1 to konstrukcja, która dzięki zastosowanym materiałom wysokiej jakości, opatentowanym rozwiązaniom inżynieryjnym i doświadczeniu Audeze, dostarcza nam kompletne doświadczenie. Kompletne, ponieważ wszystko jest tutaj doskonale przemyślane – od przeznaczenia słuchawek, przez ich wygodę, po naprawdę bezkompromisowe brzmienie. Audeze po raz kolejny burzy stereotyp o podziale sprzętu na studyjny, który rzekomo nie dostarcza radości ze słuchania muzyki, oraz audiofilski, który nie zawsze charakteryzuje się dobrymi parametrami „na papierze”. LCD-1 ma to wszystko, każdy powinien przynajmniej raz posłuchać słuchawek planarnych od Audeze, chociażby po to, żeby mieć pojęcie, jak brzmią dobre słuchawki.

I LCD-1, będące najmniejszymi i najtańszymi słuchawkami tego typu w ofercie producenta nie stanowią tutaj wyjątku.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: