Poprzedni
Następny

Spotify deklaruje pomoc muzykom

Artyści należą do grupy, która w związku z pandemią koronawirusa ucierpiała w szczególnym stopniu – nie tylko ze względu na konieczność odwołania wszystkich koncertów, ale również ze względu na spadek ilości odsłuchań w serwisach streamingowych i z tytułu tantiem. Rodzimi artyści ucierpią również w związku z właśnie wprowadzanym pakietem pomocowym, który zwalnia przedsiębiorców z opłat na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania (np. ZAiKS)

Spotify

Jednym z przedsiębiorstw, które wyciągnęło pomocną dłoń muzykom jest Spotify, który ogłosił pomoc finansową w wysokości 10 milionów dolarów, które trafią w ręce członków społeczności muzycznej. Spotify pracuje również nad nową funkcjonalnością, która umożliwi artystom dodawanie na swoich profilach próśb o wsparcie finansowe. Serwis streamingowy podkreśla, że całość przekazanej przez fanów kwoty trafi w ręce wybranych artystów.

Dolar za dolar

Szwedzki gigant chce jednak zmotywować fanów muzyki do wspierania artystów, dlatego Spotify uruchomił dedykowaną stronę internetową, za pośrednictwem której można przekazać darowiznę na jedną z wybranych fundacji wspierających artystów. Spotify deklaruje, że za każdą przekazaną darowiznę, samo przekaże jej równowartość na wybrany cel, podwajając tym samym kwotę wsparcia, do łącznej kwoty 10 milionów dolarów.

Na ten moment możliwe jest przekazywanie środków na rzecz czterech organów w USA, Wielkiej Brytanii i Kanadzie: MusiCares (USA), PRS Foundation (Wielka Brytania), Help Musicians (Wielka Brytania) oraz Unison Benevolent Fund (Kanada). Lista organizacji ma być jednak poszerzona, nie wiadomo, czy znajdą się tam organizacje wspierające polskich muzyków.

Jak to się robi za granicą

Brytyjska Fundacja PRS ogłosiła, że za pieniądze zebrane z pomocą Spotify utworzy fundusz pomocowy, wspierający twórców muzyki borykających się z utratą pracy w związku z pandemią koronawirusa. Fundacja PRS będzie wypłacać granty w wysokości 500-750 funtów, pieniądze ma otrzymać przynajmniej 100 brytyjskich muzyków w okresie następnych 3 miesięcy

Londyńska organizacja charytatywna Help Musicians uruchomiła kolejny fundusz dla muzyków w Wielkiej Brytanii o łącznej wartości 5 milionów funtów, z których każdy potrzebujący artysta może otrzymać nawet 500 funtów.

Wspomóż ulubionego muzyka

Mimo że na liście nie ma fundacji wspierających polskich artystów, Szwedzki gigant umożliwi przekazywanie środków bezpośrednio do ulubionego artysty. Funkcja będzie opcjonalna i dostępna z panelu Spotify for Artists. Spotify zaznacza, że artyści będą mogli zbierać pieniądze nie tylko dla siebie, ale również dla innych potrzebujących artystów lub na rzecz wybranej przez siebie organizacji charytatywnej.

Spotify rezygnuje również z przychodów na obsługiwanych przez siebie platformach – służącemu współpracy muzyków SoundBetter, platformy podcastowej Anchor, natomiast oparta na chmurze platformie do nagrywania dźwięku Soundtrap oferuje rozszerzone bezpłatne wersje próbne dla nauczycieli muzyki.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: