Poprzedni
Następny

Amplitunery Yamaha - przegląd najlepszych amplitunerów kina domowego

Średnia ocen: 5
(1 ocena) 1 komentarz

W trzecim kwartale 2020 r. na rynku pojawiły się 3 nowe amplitunery firmy Yamaha: modele RX-V4A, RX-V6A i, wzbogacający serię Aventage, RX-A2A. Bez cienia przesady można powiedzieć, że stanowią one kamienie milowe w ofercie marki. Yamaha nie należy do producentów, którzy co chwilę proponują odrobinę tylko udoskonalone, a w gruncie rzeczy niemal identyczne produkty. Lista nowych funkcjonalności w najświeższej linii nie należy do najkrótszych. W tym artykule przyjrzymy się z bliska tym świetnym urządzeniom.

Poprzednie amplitunery japońskiego giganta ujrzały światło dzienne w 2018 roku, a więc 2 lata przed premierą najnowszej trójki.  Yamaha RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A są następcami uznanych na rynku modeli, kolejno, RX-V485, RX-V685 i RX-A880. W świecie audio-video 2 lata to sporo czasu. Niektóre technologie zdążyły się już znacznie rozwinąć, inne dopiero narodzić. “Od wewnątrz” nowe urządzenia są doskonale przygotowane na wyzwania współczesności, nawet z pewnym naddatkiem. Ale to nie wszystko!

Każdy, kto choć trochę orientuje się w ofercie Yamahy natychmiast zauważy, że amplitunery przeszły także gruntowne odświeżenie od strony wizualnej. To pierwszy redesign od wielu lat, który udał się naprawdę znakomicie. Z centralnej części płyt frontowych zniknęły wyświetlacze i klapki zakrywające dodatkowe złącza. Teraz pośrodku umieszczono duże potencjometry głośności, a porty przesunięto w lewy róg. Potencjometr-selektor źródła sygnału mieści się teraz po prawej stronie przedniego panelu. Całość prezentuje się jednocześnie dostojnie i minimalistycznie, w najlepszym tego słowa znaczeniu. Rogi RX-V4A i RX-V6A delikatnie zaokrąglono, RX-A2A zachował bardziej szorstki, prostopadłościenny charakter. Nowe amplitunery dostępne są wyłącznie w kolorze czarnym. Niczym Ford T.

Yamaha MusicCast RX-A2A

Nie od dziś wiadomo jednak, że najważniejsze jest niewidoczne dla oczu. Do rzeczy zatem! Spróbujemy wyjaśnić, który amplituner Yamaha będzie odpowiedni dla Waszych potrzeb.

8K, HDMI z eARC, HDR10+ i Dolby Vision - kompletna sekcja wideo

Wstępny, otwierający ofertę model, Yamaha RX-V4A jak w soczewce skupia w sobie najważniejsze cechy całego portfolio. Ten amplituner do kina domowego posiada 4 wejścia i 1 wyjście HDMI, które po aktualizacji oprogramowania przygotowane są na obsługę sygnału video 8K/60 Hz. Warto zwrócić uwagę, że dotyczy to wszystkich portów HDMI - wśród amplitunerów konkurencyjnych marek obsługa sygnału 8K we wszystkich portach wciąż należy do rzadkości. To bardzo innowacyjna funkcja, ponieważ materiałów w tej rozdzielczości jest w tej chwili jak na lekarstwo. Można znaleźć je w takich serwisach, jak YouTube czy Vimeo, ale na próżno (jeszcze!) szukać pełnometrażowych, kinowych produkcji nagranych w tym standardzie. Na szeroką skalę jakość 8K miała pojawić się przy transmisji igrzysk Tokio 2020, które z powodu pandemii przesunięto na kolejny rok. Można być jednak pewnym, że z czasem będzie pojawiać się coraz więcej filmów i materiałów wideo dostępnych w tej rozdzielczości. Pamiętajmy tylko, że oprócz amplitunera AV, również telewizor musi być w stanie obsłużyć sygnał 8K.

Nowe urządzenia świetnie radzą sobie za to z najpopularniejszym dziś sygnałem 4K/60 Hz, dlatego amplituner i odtwarzacz Blu-ray będą współpracować wyśmienicie. Wszystkie materiały wideo o niższej rozdzielczości mogą też zostać przeskalowane do tej jakości.


Co to jest upscaling? Zobacz, na czym polega skalowanie obrazu!


Kolejnym novum jest wsparcie technologii HDR10+, opracowanej wspólnymi siłami przez takie marki, jak 20th Century Fox, Samsung i Panasonic (również po aktualizacji software’u). Cóż to? HDR, high dynamic range, jak sama nazwa wskazuje, jest zdolnością do wyświetlania obrazu z zachowaniem dużej dynamiki - a więc rozpiętości między bielą a czernią. Przekłada się to na większą szczegółowość oraz realizm. W przypadku HDR10+ zakres dynamiki rzeczywiście jest bardzo wysoki. Technologia obsługuje 10-bitową głębię kolorów i 4-krotnie większą jasność, niż w przypadku poprzedniej wersji, HDR10: 4000 nitów. Oprócz HDR10+ nowe amplitunery wspierają także technologię Dolby Vision, niejako konkurencyjną dla produkcji trzech gigantów. Są więc przygotowane pod każdym względem na różnorodne sygnały wideo.

Tryby dźwięku przestrzennego

Obok ostrego jak brzytwa obrazu ogromną rolę w kinie domowym odgrywa dźwięk przestrzenny, dzięki któremu możemy dosłownie znaleźć się w środku akcji. Jak łatwo się domyślić, nowe amplitunery Yamahy są w tej kwestii bardzo dobrze wyposażone. Wszystkie obsługują nowoczesne kodeki, jak Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus czy DTS-HD Master Audio. Zainstalowane pod obudowami procesory DSP pozwalają wybierać spośród aż 17 trybów przetwarzania dźwięku. Korzystają z technologii automatycznie dostosowujących głośność linii dialogowych do reszty ścieżki dźwiękowej, a także są w stanie symulować obecność dodatkowych kolumn z przodu, tzw. presence speakers.

Dwa wyższe modele, Yamaha RX-V6A i Yamaha RX-A2A oferują więcej, niż wstępny RX-V4A. Korzystają one z technologii Dialogue Lift, która podnosi poziom linii dialogowych na środek telewizora. Można wtedy odnieść wrażenie, że dobiegają one wprost z ust bohaterów, co zwiększa realizm. Drugą ciekawą funkcją - która może zainteresować posiadaczy systemów 5.1 - jest wirtualizacja głośnika tylnego. Jeżeli przy uboższej konfiguracji głośników odtwarzamy materiał posiadający ścieżkę dźwiękową w formacie 6.1 i wyższych, amplitunera analizując odbicia dźwięku w pomieszczeniu jest w stanie odtwarzać dźwięk w taki sposób, jakby dobiegał się z nieistniejącego w rzeczywistości głośnika umieszczonego za plecami słuchacza.

Trzeba też wspomnieć, że wyjścia HDMI we wszystkich nowych urządzeniach obsługują eARC, rozszerzony kanał zwrotny audio o większej przepustowości. W praktyce oznacza to, że po podłączeniu amplitunera do telewizora kablem HDMI z żyłą Ethernet bądź oznaczonym jako Ultra High Speed, możemy usłyszeć efekty oferowane przez trójwymiarowe systemy DTS:X i Dolby Atmos. No, i obsługiwać oba urządzenia jednym pilotem. Jeśli zastanawiacie się, jak podłączyć amplituner do telewizora, w tym wypadku sprawa jest bardzo prosta. I wygodna.


Chcesz wiedzieć, dlaczego Dolby Atmos jest tak atrakcyjne? Przeczytaj nasz przewodnik po dźwięku 3D!


Dźwięk 3D w pełnej krasie - Dolby Atmos i DTS:X

Od kilku lat scenę dźwiękową kina domowego rozbudowują systemy kodowania dźwięku 3D Dolby Atmos i DTS:X. Odpowiadają one za górne kanały dźwięku, zwane w anglojęzycznych specyfikacjach “kanałami wysokości”. Przy zastosowaniu głośników skierowanych do góry (wówczas dźwięk odbija się od sufitu i wraca do słuchacza) lub głośników instalacyjnych do zabudowy sufitowej mamy okazję usłyszeć szumiący deszcz lub ryk silnika samolotu dobiegający znad głowy. Nie trzeba dodawać, jak bardzo urealnia to odbiór filmu.

Yamaha MusicCast RX-A2A

Jedynie najniższy model z całej trójki (RX-V4A) obsługuje wyłącznie technologie pozbawione kanału wysokości. Dwa wyższe (RX-V6A i RX-A2A) nie tylko są w stanie dekodować sygnał Dolby Atmos i DTS:X, ale nawet osiągnąć go bez głośników sufitowych lub skierowanych w górę! Dzieje się to za sprawą technologii wirtualizacji kanału wysokości Dolby Atmos, dostępnej po aktualizacji oprogramowania. RX-V6A i RX-A2A wyposażono także w znany z kinowych sal kodek Dolby Surround.


Co to jest DTS:X? Zobacz na naszym blogu!


Doskonałe amplitunery dla graczy

Do amplitunerów kina domowego bardzo często podłączamy dziś konsole do gier. Każdy gracz wie, jak ważne podczas rozgrywki są płynność i brak opóźnień… oraz jak bardzo frustrujące są problemy na tym tle. Dobrą wiadomością jest wyposażenie wszystkich trzech nowych amplitunerów w technologie zainstalowane właśnie z myślą o graczach.

Zadaniem Auto Low Latency Mode (w skrócie ALLM) oraz Quick Media Switching jest zredukowanie do minimum opóźnień, które mogą się pojawić podczas transmisji sygnału. Z kolei Variable Refresh Rate i Quick Frame Transport stają w sukurs płynności obrazu - również podczas korzystania z urządzeń VR, Virtual Reality. Nigdy więcej lagów!


Jakie słuchawki dla graczy wybrać? Zobacz najlepsze propozycje!


MusicCast i funkcje multiroom

Wszystkie trzy nowe amplitunery należą do rodziny Yamaha MusicCast - największej na rynku sieci multiroom, które bezprzewodowo są w stanie się komunikować i przesyłać między sobą sygnał muzyczny. Należy do niej ponad 100 różnorodnych urządzeń: amplitunery, wzmacniacze, głośniki bezprzewodowe, a nawet… gramofon Vinyl 500!

Za pomocą aplikacji MusicCast CONTROLLER (dostępna na iOS i Android) możemy decydować o tym, jaką muzykę chcemy słyszeć w poszczególnych pomieszczeniach naszego domu. Zakup amplitunera może być w tym kluczu pierwszym krokiem do budowy poważnej sieci multiroom we własnych czterech ścianach!


Co to jest system multiroom Yamaha MusicCast? Jak działa i jakie ma funkcje? Jeśli chcesz wiedzieć więcej o największym systemie multiroom dostępnym obecnie na rynku, koniecznie zajrzyj TUTAJ.


Panie, a głośno to umie zagrać?... Sekcja mocy i konfiguracja kanałów

We wszystkich amplitunerach zamontowano udoskonalone wzmacniacze o nowej konstrukcji. Cechują się wysoką stabilnością i szybko narastającym poziomem napięcia sygnału wejściowego. Amplituner sieciowy Yamaha RX-V4A oferuje moc wyjściową 80 W przy dwóch wysterowanych kanałach (sygnał stereo) i całkowitych zakłóceniach harmonicznych na poziomie 0,06%. Pomiar wykonano w pełnym paśmie (20 Hz - 20 kHz) na kolumnach o impedancji 6 Ω.

Yamaha RX-V6A

Modele RX-V6A i RX-A2A są mocniejsze. W ich wypadku pomiar wykazał wartość 100 W przy równie minimalnym poziomie zniekształceń, 0,06%. Warunki były identyczne, za wyjątkiem impedancji. Tutaj podłączono 8-omowe kolumny.


Moc głośnika i moc wzmacniacza. Jak prawidłowo je rozumieć? Przeczytaj nasz artykuł!


Nowe przetworniki C/A i gęste pliki audio - gratka dla melomanów

Przeprojektowanym wzmacniaczom towarzyszą nowe przetworniki C/A Burr-Brown PCM5102A, przyjmujące sygnał do 32-bit/384 kHz. Dzięki temu RX-V4A, RX-V6A i RX-A2A z łatwością odtworzą gęste pliki audio w wysokiej rozdzielczości, w tym nawet DSD do 11,2 MHz! Poradzą sobie także z całą gamą innych, bardzo popularnych formatów: MP3, WMA, MPEG-44 AAC, ALAC, FLAC, WAV i AIFF. Sami przyznacie, że trudno znaleźć na tej liście brakujące ogniwo.

Yamaha RX-V4A

Miłośników czarnej płyty na pewno ucieszy fakt, że RX-V6A i RX-A2A to amplitunery z wejściem phono. Posiadają więc zintegrowany przedwzmacniacz gramofonowy. Możemy zatem podłączyć gramofon bezpośrednio do amplitunera, nie ma potrzeby korzystania z dodatkowego urządzenia w torze audio. 

Udoskonalenie wzmacniaczy zaowocowało bardzo korzystną zmianą brzmienia. Brzmienie amplitunerów Yamahy uchodziło do tej pory za bardzo wyraziste, z mocno zaznaczonymi skrajami pasma, co przy wrażliwych kolumnach mogło wywołać efekt ostrości. Tymczasem nowe konstrukcje potrafią zagrać przyjemnie ciepło i miękko, co szczególnie daje o sobie znać podczas odsłuchu nagrań muzycznych. W takiej sytuacji odpowiedź na pytanie, które nurtowało wielu miłośników kina i muzyki: amplituner czy wzmacniacz przestaje być oczywista. Możliwości brzmieniowe możecie ocenić sami podczas wizyty w jednym z naszych salonów sprzedaży.

Yamaha RX-A2A - amplituner dla audiofila

Jeżeli spojrzeć na suchą specyfikację modeli RX-V6A i RX-A2A można odnieść wrażenie, że te dwie konstrukcje w zasadzie niewiele się różnią. Mają praktycznie identyczne funkcje, parametry również w większości przypadków te same… Dlaczego zatem amplituner kina domowego Yamaha RX-A2A jest droższy?

Różnica leży w brzmieniu. RX-A2A jest częścią topowej serii Yamaha Aventage, która od początku swojego istnienia zaciera różnice między urządzeniami wielokanałowymi a stereofonicznymi. W najwyższym modelu tego zestawienia zastosowano kondensatory filtrujące o większej pojemności, dzięki czemu do głośników trafia czystszy sygnał prądowy, co przekłada się na brzmienie. Amplituner wielokanałowy Yamaha RX-A2A jako jedyny z opisywanej trójki korzysta też z autorskiej technologii antyrezonansowej A.R.T. Wedge. Urządzenie posiada dodatkową, piątą nóżkę oraz sztywną ramę dolną z elementami krzyżowymi w kształcie litery H. W efekcie, nawet podczas bardzo głośnego odtwarzania, drgania obudowy ograniczone są do minimum.

Który amplituner Yamaha wybrać? Podsumowanie

Nowa linia amplitunerów AV Yamahy posiada mnóstwo nowoczesnych, przyszłościowych funkcji, dzięki którym urządzenia te z powodzeniem będą grać rolę domowego centrum rozrywki przez najbliższe kilka lat. Jaki amplituner będzie odpowiedni dla Was? To zależy od Waszych potrzeb.

Yamaha RX-V4A to doskonała propozycja dla wszystkich, którzy nie planują rozbudowywać zestawu głośników powyżej konfiguracji 5.2. Wstępny model posiada wszystkie funkcjonalności związane z doskonałym odtwarzaniem obrazu, multiroom Yamaha MusicCast i podstawowymi trybami dźwięku przestrzennego. Dla wielu naszych klientów może być to model docelowy.

Jeżeli jednak zależy Wam na rozbudowie pola dźwiękowego o trzeci wymiar, warto pójść dalej i zainteresować się modelem Yamaha RX-V6A. Obsługa Dolby Atmos i DTS:X, a także - na początek, dopóki nie przekonamy się o wartości tego rozwiązania i nie zainstalujemy kolejnych głośników - możliwość wirtualizacji kanału wysokości przyniesie mnóstwo wartościowych wrażeń. RX-V6A może być też gratką dla miłośników dobrej muzyki, a to z uwagi na wejście gramofonowe i obsługę drugiej strefy.

A co, jeśli na równi z filmami jesteście fanami dobrej muzyki i nie znosicie kompromisów? W takiej sytuacji to Yamaha RX-A2A z serii Aventage będzie najlepszym wyborem. Udoskonalona konstrukcja wzmacniacza i technologia antyrezonansowa A.R.T. Wedge mają nie lada znaczenie dla brzmienia nagrań muzycznych.

Krótkie, hasłowe podsumowanie najważniejszych funkcjonalności znajdziecie w poniższej tabeli. Więcej szczegółów zawierają specyfikacje na stronach poszczególnych amplitunerów.

 

Yamaha RX-V4A

Yamaha RV-V6A

Yamaha RX-A2A

Ilość kanałów

5.2

7.2

7.2

Moc wyjściowa
(20 Hz - 20 kHz, 2 kanały)

80 W (6 Ω, 0,06% THD)

100 W (8 Ω, 0,06% THD)

100 W (8 Ω, 0,06% THD)

Dekodery dźwięku

Cinema DSP, Dolby Digital Plus, Dolby True HD, DTS HD Master Audio, DTS-HD High Resolution Audio

Dolby Atmos, DTS:X, Cinema DSP 3D

Cinema DSP, Dolby Atmos, DTS Neural:X, DTS:X, Cinema DSP 3D

Obsługa sygnału 8K

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Obsługa sygnału HDR10+

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Wirtualizacja  kanału wysokości

Nie

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Tak (wymagana aktualizacja oprogramowania)

Technologia antyrezonansowa A.R.T. Wedge

Nie

Nie

Tak

Zwiększona pojemność kondensatorów filtrujących

Nie

Nie

Tak

Wejścia / wyjścia HDMI

4 / 1

7 / 1

7 / 1

Wejście gramofonowe

Nie

Tak

Tak

Obsługa drugiej strefy

Nie

Tak

Tak

Funkcje multiroom

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Yamaha MusicCast

Możliwości poszczególnych urządzeń możecie na własne oczy ocenić w naszych salonach sprzedaży, do których nieustannie zapraszamy. Sami zobaczycie - przy bliższym poznaniu nowe amplitunery Yamahy bardzo zyskują!Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: