Poprzedni
Następny

Amazon Music HD – Nowy dostawca bezstratnego streamingu

Amazon Music

Usługi streamingu wysokiej jakości stają się coraz popularniejsze, ten rynek może się niedługo zmienić za pośrednictwem nowego gracza – Amazon Music HD. Gigant dotychczasowo oferował usługę Amazon Music, który mimo potężnej biblioteki oferował pliki w stratnym formacie o przepustowości do 320 kbps. Co ma oferować nowa platforma i w czym może być lepsza od konkurencji?

Co oferuje Amazon Music HD?

Amazon Music HD oferuje bezstratny dźwięk w dwóch zakresach jakości, określanych przez dostawcę usługi jako HD i Ultra HD. W bazie Amazon znajduje się ponad 50 milionów utworów w jakości High Definition (HD) i milionów utworów w jakości Ultra High Definition (Ultra HD). Utwory zapisane w formacie HD oferują te same parametry, co płyta CD – 16-bitowy dźwięk, z minimalną częstotliwością próbkowania 44,1 i ze średnim bitrate wynoszącym 850 kb/s. Utwory dostępne w jakości Ultra HD są oferowane w rozdzielczości wynoszącej 24 bity z częstotliwościami próbkowania od 44,1 kHz do 192 kHz. Średni bitrate ma tu wynosić aż 3730 kb/s.

Bowers & Wilkins PX5

Amazon Music HD, podobnie jak Tidal, ma oferować strumieniowanie muzyki przestrzennej, zgodnej z kodekami Dolby Atmos i Sony 360. Aktualnie, biblioteka utworów dostępnych w takim formacie mieści 1000 tytułów.

Jak to się ma do konkurencji?

Platformy takie jak Tidal od dawna stawiają na bezstratne strumieniowanie, opcja Tidal Hi-Fi pozwala na odtwarzanie muzyki zapisanej w bezstratnym formacie FLAC oraz technologię MQA (Master Quality Authenticated) dzięki której możemy słuchać muzyki zgodnie z założeniem artysty. Bezstratny streaming oferowany przez Tidal to najczęściej dźwięk o parametrach 24-bit/96kHz, chociaż w bazie znajdują się albumy w jakości nawet 24-bit/192kHz. Bezstratne usługi strumieniowe oferuje również Quobuz (niedostępne w Polsce) czy Deezer (opcja HiFi). Żaden z dostawców nie podaje jednak dokładnej wielkości biblioteki dostępnej w najwyższej możliwej jakości. Pełna lista wspieranych urządzeń nie jest na ten moment znana.

House of Marley Positive Vibration XL

Wymagana szybkość łącza

Przesyłanie gęstych plików audio zapisanych w formatach często przewyższających jakościowo ten wykorzystywany na płytach CD wymaga łącza o dużej przepustowości. W przeciwnym wypadku, możemy doświadczyć problemów z płynnością odtwarzania. Przeciętny, kilkuminutowy utwór zapisany w najwyższej jakości oferowanej w usłudze Amazon zajmuje około 150 megabajtów przestrzeni na dysku twardym urządzenia. Trzykrotnie więcej, niż ten sam utwór w jakości CD.  W celu komfortowego odtwarzania, Amazon zaleca połączenie z Internetem z prędkością od 1,5 do 2 Mb/s dla strumieniowania HD i od 5 do 10 Mb/s dla strumieniowania Ultra HD.

Ile kosztuje Amazon Music HD?

Główną zaletą oferty Amazon Music HD ma być cena niższa, niż u konkurencji. Członkowie Amazon Prime mają dostęp do usługi w cenie 12,99 USD miesięcznie, regularni klienci mają dostęp do Amazon Music w cenie 14,99 USD miesięcznie. Dla porównania, usługa Tidal Hi-Fi to koszt 19,99 USD miesięcznie. Niestety, nowa usługa Amazon nie jest jeszcze dostępna w Polsce, nie wiadomo również, ile kosztowałaby usługa dla polskiego klienta, zatem warto rozważyć sięgnięcie po sprawdzone i funkcjonujące rowiązania.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: