Poprzedni
Następny

6 świetnych pozycji o Sherlocku Holmesie

Obok Jamesa Bonda i Harry’ego Pottera, Sherlock Holmes to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych postaci książkowych w historii. Sam sir Arthur Conan Doyle popełnił o nim 56 opowiadań i cztery powieści, a tych, którzy po jego śmierci kontynuowali opowieść o genialnym detektywie, bardzo trudno zliczyć.

Fot. Netflix

W jego perypetiach zakochało się też Hollywood, a miłość ta zaowocowała ponad 50 filmami i serialami z jego postacią w roli głównej. Za chwile pojawi się zresztą kolejny film przygodowy z Sherlockiem, ale tym razem nie będzie skupiał się na nim, lecz na jego… młodszej siostrze. “Enola Holmes” z Henrym Cavillem w roli Holmesa, Millie Bobby Brown w roli jego siostry i Heleną Bonham Carter w roli ich matki pojawi się na platformie Netflix już 23 września. W oczekiwaniu na tę premierę polecamy wrzucić na swoje kino domowe kilka starszych pozycji o Sherlocku Holmesie, które zdobyły świetne oceny na serwisie IMDB.

Sherlock (2010-2017)

Sherlock to serial kryminalny, który prezentuje współczesną adaptację kryminałów Sir Arthura Conana Doyle'a, a w rolach głównych można zobaczyć tu Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana. Akcja podąża za Sherlockiem Holmesem, który jest detektywistycznym konsultantem przy londyńskiej policji i jego asystentem, dr Johnem Watsonem – współlokatorem detektywa, który właśnie powrócił z misji wojskowej w Afganistanie.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


Przygody Sherlocka Holmesa (1984–1985)

Ten dwusezonowy serial osadzony jest w późnej epoce wiktoriańskiej, kiedy Sherlock Holmes jest jedynym na świecie doradcą detektywistycznym. Jego praktyka obejmuje głównie klientów prywatnych, ale znany jest również z tego, że pomaga policji, chociaż często ich sprawy nakładają się na siebie. Twórcy przedstawiają tu genialnego detektywa nie tylko jako sprytnego obserwatora, ale i człowieka o specjalistycznej wiedzy z wielu dziedzin, która ułatwia mu rozwiązywanie nawet najtrudniejszych spraw. Również dr Watson jest w tym serialu bardziej wielowymiarowy, niż ten, którego pamiętamy z wielu innych produkcji o tym znamienitym duecie – serial opowiada też o jego wojennych traumach i walce z depresją.

Młody Sherlock Holmes (1924)

Tak – Sherlock Holmes jest tak stary, że powstały o nim nawet nieme filmy. A w jednym z nich wystąpił sam Buster Keaton! Ta komedia z 1924 roku opowiada historię młodego chłopaka, który klepie biedę i w ukryciu podkochuje się w dziewczynie, na którą ma oko również okoliczny bogacz. Kto by pomyślał, że to właśnie amory zapoczątkują tę wielką detektywistyczną karierę!

Zastanawiacie się, czy warto sięgać po taki staroć? W 1991 roku amerykańska Biblioteka Kongresu wyróżniła ten film jako "znaczący pod względem kulturowym, historycznym lub estetycznym", zaś w 2000 roku Amerykański Instytut Filmowy umieścił go na 62 miejscu na liście najzabawniejszych filmów wszechczasów – może to was przekona?

Sherlock Holmes (2009) i Sherlock Holmes: Gra cieni

Dużo komedii, dużo kina akcji i dużo przygód – tak właśnie wygląda opowieść o Sherlocku Holmesie, kiedy weźmie się za nią ulubieniec Brytyjczyków, Guy Ritchie, a w rolach głównych obsadzi Roberta Downey Jr. i Jude’a Law. Reżyser wziął na tapetę przygody detektywa dwukrotnie – w 2009 i 2011 roku.

Pies Baskerville'ów (1939)

“Pies Baskervillów” to dreszczowiec z 1939 roku, który powstał na kanwie powieści Conan Doyle’e z 1902 roku pod tym samym tytułem. Jest to jedna z najbardziej znanych kinowych adaptacji tej książki i często uznawana jest za jedną z najlepszych.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


Sherlock Holmes – głos terroru (1942)

Mimo że sir Arthur Conan Doyle nie doczekał drugiej wojny światowej, postać z jego kultowych książek miała okazję doświadczyć jej okrucieństwa. W tym filmie z 1942 roku dzielny Sherlock Holmes walczy z nazistami, którzy próbują przejąć kontrolę nad brytyjskimi stacjami radiowymi. 

Jeżeli szukasz kina domowego lub masz pytania na temat jego lub innego sprzętu audio, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: