Poprzedni
Następny

6 dokumentów VICE, które wbijają w fotel

Od najdroższego festiwalu na świecie, który okazał się oszustwem, przez fanatyczne uwielbienie węży, aż po technologie, które wpływają na wyniki wyborów – dokumentaliści VICE nie boją się żadnych tematów, a odwaga zwraca im się w pozytywnych recenzjach i milionach wyświetleń. Oto kilka dokumentów od VICE, które każdy fan gatunku powinien obejrzeć.

Telewizor Loewe bild c

1. „FYRE: The Greatest Party That Never Happened”

Fyre Festival miał być najbardziej ekskluzywnym festiwalem na świecie i największym tego typu wydarzeniem dla najpopularniejszych influencerów. Ultradrogi (ceny biletów sięgały 100 000 dolarów) weekend na bezludnej wyspie miał być promocją nowej aplikacji rapera JaRule i młodego biznesmena Billy’ego McFarlanda – FYRE, która miała ułatwiać agentom gwiazd wyłapywanie nowych talentów. Sama promocja festiwalu była wielomilionowym przedsięwzięciem – w spotach reklamowych Fyre wystąpiły m.in. najlepiej opłacane modelki na świecie: Kendall Jenner, Bella Hadid i Hailey Baldwin.

Oczekiwania były ogromne, ale klapa, jaką zastali na miejscu uczestnicy festiwalu, okazała się nieporównywalnie większa.

Współprodukowany przez VICE Studios dokument ,,FYRE: The Greatest Party That Never Happened’’ zaprasza widzów za kulisy największego festiwalowego przekrętu w historii, pokazując, jak impreza, która miała być ekskluzywnym rajem dla influencerów, zamieniła się w walkę o papier toaletowy i ucieczkę przed huraganem.

2. „Snake Man”

Steve Ludwin to człowiek, który twierdził, że odkrył eliksir życia i od 30 lat wstrzykuje sobie jad węża, a ekipa VICE uznała, że będzie on najlepszą osobą do zgłębienia kultur, które mają nietypowy stosunek do węży. W trzech częściach dokumentu ,,Snake Man’’ kamery towarzyszą mu od Appalachów, gdzie węże są stałym elementem nabożeństw w wiejskich kościołach, aż po Teksas i tamtejsze konkursy piękności, w czasie których uczestniczki dekapitują i odzierają grzechotniki ze skóry na oczach wiwatujących tłumów. Jesteście na to gotowi?

3. „Ballet and Bullets”

,,Ballet and Bullets”, czyli ,,Balet i kule’’ to film dokumentujący projekt baletowy Na Ponta dos Pes (Na palcach), który funkcjonuje w samym środku brazylijskiej wojny narkotykowej i przejmującej, wszechobecnej biedy. 23-letnia tancerka Tuany Nascimento zainicjowała go w jednej z najniebezpieczniejszych faveli w Rio De Janeiro, aby okoliczne dzieci chociaż na chwile oderwały się od okrutnej rzeczywistości, w której często to właśnie ich rodzice walczą z żandarmerią wojskową.

4. „Life Hacks with Oobah Butler”

Pamiętacie gościa, który zrobił w bambuko największych brytyjskich foodies, otwierając w Londynie fikcyjną ekskluzywną restaurację, gdzie klienci płacili za przeciętne dania jak za zboże?

Oobah Butler ma na swoim koncie więcej podobnych osiągnięć – udało mu się m.in. oszukać świat wielkiej mody, gdy z jego pomocą para podrabianych jeansów stała się w największą atrakcją Paris Fashion Week. Szczerze polecamy serię jego filmów dokumentalnych Life Hacks, bo nikt nie obnaża ludzkiej naiwności w tak sprytny i jednocześnie zabawny sposób.

5. „Cyberwar”

Doczekaliśmy czasów, w których cyberprzestępstwa i przemoc w internecie sięgnęły zenitu. Coraz więcej osób ma świadomość, jakie niebezpieczeństwa czyhają w sieci. Prawda jest jednak taka, że w większości nie mamy świadomości, jak szybko ta przestępcza gałąź rośnie i że potrafi działać tak skutecznie, że nawet nie orientujemy się, że padliśmy ofiarą cyberzbrodni. Dokument ,,Cyberwar’’ opisuje akty międzynarodowej przemocy. Analizując sprawy organów rządowych, które oskarża się o hakowanie wyborów oraz internetowych aktywistów, którzy zacierają granicę między trollingiem a protestem, pokazuje, jak współczesna technologia wpływa na politykę, demokrację i świat, w którym funkcjonujemy.

6. „Gaycation”

Problem wykluczenia ze względu na tożsamość seksualną dotyczy osób na całym świecie. Żeby pokazać, jak ludzie z bardzo oddalonych od siebie miejsc radzą sobie z codzienną marginalizacją, bezpodstawną agresją i strachem o własne bezpieczeństwo, VICE wysłał do nich gwiazdę ,,Juno’’ i ,,Incepcji’’ Elliota Page'a (wcześniej funkcjonującego jako Ellen Page) i jego przyjaciela, Iana Daniela. W wyniku ich wyprawy szlakiem wykluczenia powstało wnikliwe spojrzenie na różnorodne queerowe społeczności, które członkowie na co dzień żyją może nieco inaczej, ale codziennie mierzą się z podobnymi problemami, jak my.


Lubicie dokumenty? Sprawdźcie też: Top 10 muzycznych dokumentów wszech czasów wg użytkowników IMDB

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: