Poprzedni
Następny

Top 10 muzycznych dokumentów wszech czasów wg użytkowników IMDB

IMDB logo

Nie będzie przesadą napisać, że serwis IMDB jest swoistą wyrocznią filmową. Przed sięgnięciem po nowy tytuł, czy w poszukiwaniu inspiracji na filmowy wieczór wytrawni koneserzy domowego kina sięgają właśnie doń, ślepo polegając na punktacji jego użytkowników. Oto, jakie filmy uznali za najlepsze w kategorii dokumentalno-muzycznej.

  1. The Beatles Anthology (1995-1996)

Materiał do dokumentu o najbardziej znanej kapeli na świecie był gotowy już w 1970 roku – przyjaciel zespołu Neil Aspinall zebrał nagrania filmowy z koncertów, wywiadów i występów telewizyjnych z różnych źródeł na całym świecie i zmontował z niego 90-minutowy film, który wstępnie zatytułował “The Long and Winding Road”. 

Nie ujrzał on jednak światła dziennego – członkowie zespołu nie angażowali się w projekt, więc na jakiś czas go wyciszono. Na swoją premierę musiał czekać kolejnych 25 lat i dopiero w 1995 roku pojawił się pierwszy odcinek 6-częściowego dokumentalnego mini serialu o The Beatles.

  1. Stop Making Sense (1984)

“Stop Making Sense” to film przedstawiający występ live zespołu Talking Heads. Wyreżyserowany przez Jonathana Demme'a, został nakręcony w ciągu czterech nocy w hollywoodzkim Pantages Theater podczas trasy koncertowej promującej album “Speaking in Tongues”. Jest to pierwszy film zrealizowany w całości przy użyciu cyfrowych technik audio, a jego koszt wyniósł 1,2 miliona dolarów, które zresztą wyłożył sam zespół. 

  1. Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream (2007)

Czterogodzinny film dokumentalny jest kroniką historii zespołu od jego powstania jako Mudcrutch, aż do koncertu z okazji jego 30-lecia w 2006 roku, który miał miejsce w rodzinnym mieście Petty'ego, Gainesville na Florydzie. Dodatkowymi smaczkami dokumentu są wywiady z George'em Harrisonem, Eddiem Vedderem, Stevie Nicks, Dave'em Grohlem, Johnnym Deppem i wieloma innymi tuzami muzyki. 

  1. Sigur Rós: Heima (2007)

Twórcy filmu towarzyszyli muzykom Sigur Rós podczas trasy koncertowej na Islandii, która obejmowała dwa duże koncerty plenerowe, kilka mniejszych występów, a także udział zespołu w koncercie na rzecz protestu przeciwko budowie tamy Kárahnjúkar i kameralny koncert akustyczny zagrany dla rodziny i przyjaciół w kawiarence znajdującej się w małym miasteczku Borg. 

  1.  No Direction Home: Bob Dylan (2005)

Zdobywca Oscara Martin Scorsese przedstawia niezwykłą historię Boba Dylana od jego korzeni w Minnesocie, przez pierwsze lata w knajpach Greenwich Village, aż po burzliwe wejście do mainstreamowej branży muzycznej w 1966 roku. Film zawiera nigdy wcześniej niewidziane nagrania, wywiady na wyłączność i zapisy mniej popularnych występów Dylana.

  1. Rush: Beyond the Lighted Stage (2010)

Rush to jeden z najbardziej wpływowych zespołów rockowych tuż obok The Beatles i The Rolling Stones, ale, mimo legionów oddanych fanów, są ignorowani przez krytyków i ciąglę pomijani przez Rock and Roll Hall of Fame. Opierając się na nigdy wcześniej niewidzianych nagraniach archiwalnych i wywiadach z szanowanymi rockowymi artystami, film “Rush: Beyond The Lighted Stage” bada czterdziestoletnią karierę zespołu, który można uznać za jeden z najbardziej kultowych na świecie.

  1. Pearl Jam Twenty (2011)

Dokument z okazji dwudziestolecia Pearl Jam przedstawia historię zespołu od upadku kapeli-matki Mother Love Bone, przez zaciętą walkę z Ticketmasterem i tragiczną noc na festiwalu w Roskilde w 2000 roku, kiedy, podczas koncertu kapeli, aż dziewięć osób zostało zmiażdżonych na śmierć. Dodatkowym smaczkiem filmu jest wywiad, który przeprowadził z Vedderem sam mistrz – David Lynch.

  1. Foo Fighters: Back and Forth (2011)

Dave Grohl robił muzykę od swoich nastoletnich czasów w Waszyngtonie, ale dopiero po śmierci Kurta Cobaina zdecydował się wyjść zza zestawu perkusyjnego i spróbować swoich sił jako frontman. Tu właśnie zaczyna się narracja dokumentu, który opowiada o przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Foo Fighters, przytaczając nagrania z koncertów i studiów nagraniowych, a także bardzo osobiste przemyślenia członków kapeli.

  1. The Last Waltz (1978)

Pierwszy dokument muzyczny spod ręki Martina Scorsese przedstawia ostatni koncert kanadyjskiej rockowej supergrupy The Band, który odbył się pod hasłem “The Last Waltz” (“Ostatni Walc”) w 1976 roku, czyli 17 lat po powstaniu kapeli. W filmie możemy zobaczyć gościnne wypowiedzi takich szych branży muzycznej, jak Bob Dylan, Van Morrison, Eric Clapton, Joni Mitchell i Muddy Waters, poznamy również historię grupy i wiele ciekawych anegdotek z tras koncertowych.

  1.  Woodstock (1970)

Dokument z 1970 roku serwuje nam insiderskie spojrzenie na pierwszy festiwal Woodstock, który odbył się w miejscowości Bethel w 1969 roku. Pokazuje on wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o tej kultowej imprezie – od przygotowań aż po sprzątanie, nie zapominając o takich smaczkach, jak odwiedziny helikopterów Gwardii Narodowej, które dostarczyły żywność i pomoc medyczną dla tego improwizowanego rockowego miasteczka z 500 000 ludzi.

To jak, gotowi na wieczór filmowo-muzyczny pod wezwaniem IMDB? Najpierw jednak sprawdźcie, czy nie przydałby się nowy soundbar...

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: