Poprzedni
Następny

3D audio w PlayStation 5 – Jak cieszyć się przestrzennym dźwiękiem?

Playstation 5

Podczas tegorocznych targów CES, Japończyczy z Sony ujawnili kilka kluczowych informacji o swojej nadchodzącej konsoli – PlayStation 5. Mimo że pełna specyfikacja nadal nie jest jawna, potwierdzono doniesienia o obsłudze 3D audio oraz możliwość odtwarzania płyt Ultra HD Blu Ray. To doskonała wiadomość dla miłośników interaktywnej rozrywki na wysokim poziomie.

Czym jest 3D audio?

W najprostszych słowach, 3D audio jest standardem przestrzennego dźwięku. Jest to jednak standard znacznie bliższy do naturalnego dźwięku trójwymiarowego od technologii surround, 3D audio odzwierciedla zmiany otoczenia dźwiękowego. Dzieje się tak dzięki lepszemu pozycjonowaniu pozornego źródła dźwięku względem słuchacza – każde źródło dźwięku jest identyfikowane jako osobny obiekt. 3D audio zawiera metadane, które pozwalają na umieszczenie takiego obiektu w przestrzeni trójwymiarowej. Pozwala to na osiągnięcie efektów nieosiągalnych przy standardowych wielokanałowych systemach surround pozbawionych kanału pionowego, jak na przykład wrażenie przelatującego nad głową helikoptera.

Rzeczywistość wirtualna a dźwięk trójwymiarowy

Technologia 3D audio doskonale sprawdza się w grach osadzonych w wirtualnej rzeczywistości, gdzie od pozycji głowy gracza zależy względna pozycja źródła dźwięku.

Playstation 5

Możemy więc przypuszczać, że nowa konsola Sony będzie kładła duży nacisk na gry VR. Żeby w pełni cieszyć się grami osadzonymi w wirtualnej rzeczywistości, potrzebne są gogle VR kompatybilne z PlayStation 5. Można więc przypuszczać, że konsola będzie kompatybilna z Sony PlayStation VR. niewykluczone również że gigant zdecyduje się na zaprezentowanie nowej wersji gogli VR. Wraz ze wzrostem mocy obliczeniowej sprzętu multimedialnego, rosną również możliwości zwiększenia immersji rozgrywki VR, gogle nowych generacji stawiają na wyświetlacze o wysokiej rozdzielczości, technologię OLED czy nawet bezprzewodowe rozwiązania.

Jak cieszyć się 3D audio w swoim domu?

W przeciwieństwie do wielokanałowych systemów surround, standard 3D audio nie wymaga rozstawiania w pomieszczeniu kilku głośników i subwoofera. Jest to technologia która doskonale współpracuje ze współczesnymi soundbarami, jak na przykład z 46 głośnikowym projektorem dźwięku Yamaha Musiccast YSP-5600 który potrafi reprodukować dookólny dźwięk z jednego urządzenia.

MusicCast YSP-5600

Dzięki obsłudze 3D Audio, zarówno filmy jak i gry (nie tylko VR) na konsoli PlayStation 5 pozwolą na przeniesienie się do zupełnie nowego, w pełni immersywnego świata rozrywki.

 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: