Poprzedni
Następny

14 rzeczy, których nie wiedzieliście o “Kompanii Braci”

W 1998 roku średnio znana telewizja kablowa HBO (tak, to było jeszcze przed premierami seriali “Seks w wielkim mieście” i “Rodzina Soprano”, które wzniosły stację na sam szczyt popularności) decyduje się na swój największy projekt w historii: 10-odcinkowy miniserial o II Wojnie Światowej, który mają zrobić Steven Spielberg i Tom Hanks. Trzy lata, ponad 100 milionów dolarów i tysiące godzin pracy później, “Kompania Braci” zostaje zaprezentowana światu i podbija miliony serc.

fot. HBO

Ta prawdziwa historia amerykańskiej kompanii spadochroniarskiej, która przetrwała ostatni rok wojny w Europie, przyćmiła inne seriale z tamtych lat narracją prawdziwych bohaterów wojennych, budżetem, obsadą, efektami i niezwykłą dbałością o szczegóły epoki, stając się jednym z najbardziej uznanych dramatów o II wojnie światowej, jaki kiedykolwiek został sfilmowany. 

Polecamy odświeżenie sobie tego serialu na porządnym kinie domowym, by całym ciałem poczuć efekty specjalne i prawdziwe emocje, które towarzyszyły amerykańskim weteranom.

1. Prawie wszyscy główni aktorzy zostali obsadzeni z powodu ich fizycznego podobieństwa do prawdziwych żołnierzy, w których się wcielali.

2. Serial powstał na podstawie książki historyka Stephena Ambrose. Do napisania “Kompanii Braci” zainspirowała go wizyta na zjeździe byłych żołnierzy z kompanii Easy w 1988 roku. Zebrał on wówczas od weteranów tyle historii, że napisał na ich podstawie aż 6 książek, w tym wspomnianą. 

3. Tom Hanks, Steven Spielberg i Stephen Ambrose pokazywali scenariusze każdego odcinka prawdziwym żołnierzom kompanii, by serial był jak najbardziej autentyczny.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


4. Przed rozpoczęciem produkcji aktorzy spotykali się z weteranami, których grali, by razem analizować scenariusze i konsultować grę aktorską. 

5. Podczas ćwiczeń na obozie treningowym przed zdjęciami broń Neala McDonough'a niespodziewanie wystrzeliła i uszkodziła część jego twarzy. W ranę wdała się infekcja, więc aktor musiał zostać przewieziony do szpitala w centrum Londynu. Nie chcąc, by usłyszała o tym prasa, przedstawił się jako Buck Compton, czyli weteran, w którego się wcielał. Podczas zszywania rany odmówił też p znieczulenia, ponieważ żołnierz z lat czterdziestych nie miałby takich luksusów. 

Neal McDonough, fot. HBO

6. Z budżetem równym 104 milionów dolarów, który ostatecznie wzrósł do 120 milionów dolarów, był to najdroższy dramat telewizyjny, jaki kiedykolwiek powstał.

7. W czasie intensywnego dnia filmowania zużywano na planie nawet 14 tysięcy sztuk amunicji.

8. Do produkcji śniegu na plan zdjęciowy zużyto ponad 15 tysięcy kilogramów makulatury, a ozdobienie nią planu trwało aż cztery tygodnie.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


9. Wszystkie 1200 kostiumów dla cywilów były autentycznym ubraniami z czasów II wojny światowej.

10. Podobno prawdziwy Frank Perconte uwielbiał ten mały zastrzyk sławy, który otrzymał po premierze miniserialu. Pod koniec życia, kiedy zamieszkał w domu dla seniorów, wszyscy tam nazywali go "panem Hollywood". Do końca życia pozostał również dobrym przyjacielem Jamesa Madio, który wcielił się w jego rolę.

Frank Perconte i James Madio, fot. James Madio

11. Tytuł książki i serialu pochodzi z "Henryka V" Williama Shakespeare'a: “Od chwili tej aż do końca świata,w pamięci ludzkiej będziemy żyć: my, wybrańców garść, kompania braci. Kto dziś wespół ze mną krew przeleje, ten mi bratem.”

12. W 10 odcinkach serialu pojawiło się 500 ról mówionych.

13. Jimmy Fallon, który w piątym odcinku zagrał malutką rólkę podporucznika George C. Rice’a, ujawnił w swoim talk-show, że choć jego postać została pokazana w czasie jazdy wojskowym Jeepem, on sam nie potrafił go prowadzić. Podczas filmowania Jeep, którym "jeździł", musiał być więc pchany przez członków ekipy, a dźwięk silnika dodano w postprodukcji.

Jimmy Fallon, fot. HBO

14. Według Jamesa Madio podczas przygotowań na obozie treningowym aktorzy musieli odnosić się do siebie po nazwiskach swoich bohaterów, używając odpowiedniej rangi wojskowej. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: