Poprzedni
Następny

14 rzeczy, których nie wiecie o filmie “Wstyd”

14 rzeczy, których nie wiecie o filmie “Wstyd”

Zanim Steve McQueen zasłynął na całym świecie za sprawą oscarowego filmu “Zniewolony. 12 Years a Slave”, fani europejskiego kina już dobrze znali jego poprzednie dwa filmy – “Głód” z 2008 i “Wstyd” z 2011 roku. Szczególnym echem odbił się ten drugi, nazwany przez krytyków mianem “filmu o seksie, ale nie o seksie”.

“Wstyd” z Michaelem Fassbenderem w roli głównej podąża za nowojorskim seksoholikiem w okolicach 30-tki, obnażając przed widzami  jego ścieżkę ku brutalnemu upadkowi. Steve McQueen pokazuje surowość świata zagubionego człowieka i wciąga widownię w epicentrum trudnych sytuacji i naturalistycznych seksualnych obrazów, które, w połączeniu z genialną ścieżką dźwiękową Harry’ego Escotta, powodują jeszcze większy ścisk w gardle i dyskomfort w głowie.

Jeśli jeszcze nie widzieliście tego filmu, to znajdziecie go na HBOGO – bez wahania wrzucajcie go na swoje kino domowe, ale raczej w godzinach, kiedy niepełnoletni i wrażliwi domownicy już chrapią. A gdy skończycie i trochę ochłoniecie, przeczytajcie poniższe ciekawostki (i nasz poradnik jeżeli zastanawiasz się, czy w twoim przypadku lepiej sprawdzi się soundbar, czy zestaw kina domowego).

1. Michael Fassbender po raz pierwszy zobaczył ten film ze swoim ojcem Josefem. Podobno po projekcji obu panom ulżyło, że pani Fassbender nie dała rady obejrzeć go z nimi.

2. W programie telewizyjnym “The Graham Norton Show” Carey Mulligan zdradziła, że jej tata ma bezwzględny zakaz oglądania tego filmu.

3. Scena, w której Brandon słyszy swoją siostrę śpiewającą w restauracji, została nakręcona w czasie rzeczywistym. Ani on, ani grający jego szefa James Badge Dale, nigdy wcześniej nie słyszeli, by Carey Mulligan śpiewała, więc ich reakcje były prawdziwe. Scena została nakręcona o 3 nad ranem, a kamery skupiały się na wszystkich 3 aktorach w tym samym czasie.

4. Michael Fassbender był pierwszym i jedynym wyborem, jeśli chodzi o główną rolę. Była to druga pełnometrażowa współpraca aktora ze Stevem McQueenem – pierwszym filmem był “Głód”.

5. Podczas jednego z wywiadów Michael Fassbender przyznał, że naprawdę oddał mocz przed kamerą. Zazwyczaj podczas kręcenia filmów tego typu sceny są symulowane, chociażby z powodu trudności z odtworzeniem ich na wielu ujęciach, a podobno w tym wypadku potrzebne były 3 powtórki.

6. Film został nakręcony w 25 dni.

7. Komentując swoje ujęcia pełne frontalnej nagości, Michael Fassbender powiedział w magazynowi “Vulture”: "To mnie po prostu zaskakuje: Kobiety mogą cały czas paradować nago, ale facet ma musi mieć na sobie spodnie. Pamiętam, jak moja mama zawsze  na to narzekała, mówiąc: <<To bzdura, że zawsze tylkokobiety są nagie>>, więc ... zrobiłem to dla ciebie, mamo!"

8. Węgierski plakat promujący “Wstyd” został błyskawicznie zakazany, ponieważ widniał na nim tytuł filmu napisany... nasieniem.

9. W recenzji filmu w publikacji “The Art of Psychiatry” (“Sztuka psychiatrii” – przyp.red.) , dr Abby Seltzer zdiagnozowała Sissy jako osobę cierpiącą na chorobę dwubiegunową.

10. Carey Mulligan przyznała, że jej naga scena sprawiła, że w końcu poczuła się wyzwolona.

11. “Wstyd” znalazł się na liście "1001 filmów, które musisz zobaczyć przed śmiercią".

12. Kiedy kamera podąża za biegającym po Nowym Jorku Brandonem, a ten zatrzymuje się na pasach, w tle można zobaczyć reklamę serialu “Poślubione armii”, w którym gra Lucy Walters, pojawiająca się we “Wstydzie” jako kobieta w wagonie metra.

13. Steve McQueen stwierdził, że o ile charakter związku Brandona i Sissy jest otwarty na spekulacje, o tyle sam nie widział nic seksualnego w ich nagości we własnym towarzystwie.

14. Scena seksu Michaela Fassbendera i przyciśniętą do szyby okna w hotelu The Standard na Manhattanie Amy Hargreaves została nagrana w ciągu dnia nad bardzo ruchliwą ulicą. Spacerowicze oglądali więc sobie, jak dwoje nagich aktorów machało do nich z góry w przerwach między ujęciami. 

Otwarty w 2009 roku hotel The Standard już przed premierą filmu był ulubionym miejscem dla gości lubiących publiczność podczas amorów, a zjawisko zostało wielokrotnie opisane przez amerykańską prasę, przez co zdobyło popularność również w innych częściach świata. Na fali tego trendu w 2013 straciło życie chińskie małżeństwo – okno, o które się opierali, nie wytrzymało.

Tymczasem jeżeli chcesz mieć lepsze wrażenia z seansu filmowego i zastanawiasz się nad wyborem odpowiedniego nagłośnienia, sprawdź nasz poradnik i promocję "Idealny dźwięk dla twojego TV". 

Idealny dźwięk dla twojego telewizora

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: