Poprzedni
Następny

11 rzeczy, których nie wiedzieliście o filmie “Park Jurajski”

We wczesnych latach ryki dinozaurów Stevena Spielberga podbiły głośniki kin na całym świecie, a paleontologiczne kierunki odnotowały rekordowy wzrost liczby kandydatów na studentów. Kultowy “Park Jurajski” miał swoją premierę niemal 30 lat temu, ale film przetrwał próbę czasu i doczekał się swojej kontynuacji. Oto kilka ciekawostek o tym kasowym przeboju, których prawdopodobnie nie znacie!

fot. kadr z filmu “Park Jurajski”

1. Żywy tyranozaur na planie

Rex okazjonalnie psuł się z powodu kontaktu z deszczem. Producentka filmu Kathleen Kennedy wspomniała w jednym z wywiadów: "Tyranozaur czasami napędzał nam stracha. Kiedyś, gdy ekipa jadła lunch, T. Rex nagle ożył. Na początku nie wiedzieliśmy, co się dzieje, a potem zdaliśmy sobie sprawę, że przecież wcześniej zaciął się przez deszcz. W międzyczasie słyszeliśmy jednak, jak kilka osób krzyknęło ze strachu”. Wesoły plan, prawda? 

2. Multigatunkowe chórki

Ryk filmowego tyranozaura był połączeniem dźwięków wydawanych przez psy, pingwiny, tygrysy, aligatory i słonie.

3. Mroczna zachcianka 

Autor książki, na podstawie której powstał film, Michael Crichton, chciał, żeby grana przez sir Richarda Attenborough postać założyciela Parku Jurajskiego Johna Hammonda była jak "mroczny Walt Disney".

4. “Chłopcze, ja przetrwałem blitzkrieg”

Kiedy w trakcie zdjęć do filmu uderzył huragan Iniki, obsada i załoga musieli przenieść się do sali balowej hotelu, w którym przebywali. Sir Richard Attenborough pozostał jednak w swoim pokoju, przesypiając całą “imprezę”. Na pytanie, jak to możliwe, odpowiedział: "Chłopcze, ja przetrwałem blitzkrieg!"

5. Transakcja prepaidowa

Wytwórnia filmowa Universal Pictures zapłaciła Michaelowi Crichtonowi 2 miliony dolarów za prawa do jego powieści jeszcze zanim została ona opublikowana. Ktoś tu miał dobrego nosa!

6. Paleo-jasnowidz?

Steven Spielberg chciał, żeby filmowe velociraptory były trochę wyższe niż w rzeczywistości, by sprawiały wrażenie jeszcze bardziej niebezpiecznych. Co ciekawe, w czasie zdjęć paleontolodzy odkryli istnienie nowego gatunku drapieżnych dinozaurów po nazwie Utahraptory, które były dokładnie tego wzrostu, jaki wymarzył sobie reżyser.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


7. Indiana Jones był na nie

Zanim Sam Neil przyjął rolę Alana Granta, zaproponowano ją Harrisonowi Fordowi, który ją odrzucił, ponieważ uznał, że nie jest dla niego odpowiednia. Po premierze filmu przyznał, że podjął bardzo dobrą decyzję.

8. Next: reality show Park Jurajski? 

W 2005 roku paleontolog dr Mary Schweitzer odkryła doskonale zachowane czerwone krwinki i tkankę miękką w skamieniałych kościach T. Rexa, co oznacza, że pewnego dnia  klonowanie dinozaurów może stać się rzeczywistością. Miejmy jednak nadzieję, że filmy z serii “Park Jurajski” będą odpowiednią przestrogą dla naukowców…

9. Prywatny velociraptor

Po zakończeniu zdjęć każdy członek obsady otrzymał od Stevena Spielberga model velociraptora w proporcjach 1:1 z autografem reżysera. 

10. Miłość w czasach inwazji dinozaurów

Mówiąc o teorii chaosu, Ian Malcolm (Jeff Goldblum) bezwstydnie flirtuje z Ellie Sattler (Laura Dern) i jest w tym bardzo przekonujący. Nie chcemy ujmować Goldblumowi aktorskiego kunsztu, ale być może miało to związek z faktem, iż na planie filmu tę dwójkę połączył płomienny romans.

11. Bolesny multitasking

Steven Spielberg nadzorował postprodukcję “Parku Jurajskiego” zdalnie, podczas kręcenia w Polsce swojego kolejnego filmu “Lista Schindlera”. W późniejszych wywiadach nazwał ten okres jednym z najcięższych w całej swojej karierze, przez który prawie cały jego entuzjazm do hitu o dinozaurach wyparował.Jeżeli szukasz kina domowego lub masz pytania na temat jego lub innego sprzętu audio, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: