Poprzedni
Następny

Usłysz więcej basu dzięki subwooferom

Prawidłowo zestawiony system audio (stereo lub kina domowego) powinien odtwarzać pełen zakres częstotliwości słyszalnych przez człowieka. Wytyczne te spełniają zazwyczaj zestawy, w których pracują kolumny wolnostojące. Ale z różnych względów, np. ograniczonej przestrzeni lub ekonomicznych, nie zawsze możemy takie zastosować. Wtedy system stereo/kina domowego możemy oprzeć na kolumnach podstawkowych, efekty przestrzenne zapewni nam również soundbar. Rozwiązania te, niestety, skutkują niedostatkiem basu, przez co dźwięk postrzegamy jako wyraźnie gorszy. Sposobem na poprawę brzmienia jest wzbogacenie systemu o subwoofer, zwany czasami głośnikiem basowym. Urządzenie to uzupełni najniższe pasmo akustyczne naszego systemu.

Aktywny czy pasywny…

Subwoofer aktywny, bo o takim mowa, wyposażony jest we wbudowany wzmacniacz, dlatego łączymy go z amplitunerem/wzmacniaczem lub soundbarem za pomocą pojedynczego przewodu RCA (tzw. cinch). Drugim rodzajem jest subwoofer pasywny, do którego przesyłany jest sygnał wzmocniony przez końcówkę mocy. Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu subwoofera, należy wziąć pod uwagę następujące parametry: klasa i moc współpracujących kolumn lub soundbaru oraz wielkość pomieszczenia. Gdy już mamy urządzenie w domu, kolejnym etapem jest jego odpowiednie dopasowanie do współpracującego sprzętu, co sprowadza się do właściwego ustawienia poziomu głośności, częstotliwości podziału pasma, usytuowaniu w pomieszczeniu, a w niektórych subwooferach również dostosowania charakterystyki do pomieszczenia lub preferencji słuchacza.

… otwarty czy zamknięty?

Warto również zwrócić uwagę na konstrukcję obudowy, czy jest ona zamknięta czy otwarta, tzw. bass reflex. Pierwsza jest rzadziej stosowana, co wiąże się z wymogami dotyczącymi konstrukcji obudowy oraz przetwornika. Druga jest najczęściej występującym rozwiązaniem i  zazwyczaj charakteryzuje się wyższą skutecznością, ale też mniej liniową charakterystyką częstotliwościową i wyższą wartością dolnego pasma przenoszenia.

Dopasowanie subwoofera

Jednym z najbardziej cenionych producentów subwooferów jest brytyjski Bowers & Wilkins, którego produkty są szczególnie polecane dla klientów systemów stereofonicznych. Wszystkie modele wykorzystują obudowę zamkniętą oraz posiadają kilka trybów kształtowania charakterystyki, dzięki którym można dostosować je do konkretnych wymogów słuchacza oraz warunków pomieszczenia. Topowy model DB1 wyposażony jest również w system kalibracji, zapewniający idealne dopasowanie do warunków akustycznych w danym pomieszczeniu. Podobne możliwości adaptacyjne posiadają również modele niemieckiego ELAC-a: 2050, 2070, 2090 z serii 2000 oraz EQ 10 i EQ 12 z serii Debut.

Ustawiając subwoofer w pomieszczeniu, trzeba wziąć pod uwagę kilka wytycznych oraz czynników wpływających na propagację najniższych częstotliwości. Przede wszystkim należy unikać ustawienia w rogu pomieszczenia. Co prawda w ten sposób możemy zwiększyć poziom głośności, ale pogorszymy czytelność basu. Nie powinniśmy także projektować konkretnego miejsca ustawienia, gdyż należy je dobrać doświadczalnie. Wszystko zależy od rozchodzenia się niskich częstotliwości w konkretnym pomieszczeniu (jest różna i wynika bezpośrednio z różnicy długości fali dla konkretnej wartości) oraz pozycji miejsca odsłuchowego.

Zwróć uwagę na parametry

Podstawowymi parametrami, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie subwoofera, są moc znamionowa oraz zakres odtwarzanych częstotliwości. Część producentów podaje moc maksymalną, szczytową lub impulsową, ale nie informują one o rzeczywistej wartości tego parametru. Podobnie ma się sprawa w przypadku dolnej wartości częstotliwości. Niektórzy producenci podają ten parametr przy spadku głośności, np. o 10 dB lub 12 dB, co nie pozwala na pełną ocenę możliwości danego modelu w tym zakresie. W przypadku pomieszczeń o powierzchni większej niż 40 m2 proponujemy rozważyć zakup dwóch subwooferów, co pozwoli nam zapewnić równomierne pokrycie niskimi częstotliwościami całej powierzchni pomieszczenia.

Subwoofer bezprzewodowy – wygoda i praktyczność

Aby wykorzystać pełnię możliwości dźwiękowych subwoofera, należy także pamiętać o zastosowaniu dobrej jakości przewodu połączeniowego, gdyż jest to element pośredniczący w przekazie sygnału. Za pomocą kabla możemy w pewnym zakresie wpłynąć na ostateczny rezultat brzmieniowy. Przy pogorszonej kontroli w zakresie niskotonowym proponujemy zastosowanie przewodu z domieszką srebra. Wyjątkiem są oczywiście subwoofery bezprzewodowe, które odbierają sygnał audio z nadajnika, wymagając jedynie podłączenia do sieci zasilającej. Rozwiązanie to często stosowane jest w soundbarach, np. w modelu Yamaha YSP-2500. Warto przy tej okazji wspomnieć o transmisji bezprzewodowej w cyfrowym projektorze dźwięku Yamaha YSP-5600, który w zestawie ma stację odbiorczą podłączaną do dowolnego subwoofera, podczas gdy nadajnik jest wbudowany w urządzenie.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: