Poprzedni
Następny

„Stopniowa ewolucja” – test kolumn Bowers & Wilkins 804 D4 w „Audio Video”

Model 804 D4 to najmniejsza pod względem gabarytów konstrukcja podłogowa z nowej generacji kolumn głośnikowych należących do serii Diamond firmy Bowers & Wilkins. O jakości i możliwościach tego modelu postanowiła przekonać się w praktyce redakcja magazynu „Audio Video”. Sprawdziliśmy, jak wspomniana kolumna wypadła w testach redakcyjnych.

Bowers & Wilkins 804 D4

Marka Bowers & Wilkins od dziesiątek lat wyznacza standardy w produkcji zestawów głośnikowych. W tekście recenzji znalazło się nawet odniesienie do branży motoryzacyjnej, oczywiście w kontekście kolumn tego brytyjskiego producenta.

W świecie motoryzacji dobrą analogią dla najdroższych modeli serii 800 jest Mercedes klasy S. Są auta droższe, jeszcze bardziej luksusowe i komfortowe, ale to właśnie klasa S od dziesięcioleci wyznacza standardy komfortu i innowacji dla aut osobowych w ogóle.

Bowers & Wilkins 804 D4

Kolumny 804 D4 nie należą do najtańszych, ale to, jak są wykonane i jak brzmią, w pełni uzasadnia ich cenę:

Jakość wykonania określiłbym mianem pedantycznej. Tych kolumn się nie ogląda, je się podziwia.

804 D4 są wręcz pancerne. Ciężar nie robi może wrażenia na papierze, ale w zderzeniu z gabarytami tych kolumn — już tak. Wersje w naturalnych okleinach wyglądają chyba jeszcze lepiej niż w czerni lub satynowej bieli. Niemniej, tak idealnego „hajglossu” nie widziałem już dawno.

Bowers & Wilkins 804 D4

W recenzji nie zabrakło odniesień do modelu poprzedniej generacji, który również był testowany przez redakcję „Audio Video” (recenzję kolumn 804 D3 znajdziecie w numerze 11/2015 tego magazynu). Istotne różnice są już w sposobie wykonania obudowy:

Pierwszą, istotną zmianą, której nie obserwujemy w droższych modelach, jest kształt obudowy. (...) Poprzednie 804-ki miały (prawie) płaski front i jednoczęściowe boki łagodnie przechodzące w tył. Ta z pozoru nieistotna różnica ma znaczący wpływ na sztywność przedniej części obudowy, czyli tam, gdzie są zamontowane głośniki, a co za tym idzie — na propagację drgań.

Dodatkowo, „plecy” nie są wykonane z MDF-u, lecz z litego aluminium, co jeszcze bardziej usztywnia obudowę.

804 D4 różnią się jeszcze dwoma „detalami” od poprzedniej generacji. Otrzymały aluminiową, wytłumioną wewnętrznie plintę, która w połączeniu z masywnymi kolcami nadaje całości wprost doskonałą stabilność mechaniczną — kolumny wydają się przyspawane do podłoża.

Bowers & Wilkins 804 D4

Modyfikacji w nowej generacji kolumn z serii 800 nie uniknęły również przetworniki elektroakustyczne. Zmiany dokonano m.in. w przetworniku średniotonowym FST:

Dotyczy ona dolnego zawieszenia, tzw. spidera. Zamiast niego zastosowano wewnętrzny pierścień tekstylny zamocowany za pomocą sześciu ramion w kształcie spłaszczonej litery W.

Brzmienie modelu 804 D4 jest zdaniem testującego „detaliczne i analityczne”. Kolumny…

…oferują wysoce precyzyjny, przejrzysty i świetnie ogniskowany dźwięk, w którym nie ma miejsca na pogrubienie czy spowolnienie. Bowersy znakomicie reprodukują transjenty — są one nie tylko „szybkie”, ale przede wszystkim czyste, klarowne, wolne od artefaktów.

Znakomitej szczegółowości towarzyszy równie wyborne obrazowanie stereo.

Nowe 804-ki mimo wszystko zaskoczyły mnie pewnymi cechami prezentacji — i muszę dodać, że zaskoczyły zdecydowanie pozytywnie. Mam na myśli średnicę, której jakość oceniam jako dalece nieprzeciętną.

Bowers & Wilkins 804 D4

Tak testujący podsumowuje swoją „przygodę” z kolumnami 804 D4:

Mimo wysokiej ceny, zestawy głośnikowe 804 D4 to nie lada gratka dla miłośników marki i nie tylko. (…) Z odpowiednio ciepłą i gęsto brzmiącą elektroniką, a być może także odpowiednim okablowaniem, odwdzięczą się nieprzeciętnym brzmieniem. Warto im także zapewnić wydajny prądowo wzmacniacz, który dobrze toleruje współpracę z obciążeniem 2-omowym. Jakość wykonania i kwestie estetyki są poza wszelką dyskusją — w tej materii 804 D4 wciąż utrzymują najwyższy światowy standard.

Pełny tekst recenzji modelu 804 D4 firmy Bowers & Wilkins znajdziesz w numerze 05/2022 magazynu „Audio Video”.

Polecamy również materiał wideo poświęcony tym kolumnom głośnikowym, który dostępny jest na naszym kanale YouTube:

Kolumny Bowers & Wilkins 804 D4 dostępne są w salonach Top Hi-Fi & Video Design. Po wcześniejszym umówieniu się, możesz w specjalnie przystosowanej sali odsłuchowej sprawdzić w praktyce ten lub inny zestaw głośnikowy, pracujący w odpowiednio dopasowanym do Twoich wymagań systemie stereo lub kina domowego. Z pomocą naszych Ekspertów Dobrego Brzmienia na pewno wybierzesz coś dla siebie.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: