Poprzedni
Następny

Sonos Amp – moc i estetyka - test Top Hi-Fi & Video Design

Jeszcze kilka lat wstecz zbudowanie minimalistycznego systemu audio tworzyło mocny kompromis – postawić na maksimum estetyki, czy lepszą jakość dźwięku? Rozwiązaniem problemu są odtwarzacze sieciowe. Ich kompaktowe wymiary oraz szerokie możliwości to dobra baza dla praktycznie każdego zestawu. Znów pojawia się jednak pytanie – co wybrać i na jakie cechy zwrócić uwagę, gdy łączymy hi-fi z Wi-Fi?

Trudnego tematu kompaktowego audio podjął się Sonos – popularna marka bezprzewodowych głośników. Tym razem inżynierowie połączyli wiedzę o budowaniu wzmacniaczy z obecnym od dłuższego czasu ekosystemem Sonos. Efekt? Wzmacniacz sieciowy Sonos Amp.

wzmacniacz sieciowy sonos amp

Sonos Amp: test i recenzja Top Hi-Fi – spis treści

 1. Sonos Amp – kluczowe cechy techniczne
 2. Design i wykonanie
 3. Złącza i funkcjonalność przewodowa
 4. Funkcje sieciowe
 5. Brzmienie
 6. Sonos Amp – dla kogo?
 7. Podsumowanie

Sonos Amp – kluczowe cechy

 • Strefowy odtwarzacz z wbudowanym wzmacniaczem w klasie D o mocy 125 W.
 • Kompatybilność z systemem multiroom Sonos.
 • Wbudowany moduł Wi-Fi i opcjonalne połączenie przewodowe przez jedno ze złącz Ethernet.
 • Port HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC).
 • Obsługa standardu AirPlay 2.
 • Wejście analogowe audio RCA stereo.
 • Wyjście RCA dedykowane zewnętrznemu subwooferowi.
 • Możliwość instalacji w szafie rack, co pozwala gustownie ukryć system audio w pomieszczeniu.

Design i wykonanie

Urządzenia Sonos od samego początku istnienia marki charakteryzowały się uniwersalnym designem, który łatwo wkomponować do dowolnego wnętrza. Wzmacniacz sieciowy Amp kontynuuje prostą, choć świetnie dopracowaną stylistykę. Obudowa prezentuje się minimalistycznie, stawiając funkcjonalność ponad ozdobne elementy wizualne. Matowe powierzchnie oraz podświetlone na biało klawisze dotykowe wyglądają elegancko, a każdy aspekt wzornictwa przekłada się na wysoką ergonomię użytkowania.

Obudowę zaprojektowano mając na celu uzyskanie kompaktowych proporcji, nie uszczuplając funkcjonalności wzmacniacza. Dokładne wymiary wynoszą 21,7cm szerokości i długości, a wysokość to jedynie 6,4cm. Struktura została zoptymalizowana pod kątem przepływu powietrza. Podobnie jak większość urządzeń w tej kategorii, nowy model Sonos chłodzi się wyłącznie pasywnie, bez udziału wentylatora. Biorąc pod uwagę wysoką moc wyjściową na poziomie 125W, a także instalacyjny charakter urządzenia, inżynierowie świetnie przemyśleli to co widać na zewnątrz, jak i podzespoły.

sonos amp na regale

W modelu Amp starannie przemyślany design dostosowano pod kątem pracy urządzenia w bardziej zaawansowanych systemach audio. Oczywiście pojedyncza sztuka wzmacniacza całkowicie poradzi sobie nawet z większymi kolumnami podłogowymi, dając przy tym pełnię funkcjonalności bezprzewodowej. Do stworzenia bardziej rozbudowanych zestawów – przykładowo nagłośnienia w miejscu publicznym – projektanci przewidzieli możliwość instalacji wielu urządzeń na raz w standaryzowanej szafie rack.

Podstawowe sterowanie odtwarzaniem jest możliwe poprzez intuicyjne klawisze dotykowe na przedniej ściance urządzenia. Minimalistyczny wygląd Sonos Amp nie ujmuje jednak niczego pod względem użytkowości, dając końcowemu odbiorcy szereg opcji połączeń przewodowych oraz bezprzewodowych.

Złącza i funkcjonalność przewodowa

Rozbudowana funkcjonalność wzmacniacza zaczyna się od wbudowanych gniazd. Na tylnej ściance pomimo kompaktowych rozmiarów obudowy rozmieszczono świetnie dobrany komplet portów:

 • gwintowane wtyki bananowe zapewniające stabilność mechaniczną i ułatwiające podłączenie przewodów głośników;
 • wejście analogowe RCA stereo dla zewnętrznych źródeł sygnału – gramofonów (z wbudowanym przedwzmacniaczem), odtwarzaczy CD czy przetworników C/A;
 • gniazdo HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC), co umożliwia podłączenie głośników do TV z wykorzystaniem Sonos AMP jako główny wzmacniacz;
 • dedykowane wyjście subwoofera RCA.

sonos amp podłączony do telewizora

Funkcje sieciowe

Sonos powstał z jednego, wydawać by się mogło prostego pomysłu – stworzenia intuicyjnego systemu audio do użytku domowego bez plątaninykabli. Funkcjonalność bezprzewodowa leży zatem u podstaw wszystkiego, co tworzą inżynierowie amerykańskiej marki. Odtwarzacz Amp pozwala na zbudowanie zestawu hi-fi w oparciu o szereg możliwości strumieniowania po Wi-Fi oraz bazujących na nim „sąsiednich” standardach. Oto kluczowe funkcje sieciowe testowanego streamera:

 • stabilna łączność Wi-Fi w paśmie 2,4 GHz;
 • obsługa standardu AirPlay 2, umożliwiającego wygodne strumieniowanie audio z urządzeń Apple;
 • współpraca z systemami automatyzacji domowej, bazującymi na urządzeniach takich firm, jak Lutron, iPort, Alarm.com, Wink czy Yonomi;
 • dostęp do stacji radia internetowego Sonos Radio bezpośrednio w aplikacji Sonos;
 • integracja szerokiej gamy serwisów strumieniowych z apką Sonos – od Spotify, Tidala czy Apple Music aż po BandcAmpa czy platformy podcastowe takie jak Pocket Casts;
 • możliwość bezprzewodowego dołączenia głośników Sonos, tworzących intuicyjne w obsłudze kino domowe lub wielostrefowy system audio, odtwarzający różne treści w odrębnych pomieszczeniach.

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że lista możliwości ekosystemu amerykańskiej marki jest obszerna. Do najlepszych cech zaliczamy sposób, w jaki można zarządzać wszystkimi urządzeniami Sonos oraz serwisami muzycznymi. W pudełku z odtwarzaczem Amp nie znajdziemy żadnego pilota, a to dlatego, że jego rolę przejmuje nasz smartfon. Bezpłatna aplikacja Sonos obecna na systemach operacyjnych Android, iOS, macOS oraz Windows scala wszystkie rozbudowane możliwości ekosystemu, prezentując całość poprzez przyjazny interfejs.

Intuicyjne ułożenie poszczególnych elementów apki jest zbliżone do dobrze znanych serwisów streamingowych jak Spotify czy Tidal. W rezultacie odnalezienie funkcji, na której nam akurat zależy trwa zwykle kilka sekund. Całość dopracowano subtelnymi animacjami, a na pochwałę zasługuje fakt jak łatwo dodać w aplikacji jedną z wielu platform strumieniowania. Posiadacze nawet bardzo obszernych bibliotek muzyki w kilku różnych serwisach mogą obsługiwać wszystko z poziomu jednej apki, a wszystko pozostaje uporządkowane na naprawdę najwyższym poziomie. Interfejs rozdzielono na przejrzyste zakładki rozmieszczone na głównym ekranie aplikacji, a główna sekcja ustawień jest równie prosta w obsłudze.

sonos amp winyle gramofon

Istotnym elementem całej struktury są głośniki Sonos, które można dołączyć bezprzewodowo jako kolejny komponent domowego zestawu audio. Dzięki temu obok kolumn które aktualnie posiadasz napędzanych wzmacniaczem Amp, modele głośników takie jak Era 100 mogą pełnić rolę kanałów efektowych podczas oglądania filmów. Maksymalna konfiguracja zestawu to Dolby Atmos 5.1, a więc całość może być rozszerzona również o bezprzewodowy subwoofer Sonos Sub lub inny subwoofer aktywny podłączony do wzmacniacza.

Brzmienie

Możliwości streamingowe urządzeń Sonos są imponujące, ale główną cechą Amp jest wzmacniacz. Jak sprawdza się w tej roli? Cóż, podczas naszych testów zostaliśmy miło zaskoczeni od pierwszych minut spędzonych na odsłuchu. Testowany model wyróżnia się przede wszystkim skalą dźwięku, stawiając na skutecznie budowaną przestrzeń sceny oraz tonację oscylującą w ramach naturalnego, ale niepozbawionego frajdy brzmienia.

Pierwszym co przykuło naszą uwagę to poziom na jakim nowy model Sonosa przekazuje przestrzeń i rozdzielczość nagrania. Jedno jak i drugie stoi bardzo wysoko w relacji do segmentu urządzenia – należy pamiętać, że tego rodzaju konstrukcja nie staje w szranki z pełnowymiarowymi „klockami” w klasie A. Projektantom udało się jednak wykrzesać świetne pokłady dynamiki oraz przejrzystości brzmienia ze wzmacniacza o naprawdę kompaktowych gabarytach. Scena dźwiękowa jest obszerna i odczuwalnie „napowietrzona” już przy standardowym układzie stereo. Do modelu Amp podłączymy praktycznie każde kolumny głośnikowe ze średniej półki cenowej, a całość zabrzmi klarownie bez większych modyfikacji ustawień czy pozostałych elementów zestawu.

Moc wyjściowa wynosząca 125 watów na kanał przy obciążeniu 8 omów sprawia, że wzmacniacz dysponuje wyrazistą dynamiką. Kluczowe warstwy nagrań są starannie oddzielone, co jeszcze niedawno nie należało do oczywistych cech – szczególnie wśród kompaktowych odtwarzaczy sieciowych. Podłączając testowany wzmacniacz łatwo przekonać się, że układ w klasie D przeszedł znaczny rozwój w ostatnich latach. Ograniczenia techniczne zmniejszają się coraz bardziej, dając możliwość projektowania wydajnych prądowo urządzeń o wysokiej dynamice brzmienia. Amp bardzo dobrze radzi sobie również z kolumnami, które nie do końca są łatwe w wysterowaniu. Balans brzmienia lekko przechylony w kierunku dociążonego basu i wyrazistych wokali sprawia, że większość modeli głośników zyskuje na odczuwalnej masie i gęstości prezentowanego dźwięku.

Tonacja jaką daje Sonos sprawia, że jest to uniwersalne źródło w systemie audio. Optymalny ilościowo, ale szczegółowy bas już od najniższych rejestrów tworzy dobry fundament pod oglądanie filmów z dźwiękiem Dolby Atmos czy odsłuch muzyki elektronicznej. Z kolei klarowność reszty pasma dają przyjemność podczas dłuższego słuchania gatunków z naturalnymi instrumentami.

wzmacniacz zintegrowany sonos amp na półce

Naszym zdaniem warto więc połączyć Sonos Amp z takimi modelami kolumn jak Bowers & Wilkins 606 S3. Świetna rozdzielczość brytyjskich kolumn w połączeniu z dynamiką wokali to bardzo udane połączenie do praktycznie każdego repertuaru. Tym, którzy poszukują nieco mniej analitycznego brzmienia rekomendujemy sprawdzenie możliwości wzmacniacz z kolumnami ELAC Carina BS243.4. Ich łagodniejszy charakter, ale wciąż świetna jakość wysokich tonów może sprawdzić się do dłuższych odsłuchów jazzu, klasyki czy nawet długich podcastów.

Sonos AMP – dla kogo?

Urządzenia Sonos są dopracowane pod wieloma względami, ale jeszcze lepiej sprawdzają się w roli całościowego ekosystemu. Odtwarzacz sieciowy Amp pełni w tym rolę centralnego punktu, na bazie którego można tworzyć nowoczesny system audio.

Intuicyjność obsługi oraz kompaktowe wymiary to kluczowe cechy tego modelu, dlatego warto rozważyć streamer Sonos jeśli chcesz stworzyć domowe hi-fi minimalizując przy tym liczbę potrzebnych kabli czy stopień skomplikowania całego zestawu. Oba te aspekty inżynierowie amerykańskiej marki świetnie dopracowali. Znaczenie ma też estetyka – urządzenie prezentuje się nowocześnie, ale w razie potrzeby można ustawić je w miejscu, gdzie nie będzie zwracało na siebie uwagi.

Ostatnia z wymienionych cech daje kolejne potencjalne zastosowanie wzmacniacza Sonos, a jest nim audio instalacyjne w nieco większych przestrzeniach niż domowy salon. W razie potrzeby kilka urządzeń na raz może zostać scalone w jedną strefę, by napędzać głośniki instalacyjne rozmieszczone w pomieszczeniu. W rezultacie nagłośnienie takich miejsc jak na przykład kawiarnia staje się o wiele łatwiejsze, a wzmacniacze Amp mogą być ukryte w dogodnym miejscu dzięki obudowie zoptymalizowanej pod pasywne chłodzenie się. Wszystkimi funkcjami można wygodnie sterować ze smartfonu czy tabletu, a odtwarzanie jest w pełni bezprzewodowe.

Podsumowanie

Sonos wzbogacił swój ekosystem o kolejne przemyślane i dopracowane pod każdym względem urządzenie. W kompaktowej obudowie użytkownik otrzymuje wydajny wzmacniacz, a co ważniejsze bazę do której z czasem można dołączać kolejne elementy w zależności od potrzeb. Podczas testów doceniliśmy intuicyjność obsługi – od początkowej konfiguracji aż po każdy kolejny słuchany utwór. Rozbudowane możliwości aplikacji dają dostęp do praktycznie każdej platformy streamingu, a tym samym potężnych bibliotek muzycznych.

Prostota formy, szerokie możliwości streamingu treści audio jak i sama jakość brzmienia sprawiają, że Sonos AMP to jeden z najbardziej konkurencyjnych odtwarzaczy strumieniowych na rynku. Estetyka oraz funkcjonalność świetnie się uzupełniają, za co nowe urządzenie Sonos otrzymuje naszą rekomendację.

Budujesz swój pierwszy system audio lub ulepszasz obecnie posiadany? Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi urządzeniami marki Sonos. W naszej ofercie znajdziesz głośniki stacjonarne, przenośne jak i soundbary amerykańskiego producenta. Posiadamy również wiele ciekawych konkurencyjnych rozwiązań w kategorii systemów audio multiroom.

Po więcej wiedzy i informacji o nowościach ze świata audio zapraszamy na oficjalnego bloga Top Hi-Fi & Video Design oraz do Strefy Wiedzy. Znajdziesz tam newsy o premierach kolumn głośnikowych i innych kategorii sprzętu grającego. Jako #EksperciDobregoBrzmienia przeprowadzamy też kompleksowe testy odtwarzaczy strumieniowych, wzmacniaczy i głośników, publikując je w Strefie Wiedzy. Sprzęt, który wzbudza zainteresowanie możesz sprawdzić na własne uszy w jednym z naszych salonów. Serdecznie zapraszamy!Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

AMP - wzmacniacz sieciowy

AMP - wzmacniacz sieciowy

Sonos
Wzmacniacze zintegrowane
3 799 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: