Poprzedni
Następny

„Są słuchawki, są słuchawki high-endowe i jest LCD-5” – tekst flagowych słuchawek Audeze w magazynie „Hi-Fi i Muzyka”

LCD-5 to referencyjne słuchawki nauszne marki Audeze, które wyposażone są w nową konstrukcję przetwornika z własnymi cewkami Parallel Uniforce™ i nowym układem magnesów Fluxor™. Możliwości tej zaawansowanej konstrukcji w numerze 09/2022 sprawdziła redakcja magazynu „Hi-Fi i Muzyka”.

AUDEZE LCD-5

W porównaniu z poprzednim modelem LCD-4 – którego waga wynosi 690 g – słuchawki LCD-5 zostały znacząco „odchudzone”, bowiem ważą 420 g. Okazało się to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnego w branży hi-fi materiału, jakim jest octan celulozy:

„Octan celulozy, zwany także acetatem, jest naturalnym produktem uzyskiwanym z włókien roślinnych. W przypadku acetatu będą to włókna bawełny, którą najpierw się suszy, po czym mieli na drobniutki proszek. Następnie bawełniany pył poddaje się estryfikacji koktajlem opartym na kwasie octowym.

Na kolejnym etapie produkcji dodaje się plastyfikatory i rozpuszczalniki, dzięki którym półpłynna masa uzyskuje  konsystencję  plastycznego ciasta. Po odfiltrowaniu zanieczyszczeń owa masa jest barwiona na jednolity kolor i – pod wpływem temperatury oraz wysokiego ciśnienia – formowana w arkusze. W celu uzyskania efektu szylkretu, bo tak właśnie wyglądają obudowy najnowszych Audeze, kilka różnokolorowych arkuszy jest na siebie nakładanych i spajanych w jeden blok”. 

AUDEZE LCD-5

W LCD-5 nowością są także przetworniki:

„LCD-5 po raz pierwszy seryjnie zastosowano nowy przetwornik Parallel Uniforce, opracowany w 2021 roku. Poza abstrakcyjnie cienką membraną jego kluczowym elementem jest zmienna grubość ścieżek równoległych, dzięki czemu uzyskano równomierną siłę drgania całej po-wierzchni. A w przypadku LCD-5 ma ona ponad 63 cm²”.

A jakiego brzmienia można oczekiwać od LCD-5? Na pewno niezwykle realistycznego:

Flagowe Audeze przekazują dosłownie wszystko, z najdrobniejszymi odgłosami tła włącznie. Czynią to z kulturą, jednak niczym w kryształowym lustrze mogą się w nich przejrzeć realizatorzy  nagrań. W  wielu przypadkach powinni się zawstydzić. W zasadzie opis brzmienia powinien się sprowadzić do słów: nie-spotykany realizm. Powiedzenie, że zostajemy sam na sam z wykonawcami, nie będzie tutaj truizmem, lecz zwykłym stwierdzeniem faktu.

(…) Mając na względzie neutralność amerykańskich flagowców, szybko przestałem się zastanawiać nad charakterem ich brzmienia. Zamiast tego dałem się ponieść muzyce. Nie traktowałem słuchawek jak technicznego urządzenia, zamieniającego impulsy elektromagnetyczne w fale dźwiękowe. Były dla mnie raczej sposobem na osiągnięcie maksymalnie realistycznego kontaktu z artystami.

AUDEZE LCD-5

W podsumowaniu można przeczytać, że „są słuchawki, są słuchawki high-endowe i jest Audeze LCD-5”:

„Amerykański flagowiec wyznacza  nowy  poziom  brzmienia   bez   względu   na   cenę   i  zastosowane  technologie. Owszem, kosztuje nieprzyzwoicie dużo, ale stoi za tym technika, która bezpośrednio przekłada się na jakość dźwięku. Nie oczekujcie ekstremalnych przeżyć, bo nie na tym polega urok tego grania. Zamiast nich uda Wam się dotrzeć do granic poznania muzyki, a niejednokrotnie nawet je przekroczyć”.

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 09/2022 magazynu „Hi-Fi i Muzyka”.

Jeśli chcesz przekonać się o możliwościach słuchawek Audeze LCD-5, zachęcamy do wizyty w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design, gdzie w miłej atmosferze możesz samodzielnie przetestować to i wiele innych urządzeń i systemów audio i audio-wideo.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: