Poprzedni
Następny

Perły z lamusa: ,,Someone Like You’’ Adele 

,,Someone Like You" to jedna z najbardziej rozdzierających serce piosenek o rozstaniu i jeden z największych przebojów Adele, który jeszcze latami po premierze w 2011 roku zrobił i nadal zdobi słuchawki i głośniki fanów z całego świata. 

Kolumny glosnikowe Mission

Od ,,19’’ do ,,21’’, czyli jak Adele objęła tron rozdzieraczek serc 

W 2010 roku Adele w showbiznesie była nadal ,,świeżakiem’’ - miała na koncie już mocny debiut pod tytułem ,,19’’, który, dzięki promującym go singlom ,,Hometown Glory’’ i ,,Chasing Pavements”, zyskał całkiem sporą popularność w Europie.  

Po jego sukcesie artystka czuła, że poprzeczka następnej płyty wisi wysoko nad jej czołem i trudno będzie przebić tę pierwszą – zwłaszcza, że biorąc się za tworzenie nowego materiału, przechodziła okropnie bolesne rozstanie. 

Chociaż obie reprezentujące ją wytwórnie (w XL Records w Wielkiej Brytanii i Columbia Records w Stanach Zjednoczonych) zaoferowały nieograniczone środki na nagranie kolejnej płyty na swoich warunkach, Adele nie szastała pieniędzmi - jedynym, czego potrzebowała do stworzenia ,,Someone Like You’’, była cisza i spokój. Do współpracy zaprosiła amerykańskiego wokalistę i autora piosenek Dana Wilsona z zespołu Semisonix. Podeszli do sprawy po staremu - po prostu zamknęli się na 2 dni w studio, praktycznie nie wstając od fortepianu.  

Eksperymentowali z różnymi melodiami, jednak ostatecznie stanęło na prostą, wręcz minimalistyczną muzyką, która nie odwróci uwagi od rozdzierających słów piosenki. Owocem ich 48-godzinnej kolaboracji było demo piosenki, w którym Wilson przygrywał na fortepianie. Plan zakładał, że w ostatecznej wersji kawałka pojawi się również zespół i orkiestra, ale surowa ,,wersja beta’’ tak bardzo przypadła do gustu Adele, że to właśnie ją postanowiła umieścić na nadchodzącym albumie, o czym Wilson dowiedział się… w dniu jego premiery. 

Plaster na złamane serce 

Jak Adele wspomniała w jednym z wywiadów, tekst do ,,Someone Like You” powstał w trudnym momencie jej życia. Mimo że od jej rozstania minęło kilka miesięcy i młodziutka artystka zaczynała się z nim godzić, znienacka spadł na nią cios. 

,,Napisałam tę piosenkę, siedząc na skraju łóżku. Byłam przeziębiona. Czekałam, aż wanna napełni się wodą do kąpieli. Wtedy dowiedziałam się, że on [były partner Adele - przyp. red] się zaręczył.’’ - powiedziała. 

Adele starała się, by tekst piosenki był jak najbardziej osobisty. ,,Musiałam napisać ,,Someone Like You’’, żeby poczuć się dobrze ze sobą i tymi dwoma latami, które z nim spędziłam. I kiedy to zrobiłam, poczułam się wyzwolona" - dodała. 

Jako dama, Adele nie ujawniła personaliów mężczyzny, z którym była w związku, jednak kilka razy opowiedziała publicznie o ich relacji.  

Miłość zastała ją bardzo młodo i niespodziewanie - miała niespełna 19 lat, kiedy poznała ponad 30-letniego faceta, a ich znajomość rozwijała się tak intensywnie, że artystka była pewna, że rozkwitające uczucie zaprowadzi ich do ołtarza. Tak się jednak nie stało. 

"Byliśmy tak zżyci, że myślałam, że się pobierzemy. Ale on nigdy tego nie chciał. Kiedy dowiedziałam się, że chce tego z kimś innym, było to najstraszniejsze uczucie w życiu" - wspominała, dodając, że jej były ukochany może wcale nie wiedzieć, że napisała o nim cały album ,,21’’. - ,,On chyba nie wiedział, jak bardzo go kochałam.” 

Ogromny sukces ,,Someone Like You’’ 

Kiedy twórcy piosenek nagrywają wersje demo, zwykle mijają całe tygodnie, zanim otrzymają konkretną informację zwrotną od wytwórni płytowej i producenta. ,,Werdykt’’ w sprawie ,,Someone Like You’’ przyszedł jednak już następnego dnia – piosenkę pokochali wszyscy, ale - co najważniejsze - pokochał ją też słynny producent Rick Rubin, który w branży muzycznej jest czymś w rodzaju wyroczni. 

Po raz pierwszy Adele wykonała ,,Someone Like You’’ na żywo w listopadzie 2010 w programie rozrywkowym ,,Later Live with Jools Holland” i od razu rozbiła bank - osoby na widowni słuchały występu ze szklanymi oczami, a po wszystkim zgotowały jej ogromną owację. Jednak dopiero występ na rozdaniu nagród BRIT w luty 2011 był dla artystki przełomem – pozwolił dotrzeć jej do jeszcze większego grona słuchaczy, co zaowocowało tym, że singiel natychmiast trafił na szczyt brytyjskiej listy przebojów.  

Kilka miesięcy później Adele wystąpiła na gali MTV Video Music Awards i efekt był podobny - utwór ,,Someone Like You’’ błyskawicznie wspiął się na szczyt kultowej listy Billboard Hot 100, kończąc okres, kiedy w zestawieniu ewidentnie brakowało dobrych ballad. Według magazynu ,,Billboard’’ jest to pierwsza ballada z wokalem i fortepianem na świecie, która znalazła się na szczycie Hot 100 od 1958 roku. Rok później na półce artystki pojawiła się z kolei nagroda Grammy - właśnie za tę piosenkę. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: