Poprzedni
Następny

Magico M9 - nowy punkt odniesienia pod względem muzykalności

Najnowsze kolumny głośnikowe Magico M9 stanowią prawdziwą rewolucję w zakresie muzykalności, przejrzystości i wierności dźwięku. Jest to efekt bezkompromisowego podejścia do konstrukcyjnych ograniczeń, co potwierdza m.in. wykorzystanie pierwszej na świecie obudowy głośnikowej, która łączy wewnętrzną i zewnętrzną powłokę z włókna węglowego z rewolucyjnym aluminiowym rdzeniem o strukturze plastra miodu.

Magico M9

Magico M9 to czterodrożny, sześciogłośnikowy wolnostojący system głośnikowy, który wyróżnia się m.in. najnowocześniejszą analogową, zewnętrzną zwrotnicą aktywną, MXO. Ta starannie wykonana jednostka odpowiada za kontrolę separacji częstotliwości niskich/średnio-niskotonowych. Należy także wspomnieć, że M9 czerpie korzyści z najnowszej generacji membran głośnikowych Nano-Tec z aluminiowymi rdzeniami o strukturze plastra miodu. Efekt jest wprost fenomenalny. Konstruktorzy stworzyli kolumnę głośnikową, która jest zdolna do odwzorowania imponującego crescendo z nieograniczoną mocą, by równocześnie móc odtworzyć nawet najdelikatniejsze muzyczne pasaże z przejrzystością i oszałamiającymi detalami mikrodynamicznymi.

Doskonała obudowa z włókna węglowego z aluminiowym rdzeniem

Projektanci Magico od samego początku byli świadomi tego, że obudowa kolumny głośnikowej musi umożliwiać całkowite przejście dźwięku, bez jakichkolwiek podbarwień brzmienia. Do jednych z największych wyzwań w konstrukcji kolumny zalicza się kontrolowanie wibracji obudowy bez magazynowania energii. Chcąc uzyskać absolutną doskonałość w projektowaniu obudów, Magico sięgnęło po najnowsze osiągnięcia w dziedzinie inżynierii materiałowej, komputerowego modelowania oraz skrupulatnego montażu. Tym samym M9 stanowi nowy kamień milowy w tej podróży: pierwsza na świecie obudowa kolumny głośnikowej z powłokami wewnętrzną i zewnętrzną z włókna węglowego opartymi na aluminiowym rdzeniu o strukturze plastra miodu. Obrane podejście pozwoliło zmniejszyć całkowitą masę przy jednoczesnym podwojeniu sztywności strukturalnej.

Obudowa korzysta z najnowszej wersji warstwy tłumiącej używającej kompozyty z branży aeronautycznej, a także rozwiązań znanych z konstrukcji Magico, np. przegrody z aluminium lotniczego 6061 T6 i prętów napinających łączących ścianki przednią i tylną. Konstrukcja obudowy została precyzyjnie dopracowana podczas wielu cykli modelowania, aby wyeliminować rezonans i jakąkolwiek możliwość gromadzenia energii. Co więcej, do ograniczenia efektów dyfrakcji niemal do zera, inżynierowie skalibrowali organiczny kształt obudowy i obrobili przednią przegrodę. Dzięki temu fale dźwiękowe z przetworników rozchodzą się bez przeszkód, a użytkownik bez trudu usłyszy różnicę. Stworzone pole dźwiękowe odwzorowuje to dokładnie z przestrzeni nagrania. W efekcie użytkownik otrzymuje kolumny, które imponują swoją fizyczną obecnością, a zarazem pod względem brzmieniowym zdają się całkowicie znikać, oddając pole artystom.

28-milimetrowa kopułka berylowo-diamentowa

Magico zdaje sobie sprawę, że zginanie i poruszanie w rodzaju innym niż tłokowy w przypadku miękkiej kopułki wysokotonowej prowadzi do pokaźnych zniekształceń. Stąd też Magico postawiło na wysoką wytrzymałość i lekkość berylu. Na tym jednak nie koniec, bowiem projektanci wzmocnili beryl niesamowitą sztywnością diamentu starannie nakładanego metodą chemicznego osadzania z fazy gazowej. Rozwiązanie to doprowadziło do opracowania większej konstrukcji – pierwszej na świecie 28-milimetrowej kopułki berylowej – i poprawienia wydajności bez zwiększenia ciężaru, do czego normalnie doprowadziłoby stosowanie diamentu. Nowy głośnik gwarantuje wspaniałą precyzję odwzorowania wysokich tonów, potwierdzoną testami interferometrii laserowej i starannymi odsłuchami. Całość sprawia, że użytkownik może cieszyć się mikrodynamiką o niespotykanej dotychczas subtelności, a muzyczne szczegóły są dostarczane z jeszcze większą klarownością.

Magico M9

Membrany Nano-Tec

Kolejną innowacją są debiutujące membrany głośnikowe z niewiarygodnie mocnymi nanorurkami grafenowymi, co jest efektem nacisku kładzionego przez Magico na sztywność membrany i zapewnienie tłokowego ruchu. Każda membrana w M9 wykorzystuje autorską konstrukcję Nano-Tec ósmej generacji. Za pośrednictwem tej konstrukcji Magico jako pierwsze na świecie wykorzystało aluminiowy rdzeń o strukturze plastra miodu pomiędzy powłokami grafen/włókno węglowe.

O sztywności we wcześniejszych membranach decydowały powłoki, z kolei rdzeń odpowiadał za tłumienie. Aluminiowa struktura zmienia wszystko. Teraz materiał rdzenia jest tak sztywny, że trzeba było użyć ciśnienia 12 ton, aby nadać kształt 15-calowym membranom. Ta dodatkowa sztywność przesunęła częstotliwości rezonansowe daleko poza słyszalny zakres, bez jakiejkolwiek potrzeby stosowania tłumienia.

Charakterystyczny dla membran Nano-Tec grafen jest heksagonalną siatką z węgla o grubości zaledwie jednego atomu. Materiał ten stanowi połączenie niebywałej sztywności z najwyższą wytrzymałością na rozciąganie wśród wszystkich materiałów znanych nauce – około 40 razy więcej niż w przypadku stali węglowej. Potwierdzeniem tej niesamowitej sztywności jest m.in. to, że po najechaniu auta na położoną odwrotnie na ziemi membranę, ta nie ulega deformacji. W efekcie najnowsza membrana podczas pracy maksymalnie zbliża się do czystego ruchu tłokowego.

Cewki w wentylowanych odlewach tytanowych

Ze względu na to, że membrany przetworników muszą odtwarzać intensywne szczyty muzyczne, temperatura cewek głośników może wzrosnąć o ponad 40 stopni C w ciągu jednej sekundy. Z kolei wyższa temperatura może podwoić rezystancję DC cewki, zmienić krzywą odpowiedzi częstotliwościowej lub skompresować muzykę o nawet 3 dB, czyli wprowadzić znaczną nieliniowość. Opracowane przez Magico przetworniki eliminują ryzyko powstawania tych zniekształceń. Aby szybko rozproszyć ciepło i zapewnić lepszą kontrolę membran projektanci połączyli membrany z ogromnymi cewkami o średnicy 3, 4 i 5 cali. Aby jeszcze bardziej usprawnić proces rozpraszania ciepła w odlewach cewek zastosowano specjalne otwory wentylacyjne. Same odlewy wykonane są z czystego tytanu. Materiał ten został wybrany ze względu na optymalne połączenie sztywności i odporności na prądy wirowe.

Magico M9

Zawieszona cewka i potężne magnesy neodymowe

Wraz z oddalaniem się cewki od środkowej pozycji spoczynkowej siła, którą układ magnetyczny wywiera na cewkę może zmniejszyć się nawet o połowę, przy czym spadek ten może być asymetryczny. Ponieważ ruch nie śledzi wiernie sygnału wejściowego, efektem są istotne zniekształcenia harmoniczne i intermodulacyjne. Aby zagwarantować przetwornikom Magico Nano-Tec absolutną kontrolę nad ruchem cewki, element ten został podwieszony w polu magnetycznym o ogromnej sile. Magico zastosowało magnesy neodymowe o 16-krotnej energii magnetycznej na jednostkę objętości ferrytu. W miejsce wielu niewielkich magnesów neodymowych konstruktorzy zastosowali bardzo duże neodymowe magnesy pierścieniowe. Jako dodatkowy sposób przeciwdziałający asymetrii, przetworniki „rozstawiają” dopasowany magnes na górze. Całość zapewnia olbrzymią gęstość strumienia magnetycznego, sięgającą 1,7 Tesli (17 000 Gaussów), utrzymywaną przez niezwykle długie szczeliny powietrzne, nawet do 36 mm. Przekłada się to na pozbawione zniekształceń wyjście do 120 dB SPL na 1 m.

  • 6-calowy przetwornik średniotonowy (× 1): nowy przetwornik średniotonowy wykorzystuje niesamowitą, 4-calową cewkę, aby pomóc zachować liniowe oddawanie mocy aż do 120 dB SPL na 1 m. Efektem są niezmiernie niskie zniekształcenia w całym zakresie działania przetwornika.
  • 11-calowe przetworniki średnio-niskotonowe (× 2): całkowicie nowa konstrukcja, która wykorzystuje neodymowy pierścień magnetyczny klasy N48H o nietypowym rozmiarze: 120 mm średnicy × 8 mm wysokości, a także drugi dopasowany magnes na górze, aby zapewnić pełną kontrolę ruchu cewki. Jest to nowy poziom odniesienia w liniowości.
  • 15-calowe przetworniki niskotonowe (× 2): nowy głośnik niskotonowy wykorzystuje membranę uformowaną pod naciskiem 12 t. Niezwykle długa szczelina powietrzna, mierząca 36 mm, umożliwia ogromny skok liniowy, +/-15 mm, przy wysokiej czułości. Użytkownik słyszy trzy najniższe oktawy basu z pełnym rozszerzeniem i umiar w zakresie rejestrów średnio-niskotonowym.

Każdy z wykorzystanych elementów – od materiałów membran, poprzez cewki, aż do układów magnetycznych – ulepsza liniowość i minimalizuje słyszalne zniekształcenia. Co więcej, wszystkie razem są urzeczywistnieniem nowoczesności, tworząc najbardziej zaawansowane przetworniki dynamiczne na świecie.

Tradycyjnie już Magico stosuje najnowsze narzędzia do analizy elementów skończonych podczas symulowania, optymalizowania i testowania każdego projektu swoich przetworników. Dzięki testom komputerowym można jednocześnie ocenić zachowanie akustyczne, mechaniczne, elektromagnetyczne i termiczne. Kiedy projekt przetwornika zbliża się do finału, testy i optymalizacja przeprowadzane są w odniesieniu do całej kolumny głośnikowej.

Magico Analog Crossover – analogowa zwrotnica Magico (MXO)

Szczególnym wyzwaniem w konstrukcji kolumn głośnikowych jest częstotliwość podziału 120 Hz pomiędzy przetwornikami niskotonowymi i średnio-niskotonowymi. W przypadku tak niskiej częstotliwości pasywna zwrotnica mogłaby wymagać dużych cewek indukcyjnych i kondensatorów. Ale tak duże komponenty, nawet najlepsze i starannie wyselekcjonowane, mogłyby zostać narażone na duże straty. Aby rozwiązać ten problem projektanci Magico opracowali analogową, aktywną zwrotnicę 2-drożną Magico Analog Crossover (MXO). To niezwykle ważny element, który zapewnia strome nachylenie filtra bez negatywnego wpływu na jakość dźwięku.

Magico Analog Crossover – analogowa zwrotnica Magico

Perfekcyjnie dopracowana zwrotnica wykorzystuje filtry Linkwitza-Rileya, aby zapewnić nachylenie 24 dB na oktawę przy częstotliwości podziału 120 Hz. Analogowa zwrotnica Magico jest w pełni zbalansowana i wykorzystuje w pełni dyskretny obwód od wejścia do wyjścia. Otwarta architektura obsługuje dodatkowe topologie filtrów. Precyzyjny skokowy regulator tłumienia skoku o 0,5 dB/krok zapewnia kontrolę każdego wyjścia, wykorzystując zastrzeżoną technikę w celu zapewnienia czystości w torze sygnału. Zewnętrzna obudowa zasilacza regeneruje prąd przemienny i stosuje aktywną regulację dla każdej części obwodu.

Para kolumn głośnikowych M9 wymaga dwóch wzmacniaczy stereofonicznych lub czterech monofonicznych.

Przetworniki wysokotonowy, średniotonowy i średnio-niskotonowy w M9 kontrolowane są przez trzydrożną zwrotnicę pasywną z filtrami Linkwitza-Rileya 24 dB na oktawę. Konstrukcja eliptycznej, symetrycznej zwrotnicy Magico zachowuje maksymalną szerokość pasma przenoszenia przy minimalnym zniekształceniu intermodulacyjnym.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: