Poprzedni
Następny

Luxman – historia i technika, cz. 3

W ostatniej odsłonie cyklu artykułów dotyczących Luxmana prezentujemy firmowe rozwiązania techniczne, jakie wykorzystywał lub wciąż wykorzystuje ten producent w swoich audiofilskich urządzeniach. Wśród nich są min. słynne już układy LECUA czy system redukcji zniekształceń ODNF 4.0.

Luxman D-10X

LECUA 1000

W swoich urządzeniach Luxman konsekwentnie stosuje dwa sztandarowe rozwiązania. Pierwszym z nich, charakterystycznym dla sześciu wzmacniaczy zintegrowanych i obu przedwzmacniaczy tranzystorowych (C-700u i C900u) jest LECUA 1000 (Luxman Electronically Controlled Ultimate Attenuator), czyli zaawansowana, sterowana mikroprocesorem regulacja głośności, oparta na selekcjonowanych opornikach.

W rozwiązaniu tym stosuje się dwa zespoły tłumików. Pierwszy – dla zgrubnej regulacji – o skoku 11 dB, drugi – precyzyjny – o skoku 1 dB. Obie sekcje są połączone kaskadowo, w szeregu, co oznacza, że każde ustawienie pokrętła głośności odpowiada innej kombinacji dwóch kluczy (przekaźników). Dzięki temu ostateczna regulacja charakteryzuje się jednodecybelowym krokiem zmian w całym zakresie od -87 do 0 dB (88 kroków). Jak podaje producent, dla skrócenia połączeń zastosowano „trójwymiarowy” montaż komponentów.

Luxman M-700u

LECUTA

Elektronicznie sterowana transformatorowa regulacja głośności to udoskonalona koncepcja techniki LECUA. Rozwiązanie to zostało stworzone specjalnie dla przedwzmacniacza lampowego CL-1000. Na przednim panelu znajduje się 34-pozycyjny przełącznik obrotowy, który uruchamia przekaźniki umieszczone całkowicie poza ścieżką sygnału. Przekaźniki te aktywują odpowiednio 34 pary odczepów w transformatorach dla kanałów lewego i prawego. Pozwala to uzyskać starannie skalibrowaną regulację głośności.

W celu uniknięcia niepożądanych zmian w brzmieniu, jakie mogłyby się pojawić ze względu na zastosowanie w ścieżce sygnału transformatorów, wybrano specjalny materiał do wykonania ich rdzeni – FINEMET firmy Hitachi. Ma on unikalną strukturę nanokrystaliczną, która zapewnia dużą gęstość strumienia nasycenia, dużą względną przenikliwość i małe straty rdzenia. Dzięki temu wspomniany przedwzmacniacz CL-1000 charakteryzuje się bogatym, szczegółowym i bezkompromisowym dźwiękiem, nawet przy niskim poziomie głośności.

Luxman MQ-88uc

ODNF 4.0

Rozwiązaniem, stosowanym praktycznie we wszystkich półprzewodnikowych końcówkach mocy, przedwzmacniaczach i wzmacniaczach zintegrowanych Luxmana, jest obwód redukcji zniekształceń ODNF 4.0 (Only Distortion Negative Feedback). W rozwiązaniu tym stosuje się rozbudowany układ bardzo szybkiego wzmacniacza z korekcją błędów i potrójnym stopniem wejściowym.

Działanie tego rozwiązania sprowadza się do aplikowania pętli sprzężenia zwrotnego wobec tylko niewielkiej części sygnału, która jest zniekształceniami lub szumem. Dzięki temu unika się wad klasycznej pętli ujemnego sprzężenia zwrotnego, a więc zniekształceń natury fazowej, związanych ze skończoną szybkością układów elektronicznych, a ściślej – z opóźnieniem czasowym sygnału w pętli względem wejścia. Jednocześnie zachowuje się jej zalety pod postacią zmniejszonego poziomu zniekształceń i szerokiego pasma przenoszenia. Nie ma potrzeby stosowania serwa stałoprądowego.

Luxman M-700u

Obwody Duo-Beta

Duo-Beta to opatentowana przez Luxmana, zaawansowana technicznie metoda stosowania ujemnego sprzężenia zwrotnego we wzmacniaczach. Była wykorzystywana np. w modelu M-02. Obwód Duo-Beta to w praktyce dwa oddzielne układy sprzężenia zwrotnego o różnym wzmocnieniu. Pierwszy pracuje w pełnym zakresie częstotliwości przetwarzanych przez wzmacniacz, ale z niskim sprzężeniem zwrotnym, a drugi obsługuje jedynie zakres od 0 do 5 Hz, ale z wysokim sprzężeniem zwrotnym, które wzrasta do 0 przy DC.

W praktyce obwód Duo-Beta zapobiega zniekształceniom TIM (transient intermodulation distortion) i zapewnia najczystszą reprodukcję, przy zachowaniu stabilności pracy urządzenia.

OD Beta Circuit

Jest to zoptymalizowany, podwójny układ Beta, który zapewnia niezmienną jakość dźwięku w całym zakresie częstotliwości. Polega na zastosowaniu wielu prądów sprzężenia zwrotnego w konfiguracji CSSC (Complementary Single Stagger Circuit), która charakteryzuje się wysoką stabilnością DC.

Luxman M-700u

CSSC (Complementary Single Stagger Circuit)

Jest to rozwiązanie zaczerpnięte z techniki radiowej. Umożliwia uzyskanie szerokiego pasma przenoszenia i dużej szybkości narastania sygnału, bez potrzeby stosowania kompensacji fazy. CSSC cechuje bezpośrednim i płynnym brzmieniem, typowym dla muzyki słuchanej w naturze.

Topologia obwodu STAR

Czerpiąc swoje techniki z inżynierii mikrofalowej o wysokiej częstotliwości, unikalna topologia obwodu STAR (Signal Transit for Accurate Response) Luxmana maksymalizuje wydajność obwodu i usuwa zjawiska interakcji sygnałów i rozmytych obrazów dźwiękowych, zapewniając, że napięcia i prądy AC są dostarczane niezależnie do wszystkich komponentów znajdujących się na danej płytce drukowanej.

Obwody BRID

Obwody BRID to kulminacja technologii wzmacniania sterowanego napięciem. Ten „hybrydowy” układ łączy naturalność i ciepło układów lampowych z mocą i elastycznością półprzewodnikową. Dzięki zastosowaniu tranzystorów MOSFET w stopniu wyjściowym ze wzmacniacza przesyłane są tylko informacje muzyczne, co zapewnia liniowe przetwarzanie i eliminuje zniekształcenia o niskim poziomie.

luxman-d-10x

Zasilacze o wysokiej bezwładności

Typowe zasilacze stabilizowane nie mogą właściwie reagować na zapotrzebowanie ze strony przychodzącego sygnału muzycznego. Oznacza to, że kompensacja napięcia zasilającego odbywa się nie w czasie rzeczywistym, ale z opóźnieniem. Zatem napięcie zasilania waha się, znacząco, wpływając na jakość odtwarzanego sygnału. Aby temu zapobiec Luxman opracował nowy system zasilania oparty na zupełnie innej koncepcji. Jego wyjątkową zdolność do natychmiastowego oddania właściwej dawki energii zapewnia doskonała charakterystyka pętli otwartej, która wymaga jedynie minimalnej kontroli. Jest to jeden z powodów, dla których wzmacniacze Luxmana brzmią tak gładko.

Czujnik fazy linii zasilającej

W przypadku komponentów audio firmy Luxman polaryzacja wszystkich obwodów wewnętrznych, w tym transformatorów, jest ściśle kontrolowana. Aby uzyskać optymalną wydajność, komponenty Luxmana muszą być podłączone do domowego gniazdka prądu przemiennego z odpowiednią polaryzacją. Dlatego produkty te zawierają czujnik fazy. Można wizualnie ustalić biegunowość zasilacza, nawet gdy zasilanie komponentu jest wyłączone.

Luxman LX-380

Podsumowanie

Od wielu lat urządzenia Luxmana wykraczają poza granice wyznaczone przez branżę audio. Blisko 100 lat doświadczenia, know-how i kompetencji zaowocowało wieloma wspaniałymi konstrukcjami, będącymi swoistymi dziełami sztuki i unikalnymi rozwiązaniami technicznymi. Co więcej, tylko niewielu konkurentom udało się zbliżyć do jakości oferowanej przez Luxmana.

Choć same urządzenia może wyglądają podobnie, firma ustaliła własny styl i trzyma się go konsekwentnie. Wielu postronnym osobom, niezaznajomionym z rynkiem audio, trudno rozróżnić urządzenia produkowane obecnie i 30, 40, czy nawet 50 lat temu. Luxmanowi udało się genialnie połączyć tradycję i nowoczesność.

Sprzęt firmy Luxman sprawdzisz w praktyce w naszych salonach Top Hi-Fi & Video Design. Z pomocą fachowych doradców, po wcześniejszym umówieniu się, możesz przeprowadzić także testy odsłuchowe w zestawie z odpowiednio wyselekcjonowanymi kolumnami głośnikowymi.Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: