Poprzedni
Następny

Jak wykorzystać drugą strefę w amplitunerach kina domowego?

Druga strefa jest bardzo przydatną funkcją, która oferowana jest w wielu amplitunerach kina domowego. Część użytkowników nie korzysta jednak z tego udogodnienia, ponieważ nie wie, do czego ona właściwie służy. Zachęcam więc do przeczytania tego poradnika, w którym wyjaśnię, co to jest ZONE2 i jak ją wykorzystać, aby z jednego amplitunera móc odtwarzać dźwięk w dwóch pomieszczeniach. Brzmi interesująco? Zaczynamy.

Spis treści

NAD T 758 V3i, amplituner kina domowego dużej mocy

Co to jest Zone 2 w amplitunerze i jak wykorzystać drugą strefę w amplitunerze kina domowego

Amplituner wielokanałowy posiada, w zależności od modelu, kilka końcówek mocy. Wybierając bardziej rozbudowany model, na przykład siedmiokanałowy lub dziewięciokanałowy, nie zawsze wykorzystuje się wszystkie wyjścia głośnikowe. Oznacza to, że na przykład posiadacze amplitunera 7.2, którzy zdecydowali się stworzyć kino domowe 5.1, mają dwa kanały nieużywane. Warto wiedzieć, że niewykorzystane wyjścia głośnikowe można zagospodarować w inny sposób. Mam na myśli stworzenie drugiej strefy audio. Jak sama nazwa wskazuje, jest to możliwość nagłośnienia osobnego pomieszczenia. To bardzo przydatne rozwiązanie, gdy chcesz na przykład nagłośnić taras lub sąsiadującą kuchnię i słuchać dźwięku stereo w osobnym pomieszczeniu bez zakupu dodatkowego wzmacniacza. To od Ciebie zależy, czy wykorzystasz ją do odtwarzania dźwięku na głośnikach sufitowych, czy też na kolumnach. Moi Klienci najczęściej używają drugiej strefy do podłączenia głośników na tarasie lub w łazience. Wystarczy kupić dwa głośniki, poprowadzić przewody i słuchać muzyki. Zachęca do tego prosta obsługa z poziomu aplikacji – siedzimy wygodnie na tarasie i korzystając z telefonu zmieniamy utwory, czy też ustawiamy głośność.

W tej konfiguracji amplituner AV wykorzystywany jest jako wzmacniacz dla tych głośników. Co ważne, użytkownik może w wydzielonej strefie odtwarzać ten sam dźwięk lub wybrać zupełnie  inne źródło, ustawiając niezależnie także poziom głośności. Warto pamiętać, że

Podzielę się też praktyczną poradą dotyczącą wyboru głośników do drugiej strefy. Z racji tego, że jeden zasilacz amplitunera służy do napędzenia kilku końcówek mocy, należy to wziąć pod uwagę podczas konfiguracji sprzętu. W drugiej strefie najlepiej sprawdzają się głośniki instalacyjne lub łatwe do napędzenia kolumny podstawkowe. Zasób mocy amplitunera będzie wówczas wystarczający, aby zapewnić ich właściwe zasilanie. Odradzam więc podłączanie większych kolumn, które są bardziej „prądożerne”. Jeśli planujesz taki system, niezbędny będzie osobny wzmacniacz.

Amplituner kina domowego powinien posiadać najnowsze technologie

Dodam także, że ZONE 2 może być realizowana także poprzez wyjście liniowe. Oznacza to, że amplituner służy jedynie jako źródło sygnału. W tej konfiguracji wymagany jest zewnętrzny wzmacniacz, który będzie służył do wzmacniania sygnału dla tej strefy. Wybierając tę konfigurację zyskujesz większą rezerwę mocy, ponieważ głośniki stereo są napędzane przez zewnętrzne urządzenie. 

Warto odpowiedzieć na pytanie, które złącza głośnikowe mogą być wykorzystane jako niezależna strefa. Najprostszym sposobem jest oczywiście sprawdzenie tego w instrukcji obsługi. Producenci przyjęli zasadę, że pierwsze lub ostatnie z szeregu złącz może być wykorzystane w ten sposób. Oprócz opisu głośników kina domowego pojawi się tam dodatkowe oznaczenie, np. ASSIGNABLE. Yamaha z kolei oznacza te wyjścia głośnikowe jako EXTRA SP.2, co oznacza, że te wyjścia głośnikowe mogą być przypisane do innej funkcji.

Wspomniałem już, że w drugiej strefie audio warto wybrać głośniki, które nie są wymagające do napędzenia. Jeśli jednak planujesz system z lepszej klasy głośnikami, najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wyjść liniowych do drugiej strefy. Oznacza to, że amplituner w takiej konfiguracji służy jedynie jako źródło sygnału. Pamiętaj jednak, że w tym rozwiązaniu wymagany jest zewnętrzny wzmacniacz, który będzie służył do wzmacniania sygnału dla tej strefy. Wybierając tę konfigurację zyskujesz większą rezerwę mocy, ponieważ głośniki stereo są napędzane przez zewnętrzne urządzenie. 

Jak skonfigurować strefy Zone 1 i Zone 2 w amplitunerze

Skoro wiesz już, na czym polega zasada działania drugiej strefy, pozostało ją jeszcze tylko skonfigurować w menu amplitunera AV. Przypomnę, że Zone 2 pozwala odtwarzać dźwięk stereofoniczny w osobnym pomieszczeniu, dlatego już na etapie wykańczania wnętrza warto przemyśleć, w jaki sposób wykorzystać to udogodnienie. Pozwoli to w estetyczny sposób poprowadzić kable głośnikowe tak, aby nie rzucały się w oczy.

Yamaha RX-A6A Aventage, amplituner zapewniający maksymalną wydajność

Skoro wyjaśniłem już jak podłączyć drugą strefę, przechodzę zatem do sedna, czyli opisania, jak to wszystko ustawić w menu, aby zagrało tak, jak tego chcemy. Domyślnie amplituner kina domowego traktuje wszystkie kanały jako głośniki w kinie domowym. Aktywacji drugiej strefy, która w menu oraz na tylnej ściance najczęściej określana jest jako ZONE2, należy dokonać poprzez wybór określonych opcji w menu. Poszczególne pozycje będą się oczywiście różniły w zależności od producenta, jednak poszczególne kroki będą wyglądały podobnie. Jeśli po zakupie amplitunera samodzielnie konfigurowałeś sprzęt, te pola będą wyglądały znajomo.

Wyjaśnię poszczególne kroki na przykładzie amplitunera Yamaha z serii RX. Zacznę od konfiguracji menu ekranowego, w którym określimy konfigurację głośników. Z dostępnych opcji należy wybrać konfigurację uwzględniającą system kinowy i drugą strefę audio. Po ustawieniu właściwej konfiguracji można przejść do odtwarzania dźwięku. Jak już wspomniałem, najprościej zarządza się systemem z poziomu aplikacji MusicCast. W ustawieniach użytkownik powinien wybrać ZONE2, ustawić nazwę pomieszczenia, co pozwoli przejść do wyboru źródeł. Użytkownik może skorzystać z serwisów streamingowych, radia internetowego, czy odtwarzania dźwięku z Bluetooth. Warto pamiętać, że korzystając z dwóch stref, nie jest możliwe uruchomienie źródeł sieciowych w każdej z nich. Jeśli więc w danej chwili słuchasz radia internetowego w głównym pomieszczeniu, nie będzie możliwe korzystanie np. ze Spotify w ZONE2, co wynika to z ograniczeń karty sieciowej.  

Warto wiedzieć, że z poziomu aplikacji można ustawić także parametry jak balans tonalny, czy wzmocnienie niskich tonów niezależnie dla drugiej strefy, aby dopasować charakter brzmienia do potrzeb użytkownika.

Podsumowanie

Współczesny amplituner AV to urządzenie o niezwykle rozbudowanej funkcjonalności. Jednym z udogodnień, stosowanym w większości modeli jest druga strefa, pozwalająca na odtwarzanie nie tylko dźwięku kina domowego, ale także przesłanie go do głośników stereo w innym pomieszczeniu. To właśnie ta funkcja pozwala słuchać stereo w osobnym pomieszczeniu bez zakupu dodatkowego odtwarzacza i wzmacniacza.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: