Poprzedni
Następny

Jak wybrać procesor kina domowego?

Procesor kina domowego jest wykorzystywany najczęściej w wysokiej klasy dzielonych systemach wielokanałowych. To urządzenie odpowiada za dekodowanie sygnału oraz jego wstępne wzmocnienie. Procesory AV są produkowane przez nielicznych producentów, których wiedza i możliwości technologiczne pozwalają na wytwarzanie takich urządzeń, przeznaczonych dla najbardziej wymagających użytkowników kina domowego. 

Spis treści: Jak wybrać procesor kina domowego?

  1. Rola procesora kina domowego

  2. Procesor kina domowego – funkcje

  3. Procesor kina domowego – dla kogo?

  4. Jaki procesor AV kupić?

  5. Podsumowanie

Wielokanałowy przedwzmacniacz kina - alternatywa dla amplitunera

Rola procesora kina domowego

Procesor kina domowego, określany także jako przedwzmacniacz wielokanałowy, jest niezbędnym komponentem w dzielonym systemie kina domowego. To urządzenie odpowiada za dekodowanie ścieżki dźwięku wielokanałowego ze źródła. Procesor kina domowego umożliwia również regulację głośności i wybór źródła sygnału. Wstępnie wzmocniony sygnał jest następnie ostatecznie wzmacniany przez wielokanałową końcówkę mocy, która jest niezbędna w dzielonym systemie kina domowego.

Procesor kina domowego – funkcje

W powyższym akapicie wyjaśniliśmy, jaką funkcję pełni procesor do kina domowego w systemie wielokanałowym. Należy jednak pamiętać, że oprócz podstawowej roli, jaką jest wstępne wzmacnianie sygnału, procesory wyposażone są w szereg funkcji, pozwalających w pełni wykorzystać potencjał systemu kina domowego.

Procesor AV ma również wejścia analogowe

Jedną z głównych funkcji procesora kina domowego jest dekodowanie dźwięku wielokanałowego. Dzięki temu użytkownik może usłyszeć ścieżkę dźwiękową z poszczególnych kanałów w prawidłowy sposób. To właśnie sprawia, że dźwięk jest przestrzenny i wciągający, tak jak w profesjonalnym kinie. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą ilością odtwarzanych kodeków. Im nowocześniejszy i bardziej zaawansowany jest procesor AV, tym większą ilość kodeków z rodziny Dolby i DTS powinien odtwarzać.

Procesor do kina domowego służy także do zarządzania odtwarzanym dźwiękiem w systemie wielokanałowym. Obsługa odbywa się najczęściej za pomocą aplikacji mobilnej, która daje dostęp do sterowania wieloma funkcjami w prosty i wygodny sposób.

Zdecydowana większość modeli wyposażona jest w system kalibracji akustyki pomieszczenia. Dzięki oprogramowaniu sprzętowemu można dopasować dźwięk w systemie do akustyki danego pomieszczenia. Zaawansowane systemy pozwalają na dobór optymalnych parametrów brzmienia, które uwzględnia niedoskonałości akustyczne konkretnego pomieszczenia. Czołowi producenci procesorów i amplitunerów kinowych rozwijają własne systemy do korekcji akustyki, które różnią się nie tylko stopniem zaawansowania, ale także możliwościami konfiguracji oraz stopniem złożoności obsługi.

Procesor kina domowego – dla kogo?

Aby dobrze zrozumieć cel zakupu procesora kina domowego, warto wyjaśnić możliwości i ograniczenia poszczególnych konfiguracji urządzeń elektronicznych w kinie domowym.

Najczęściej wybieranym urządzeniem do dekodowania i wzmacniania sygnału w systemie wielokanałowym jest amplituner kina domowego. To urządzenie ma szereg zalet, do których należy zaliczyć przede wszystkim szeroką funkcjonalność. Amplituner AV stanowi  bowiem serce systemu kina domowego. Sprawdza się zwłaszcza w systemach budżetowych i ze średniej półki cenowej, w których użytkownicy oczekują dobrej jakości dźwięku w przyzwoitej cenie.

Jeśli jednak chcecie stworzyć hi-endowe kino domowe lub salę kinową wówczas okaże się, że amplituner AV ma również swoje ograniczenia. Jedną z nich są mniej zaawansowane możliwości automatycznej korekcji akustyki pomieszczenia. Ta funkcja odpowiada za dostrojenie brzmienia na podstawie wbudowanego systemu pomiarowego. Tylko nieliczne amplitunery kina domowego wyposażone są w zaawansowane układy kalibracji, które pozwolą na rozbudowane opcje regulacji wielu aspektów dźwięku wielokanałowego.

Kolejną przewagą procesora AV nad amplitunerem jest oddzielenie ścieżki sygnałowej. W systemach dzielonych niskopoziomowy sygnał po wstępnym wzmocnieniu przekazywany jest do wielokanałowej końcówki mocy, gdzie następuje jego ostateczne wzmocnienie. Wydzielenie tych dwóch urządzeń pozwala na uzyskanie sygnału lepszej jakości. Na wstępnym etapie obróbki sygnał nie jest bowiem narażony na zakłócenia emitowane przez transformator i inne komponenty końcówek mocy. Potwierdzają to pomiary parametrów sygnału. W systemach dzielonych, w których zastosowano wysokiej klasy przedwzmacniacz do kina domowego, wyższy jest stosunek sygnału do szumu, zakres dynamiki, niższe natomiast wartości THD. Warto pamiętać także, że procesory kina domowego projektowane z wykorzystaniem wyższej klasy komponentów niż amplitunery kina domowego. W domyśle są one bowiem przeznaczone do systemów wielokanałowych wyższej klasy, w których użytkownicy będą oczekiwali najwyższej jakości dźwięku.

Wielokanałowa końcówka mocy i procesor AV stanowią rozwiązanie kinowe z wyższej półki

Wybierając system dzielony, użytkownicy zyskują też większe możliwości rozbudowy systemu oraz swobodę wymiany poszczególnych komponentów. W systemie dzielonym w każdej chwili można bowiem wymieć procesor lub końcówkę mocy na nowszy model lub konstrukcję bardziej dopasowaną do potrzeb użytkownika.

Zakup przedwzmacniacza kina domowego polecamy także użytkownikom, którzy mają obecnie dobrej klasy amplituner kina domowego, który nieco zestarzał się już pod względem technologicznym, wciąż oferuje jednak dobrej jakości brzmienie, które odpowiada użytkownikom. Wówczas warto dodać do takiego systemu nowoczesny przedwzmacniacz wielokanałowy, który zagwarantuje bogatszą funkcjonalność. Dotychczasowy amplituner kina domowego w systemie należy użyć jako wielokanałowej końcówki mocy, która będzie służyła do ostatecznego wzmocnienia sygnału.

Jaki procesor AV kupić?

Procesory do kina domowego są zaawansowanymi technicznie urządzeniami, które odpowiadają za jakość dźwięku i obrazu w systemie wielokanałowym. Dlatego warto przed zakupem tego urządzenia sprecyzować swoje oczekiwania wobec sprzętu, a następnie przeanalizować funkcje i możliwości poszczególnych modeli. Takie podejście do wyboru procesora AV pozwoli wybrać model spełniający Wasze oczekiwania.

Sterowanie procesorem może odbywać się za pomocą aplikacji mobilnej

Zacznijmy od podstawowej funkcji procesora kina domowego, czyli dekodowania dźwięku przestrzennego. Wybierając konkretny procesor, warto sprawdzić, jakie formaty dźwięku kina domowego obsługuje ten model. Poszczególne kodeki różnią się przede wszystkim ilością obsługiwanych kanałów oraz sposobem zapisu dźwięku. Rewolucją, która nastąpiła w kinie domowym, było wprowadzenie formatów Dolby Atmos i DTS:X, które pozwalają uzyskać jeszcze bardziej przestrzenny i trójwymiarowy dźwięk. Jeśli więc zamierzacie stworzyć nowoczesny system kina domowego, warto wybrać przedwzmacniacz do kina domowego obsługujący wszystkie nowoczesne formaty dźwięku przestrzennego. Hi-endowe procesory AV powinny obsługiwać nie tylko Dolby Atmos, lecz także Auro-3D, będący jak dotąd najbardziej zaawansowanym kodekiem dźwięku przestrzennego. Zapewnia on nieznany dotąd trójwymiarowy dźwięk, który gwarantuje niesamowite emocje i wrażenia podczas seansu filmowego.

Poszczególne modele procesorów kinowych różnią się ilością i rodzajem dostępnych złącz. Warto więc przeanalizować tylną ścianę w urządzeniu, co pozwoli Wam szybko zorientować się, jakie możliwości podłączeniowe oferuje urządzenie. Przede wszystkim warto sprawdzić, jaką ilość złącz pre-out obsługuje dany procesor. To właśnie pozwoli Wam sprawdzić, jaką konfigurację kina domowego obsługuje. Wszystkie przedwzmacniacze do kina domowego wyposażone są w wejścia HDMI, pozwalające na przesyłanie dźwięk i obraz w formie cyfrowej ze źródła, np. odtwarzacza Blu-ray. Ważny jest w tym przypadku obsługiwany standard HDMI. Jeśli zamierzacie odtwarzać obraz w rozdzielczości 8K, sugerujemy wybór procesora obsługującego HDMI 2.1. Wyjścia HDMI służą do podłączenia przedwzmacniacza ze źródłem obrazu. Powinny obsługiwać rozdzielczość minimum 4K, próbkowanie 4:4:4 i protokół HDCP 2.2. Ważne są także wejścia USB, optyczne i koaksjalne oraz obsługiwane parametry, które pozwolą na przesyłanie plików muzycznych z zewnętrznego odtwarzacza. Złącze RS-232 wykorzystywane jest najczęściej do obsługi urządzenia przez kontrolery zewnętrzne. Jeżeli więc zależy Wam na integracji z automatyką domową, warto sprawdzić, czy dany procesor AV obsługuje tę funkcję.

Procesor AV - źródło sygnału dla wielokanałowych końcówek mocy

Poszczególne procesory AV różnią się także możliwościami dotyczącymi obsługi nowoczesnych standardów obrazu. 4K już dawno jest obowiązującym standardem we wszystkich modelach. Często spotyka się procesory do kina domowego obsługujące obraz w rozdzielczości 8K. Obsługa  HDR10 i HDR10+ gwarantuje znacznie większą jasność i kontrast obrazu, co sprawia, że kolory są bardziej żywe i realistyczne. W kolejnych latach coraz większą popularność będzie zdobywał też standard Dolby Vision, będący bezpośrednią konkurencją dla HDR.

Trudno wyobrazić sobie współczesne procesory kina bez funkcji sieciowych. Warto bowiem pamiętać, że użytkownicy nie tylko oglądają na takich systemach filmy, lecz także odtwarzają muzykę. Dlatego procesor AV powinien obsługiwać popularne serwisy streamingowe, radio internetowe, a także pliki zlokalizowane na lokalnym dysku sieciowym. Jeśli zamierzacie często słuchać muzyki w audiofilskim wydaniu, przydatna będzie obsługa formatu MQA. Warto zwrócić także uwagę na możliwości aplikacji do obsługi funkcji sieciowych. Powinna być prosta w obsłudze i zapewniać dostęp do wielu funkcji. Dzięki temu obsługa systemu będzie wygodna i poradzi sobie z nią każdy z domowników.

Procesor AV i wzmacniacz mocy - źródło kina klasy hi-end

Użytkownicy oczekują także, że nowoczesny procesor kina domowego będzie umożliwiał proste zarządzanie odtwarzanym dźwiękiem w systemie kina domowego. Chodzi nie tylko o odtwarzanie filmów, lecz także muzykę ze źródeł sieciowych. Właśnie dlatego poszczególni producenci tworzą i stale aktualizują własne aplikacje do zarządzania muzyką. NAD korzysta z platformy BluOS, Yamaha natomiast opracowała system MusicCast. Oba te rozwiązania wyróżniają się prostotą obsługi oraz stabilnością działania. Regularne aktualizacje gwarantują, że posiadany procesor kina domowego nie zestarzeje się pod względem technologicznym.

Wybierając procesor AV, warto zastanowić się, czy planujecie w Waszym systemie zastosować  zbalansowaną ścieżkę sygnału. Zazwyczaj wyższej klasy procesory i końcówki mocy mają budowę zbalansowaną, która pozwala osiągnąć lepsze parametry sygnału. Warto przemyśleć tę kwestię już na etapie wyboru urządzeń. Jeśli zdecydujecie się na to rozwiązanie, sprawdźcie, czy dany przedwzmacniacz do kina domowego oferuje wyjścia zbalansowane dla wszystkich kanałów. Decydując się na taki system, należy także wybrać wielokanałową końcówkę mocy wyposażoną w złącza XLR. Pozwoli to uzyskać sygnał o wyższym stosunku sygnału do szumu.

Osoby posiadające inteligentny dom powinny pamiętać, że niektóre przedwzmacniacze do kina domowego mają możliwość integracji z systemem automatyki domowej. Warto rozważyć tę opcję przed zakupem, co pozwoli zintegrować kino domowe z systemem automatyki, jeśli posiadacie takie rozwiązanie. Możliwości integracji zależą od tego, co oferuje dany system automatyki. Warto więc sprawdzić dostępne opcje w materiałach producenta lub skontaktować się ze specjalistą wykonującym nowoczesne instalacje AV.

Custom Installation audio - doradztwo

Warto także pamiętać, że chcąc kupić procesor do systemu kinowego, nie należy się ograniczać do producenta pozostałych komponentów. Można wybrać przedwzmacniacz i wielokanałową końcówkę mocy innych producentów. Przede wszystkim warto zweryfikować, czy dane urządzenie spełnia Wasze oczekiwania i wyróżniają się wśród konkurencji zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi, czy funkcjami.

Podsumowanie

Procesor AV jest urządzeniem niezbędnym w dzielonym systemie kina domowego. To właśnie w sekcji przedwzmacniacza znajdują się komponenty kluczowe dla systemu kina domowego. Przedwzmacniacz do kina domowego odpowiada nie tylko za dekodowanie dźwięku wielokanałowego i jego wzmacnianie, lecz także za obsługę obrazu. Współczesne urządzenia wyposażone są w rozbudowane funkcje sieciowe, które pozwalają na odtwarzanie muzyki z serwisów streamingowych, czy zasobów z sieci lokalnej.

Przedwzmacniacze do kina to niezwykle zaawansowane technologicznie urządzenia, które możliwościami przewyższają amplitunery wielokanałowe. Jeśli więc macie w planach stworzenie hi-endowego systemu kina domowego lub domowej sali kinowej, procesor kina domowego będzie jednym z najważniejszych komponentów w dzielonym zestawie kina domowego.

Jak zapewne zauważyliście, dostępne funkcje przedwzmacniacza określają możliwości całego systemu kina domowego. Właśnie dlatego radzimy, aby nie spieszyć się z zakupem, tylko przeanalizować funkcje i możliwości poszczególnych modeli.

Warto pamiętać, że taki zestaw wielokanałowy wymaga także zastosowania wielokanałowej końcówki mocy, która będzie odpowiadała za wzmocnienie sygnału ze wszystkich kanałów i przekazanie ich do głośników kina domowego.

Jeśli poszukujesz rozwiązań dla rozbudowanego systemu kina domowego zachęcamy do odwiedzenia wybranego salonu Top Hi-Fi. Podczas wizyty w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci funkcje i możliwości wybranego modelu. #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą także na wszelkie pytania. Z naszą pomocą skompletujecie zestaw kina domowego, który spełni Wasze oczekiwania i pozwoli cieszyć się kinową jakością dźwięku bez wychodzenia z domu.


Przeczytaj również nasze pozostałe treści:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: