Poprzedni
Następny

Jak uzyskać najlepszy dźwięk z konsoli

Pierwsze konsole do gier pojawiły się w latach 70. ubiegłego wieku. Ich rozwój przebiegał spokojnie, małymi krokami aż do lat 90. Wtedy to właśnie rozwinęła się technologia grafiki trójwymiarowej generowanej w czasie rzeczywistym w celach rozrywkowych. Nastąpiła rewolucja. Firmy takie jak Nintendo i Sega wprowadzały na rynek nowe modele, sukcesywnie zwiększając moc obliczeniową oraz ilość pamięci. Gry miały coraz lepszą grafikę, większy stopień komplikacji i – rzecz jasna – oferowały coraz lepszy dźwięk.

Jak uzyskać najlepszy dźwięk z konsoli

W roku 1995 firma Sony wprowadziła na rynek europejski swój pierwszy model konsoli, który kojarzy chyba każdy. Mowa oczywiście o PlayStation. Na odpowiedź obecnego konkurenta, Microsoftu, trzeba było poczekać aż do roku 2002. Wtedy pojawił się pierwszy Xbox. Obie marki są wciąż rozwijane, a w tym roku ma nastąpić premiera kolejnych generacji, która przyniesie ze sobą nie tylko lepsze podzespoły, ale również nowe rozwiązania dźwiękowe.

Nowa jakość grafiki, coraz wyższa rozdzielczość i prące do przodu technologie wyświetlaczy pozwalają uzyskać niesamowitą jakość i płynność obrazu. To zadowala nasz zmysł wzroku i daje dużo radości. Jednak zbyt często na tym poprzestajemy, zapominając, że obraz to dopiero połowa sukcesu. Który z graczy nie chciałby usłyszeć pełnej głębi głosu Kratosa? Pocisków uderzających za Master Chiefem czy pełnego szczegółów ryku silników wyprzedanych samochodów?

Co ważniejsze, dzięki np. słuchawkom można usłyszeć przemieszczającego się przeciwnika zanim on usłyszy nas. Przestrzenność dźwięku doprowadzi do tego, że będziemy znali jego pozycje, co pozwoli nam przygotować plan działań i zastawić zasadzkę. Taka przewaga przyczyni się do naszego zwycięstwa.

Telewizor zapewnia tylko minimum jakości i stereofoniczny dźwięk. Pod tym względem stanowi hamujący czynnik w domowej rozrywce. Synergia obrazu i świetnego dźwięku pozwoli w pełni zanurzyć się w świecie cyfrowej rozrywki, osiągnąć pełnię przyjemności z rozgrywki. Nawet najprostsze systemy będą dużą poprawą w oprawie dźwiękowej. Warto także wspomnieć, że konsole to nie tylko maszyny do rozgrywki, ale również odtwarzacze Blu-ray.

Audeze Mobius carbon

Jest wiele urządzeń, które możemy podłączyć do Playstation lub Xbox’a: słuchawki, soundbary, amplitunery i zestawy kina domowego, sprzęt stereo (klasyczny złożony ze wzmacniacza i kolumn lub głośniki aktywne z wbudowanym wzmacniaczem)

Każde z tych rozwiązań nieporównywalnie poprawi jakość dźwięku w grach i filmach odtwarzanych na naszej konsoli. Wymieńmy ich główne zalety i wady:

Słuchawki:

 • słuchawki oczywiście pozwolą nam odizolować się od otoczenia i skupić na grze, zwłaszcza gdy nie chcemy przeszkadzać domownikom
 • mogą jednak w dłuższych rozgrywkach spowodować zmęczenie i dyskomfort
 • choć są modele dedykowane gamingowi (np. Audeze Mobius) to jednak efekty przestrzenne lepsze będą w przypadku zestawów kina domowego a nie słuchawek.

Soundbary:

 • zajmują niewiele miejsca z dobre modele znacznie polepszą doznania dźwiękowe w porównaniu do głośników TV
 • niektóre modele generują świetne efekty przestrzenne (np. Yamaha MusicCast BAR400 lub Yamaha YSP-2700)
 • soundbary ustępują jednak dedykowanym zestawom kina domowego

Kino domowe:

 • oferuje najlepsze efekty przestrzenne, zwłaszcza jeśli jest wyposażone w najnowsze technologie przesyłu obrazu
 • warto wzbogacić je o subwoofer
 • zajmuje najwięcej miejsca w pokoju

Sprzęt stereo:

 • znacznie poprawi jakość dźwięku w porównaniu z TV
 • będzie mogło nam służyć również do słuchania muzyki z wysokiej jakości dźwiękiem
 • można skorzystać z klasycznego rozwiązania takiego jak zestaw stereo lub z nowoczesnego w postaci głośników aktywnych (np. AudioPro A26)

W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, które rozwiązanie byłoby optymalne dla Ciebie, skontaktuj się z wybranym salonem Top Hi-Fi & Video Design, a my pomożemy CI dobrać najlepszy sprzęt.

OK, ale teraz pytanie jak to wszystko podłączyć?

Poniżej postaramy się omówić te sposoby, podpowiemy też jak je ustawić na przykładzie dwóch najbardziej popularnych konsol i ich możliwościach.

Playstation 4 Slim/Pro.

Jest pięć możliwości podłączenia sprzętu:

 • HDMI
 • Optycznie (z wyjątkiem wersji Slim)
 • Jack 3.5mm znajdujący się w padzie DualShock 4
 • Bluetooth
 • Słuchawki USB
PS4

Pierwsza pozycja pozwoli nam na podłączenie konsoli pod telewizor, amplituner kina domowego, soundbar lub inne urządzenie, które zapewni przesyłanie sygnału wideo. W takim wypadku np. amplituner AV będzie odtwarzał dźwięk, a obraz prześle dalej kolejnym kablem HDMI do wyświetlacza. Jeśli mamy zamiar grać w rozdzielczości 4K z lub bez HDR, trzeba zwrócić uwagę czy dane urządzenie obsługuje sygnał wideo w tej rozdzielczości i dynamiczności tonalnej. To połączenie jest wskazane jeśli chcemy uzyskać jak najlepszy dźwięk przestrzenny - 5.1, a zwłaszcza 7.1. Natomiast jeśli nie mamy takiej możliwości, pozostaje nam połączenie optyczne (tylko w wersji Pro). Dzięki niemu bez problemu podłączymy zestawy stereo - większość wzmacniaczy czy głośniki aktywne.

Jak ustawić główne wyjście dźwięku w Playstation 4?

Z menu głównego wybieramy ustawienia pod ikoną skrzynki i przechodzimy dalej.

Ustawienia -> Dźwięk i obraz -> Ustawienia wyjścia audio

Jeśli posiadamy wersję Pro, staniemy przed wyborem podstawowego portu wyjścia audio. Wybieramy to, na które się zdecydowaliśmy. W kolejnym kroku będziemy mogli wybrać format audio dla wyjścia priorytetowego. Będą do wyboru trzy opcje:

- Linear PCM

- Bitstream Dolby

- Bitstream DTS

W przypadku gier Playstation 4 zaoferuje minimalne różnice pomiędzy tymi formatami, oba są cyfrowe i obsługują dźwięk wielokanałowy. Sygnał dźwiękowy PCM będzie dekodowany w konsoli i wysyłany dalej w postaci nieskompresowanej. Natomiast Bitstream nie jest dekodowany w konsoli tylko wysyłany skompresowany na urządzenie zewnętrzne. Najlepszą metodą na sprawdzenie, które ustawienie jest dla nas najlepsze, jest wypróbowanie ich na własnym sprzęcie. Jednak jeśli posiadamy wysokiej klasy sprzęt jak np. amplituner kina domowego z rozbudowanym systemem głośnikowych, lepszym wyborem może się okazać Bitstream DTS lub Dolby. Ta opcja również będzie lepsza jeśli korzystamy z Playstation jako odtwarzacza filmów Blu-ray. Wynika to z tego, że format PCM nie obsługuje najwyższych standardów filmowych jak Dolby True HD czy DTS HD Master Audio.

W przypadku gdy chcemy korzystać ze słuchawek przewodowych kroków jakie musimy podjąć jest już więcej. Oczywiście w pierwszej kolejności należy podłączyć słuchawki do pada Dualshock 4. Jeśli posiadane słuchawki mają rozdzielone wtyczki na wejście dźwięku i mikrofon to najlepszym rozwiązaniem jest zakup adaptera, który połączy to w jeden 3.5mm jack.

Drugą opcją jest podłączenie słuchawek poprzez USB do konsoli i to zapewni najlepszą jakość dźwięku ze względu na brak strat, które mają miejsce w przypadku sygnału bezprzewodowego.

Jak ustawić konsole pod słuchawki:

Ustawienia -> Urządzenia -> Urządzenia audio

Będzie się tam znajdowało kilka opcji:

- Automatycznie przełączaj urządzenia wyjściowe. Ustawiamy na włączone, dzięki czemu po podłączeniu słuchawek Playstation automatycznie przełączy się na nie. Po odłączeniu powróci do nadawania dźwięku na telewizor/system audio.

- Urządzenie wyjściowe.

Tu określamy, czy dźwięk ma być nadawany na TV/amplituner, słuchawki wpięte w Dualshock czy słuchawki na USB. Jeśli poprzednia opcja jest ustawiona na tak, to Playstation zajmie się tym za nas. W przeciwnym wypadku konieczne będzie ustawianie tego samodzielnie za każdym razem przy podłączeniu.

- Urządzenie wejściowe.

Audeze Mobius

Pozwala wybrać sposób w jaki podłączony jest mikrofon. (USB, pad, Bluetooth)

- Wyjście na słuchawki

Możemy ustawić czy zestaw będzie odbierać jedynie czat głosowy czy pełen zakres dźwięku z konsoli.

Pozostałe opcje pozwolą nam wyregulować głośność słuchawek i poziom odbioru mikrofonu.

Ostatnim sposobem na podłączenie sprzętu jest Bluetooth. Jest to rozwiązanie dające najsłabszą jakość dźwięku. Trzeba pamiętać, że z Playstation będą współpracować tylko wybrane modele. W pozostałych przypadkach konieczne będzie wykorzystanie adaptera Bluetooth na USB.

Jak podłączyć takie słuchawki do konsoli?

Uruchamiamy tryb parowania w słuchawkach. Następnie:

Ustawienia -> Urządzenia -> Urządzenia Bluetooth

Tutaj słuchawki powinny się wyświetlić. Należy je wybrać w celu sparowania i podłączenia. W kwestii dalszych ustawień postępuje się jak w przypadku słuchawek przewodowych.

Xbox One X

Możliwości połączeń:

- HDMI

- Optycznie

- Jack 3.5mm w padzie

- Słuchawki USB – tylko certyfikowane przez Xbox

Podobnie jak w przypadku Playstation, pierwszym wyborem powinno być podłączenie poprzez HDMI.

W celu ustawienia dźwięku w tym połączeniu należy wykonać następujące kroki:

Z menu głównego wchodzimy w ustawienia reprezentowane kołem zębatym -> Wyświetlanie i dźwięk -> Wyjście Audio

Tutaj staniemy przed wyborem formatu sygnału wyjściowego podobnie jak w przypadku Playstation.

Dźwięk głośnika.

Dla HDMI do wyboru mamy:

-nieskompresowane (PCM): stereo, 5.1 , 7.1.

-Bitstream.

Oczywiście nie wybieramy 5.1 lub 7.1 jeśli mamy tylko zestaw stereo.

Zasada działania pomiędzy PCM a Bitstream jest podobna jak w przypadku Playstation.

Z kolei dla połączenia optycznego do wyboru jest jedynie PCM stereo oraz Bitstream.

W trzecim kafelku możemy wybrać rodzaj sygnału Bitstream, jeśli na ten się zdecydowaliśmy. W przypadku gier wystarczające i wskazane jest DTS. Jeśli jednak chcemy korzystać z odtwarzacza UHD Blu-ray, najlepszym wyjściem może okazać się Dolby ze względu na obsługę TrueHD. Jeżeli zainstalowaliśmy Dolby Access, pojawi się również opcja Dolby Atmos dla kina domowego. Xbox One X wspiera technologie dźwięku trójwymiarowego i w filmach i w grach. Wymaga ona jednak również odpowiedniego systemu głośników i zapewni najlepsze rozgrywkowe i filmowe wrażenia. Przykłady takich sprzętów to np. wysokiej klasy soundbary lub amplitunery kina domowego pracujące w systemie co najmniej 5.1.2.

Dźwięk zestawu słuchawkowego

Są trzy opcje do wyboru:

 • Nieskompresowane stereo
 • Windows Sonic dla słuchawek
 • Dolby Atmos dla słuchawek (płatne w Dolby Access)

Pierwszym wyborem powinna być darmowa technologia Sonic. Polega ona na wirtualizacji dźwięku przestrzennego na dźwięk stereo dla słuchawek poprzez zmianę charakterystyki dźwięku. Efekt ten jest słyszalny i pozwala nam lepiej się odnaleźć w świecie gry, a co za tym idzie - zwiększyć imersję. Z kolei jeśli mamy możliwość, warto rozważyć płatną opcję Dolby Atmos. Proces przetwarzania jest podobny jak w przypadku Windows Sonic, ale efekt końcowy jest lepszy. Trzeba pamiętać, że jeśli chcemy korzystać z tych rozwiązań, a mamy słuchawki z wbudowaną wirtualizacją dźwięku przestrzennego, należy tą opcję w zestawie wyłączyć.

Same słuchawki możemy podłączyć przewodowo złączem jack 3.5mm do pada od Xbox’a.

Mamy też opcję podpięcia słuchawek poprzez HDMI lub optycznie, ale wymaga to wyspecjalizowanego adaptera, często dostarczanego wraz z dedykowanymi słuchawkami gamingowymi. Niestety nie ma możliwości połączenia zestawu poprzez Bluetooth bezpośrednio z konsolą. Jedyną opcją jest zakup adaptera bezprzewodowego na złącze jack 3.5mm, który podłączymy do pada.

Ważną opcją, na którą musimy zwrócić uwagę przy oglądaniu filmów z napędu Blu-ray, a posiadamy zestaw kina domowego (zwłaszcza w Dolby Atmos), jest zaznaczenie aby to odbiornik dekodował sygnał audio. Opcja ta znajduje się w:

Ustawienia -> Dysk i Blu-ray.

Na pytanie czy warto zainwestować w sprzęt audio grając na konsoli, odpowiedź jest tylko jedna: oczywiście! Chcąc uzyskać najlepszą jakość dźwięku powinniśmy szukać rozwiązania, które umożliwi nam podłączenie sprzętu poprzez HDMI. Należy zwrócić uwagę, aby również obsługiwało sygnał 4K oraz HDR. Pozwoli to na pominięcie telewizora na torze audio. Jest to ważne, gdyż nadchodząca generacja konsol Xbox i Playstation będzie kładła większy nacisk właśnie na te technologie. Poza tym w Xbox Series X doświadczymy ponownie Dolby Atmos oraz także DTS:X, podczas gdy Sony opracowuje dla swojej konsoli autorską technologię Tempest 3D Audio Engine. Tym bardziej warto zastanowić się nad zestawem kina domowego lub przynajmniej amplitunerem AV, który odpowiednio zdekoduje dźwięk wielokanałowy.

Masz pytania? Odwiedź nas w salonach Top Hi-Fi & Video Design i dowiedz się jaki sprzęt warto podłączyć do Twojej konsoli, aby spotęgować wrażenia z gier i filmów!

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: