Poprzedni
Następny

Jak rozbudować kino domowe z pomocą głośników do zabudowy?

Jesteś dumnym posiadaczem wysokiej klasy amplitunera wielokanałowego i chciałbyś rozbudować swój stereofoniczny system audio o dodatkowe kolumny efektowe, ale jednocześnie nie masz już na nie miejsca? Nic straconego! Świetnym rozwiązaniem może okazać się montaż głośników do zabudowy, które nie zajmą dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Podpowiadamy, jak rozbudować system audio z wykorzystaniem efektowych głośników instalacyjnych i czym kierować się przy wyborze tego typu modeli.

Bowers & Wilkins – dźwięk, którego nie widzisz

Głośniki do zabudowy – najważniejsze zalety

Wykorzystanie głośników do zabudowy przynosi ze sobą wiele korzyści. Instalując głośniki efektowe w ścianie lub suficie (zależnie od konfiguracji systemu surround), nie potrzebujemy dodatkowego miejsca na montaż. Na korzyść tego typu rozwiązania przemawia również estetyka wykonanej instalacji. Głośniki efektowe, ze względu na to, że mogą być niemal niewidoczne, pasują praktycznie do każdego wystroju i każdej aranżacji wnętrza. Ważną zaletą, również z estetycznego punktu widzenia, jest też to, że odpowiednio zaprojektowana i zrealizowana instalacja nagłośnieniowa sprawia, że kable łączące efektowe głośniki instalacyjne będą ukryte w ścianie.

Jakie głośniki do zabudowy wybrać?

Wybór głośników efektowych do zabudowy może być podyktowany tym, jaki system surround chcemy zbudować. Nieco inne modele instalacyjne sprawdzą się w 5.1-kanałowym systemie, a inne w bardziej rozbudowanych zestawach, obsługujących np. dźwięk Dolby Atmos.

Rozbudowując system stereofoniczny czy 3.1-kanałowy do klasycznego zestawu kina domowego 5.1 wystarczy, że zabudujesz w ścianie dwa dodatkowe głośniki instalacyjne i podłączysz je do amplitunera. Do stworzenia konfiguracji kompatybilnej z Atmosem będziesz potrzebował jeszcze jednej lub dwóch dodatkowych par głośników instalacyjnych, które zamontujesz w podwieszanym suficie, oczywiście w odpowiedniej odległości od miejsca odsłuchowego (jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego systemu surround, sprawdź nasz artykuł pt. „Co to jest Dolby Atmos?”).

Głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins

Cena i jakość głośników instalacyjnych

W ofercie producentów nagłośnienia instalacyjnego znajdziesz głośniki efektowe zarówno za kilkaset, jak i kilkanaście tysięcy złotych. Przekłada się to nie tylko na jakość wykonania, ale także na brzmienie. Jako głośniki surround, ze względu na charakter sygnału audio, jaki przetwarzają, w wielu zastosowaniach wystarczające mogą okazać się nawet tańsze modele, które wzbogacą system kina domowego o dodatkową przestrzeń, a przy tym pozostaną praktycznie niewidoczne w domowej instalacji audio-wideo. Warto jednak wybrać model dopasowany pod względem jakości dźwięku do pozostałych kolumn wykorzystywanych w zestawie nagłośnieniowym, aby zachować spójne brzmienie całego systemu.

Bowers & Wilkins 300 - głośniki instalacyjne w dobrej cenie 

Różnorodność konstrukcji

Przy wyborze zestawu głośników surround do zabudowy – zwłaszcza konstrukcji ściennych – niezwykle istotne są m.in. ich wymiary, a wśród nich głębokość montażowa. Przekłada się to na wielkość otworu, jaki trzeba będzie wykonać w ścianie na potrzeby instalacji głośnika. Warto więc wiedzieć, z jaką ścianą (wykonaną z jakich materiałów) i jakiej grubości mamy do czynienia, zanim wybierzemy głośniki efektowe, aby nie okazało się, że będą one np. za głębokie, a ich montaż będzie trudny lub kosztowny, a być może nawet niemożliwy w realizacji.

Dzięki swojemu spektakularnemu 77-calowemu formatowi Loewe bild s.77 zapewnia wyjątkowe doświadczenia kinowe w domowym zaciszu.

Głośniki do zabudowy, podobnie jak klasyczne kolumny głośnikowe, to konstrukcje wielodrożne. Jako efektowe głośniki instalacyjne doskonale sprawdzą się już modele dwudrożne, wykorzystujące dwa przetworniki – nisko-średniotonowy i wysokotonowy oraz zwrotnicę odpowiednio dzielącą przetwarzane pasmo częstotliwości. Mogą to być modele przypominające od frontu standardowy głośnik dwudrożny, a więc takie, w których wspomniane przetworniki umieszczone są jeden nad drugim.

Innym rozwiązaniem, stosowanym przede wszystkim w modelach sufitowych, jest konstrukcja koaksjalna (współosiowa), co oznacza umieszczenie na wspólnej osi dwóch lub więcej przetworników elektroakustycznych. W przypadku wersji dwudrożnej są to zwykle woofer i umieszczony bardzo blisko niego, na specjalnym wsporniku tweeter. Tak skonstruowany głośnik może więc przetwarzać szerokie pasmo częstotliwości przy jednoczesnym zachowaniu niewielkich gabarytów.

Bowers&Wilins instalacyjny11

Tym samym model współosiowy wymaga zwykle mniejszej powierzchni montażowej niż wersja z odseparowanym przetwornikiem wysokotonowym. Podobne głośniki stosuje się m.in. w nagłośnieniu samochodowym, gdzie również nie ma zbyt wiele miejsca na instalację rozbudowanych i złożonych systemów głośnikowych.

Dodatkowe, ważne elementy

Głośniki efektowe do zabudowy mogą wykorzystywać praktyczne rozwiązania, które zwiększają komfort użytkowania, a nawet poprawiają jakość odtwarzanego dźwięku. Mogą mieć też przełączniki pozwalające na korekcję brzmienia (np.+/-3 dB) w zakresie wysokich tonów, co umożliwia niewielką modyfikację charakterystyki przetwarzania sygnału audio przez głośnik i dopasowanie jej do warunków akustycznych pomieszczenia oraz preferencji użytkownika.

Tweeter w głośnikach instalacyjnych może być ruchomy (z regulacją kąta nachylenia w zakresie od kilku do kilkunastu stopni), co pozwala na skierowanie odtwarzanego sygnału audio w stronę miejsca odsłuchu, a tym samym umożliwia redukcję odbić i zniekształceń dźwięku.

Loewe bild s.77 to model, który został stworzony z myślą o prawdziwych entuzjastach kina.

Istotną rolę w tego typu głośnikach, mimo ich stosunkowo niewielkich wymiarów zewnętrznych, pełnią maskownice. Najlepiej wybrać modele z maskownicą mocowaną magnetycznie. Dzięki temu w razie potrzeby można ją łatwo zdemontować, a ponadto taka osłona wygląda elegancko i mniej rzuca się w oczy. Co więcej, maskownice niektórych modeli ściennych i sufitowych można malować na dowolny kolor. Pozwala to jeszcze skuteczniej zamaskować głośniki surround w pomieszczeniu odsłuchowym.

Różne są ponadto kształty frontowych paneli głośników efektowych. Choć nie jest to regułą, głośniki sufitowe mają najczęściej maskownice w kształcie okręgu, a modele przeznaczone do zabudowy w ścianie zwykle przyjmują kształt prostokąta. W niektórych z nich można nawet zmienić okrągłą maskownicę na kwadratową, co pozwala dostosować ten element konstrukcji głośnika do potrzeb i wymagań użytkownika.

Bowers & Wilkins CT - high-endowe głośniki instalacyjne do kina domowego 

Instalacja głośników surround w zabudowie

Montaż głośników efektowych w zabudowie wbrew pozorom nie jest aż tak skomplikowanym zadaniem, jak mogłoby się wydawać. Po wyznaczeniu odpowiedniego miejsca na instalację głośnika (uwzględniającego miejsce odsłuchu) i doprowadzeniu okablowania, należy wykonać w ścianie otwór o rozmiarze dopasowanym do gabarytów głośnika. Wykonanie odpowiedniej wielkości wnęki ułatwia dołączany zwykle do zestawu szablon montażowy. Przed wycięciem otworu, np. w płycie typu karton-gips, warto za pomocą detektora metali sprawdzić, czy nie natrafimy np. na element konstrukcyjny podwieszanego sufitu, czyli wykorzystywane zwykle w tym przypadku metalowe profile. Z kolei przy montażu głośnika w ścianie, upewnijmy się, czy w miejscu instalacji nie są poprowadzone np. kable domowej instalacji elektrycznej.

Po przygotowaniu otworu wystarczy odizolowane końcówki kabla głośnikowego podłączyć do terminali głośnika, umieścić go we wnęce i dokręcić śruby montażowe, co spowoduje zaklinowanie się mocowań znajdujących się na obudowie. Po tym wystarczy już tylko nałożyć maskownicę i, jeżeli jej konstrukcja na to pozwala, można ją w razie potrzeby pomalować.

Głośniki instalacyjne Bowers & Wilkins

Na rynku dostępne są nawet specjalne skrzynie/puszki, które ułatwiają obsadzenie głośnika np. w suchej kartonowo-gipsowej zabudowie sufitowej. Mogą one być odpowiednio wytłumiane, co dodatkowo wpływa pozytywnie na jakość dźwięku odtwarzanego przez zamontowany w nich głośniki. Tego typu dodatek może okazać się przydatny, zwłaszcza wówczas, gdy sufit podwieszany jest dość nisko opuszczony. Może to powodować niepożądane dudnienie, którego szczególnie chcemy uniknąć w zabudowie sufitowej, gdzie przestrzeń za głośnikiem i podwieszanym sufitem jest w pewnym sensie tylną częścią obudowy takiego przetwornika elektroakustycznego. Głośnikiem, który w zestawie ma już odpowiednio dopasowaną skrzynię montażową jest np. model SQ 205 marki Indiana Line.

Przykładowe rozwiązania

Przykładem kompletnego systemu nagłośnieniowego z głośnikami surround do zabudowy jest zestaw składający się z komponentów marek Yamaha i Bowers & Wilkins – amplitunera RX-V6A, kolumn podłogowych 603 S2 Anniversary Edition, kolumny centralnej HTM6 S2 Anniversary Edition, pary ściennych głośników instalacyjnych CWM362 oraz subwoofera ASW610.

Yamaha MusicCast RX-A2A

Nasza druga propozycja to amplituner RX-V6A w zestawie z trzema kompaktowymi kolumnami naściennymi Bowers & Wilkins M-1 i parą głośników do zabudowy CCM362, także od B&W. Jest to rozwiązanie doskonałe szczególnie do niewielkich pomieszczeń odsłuchowych, w których nie ma miejsca także na klasyczne kolumny podłogowe.

Jeśli jednak jesteś już posiadaczem amplitunera wielokanałowego i kolumn frontowych oraz kolumny centralnej, wspomniane głośniki do zabudowy Bowers & Wilkins i innych producentów znajdziesz również w oddzielnej sprzedaży.

Zastanawiasz się, jakie głośniki instalacyjne wybrać do rozbudowy swojego systemu audio? Zachęcamy do skorzystania z pomocy naszych specjalistów i odwiedzenia jednego z salonów sprzedaży Top Hi-Fi & Video Design. Możesz w nich nie tylko zasięgnąć fachowej porady, ale też sprawdzić wybrane modele w praktyce. W tym, jak dobrać odpowiednie nagłośnienie instalacyjne oraz jakie inne niestandardowe typy nagłośnienia mamy do wyboru, mogą pomóc także nasze artykuły:Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: