Poprzedni
Następny

Jak działa tryb transparentny w słuchawkach? Kiedy się przydaje?

Dobre słuchawki bezprzewodowe oferują dzisiaj – oprócz wysokiej jakości brzmienia – szereg praktycznych funkcji. Tą najbardziej poszukiwaną jest aktywna redukcja hałasu. W końcu dzięki niej możesz zupełnie odciąć się od otoczenia i w pełni skupić na muzyce. Ale czasem – np. na lotnisku czy gdy robisz szybkie zakupy – dobrze wiedzieć, co dzieje się dookoła. Jasne, można wtedy zdjąć słuchawki lub wyjąć je z uszu, jednak nie zawsze jest to wygodne wyjście, zwłaszcza kiedy jesteś w pośpiechu. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej spisuje się tryb transparentny. Dowiedz się, jak działa i jakie słuchawki z nim warto wybrać.

Jak działa tryb transparentny w słuchawkach? Spis treści:

  1. Czym tak właściwie jest tryb transparentny?
  2. Jak działa tryb transparentny w słuchawkach?
  3. Kiedy przydaje się tryb transparentny w słuchawkach?
  4. Tryb transparentny niejedno ma imię
  5. Polecane słuchawki z trybem transparentnym.
  6. Podsumowanie

mężczyzna ze słuchawkami bowers & wilkins PI7 S2 przemieszcza się przez miasto

Czym tak właściwie jest tryb transparentny w słuchawkach?

Najprościej mówiąc: tryb transparentny to funkcja, która podczas korzystania ze słuchawek pozwala słyszeć, co dzieje się dookoła. Można nawet powiedzieć, że to swego rodzaju przeciwieństwo ANC. Aktywna redukcja szumów niweluje bowiem odgłosy otoczenia, a tryb transparentny – uwypukla je. W efekcie możesz usłyszeć np. komunikaty na lotnisku czy nieśmiertelne już pytanie: może być bez grosika? – bez wyjmowania czy zdejmowania słuchawek.

Jak działa tryb transparentny w słuchawkach?

Choć to, w jaki sposób działa tryb transparentny, może różnić się w zależności od modelu słuchawek, główna zasada pozostaje niezmienna. Najprościej mówiąc: zewnętrzne mikrofony rejestrują dźwięk, który następnie jest przetwarzany i odtwarzany w słuchawkach. Dodam też, że wszystko to dzieje się w takim tempie, że w większości przypadków opóźnienia są po prostu niezauważalne.

A jeśli potrzebujesz bardziej rozbudowanego wyjaśnienia, oto ono: wbudowane mikrofony rejestrują dobiegające z otoczenia odgłosy i za pośrednictwem konwertera ADC (sygnału analogowego do cyfrowego) przesyłają je do procesora DSP w formie danych cyfrowych. Następnie procesor przetwarza dane i przesyła je DAC-a, czyli przetwornika cyfrowo-analogowego. Stamtąd sygnał trafia już do przetworników, a więc i do Twoich uszu.

połączenie dwóćh zdjęć przedstawiających dwie osoby ze słuchawkami yamaha YH E700B w miejskiej scenerii

Dodam tu jeszcze, że samo przetwarzanie wiąże się często z poprawą sygnału – np. odfiltrowaniem szumów czy uwypukleniem głosów. Dzięki temu dźwięki zewnętrzne stają się jeszcze lepiej słyszalne.

Chcesz wiedzieć, jak działa ANC i dlaczego wybrać słuchawki z aktywną redukcją szumów? Przeczytaj artykuł: Co to jest ANC?

Różnice w działaniu

Jak już wspomniałem – samo działanie trybu transparentnego może różnić się w zależności od słuchawek. W niektórych, ale bardzo już nielicznych modelach po aktywacji tej funkcji odtwarzanie zostaje przerwane. W innych natomiast następuje zmniejszenie poziomu głośności, by muzyka nie zakłócała odgłosów otoczenia. Z kolei jeszcze bardziej zaawansowane modele oferują tryb transparentny, którego pracę możesz regulować według własnego uznania.

Tutaj doskonałym przykładem jest funkcja Ambient Pass-Through oferowana przez słuchawki marki Bowers & Wilkins. W ich przypadku za pomocą aplikacji mobilnej łatwo dostosujesz poziom „przejrzystości” do tego, jak dużo odgłosów otoczenia chcesz słyszeć w danym momencie. W praktyce można więc powiedzieć, że w swoich słuchawkach Bowers stosuje tryby kontrolowania hałasu.

czarnoskóry mężczyzna w w słuchawkach bowers & wilkins PX7 S2e

Tryb transparentny niejedno ma imię

Ze względu na wspomniane wyżej różnice w działaniu i używanie autorskich rozwiązań producenci nierzadko stosują dla trybu transparentnego indywidualne, wyróżniające się na rynku nazwy. Wspomniałem już o Ambient Pass-Through, czyli terminie stosowanym przez Bowers & Wilkins. A jakich nazw używają inne marki?

Podobnie zresztą wygląda to, jeśli chodzi o tryby ANC. Zebrałem tu kilka przykładów z naszej oferty. Oczywiście nazwy konkretnych funkcji mogą różnić się także w ramach portfolio jednego producenta. Na szczęście określenie tryb transparentny jest na tyle uniwersalne, że możesz śmiało posługiwać się nim np. podczas rozmowy z Ekspertami Dobrego Brzmienia, kiedy wybierasz nowe słuchawki w naszym salonie.

mężczyzna ze słuchawkami bowers & wilkins Pi7 S2 siedzi i czeka na kogoś lub na coś

Kiedy przydaje się tryb transparentny w słuchawkach?

Najbardziej oczywistymi przykładami są wszystkie sytuacje, w których po prostu dobrze wiedzieć, co dzieje się dookoła. Głównie dla własnego komfortu czy bezpieczeństwa. Łatwo pomyśleć więc o lotnisku, dworcu czy nawet pojeździe komunikacji zbiorowej, gdzie istotne komunikaty – np. o zmianie trasy czy opóźnieniu – przekazywane są przez system głośników.

Kto przynajmniej raz czekał na opóźniony samolot, ten wie, że trudno zrelaksować się przy muzyce czy podcaście, wiedząc, że w każdej chwili może zostać nadany istotny komunikat. Tryb transparentny w dużej mierze rozwiązuje ten problem, ale zawsze warto sprawdzić, czy emitowane z głośników wiadomości są wystarczająco dobrze słyszalne i czy słuchanie muzyki – nawet po aktywacji trybu transparentnego – ich nie zakłóci.

Funkcja nasłuchiwania otoczenia może się przydać także podczas zakupów czy zwykłego spaceru po mieście. Dosłownie w każdej chwili, kiedy zdejmowanie lub wyjmowanie słuchawek jest po prostu niepraktyczne, a do tego obarczone ryzykiem, że spadną np. na mokry chodnik.

mężczyzna w słuchawkach TWS w miejskiej scenerii

Z własnego doświadczenia dodam jeszcze, że wyposażone w tryb transparentny słuchawki potrafią być bardziej bezpieczne podczas treningu – czy to biegu po parkowych alejkach, czy wykonywania ćwiczeń w siłowni. Dlatego przy wyborze słuchawek do uprawniania sportu zawsze doradzam, aby zwrócić uwagę na tę funkcję.

Polecane słuchawki z trybem transparentnym

No dobrze. A jakie słuchawki z trybem transparentnym wybrać? Przygotowałem kilka propozycji z naszej oferty. Uwzględniłem oczywiście nie tylko pracę trybu transparentnego, ale także jakość dźwięku i inne mające wpływ na codzienną wygodę użytkowania czynniki. Wśród moich propozycji znalazły się tak słuchawki dokanałowe, jak i wokółuszne. Nieobecne są natomiast słuchawki douszne, które ze względu na budowę obecnie nie oferują ani skutecznej redukcji hałasów, ani dobrego trybu transparentnego (bo zazwyczaj po prostu go nie potrzebują).

Bowers & Wilkins Pi7 S2

To jedne z najciekawszych słuchawek True Wireless dostępnych w przedziale cenowym do 1500 zł. Już na pierwszy rzut oka wyróżniają się eleganckim wyglądem, z którym w parze idzie solidne wykonane. A jeszcze przyjemniej robi się wtedy, kiedy włączysz muzykę. W każdej ze słuchawek pracują bowiem dwa przetworniki – dynamiczny oraz zbalansowana armatura. Dzięki temu brzmienie odznacza się imponującą – jak na tę półkę cenową – szczegółowością i rozdzielczością. Miła odmiana w porównaniu do wielu słuchawek, które stawiają głównie na podkoloryzowany, przesadzony bas.

białe słuchawki dokanałowe bowers & wilkins Pi7 S2

Również pod kątem funkcjonalności Bowers & Wilkins Pi7 S2 wyróżniają się na tle konkurencji. I to nie tylko za sprawą hybrydowego ANC czy regulowanego trybu transparentnego (Ambient Pass-Through). Etui Pi7 S2 ma bowiem funkcję bezprzewodowej retransmisji dźwięku. Jeśli więc korzystasz ze starszego TV, który nie obsługuje łączności Bluetooth, możesz podłączyć do niego etui i przesyłać dźwięk do słuchawek. Dodam jeszcze, że czas pracy Pi7 S2 wynosi ok. 5 godzin (21 z etui), a obsługiwane kodeki to aptX, aptX Adaptive, aptX HD.

Yamaha YH-E700B

Drugą propozycją są nauszne słuchawki Yamaha YH-E700B, czyli nowość od tej cenionej japońskiej marki. Za ich brzmienie odpowiadają 40-milimetrowe przetworniki dynamiczne, zestrojone zgodnie z koncepcją Yamaha True Sound. Głównym zamysłem tej idei jest osiągnięcie jak najbardziej naturalnego, maksymalnie zbliżonego do zamysłu artysty dźwięku. I muszę przyznać, że inżynierom Yamahy wyszło to bardzo dobrze. Słuchawki nie przesadzają w żadnym zakresie pasma, za to czarują dużą ilością detali i precyzją brzmienia.

W aspekcie funkcjonalności Yamaha również wspięła się na wyżyny. Oprócz skutecznie działającego ANC i umożliwiającego nasłuchiwanie otoczenia trybu Ambient Mode, YH-E700B oferują także tryb Listening Optimizer oraz korekcję Listening Care. Pierwsza z tych funkcji na bieżąco dopasowuje brzmienie do indywidualnej budowy aparatu słuchowego, uwzględniając np. różnice anatomiczne w budowie ucha. Druga z kolei pozwala zachować pełnozakresowy dźwięk nawet przy mniejszym poziomie głośności, co jest szczególnie przydatne z punktu widzenia osób unikających zbyt głośnego słuchania muzyki.

rozmarzona kobieta wpatruje się w okno, na uszach ma kremowe słuchawki yamaha YH-E700B

Dodam jeszcze, że Yamaha YH-E700B pracują do 35 godzin na jednym ładowaniu i obsługują kodeki AAC, SBC oraz aptX Adaptive.

Bowers & Wilkins Px7 S2e

I ponownie sięgnę do portfolio Bowersa – tym razem po nowe słuchawki wokółuszne, które zadebiutowały jesienią 2023 roku. Px7 S2e – bo o nich mowa – to unowocześniona wersja modelu Px7 S2 i kolejny krok brytyjskiej marki na drodze do osiągnięcia brzmienia jak najbliższego intencjom artysty. Pomóc w tym mają na nowo dostrojone parametry akustyczne i zaawansowany, 24-bitowy procesor DSP.

I rzeczywiście – Bowers & Wilkins Px7 S2e oferują zrównoważone i jak na tę półkę cenową kompletne brzmienie. Jest tu dużo detali, jest równowaga poszczególnych zakresów pasma, jest świetna separacja instrumentów i całkiem niezła scena. Gdybym miał porównać je do opisanych wyżej i tańszych YH-E700B, powiedziałbym, że są nieco bardziej analityczne. Yamahy mogą pochwalić się ciut mocniejszym basem, ale za to nie mają aż takiej swobody w wydobywaniu różnych smaczków i detali.

zielone słuchawki bowers & wilkins px7 S2e

Nikogo raczej nie zaskoczy też fakt, ze pod kątem funkcjonalności Px7 S2e oferują wszystko, czego można oczekiwać od tej półki. Naprawdę świetne ANC i kilkukrotnie już tu przywoływany, w pełni regulowany tryb Ambient Pass-Through do nasłuchiwania otoczenia to superprzydatne funkcje. Ale oprócz nic są jeszcze: 30-godzinny czas pracy na jednym ładowaniu oraz wsparcie dla szybkiego ładowania (15 minut wystarcza nawet na 7 godzin odsłuchów) i pomagający oszczędzać energię czujnik noszenia. Obsługiwane kodeki to z kolei: SBC, AAC, aptX, aptX HD, aptX Adaptive.

Devialet Gemini II

Devialet Gemini II to z kolei propozycja dla miłośników mocniejszego, bardziej rozrywkowego brzmienia. Nie oznacza to jednak, że próbuję wcisnąć tu słuchawki, których granie ogranicza się do walenia basem. Co to to nie! Te stylowe TWS-y rodem z Francji mają bowiem naprawdę ciekawą sygnaturę brzmienia. Jest żwawo, dynamicznie, ale z dużym szacunkiem dla szczegółowości. Owszem, średnica, którą oferują, nie jest tak rozdzielcza, jak w opisanych wyżej Pi7 S2, ale to wciąż poziom wyżej niż w wielu konkurencyjnych słuchawkach.

białe słuchawki Devialet Gemini II

W każdym razie: Gemini II grają mocnym, żywym basem i nieco wycofaną średnicą, które przyjemnie uzupełniają naturalne tony wysokie. Szczególnie dobrze wypada na nich nowoczesna muzyka elektroniczna czy popowa, ale ich brzmieniowy „zastrzyk energii” dobrze robi również metalowi czy rockowi.

Ale Devialet Gemini II to obok dobrej jakości dźwięku także imponująca funkcjonalność. Mogą pochwalić się nie tylko skutecznym ANC czy dobrze działającym trybem transparentnym, ale także innowacyjną technologią Active Wind Reduction. Działa ona zarówno podczas słuchania muzyki, gdy włączone jest ANC, jak i w czasie prowadzenia rozmów. I trzeba przyznać, że radzi sobie naprawdę dobrze. Dzięki niej nawet mocne podmuchy ani nie zakłócają komunikacji, ani nie przeszkadzają w słuchaniu muzyki czy otoczenia.

Na koniec dodam jeszcze, że Devialet Gemini II pracują ok. 5 godzin na jednym ładowaniu (22 godziny z etui) i obsługują kodeki AAC, SBC i aptX. O, i jeszcze cenna informacja dla lubiących aktywność fizyczną – słuchawki spełniają normę IPX4. Można więc spokojnie zabrać je na siłownię.

Podsumowanie

Dzisiaj niemal wszystkie słuchawki wyposażone w ANC oferują także tryb transparentny. Warto jednak pamiętać, że nie wszystkich modelach działa on identycznie. Dlatego jeśli szczególnie zależy Ci na tej funkcji – bo np. dużo podróżujesz albo używasz słuchawek głównie podczas dojazdów do pracy – zajrzyj do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. Na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Ci wybrane modele i dostosują poziom dźwięków otoczenia do tego, żeby sprawdzić, jak działa w nich tryb transparentny i czy mają skuteczną aktywną redukcję szumów.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny

Polecane

Supercena Nowość
Pi7 S2

Pi7 S2

Bowers & Wilkins
Słuchawki True Wireless
As low as 1 399 zł Regular Price 1 899 zł i
Gemini II (Iconic White)

Gemini II (Iconic White)

Devialet
Słuchawki True Wireless
1 799 zł
Gemini II (Matte Black)

Gemini II (Matte Black)

Devialet
Słuchawki True Wireless
1 799 zł
Prosimy o kontakt
Gemini II (Opéra de Paris)

Gemini II (Opéra de Paris)

Devialet
Słuchawki True Wireless
2 699 zł
Supercena Nowość
Px7 S2e

Px7 S2e

Bowers & Wilkins
Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
As low as 1 594 zł Regular Price 1 999 zł i
Supercena Nowość
YH-E700B

YH-E700B

Yamaha
Słuchawki z redukcją hałasu (ANC)
As low as 1 234 zł Regular Price 1 699 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: