Poprzedni
Następny

Głośnik bezprzewodowy Bowers & Wilkins Zeppelin – testy, opinie, recenzje i unboxing

Bowers & Wilkins Zeppelin to nie tylko głośnik, to prawdziwa ikona designu. Każda nowa generacja tego modelu była unikalną konstrukcją w swojej klasie. Nie inaczej jest i tym razem. Najnowsza, w pełni bezprzewodowa odsłona urządzenia renomowanej brytyjskiej marki to doskonałe narzędzie do odtwarzania dźwięku w domowym zaciszu, dostosowane do szeroko pojętej ery streamingu. Nie wiesz, jaki głośnik bezprzewodowy kupić? A może zastanawiasz się właśnie nad wyborem Zeppelina, jedynego w swoim rodzaju urządzenia, którego przez charakterystyczną obudowę nie sposób pomylić z żadnym innym. Sprawdź, jak Zeppelin firmy Bowers & Wilkins wypadł w rozmaitych testach i jakimi opiniami się cieszy wśród branżowych mediów, jak i użytkowników. Zobacz też filmy, które przygotowaliśmy o tym głośniku i dowiedz się, gdzie możesz go kupić.

Bowers & Wilkins Zeppelin:

Bowers & Wilkins Zeppelin Zapewnia odtwarzanie audio na wysokim poziomie

Zeppelin – recenzja Top Hi-Fi

Od kilku lat na rynku domowego sprzętu audio dominuje ciekawy trend – świetne brzmienie nie oznacza, że musimy stać się posiadaczami wielkich kolumn i kilometrów kabli. Choć takie rozwiązania oczywiście są dostępne, to jednak jakość dźwięku dla mas upowszechniają różnego rodzaju systemy bezprzewodowe. Przetestowaliśmy jeden z nich, obecny na rynku od ponad 15 lat. Zapraszamy do testu czwartej generacji kultowego głośnika Bowers & Wilkins – modelu Zeppelin.

Wygląd i wrażenia wizualne

Większość z nas pewnie słyszała powiedzenie, że „jeśli coś jest dobre, to się tego nie zmienia, ale ulepsza”. Bowers & Wilkins zaprezentował Zeppelina po raz pierwszy w 2007 roku. Główną funkcjonalnością głośnika był dok dla iPoda – wówczas niezwykle popularnego odtwarzacza muzyki. Choć stacje dokujące pojawiały się w tym okresie jak przysłowiowe grzyby po deszczu, stylowe akcesoria tego typu dało się policzyć na palcach jednej dłoni. Brytyjski producent kolumn wpasował się więc idealnie, jeśli chodzi o moment pokazania światu swojego nowego dzieła. Zeppelin od samego początku był niezwykle stylowy, a jednocześnie solidny i funkcjonalny. Dokładnie te same założenia pozostają osią najnowszej wersji modelu. Design jednoznacznie sięga aż do pierwszej generacji głośnika, wciąż zachowując ponadczasową prostotę i nowoczesność. Forma oraz funkcja w przypadku tej konstrukcji wyjątkowo ze sobą współgrają.

Obudowę maksymalnie pozbawiono zbędnych łączeń i dodatków wizualnych, dzięki czemu czwarta generacja Zeppelina jest najbardziej spójną w całej historii. Jednocześnie nietuzinkowy wygląd odróżnia głośnik Bowers & Wilkins od konkurencyjnych systemów bezprzewodowych. Zeppelin z łatwością dopasuje się do wnętrz o różnym wystroju, a w bardziej minimalistycznym otoczeniu będzie też fantastyczną ozdobą na półce lub ścianie (głośnik można zawiesić na sprzedawanym oddzielnie uchwycie montażowym). Pomagają w tym dwa dostępne warianty kolorystyczne – czarny (Midnight Grey) oraz jasno szary (Pearl Grey).

Minimalistyczny wygląd połączono z materiałami wysokiej jakości oraz charakterystycznym dla brytyjskiej marki solidnym wykonaniem. Spasowanie poszczególnych elementów, jak i ich wykończenie podkreślają elegancki charakter głośnika. Płynne łączenie materiałowej maskownicy z resztą obudowy czy sposób pracy przycisków sterujących odtwarzaniem świadczą o dopracowaniu konstrukcji. Ergonomię użytkowania dodatkowo poprawia matowe wykończenie wszystkich powierzchni. Głośnik łatwo utrzymać w czystości, co ma znaczenie, patrząc na jego stacjonarny charakter użytkowania.

Wykonanie oraz niepowtarzalny design Bowers & Wilkins Zeppelin stawiają go w ścisłej czołówce głośników bezprzewodowych klasy premium. Inżynierowie brytyjskiej marki wykonali świetny ruch, ulepszając dotychczasową formułę na stylowy system audio w spójnej konstrukcji all-in-one. Korzystając z głośnika wyraźnie widać i czuć, że to urządzenie z najwyższej półki w swojej kategorii.

Zeppelin jest pięknym głośnikiem oferującym dźwięk wysokiej jakości

Funkcjonalność bezprzewodowa

Czwartej generacji Zeppelin jest w pełni funkcjonalnym urządzeniem. Również obsługa nagłośnienia strefowego nie jest mu obca. Głośnik oferuje kompatybilność z urządzeniami należącymi do linii Formation (kompatybilnymi z systemem Formation). Bowers & Wilkins zaprojektował testowany model do całkowicie bezprzewodowego odtwarzania ulubionej muzyki. Podstawą łączności jest więc Wi-Fi, dzięki któremu Zeppelin oferuje kompatybilność z AirPlay 2 oraz Spotify Connect. Użytkownicy innych serwisów streamingowych również nie zostali pominięci. Bezpłatna aplikacja Bowers & Wilkins Music dostępna zarówno na Androida jak i iOS umożliwia podłączenie konta Quobuz, TIDAL lub Deezer. Podczas naszych testów pierwsza konfiguracja głośnika przebiegła sprawnie. Interfejs aplikacji ułatwia ustawienie w ciągu kilku minut wszystkich niezbędnych funkcji, zgodnie preferencjami użytkownika.

Na uwagę zasługuje również obecność modułu Bluetooth 5.0. Wysoką jakość dźwięku gwarantuje wsparcie kodeka aptX Adaptive. W praktyce funkcjonalność sprawdza się świetnie, a sam zasięg Bluetooth jest stabilny i porównywalny z całą gamą innych głośników działających w oparciu o tę technologię. Sparowanie Zeppelina ze smartfonem lub tabletem za każdym razem działało szybko, nie wymagając żadnych dodatkowych ustawień.

Warto wspomnieć również, że cyfrowe przetwarzanie sygnału odbywa się dzięki dedykowanemu układowi obsługującemu pliki wysokiej rozdzielczości (do 24 bit) i częstotliwości próbkowania 96 kHz. Bowers & Wilkins wykorzystuje doświadczenie nabyte przy tworzeniu serii Formation, dzięki czemu Zeppelin czwartej generacji również jest przyjazny w użytkowaniu. Szeroka gama bezprzewodowych technologii sprawia, że to bardzo uniwersalny system audio.

Wrażenia odsłuchowe

Kompatybilność z różnymi platformami muzycznymi jest bardzo użyteczna, ale jak Zeppelin radzi sobie w reprodukcji muzyki? Przy pierwszej (a także każdej kolejnej) styczności można być pozytywnie zaskoczonym tym, co Bowers & Wilkins potrafi wykrzesać ze stosunkowo kompaktowej obudowy. Tegoroczna iteracja Zeppelina to duży krok naprzód w porównaniu z poprzednikiem. Zmiany technologiczne, które omówimy poniżej sprawiają, że system gra „dojrzalej” bez uszczerbku na najważniejszym aspekcie – przyjemności ze słuchania różnych gatunków muzyki.

Bowers & Wilkins Zeppelin obsługuje system multiroom Formation

Znaczne zmiany konstrukcyjne skupiono wokół jakości basu, a co za tym idzie przetwornika niskotonowego. Membrana basowa z zawieszeniem FST opracowanym na potrzeby kolumn wolnostojących znajduje się również w testowanym głośniku. Korzyści tego rozwiązania są wyraźnie słyszalne.

Zeppelin charakteryzuje się spójnym, bardzo dynamicznym basem o wysokim poziomie szczegółów. Niskie tony z naturalnych instrumentów brzmią równie angażująco, jak te w muzyce elektronicznej. Pozytywnie zaskakuje też wypełnienie pomieszczenia – słuchając utworów ciszej Zeppelin podaje niskie tony z lekkością, ale zwiększenie głośności to natychmiastowy wzrost słyszalnej energii oraz dociążenia. W tonacji przeważa ciepło i gładkość, ale strojenie nie jest zbytnio „zaokrąglone”, co objawiałoby się brakiem kontroli w najniższych rejestrach. Bas należy do najsilniejszych aspektów brzmienia tego modelu. Wyraźnie słychać dopracowanie techniczne i umiejętności inżynierów marki z Worthing.

Tegoroczne odświeżenie modelu przyniosło zmiany w konstrukcji, a co za tym idzie warunków pracy przetworników średniotonowych i wysokotonowych. Grubsze ścianki obudowy sprzyjają tłumieniu wibracji pochodzących głównie ze 150 milimetrowej membrany basowej. Do reprodukcji średnicy Bowers & Wilkins stworzył dedykowany Zeppelinowi przetwornik FST o średnicy 90 milimetrów. Dwa tego typu głośniki podają do uszu użytkownika świetnie kontrolowane, nasycone brzmienie wokali. O klarowność średnicy dba układ dwóch niezależnych wzmacniaczy. Moc każdego z nich to 40 W.

Charakter wokali oraz prezentacja naturalnych instrumentów przez testowany model wyraźnie nawiązuje do kolumn podstawkowych serii 600 brytyjskiego producenta. Średnica jest odpowiednio nasycona z lekko wyczuwalnym ciepłem i muzykalnością. Cechy te bardzo dokładnie zbalansowano ze słyszalnym poziomem szczegółów, dzięki czemu rozdzielczość brzmienia jak na tak kompaktowy system nie pozostawia nic do życzenia. Zeppelin brzmi bardzo spójnie w całym paśmie. Naturalność środkowego pasma stawia go wysoko wśród innych bezprzewodowych głośników domowych. Płynne, nasycone brzmienie zachęca zarówno do słuchania długich podcastów jak i ulubionej muzyki.

Dynamiczny charakter dźwięku, charakterystyczny dla Bowers & Wilkins, zwieńczono jednym z nowszych osiągnięć technicznych marki. Zaprezentowana w 2021 roku seria 600 Anniversary Edition otrzymała kilka usprawnień, a jednym z nich były przetworniki wysokotonowe Double Dome. 25-milimetrowa membrana, której konstrukcja bazuje na aluminium trafiła w identycznej formie do czwartej iteracji Zeppelina. Całkowicie „odsprzęgnięte” mocowanie przetworników w obudowie dało rezultaty brzmieniowe niespotykane we wcześniejszych generacjach.

Za przetwarzanie niskich tonów na wysokim poziomie odpowiada 15 cm subwoofer, opracowany na bazie przetwornika stosowanego w głośniku Zeppelin Wireless

Podobnie jak średnica, jakość wysokich tonów została zapewniona przez odpowiednie wysterowanie. Układ dwóch odrębnych wzmacniaczy napędza wspomniane kopułki Double Dome, wytwarzając rewelacyjną scenę dźwiękową oraz żywe brzmienie górnego pasma. Zeppelin na samym szczycie pasma brzmi bardzo energicznie, pozostając w tej żywiołowości bardzo uporządkowanym głośnikiem. Dynamika nie dominuje cały czas, a spokojniejsze nagrania z ciepłą, kameralną realizacją są właśnie takie. Jeśli jednak przyjdzie ochota na bardziej taneczny repertuar i stworzenie dyskotekowej atmosfery Zeppelin sprawdzi się wybitnie.

Góra potrafi zagrać z szokującą wręcz przejrzystością oraz energią. To, co udało się wykrzesać brytyjskim projektantom zasługuje przynajmniej na wypróbowanie. Wśród kompaktowych głośników bezprzewodowych rzadko spotyka się zastosowanie przetwornika tej samej klasy, co w pełnowymiarowych kolumnach. Bowers & Wilkins podszedł do tematu w pełni poważnie, przez co efekty są identyczne. Całościowo Zeppelin to system o bardzo dopracowanym strojeniu. Równowaga między ilością basu, wokali, a wysokich tonów jest czymś fantastycznym już od pierwszego kontaktu. Pierwsze wrażenie pozostało z nami już na cały okres testów.

Podsumowanie recenzji Top Hi-Fi

Bardzo przyjemnie jest obserwować (i słyszeć), gdy producent z ustabilizowaną pozycją na rynku hi-fi nie waha się dynamicznych zmian. Kolejna generacja modelu Zeppelin to potwierdziła. Elegancki design nadal trzyma formę po 15 latach bez większych modyfikacji. Prawdziwe zmiany to jednak te wewnątrz, gdzie Bowers & Wilkins wykonał spory krok naprzód.

W połączeniu z funkcjonalnościami bezprzewodowego odtwarzania i jakością wykonania, Zeppelin staje się interesującą propozycją. Pytanie jednak – dla kogo? Cóż, jeśli masz ograniczoną ilość przestrzeni na sprzęt grający w domowym zaciszu, ale kochasz muzykę i wyjątkowy styl, Bowers & Wilkins uśmiecha się w oddali ze swoim najbardziej kompaktowym systemem all-in-one.

Zeppelin – recenzja „Audio”

Zeppelin to głośnik wyjątkowy pod wieloma względami. Już sam kształt jego obudowy jest doskonale rozpoznawalny wśród entuzjastów dobrego brzmienia. Tę unikalną w swojej klasie konstrukcję miał okazję sprawdzić jeden z redaktorów magazynu „Audio”. Zeppelina najnowszej generacji określił on mianem „Nautilusa naszych czasów”, odnosząc się tym samym do innego charakterystycznego głośnika opracowanego przez firmę Bowers & Wilkins.

Zeppelin wykorzystuje nie tylko nowe, ale też sprawdzone rozwiązania techniczne Bowers & Wilkins

Najnowsza wersja Zeppelina ukazała się po 15 latach od rynkowego debiutu pierwszej generacji tego modelu. W teście magazynu „Audio” nie zabrakło więc odwołań do historii tego wyjątkowego „single-box’a”. Autor recenzji wspomina przy tym o ewolucji, jaką na przestrzeni lat przeszedł głośnik Bowers & Wilkins, który początkowo wyposażony był w stację dokującą dla iPodów.

Pierwszy Zeppelin (nie licząc sterowców...) zadebiutował w 2007 roku i od razu stał się fenomenem. (…) W najnowszej wersji wprowadzono udoskonalenia w zakresie strumieniowania, układu akustycznego, modułów cyfrowych i analogowych.

Co ważne, nowy Zeppelin to konstrukcja w pełni bezprzewodowa. Mamy tu na myśli sposób transmisji sygnału audio ze źródła do głośnika. Nie znajdziemy tu nawet złącza Ethernet, optycznego czy gniazda jack:

Oprócz gniazda zasilającego jest tylko serwisowe złącze USB oraz przycisk wymuszający ponowne uruchomienie.

Na uwagę zasługuje nie tylko konstrukcja głośnika, ale też różnorodne możliwości sterowania nim (m.in. wbudowaną obsługę asystenta głosowego), o czym nie omieszkał też wspomnieć redaktor magazynu „Audio”:

Obsługa Zeppelina może się odbywać na trzy sposoby: przyciskami na górnej ściance obudowy za pomocą firmowej aplikacji mobilnej lub... głosem. B&W przygotowało głęboką integrację z asystentem głosowym Amazon Alexa, przy czym Zeppelin jest samowystarczalny, ma nie tylko wymaganą elektronikę, ale i wbudowane mikrofony.

Z wykorzystaniem głośnika Zeppelin możesz stworzyć system multiroom na miarę ery streamingu.

W recenzji głośnika Bowers & Wilkins sporo możemy przeczytać także o wrażeniach z odsłuchów tego wyjątkowego modelu:

Dźwięk Zeppelina jest dynamiczny, żywy, wręcz spontaniczny. Detaliczność nie jest tutaj przejawem dokładności, technicznej analityczności, lecz pewnej interpretacji, w której szczegóły, rysunek, wybrzmienia zajmują ważniejsze miejsce niż zwykle.

Swoboda, blask, ale też doskonała wyrazistość i przejrzystość nie muszą zachwycać wszystkich i zawsze, ale na pewno robią wrażenie.

Warto też odnotować dobrą stereofonię, pod tym względem to jednoznacznie najlepszy system tego testu, mimo że Zeppelin wykorzystuje tylko naturalne możliwości swojej aranżacji głośnikowej, nie wspiera się sztuczkami generowanymi przez procesory DSP.

Pełna recenzja nowego Zeppelina w numerze 1/2022 miesięcznika „Audio” i na stronie internetowej tego magazynu. Możesz ją znaleźć również TUTAJ.

Zeppelin – Nagroda Roku magazynu „Audio Video”

Magazyn „Audio Video” co roku przyznaje „Nagrody Roku” dla najlepszych urządzeń, które zostały przetestowane przez redakcję tego miesięcznika w ciągu minionych 12 miesięcy. Wśród „Najlepszych produktów 2021–2022” znalazł się Zeppelin firmy Bowers & Wilkins.

Zeppelin umożliwia odtwarzanie muzyki z zewnętrznych bezprzewodowych urządzeń audio

„Audio Video” to doskonale znany i ceniony w branży magazyn, który skierowany jest m.in. do pasjonatów sprzętu audio-wideo, a także miłośników dobrego brzmienia. Od kilku lat redaktorzy tego miesięcznika przyznają nagrody dla najlepszych produktów ze świata audio i wideo, które mieli okazję testować w minionym roku. Podczas tegorocznej edycji, będącej podsumowaniem 2021 r., „Nagrodę 2021/2022” w kategorii „głośnik bezprzewodowy” zdobyła najnowsza generacja Zeppelina firmy Bowers & Wilkins.

W uzasadnieniu możemy przeczytać m.in.:

Gdy go pierwszy raz podłączyliśmy, byliśmy mile zaskoczeni, gdy posłuchaliśmy go chwilę dłużej, nasze zaskoczenie przerodziło się w zdumienie, a gdy test dobiegał końca, wiedzieliśmy już, że najprawdopodobniej jest to najlepszy głośnik tego typu obecnie dostępny na rynku.

Redakcja wymienia także najważniejsze cechy nagrodzonego urządzenia, który wyróżnia się szeroką gamą funkcji:

Co przesądza o jego wyjątkowości? Przede wszystkim brzmienie, choć funkcjonalność też jest świetna (wbudowane w aplikację serwisy streamingowe, AirPlay 2, Spotify Connect, Bluetooth 5.0).

Nie mogło zabraknąć też wzmianki o wyjątkowym brzmieniu Zeppelina:

Zeppelin gra klarownym, pełnym szczegółów dźwiękiem o walorach, które kojarzą się z tradycyjnymi systemami hi-fi. Efekt przestrzenności jest znacznie lepszy niż można by oczekiwać. Otrzymujemy dźwięk, który w typowym pomieszczeniu wyraźnie odrywa się od samego głośnika, unosi się ponad nim i wykracza poza jego obrys daleko na boki. Większość soundbarów nie ma pod tym względem z Zeppelinem większych szans.

Zeppelin to komfort obsługi i bogactwo rozwiązań technicznych

Zeppelin – unboxing 

Zapraszamy na unboxing modelu Bowers & Wilkins Zeppelin. W krótkim filmie prezentujemy, co oprócz samego głośnika kryje się w opakowaniu. Sprawdzamy też, jak najnowszy Zeppelin prezentuje się w naszym pomieszczeniu odsłuchowym.

Zeppelin – wideo recenzja 

W naszej wideo recenzji Zeppelina omawiamy zastosowane rozwiązania techniczne, funkcje i możliwości brzmieniowe tego głośnika bezprzewodowego marki Bowers & Wilkins. Naszej uwadze nie umknął również stylowy design tego charakterystycznego modelu.

Zeppelin – opinie

Zastanawiasz się nad zakupem głośnika bezprzewodowego, a jednocześnie zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku i bogatej funkcjonalności? Zeppelin będzie dobrym wyborem. Sprawdź, co inni sądząo urządzeniu marki Bowers & Wilkins.

Bowers & Wilkins Zeppelin pozwala na streaming z serwisu Spotify (dzięki funkcji Spotify Connect)

Piekielnie dobrze brzmiący głośnik

To drugi Zeppelin z którego korzystam. Pierwszym był już dość leciwy Mini, ale dalej mi służy w innym mieszkaniu. Nowego dużego Zeppelina kupiłem do salonu ok. 20m2 i świetnie się sprawdza. Raz, że to piekielnie dobrze brzmiący głośnik, dwa, że bardzo cieszy ludzkie oko i zwraca uwagę odwiedzających mnie osób. Pełne wsparcie dla licznych serwisów strumieniowych, choć najczęściej słucham na nim radia internetowego – pozdrawiam słuchaczy Radia 357! Polecam.

Ocena: 5/5

Źródło: Opinie na tophifi.pl 

Niesamowity efekt stereo

Świetny sprzęt. Czytałem w testach super opinie, ale rzeczywistość jest jeszcze lepsza! To niesamowite, jaki efekt stereo daje ten głośnik. Polecam. Apka do obsługi bardzo fajna i wbudowana obsługa Tidala też bardzo fajnie działa. U mnie działa w ponad 20-metrowej sypialni i efekt jest rewelacyjny. Mam jakieś porównanie, bo na co dzień słucham muzyki na kilkuletnich Bowersach CM.

Ocena: 5/5

Źródło: Opinie na Ceneo

Trochę sprzęt audio, trochę dzieło sztuki

To propozycja dla tych, którzy szukają nie tylko dobrego brzmienia, ale też… małego dzieła sztuki. Bo tym w istocie jest ten głośnik: dziełem sztuki inżynieryjnej, który cieszy oko, a przy okazji fenomenalnie gra. Dla kogoś, kto jest w stanie to docenić, jego cena nie będzie wygórowana.

Ocena: 4/5

Źródło: spidersweb.pl

Obietnica wysokiego lotu

Jeśli szukasz estetycznego inteligentnego głośnika, który brzmi dobrze i świetnie wygląda, Bowers & Wilkins Zeppelin będzie doskonałym wyborem. Może pochwalić się eleganckimi liniami i dobrą jakością dźwięku, którą można jeszcze poprawić za pomocą drobnych zmian. Jeśli posiadasz inteligentny dom z systemem Alexa i kilka innych głośników Bowers & Wilkins, ten głośnik zintegruje się z nimi, jako część spójnego systemu wykorzystywanego w całym domu.

Ocena: 4/5

Źródło: soundguys.com

W urządzeniu zastosowano m.in. dwa 90-milimetrowe głośniki średniotonowe z technologią Fixed Suspension Transducer

Zeppelin – gdzie kupić?

Zeppelin to głośnik bezprzewodowy firmy Bowers & Wilkins, której oficjalnym polskim dystrybutorem jest firma Audio Klan, właściciel salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować samodzielnie i kupić to urządzenie. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje. Prezentowany głośnik kupisz także bezpośrednio na naszej stronie internetowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym wyjątkowym głośniku, zachęcamy do przeczytania artykułu: „Projekt Zeppelin – historia designerskiego głośnika firmy Bowers & Wilkins”.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Zeppelin

Zeppelin

Bowers & Wilkins
Amplitunery
Special Price 1 499 zł Regular Price 2 799 zł i
Prosimy o kontakt
Supercena
Zeppelin Wireless

Zeppelin

Bowers & Wilkins
Głośniki multiroom
As low as 2 549 zł Regular Price 3 899 zł i

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: