Poprzedni
Następny

„Dr House” czy “Chirurdzy”? Czy jeden dobry lekarz jest lepszy od zespołu młodych gniewnych?

“Doogie Houser, lekarz medycyny”, “Dr Quinn”, “Ostry Dyżur”, rodzime “Na dobre i na złe”, czy “Dr House” i “Chirurdzy” – obecność tych tytułów w rankingach ulubionych seriali swoich czasów potwierdza, że widzowie nigdy nie mieli i nie będą mieli dość seriali o lekarzach. Zwłaszcza te dwa ostatnie tytuły odbiły się szerokim echem – nie tylko w świecie fanów seriali, ale i lekarzy, którzy chętnie komentowali, ile jest prawdziwości jest w ich wizji świata medycyny, a oba seriale są wciąż bardzo popularne. Zanim odpalicie kino domowe, żeby obejrzeć je od początku, zapraszamy do małej wycieczki do świata House’a i jego kolegów ze szpitala w Seattle.

Dr House, fot. materiały dystrybutora

Mimo wspólnego formatu i struktury oba te seriale są na tyle różne, że jak najbardziej uzasadnia to ich porównywalnie dużą popularność. Główną różnicą jest to, że “Dr House” to ewidentne studium skomplikowanej postaci, podczas gdy “Chirurdzy” to w zasadzie opera mydlana z medycyną w tle.

“Chirurdzy” nie mają praktycznie nic wspólnego z prawdziwą medycyną

Stażyści chirurgiczni i ich opiekunowie wyruszają w swoją medyczną podróż, w której stają się częścią wzruszających historii i podejmują zmieniające życie decyzje, by stać się jak najlepszymi lekarzami, nie unikając jednak przy tym własnych dramatów. Cykl śledzi Meredith Grey i zespół lekarzy ze szpitala w Seattle, którzy na co dzień stają w obliczu decydowania o życiu lub śmierci innych osób, w międzyczasie szukając pocieszenia u siebie nawzajem – często pocieszenia wykraczającego poza przyjaźń. Przez kilkanaście sezonów zgrany zespół odkrywa, że ani medycyna, ani związki między ludźmi nie są czarno-białe.

Pytani o zdanie lekarze uznali ten serial za bardzo niedokładny, choć zabawny, ale producenci “Chirurgów” nie przejmują się tymi opiniami i od pierwszego odcinka w 2005 roku konsekwentnie realizują swoją wizję wśród radosnych przyklaśnięć fanów serialu.


Dlaczego warto zainwestować w dobry sprzęt do Netflixa, HBO Go lub innych tego typu serwisów. O tym dowiesz się z naszego filmu:


Życie szpitalne przedstawione w “Chirurgach” to między innymi seks przygody w korytarzowych schowkach na szczotki, stażyści wykonujący skomplikowane operacje i podejmujący najważniejsze decyzje, a także ciągle powtarzające się błędy lekarzy rezydentów, za które nie ponoszą żadnych konsekwencji. W prawdziwym życiu lekarze chirurdzy nie są też wyszkoleni w wielu specjalizacjach, w przeciwieństwie do serialowych rezydentów, którzy z powodzeniem żonglują między odbieraniem porodów, diagnozowaniem trudnych przypadków chorób wewnętrznych i przeprowadzaniem operacji mózgu. Rzadko również wybiegają pod szpital, by zajmować się pacjentem od razu po opuszczeniu przez niego karetki – widocznie idylliczna rzeczywistość serialowa nie zna trudów procedur i papierologii. Trudno więc nie zgodzić się, że w temacie realizmu serial nie do końca trafia w sedno. Nadrabia za to fabułą i swoimi wielowątkowymi historiami, nierzadko miłosnymi.

Dr House – uzależniony, ale skuteczny

Geniusz, ale gbur. Chce pomagać, ale jednocześnie jest dupkiem. Widzowie pokochali ten serial właśnie za sprzeczną postać głównego bohatera, który zdaje się robić wszystko, by być niezbyt lubianym, a mimo to należy do czołówki ulubionych postaci serialowych. Dr Gregory House jest uzależnionym od leków przeciwbólowych i niekonwencjonalnym geniuszem medycyny, który prowadzi zespół diagnostyków w szpitalu w New Jersey. Często ściera się z kolegami z pracy – nie tylko dlatego, że stosuje dosyć kontrowersyjne metody diagnostyczne, ale też ze względu na nieustające odczuwanie bólu, który skraca jego cierpliwość do innych. Ma pecha do skomplikowanych przypadków, jednak przy tym również ogromną skuteczność w ich leczeniu, ale łamie przy tym wiele szpitalnych procedur, więc regularnie ląduje na dywaniku swojej przełożonej, dr Lisy Cuddy i naraża się rodzinom pacjentów.


Jesteś kinomanem i szukasz sposobu na poprawę nagłośnienia dla swojego telewizora, ale nie wiesz od czego zacząć? Zajrzyj koniecznie do naszych poradników:


A jak prezentuje się “Dr House” w opinii prawdziwych lekarzy? Zaskakująco dobrze! Okazuje się, że jest on najbardziej adekwatnym do rzeczywistości serialem z medycyną w tle. Najbardziej oczywistą wadą obrazu jest to, że pomimo swojego oczywistego uzależnienia od opioidów House jest w stanie praktykować medycynę bez utraty lekarskiej licencji. Zdarzają się głosy, którym przeszkadza to, że w każdym odcinku pojawia się przypadek medyczny z gatunku “jeden na milion”, ale właśnie na tym polega główne założenie tego serialu. Co więcej, istnieją lekarze, którzy twierdzą, że nauczyli się z tego serialu czegoś nowego, co wykorzystywali później w swojej pracy. Idealna definicja nauki przez rozrywkę!

Jeżeli szukasz sprzętu audio i masz pytania na jego temat, skonktaktuj się z najbliższym salonem Top Hi-Fi & Video Design – nasi specjaliści chętnie doradzą i pomogą wybrać najlepszy sprzęt, zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: