Poprzedni
Następny

Debut ConneX (DCB41) – nowe kolumny aktywne firmy ELAC

Średnia ocen: 5
(2 oceny) 2 komentarze

Firma ELAC wprowadza na rynek nowe kolumny głośnikowe. Tym razem jest to coś pod wieloma względami wyjątkowego dla tego producenta, bo aktywny, stereofoniczny system głośnikowy Debut ConneX (DCB41). Można do niego podłączyć praktycznie każde wykorzystywane obecnie urządzenie, które może być źródłem sygnału audio.

ELAC ConneX

Dwudrożne kolumny ELAC ConneX (DCB41) doskonale nadają się do nagłośnienia laptopa, telewizora, a także do odtwarzania audio z gramofonu, smartfona, tabletu, konsoli do gier czy konsoli DJ-skiej. Dźwięk, zależnie od wykorzystywanego urządzenia źródłowego, może być przesyłany do głośników przewodowo lub bezprzewodowo. Możliwości wykorzystania nowego zestawu głośnikowego firmy ELAC jest wiele. Dodatkowo, znajdujący się w komplecie pilot sprawia, że obsługa takiego systemu audio jest niezwykle wygodna.

Dwudrożna konstrukcja

Konstrukcja głośników ELAC ConneX (DCB41) oparta jest na dwóch przetwornikach elektroakustycznych – wooferze z membraną polipropylenową o średnicy 4,5 cala oraz kompaktowym tweeterze o średnicy 0,75 cala. Specjalnie opracowany falowód kontroluje dyspersję i kierunkowość, poprawiając równowagę przetwarzanego dźwięku. Wszystko zostało zamknięte w solidnej obudowie typu bas refleks ze szczeliną powietrzną znajdującą się z tyłu. Przetworniki ukryte są pod eleganckimi, transparentnymi akustycznie i zdejmowanymi maskownicami.

ELAC ConneX

Wbudowany wysokiej klasy wzmacniacz

ELAC ConneX (DCB41) ma zintegrowany wzmacniacz o mocy 2 x 50 W. Jest on odpowiednio dopasowany do przetworników elektroakustycznych zastosowanych w tym modelu i został zaprojektowany, aby zapewnić dużą wydajność pracy. Układ wzmacniacza jest wbudowany w jeden z głośników, a drugi głośnik to konstrukcja pasywna, podłączana do tego „głównego” za pomocą znajdującego się w zestawie okablowania.

ELAC ConneX

Pasmo przenoszenia nowego aktywnego zestawu głośnikowego firmy ELAC mieści się w zakresie od 50 Hz do 25 kHz (dla standardowego pomieszczenia odsłuchowego). Model ConneX charakteryzuje się ponadto dużą skutecznością, która sięga 102 dB.

Różnorodne opcje połączeniowe

Do współpracy z wybranym źródłem dźwięku możesz wykorzystać jedną z dostępnych opcji połączeniowych. Głośniki zostały wyposażone w moduł Bluetooth z obsługą kodeka aptX, co pozwala na strumieniowe odtwarzanie audio w wysokiej jakości m.in. ze smartfonów i tabletów. Wśród złączy audio znajdziemy analogowe wejście 2 x RCA, a także cyfrowe złącze optyczne. Model ConneX (DCB41) ma też wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy, co umożliwia bezpośrednie podłączenie odtwarzacza płyt winylowych pozbawionego tego modułu. Jeśli gramofon, który zamierzasz podłączyć, ma już zintegrowany przedwzmacniacz lub posiadasz już przedwzmacniacz gramofonowy w postaci osobnego urządzenia, wystarczy ustawić przełącznik „Phono” w pozycji OFF. Wówczas złącze 2 x RCA dostępne w głośniku ConneX (DCB41) będzie pełnić funkcję standardowego wejścia liniowego.

ELAC ConneX

Złącza HDMI ARC i USB-B

Oprócz rozmaitych połączeń audio, model ConneX (DCB41) ma również złącze HDMI ze zwrotnym kanałem audio (ARC, od ang. Audio Return Channel). Dzięki temu możesz wygodnie podłączyć np. telewizor i sterować głośnością odtwarzanego dźwięku za pomocą pilota do TV.

Zestaw głośnikowy firmy ELAC ma również złącze USB typu B. Umożliwia to podłączenie komputera z systemem Windows lub MacOS i pozwala cieszyć się odtwarzaniem dźwięku wysokiej jakości – z rozdzielczością do 24 bitów i częstotliwością próbkowania do 96 kHz. Podobnie jak w wypadku telewizora, możesz sterować głośnością za pomocą regulatora dostępnego w komputerze.

ELAC ConneX

Ulepszone przetwarzanie niskich tonów

W zestawie głośnikowym ELAC ConneX (DCB41) zastosowano rozwiązania, które mimo stosunkowo niewielkich gabarytów kolumn głośnikowych pozwalają uzyskać wysokiej jakości brzmienie z wyraźnie zaznaczonymi niskimi tonami. Jednym z nich jest XBass, czyli funkcja która uwydatnia niskie częstotliwości w odtwarzanym sygnale audio. W razie potrzeby można ją wyłączyć.

Dla lepszego przetwarzania niskich częstotliwości pasma akustycznego i zminimalizowania szumu wentylacji, port bass refleks w głośnikach jest skierowany do tyłu, a jego przekrój przypomina kształtem literę „S”. W razie potrzeby do modelu ConneX (DCB41) możesz podłączyć również subwoofer aktywny.

Zestaw głośnikowy ELAC ConneX (DCB41) ma pojawić się w sprzedaży w listopadzie 2022 roku.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(2 oceny)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: