Poprzedni
Następny

Analogowe a cyfrowe brzmienie audio – czego może oczekiwać audiofil?

Średnia ocen: 4.9
(24 ocen) 8 komentarzy

Komputer i gramofon

Żyjemy w świecie cyfrowego dźwięku, czy nam się to podoba, czy nie. Muzyka, filmy, wszystko, co dostępne konsumentowi kultury z poziomu jego komputera – to pliki cyfrowe, ciągi zer i jedynek, odległe od patefonów na korbkę tak bardzo, jak to tylko możliwe. Wciąż jednak słyszy się, że na płytach gramofonowych i na starych kasetach jest muzyka „z duszą”. Jakie więc są naprawdę różnice między dźwiękiem nagrywanym analogowo a cyfrowym?

Dźwięk, czyli fala w powietrzu, drganie membrany, może zostać zarejestrowany jako sygnał elektryczny. To właśnie robi mikrofon analogowy. Dalej sygnał ten może zostać zapisany na taśmie magnetycznej (kaseta) lub wycięty na płycie gramofonowej. Jeżeli dźwięk ma być zarejestrowany cyfrowo, konwerter tłumaczy sygnał elektryczny na zerojedynkowy zapis komputerowy. Brzmi zimno? Być może, jednak cyfrowy zapis daje znacznie większe możliwości postprodukcyjne, gdy tymczasem zapis analogowy trudno jest dalej opracowywać. Mimo to każda z tych metod rejestrowania audio ma swoje zalety i wady.

Ciepły analogowy dzwięk

Dźwięk analogowy kontra dźwięk cyfrowy – co dla kogo?

Podstawowym celem rejestracji dźwięku jest uzyskanie przyjemnego brzmienia wolnego od zakłóceń. W przypadku metody analogowej wyzwaniem jest uniknięcie tych zakłóceń, które powstały przy nagraniu: drobnych dysonansów, dźwięków z tła, niedoskonałości sprzętu nagrywającego i mnóstwa innych rzeczy. Niektóre z nich tworzą właśnie to, co możemy nazwać duszą i ciepłem brzmienia, inne jednak są zdecydowanie niepożądane. Analogowe parowanie nie jest kompletne bez wysokiej jakości systemu dźwiękowego: głośniki, wzmacniacz i wszystko to, co najlepsze z najlepszych może audiofila sporo kosztować. Jednak nowoczesne gramofony to sprzęt, w który meloman powinien zainwestować.

Zapis cyfrowy z kolei może sprawić, że podczas konwersji zgubimy drobne dźwięki, będące według algorytmu nieistotne dla brzmienia. Zakłócenia w tym procesie nie wynikają z nagrania dodatkowych, niechcianych rzeczy, a wręcz przeciwnie, z utraty niepozornych detali, często niesłyszalnych dla ucha, ale istotnych dla jakości i głębokości nagrania. Dalsze straty mogą się pojawić w miarę konwertowania plików dźwiękowych na przykład z CD do formatu mp3, i choć dziś większość odbiorców muzyki korzysta właśnie z tego ostatniego, wciąż warto szukać muzyki mniej skompresowanej i posłuchać różnicy. Format mp3 został stworzony wyłącznie w celu jak największego skompresowania dźwięku przy jednoczesnym zachowaniu wystarczająco bliskiego wrażenia oryginalnego analogowego dźwięku. Format nigdy nie był przeznaczony do stosowania z wysokiej klasy sprzętem audio. Jakość dźwięku jest znacznie bardziej skompresowana niż nawet CD i jest gorsza w dokładnym odtworzeniu częstotliwości dźwięku. Format mp3 można porównać do obrazu o niskiej rozdzielczości. Nie da się wydobyć wszystkich szczegółów w sposób wyraźny, ale więcej niż wystarczająco dużo, aby stworzyć wrażenie całościowego obrazu. Dziś na szczęście z pomocą przychodzą serwisy streamingowe, które starają się zapewniać słuchaczom wysoką jakość dźwięku.

Vinylowa płyta

Różnica między dźwiękiem analogowym a cyfrowym

Zamykając nasze metody rejestracji dźwięku w zwięzłych definicjach, możemy pokusić się o zaledwie kilka wyjaśniających sprawę zdań.

Dźwięk analogowy – sam dźwięk jest falą ciągłą, czyli sygnałem analogowym. Oznacza to, że nie można wykryć dokładnego momentu zmiany wysokości dźwięku. Przechwycenie tej fali ciągłej w całości wymaga tego, co nazywamy analogowym systemu nagrywania. Wszystko to, co odbiera mikrofon, to dokładnie to, co jest zapisane na płycie winylowej lub kasecie. Przez koneserów to właśnie dźwięk analogowy jest uważany za jedynie prawdziwe odwzorowanie dźwięku w momencie jego nagrania. Dlatego melomani często decyduję się na zakup płyt winylowych lub tzw. „bootlegów”, czyli nagrań wykonanych podczas koncertów czy prób znanych muzyków. Jednak czy na pewno jest to najczystszy i najlepszy rodzaj dźwięku, jakim można cieszyć wprawne czy niewprawne ucho?

Dźwięk cyfrowy – nie jest zapisem rzeczywistego dźwięku, ale raczej kombinacją kodu binarnego, najprostszego języka maszynowego, składającego się z zer i jedynek, reprezentującego intensywność i wysokość dźwięku w precyzyjnych odstępach czasu ze względną dokładnością. Kod binarny jest ułożony w określony wzór informujący komputer o tym, jak odtworzyć ten dźwięk.  Nie jest to pojedyncza fala, tak jak dźwięk analogowy, ale raczej kompozycja wielu segmentów reprezentujących kolejne momenty intensywności i wysokości.  Tam, gdzie nagranie analogowe jest podobne do płynności filmu, nagranie cyfrowe jest fotografią idealnie odwzorowującą rzeczywistość.  

Fale Dźwiękowe

Jak widać na powyższym schemacie, analogowa fala dźwiękowa replikuje oryginalną falę dźwiękową, podczas gdy cyfrowa fala dźwiękowa replikuje tylko sekcje próbkowane pierwotnej fali dźwiękowej. Potencjalna wierność zapisu analogowego zależy od czułości urządzenia i medium użytego do nagrywania i odtwarzania nagrania. Wśród innych czynników, wierność cyfrowego dźwięku w dużym stopniu zależy od szybkości, z jaką urządzenia rejestrujące próbkowały oryginalną falę dźwiękową w określonym czasie. Nawet przy zastosowaniu najnowszych technologii i technik, dźwięk cyfrowy nadal nie jest w stanie stworzyć dokładnych replikacji oryginalnej fali dźwiękowej. Jednak nawet najlepiej wyszkolone ludzkie ucho może nie być w stanie odróżnić wysokiej jakości sygnału cyfrowego od analogowego sygnału audio.

Wybór sprzętu grającego zawsze nastręcza pewnych trudności. Testowanie sprzętu audio w dużych sklepach może być utrudnione – choćby ze względu na uciążliwy hałas – a przecież nie wszystko będziemy chcieli testować w słuchawkach wytłumiających. Na testy sprzętu warto raczej wybrać się do kameralnego i profesjonalnego salonu, gdzie można znaleźć nie tylko odpowiednie warunki do wypróbowania sprzętu, ale też profesjonalne porady wykwalifikowanych sprzedawców, skupionych na konkretnych produktach.

 dj

Czy dźwięk cyfrowy jest lepszy od analogowego?

Łatwym sposobem na wizualizację dźwięku cyfrowego jest rozważenie różnicy pomiędzy zwykłą żarówką a stroboskopem (światła te zaprojektowane, aby szybko migać i wyłączać. Powszechnie spotykane na koncertach lub pokazach Halloween). W tym przykładzie analogowy sygnał audio jest porównywalny do zwykłej żarówki, podczas gdy cyfrowy sygnał audio byłby podobny do światła stroboskopowego. Światło stroboskopowe może błyskać tak szybko, że trudno zauważyć chwile, kiedy jest wyłączone.

Który sposób rejestracji dźwięku jest lepszy? Tego nie da się jednoznacznie rozstrzygnąć. Decyduje gust i cel, który przyświeca tak twórcy, jak i odbiorcy. Biorąc po uwagę dostępność urządzeń do słuchania muzyki z plików cyfrowych (choćby smartfony, dzięki którym zanikły popularne jeszcze dekadę temu „empetrójki”) zdawałoby się, że muzyka analogowa jest na wymarciu. Jednak ku zaskoczeniu pesymistów oraz piewców nowych technologii płyty gramofonowe wciąż mają się nieźle, a moda na ich kolekcjonowanie powraca co kilka lat. Najwyraźniej jest coś w tych starych, chropawych brzmieniach, co porusza w nas czułe struny.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny
4.9
Ocena:
Średnia ocen: 4.9

(24 ocen)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: