Poprzedni
Następny

12 rzeczy, których nie wiecie o serialu “Dark”

“Dark” to pierwszy niemiecki serial od Netflix i pierwszy niemiecki serial od dawna, który podbił tak liczną międzynarodową publiczność. Mimo że niezwykle skomplikowana fabuła wymaga od widzów ekstremalnego skupienia, olbrzymia ilość serialomaniaków z całego świata dała się porwać do świata fikcyjnego miasteczka Winden i jego mieszkańców, którzy nieźle zaplątali się w czasie. Zobaczcie, czego jeszcze nie wiecie o tej produkcji!

Dark

1. W rzeczywistości w Niemczech nie ma takiego miejsca jak Winden. Scenarzystka “Dark” Jantje Friese powiedziała w jednym z wywiadów:  "To fikcyjne miasto. Świadomie to zrobiliśmy, bo nie chcieliśmy zabarwiać go specyficzną bawarską lub północnoniemiecką scenerią. Chcieliśmy, by było to miejsce, które mogłoby znajdować się wszędzie."

2. Mimo to, serial nie był jednak filmowany z dala od stolicy, Berlina. Podobno zespół produkcyjny znalazł idealną lokalizację na wsi, zaledwie kilka kilometrów od centrum Berlina, gdzie oczarował ich krajobraz oraz architektura nieruchomości.

3. Dlaczego 12 listopada jest ważną datą w serialu? Ta kluczowa data ma również bardzo duże znaczenie w filmie "Powrót do przyszłości", który opowiada o podróżach w czasie. Można zatem przypuszczać, że 12 listopada to czas, w którym odbywają się wszystkie spotkania związane z podróżami w czasie.

4. Kostium szkieleta, który nosił Mikkel,  jest nawiązaniem do filmu “Donnie Darko” z 2001 roku. Nie jest ono przypadkowe, jako że główną ideą obu produkcji jest podróżowanie w czasie.

5. Równie istotny jest tekst napisany na koszulce jednego z martwych dzieci, które widzieliśmy w serialu. Zdanie "Atomkraft, nein danke" to oficjalne hasło niemieckiego ruchu antynuklearnego z lat osiemdziesiątych XX wieku.

6. Batonik "Raider", która dość często pojawia się w scenach serialu, jest naprawdę istniejącą marką. Ponieważ "Raider" ma złe niefortunne znaczenie w języku angielskim (oznacza słowo korsarz), firma zmieniła nazwę batona na... "Twix". 

7. Każdy odcinek drugiego sezonu “Dark” zdobył ponad 9 punktów na serwisie IMDB.

8. Tatuaż na plecach Noah na zdjęciu w wersji z 1986 r. z miejscowego szpitala to tak zwana Tablica Szmaragdowa – tekst z II wieku naszej ery, za którego autora uznaje się na poły mitycznego Hermesa Trismegistosa, inicjatora greko-egipskiej okultystycznej grupy pogańskiej. Opisuje on m.in. eksperymenty alchemiczne, transmutację i tworzenie wszechświata, ale – co ważniejsze – szerzy ideę, że zarówno duże, jak i małe działania są ze sobą powiązane i wpływają na siebie nawzajem. Zwolennicy teorii spiskowych twierdzą, że ów tekst jest znacznie starszy niż język, w którym go napisano, więc wciąż szukają jego “prawdziwego” źródła, którym (według nich) mogą być obcy lub podróżnicy w czasie.

Oto pełna treść Tablicy Szmaragdowej w tłumaczeniu dr. Romana Bugaja:

 • Prawdziwe, bez kłamstwa, pewne i najprawdziwsze.
 • To, co jest niżej, jest jak to, co jest wyżej, a to, co jest wyżej, jest jak to, co jest niżej, dla przeniknięcia cudów jedynej rzeczy.
 • I tak jak wszystkie rzeczy powstały z jednego, z myśli jednego, tak wszystkie rzeczy zostały zrodzone z tej jednej rzeczy, przez przystosowanie.
 • Ojcem jego jest Słońce, matką Księżyc; wiatr wynosił go w swym łonie; karmicielką jego jest ziemia.
 • Ojciec wszelkiego stworzenia całego świata jest tutaj.
 • Siła jego jest zupełna, jeżeli zamieni się w ziemię.
 • Oddzielisz ziemię od ognia, subtelne (lotne) od gęstego, z wolna, z wielką zręcznością.
 • Wznosi się z ziemi ku niebu i powtórnie zstępuje na ziemię i otrzymuje siłę wyższych i niższych. Tak posiądziesz chwałę całego świata. Dlatego odstąpi od ciebie wszelka ciemność.
 • Ta jest wszelkiej mocy potężna siła: ponieważ zwycięży wszelką rzecz subtelną i przeniknie każde ciało stałe.
 • Tak został stworzony świat.
 • Takie będą cudowne przystosowania, których sposób jest tu zawarty.
 • Dlatego jestem nazwany Hermesem Potrójnie-Wielkim (Hermes Trismegistos), posiadającym trzy części filozofii całego świata.
 • To jest zupełne, co powiedziałem o działaniu Słońca.

9. Otwierająca każdy odcinek serialu piosenka "Goodbye" jest wykonywana przez niemieckiego muzyka o pseudonimie Apparat. Jest to dość popularny numer wśród autorów soundtracków  – pojawiał się w wielu zwiastunach, filmach i serialach – w tym w “Breaking Bad”.

10. Kiedy pomiędzy kolejnymi scenami słychać tykający zegar, oznacza to, że zmieniła się również linia czasu.

11. W jednej ze scen pierwszego odcinka drugiego sezonu “Dark” widzimy książkę należącą do Noah z notatką “Początek Ostatniego Cyklu” datowaną na 27 czerwca 2020 roku, czyli dzień premiery trzeciego i ostatniego sezonu serialu.

12. Czarny t-shirt noszony przez Ulricha w scenie, gdzie w 1986 roku uprawia seks z Katheriną w szkolnej szatni, oraz później, gdy zostaje zwolniony z więzienia, to prawdziwy rarytas dla fanów metalu – jest to koszulka bardzo niszowego szwedzkiego zespołu black metalowego Morbid, który powstał w 1986 roku. Ich albumu “Extreme metal from Stockholm” można posłuchać w całości na YouTube – o ile nie boicie się, że rozniesie Wasze głośniki… 

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: