Poprzedni
Następny

8 nieco zapomnianych filmów znanych reżyserów

Nie każdy wielki reżyser ma na swoim koncie same kasowe hity – nie wiedzieć czemu, niektóre świetne filmy popadają w niepamięć. Zobaczcie filmy, o których mogliście już dawno zapomnieć, a które warto sobie odświeżyć. Kino domowe rozgrzane? Zaczynamy podróż do przeszłości!

Rozmowa (Francis Ford Coppola, 1974)

Dość powszechnie przyjmuje się, że lata 70. XX wieku były najlepszą dekadą dla amerykańskiego kina. “Szczęki”, “Gwiezdne Wojny”, “Taksówkarz”, “Lot nad kukułczym gniazdem”. W tym boomie uczestniczył Francis Ford Coppola, który stworzył filmy uznawane za jedne z najlepszych w historii kina – dwie pierwsze części “Ojca Chrzestnego” i “Czas apokalipsy”. Do tego trio spokojnie można dodać jego film, o którym mówi się znacznie rzadziej – “Rozmowa” to paranoidalny thriller spiskowy Coppoli, który opowiada o aferze Watergate i braku zaufania publicznego do rządu USA. 

Król komedii (Martin Scorsese, 1982)

Trochę osób odświeżyło sobie ten obraz po wielkim sukcesie “Jokera” Todda Phillipsa, jako że w pewnym sensie jest to remake filmu Scorsese z 1982 roku, jednak wciąż wydaje jest niedoceniany – przynajmniej w porównaniu z pozostałymi klasykami reżysera. Wprawdzie Martin Scorsese nie zrobił wielu komedii, ale w jego filmach często pojawia się mroczne poczucie humoru.

W “Królu komedii” Robert De Niro gra aspirującego komika Ruperta Pupkina, który jest tak zdesperowany, by być sławnym, że przeprowadza wywiady z kartonowymi podobiznami gwiazd w piwnicy swojej matki i jest gotów porwać gospodarza talk-show, żeby choć na chwilę pokazać się w telewizji. 

Jackie Brown (Quentin Tarantino, 1997)

Jackie Brown jest pierwszą i jedyną adaptacją czyjejś twórczości w filmografii Tarantino i często nazywany jest jego najbardziej dojrzałym filmem. 

Reżyser wziął na warsztat książkę “Rum Punch” – dzieło Elmore’a Leonarda, który prawdopodobnie miał największy wpływ na twórczość Tarantino, a “Jackie Brown” często nazywany jest jego najbardziej dojrzałym filmem.

Arizona Junior (Joel And Ethan Coen, 1987)

Po uznanym przez krytykę reżyserskim debiucie w postaci thrillerza “Śmiertelnie proste”, bracia Coen chcieli, by ich drugi film był jak najbardziej drastycznym odejściem od mrocznego, ziarnistego tonu tego filmu. Nakręcili więc "Arizona Junior" – szaloną komedię o perypetiach pary (Nicolasem Cage i Holly Hunter), która chce mieć dziecko, jednak nie może go począć ani adoptować, więc porywa jedno z ośmioraczków lokalnego biznesmena.

Prestiż (Christopher Nolan, 2006)

Między zmieniającą gatunek historią “Batman: Początek”, a jej jeszcze popularniejszą kontynuacją, “Mrocznym Rycerzem”, Christopher Nolan zmierzył się z intymnym, thrillerem dramatycznym o rywalizujących ze sobą magikach (Hugh Jackman i Christian Bale), który próbują zaistnieć na scenach XIX-wiecznego Londynu. 

Pociąg do Darjeeling (Wes Anderson, 2007)

Wes Anderson słynie z dziwacznych komedii, ale jego filmy nie zawsze są zabawne. “Pociąg do Darjeeling” to jego mało znana opowieść o trzech podróżują pociągiem po Indiach amerykańskich braciach, który zapewnia więcej niż kilka chwil śmiechu. Dzieje się tak głównie dzięki komicznej energii stworzonej przez wspaniałe aktorskie trio – Owena Wilsona, Adriena Brody'ego i Jasona Schwartzman.

Obraz Andersona zasługuje na uznanie również z wizualnego punktu widzenia – bajkowe indyjskie lokalizacje utorowały drogę dla pięknych zdjęć filmowych. 

The Abyss (James Cameron, 1989)

Po stworzeniu franczyzy “Terminator” i tuż przed szturmem na świat z “Titanikiem”, James Cameron wyreżyserował tę pełną grozy przygodę sci-fi z bogato zarysowanymi postaciami i wszechobecnym napięciem. Opowiadając historię załogi platformy wiertniczej, która utknęła na dnie oceanu między amerykańskimi i radzieckimi okrętami podwodnymi, reżyser został pionierem w tworzeniu podwodnych efektów wizualnych głęboko pod powierzchnią oceanu.

Niebiańska plaża (Danny Boyle, 2000)

Reżyser Danny Boyle jest najbardziej znany z wyreżyserowania “Trainspotting” i “Slumdog. Milioner z ulicy”, podczas gdy jednym jego z wczesnych filmów był swego czasu bardzo popularny obraz “Rajska plaża” z rolą ówczesnego bożyszcza kobiet, Leonardo DiCaprio. Akcja tej adaptacji powieści Alexa Garlanda (który, notabene, w późniejszych latach wyreżyserował filmy “Ex Machina” i “Anihilacja”) śledzi młodego mężczyznę, który samotnie wybiera się do Tajlandii, by znaleźć tam legendarną rajską plażę.

Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: