Poprzedni
Następny

10 rzeczy, których raczej nie wiecie o serialu ,,Outlander’’

Takiego sukcesu nikt się nie spodziewał - kiedy w 2014 r. wystartował ,,Outlander’’, błyskawicznie trafił na kino domowe setek tysięcy widzów na całym świecie. Osiem lat później przygody dzielnego Jamiego i jego ukochanej z przyszłości cały czas przyciągają przed ekrany tłumy fanów, a ich historia budzi jeszcze więcej emocji. Oto kilka ciekawostek o serialu, których możecie jeszcze nie znać.

Bowers & Wilkins Formation

1. Będzie więcej

Serial powstał na kanwie serii książek autorstwa Diany Gabaldon. W sumie książek jest dziewięć, ale pisarka zapowiedziała, że napisze jeszcze jedną - oznacza to, że przed nami jeszcze przynajmniej 4 nowe sezony ,,Outlandera’’.

2. Inspiracją dla autorki był… nie zgadniecie

Diana Gabaldon napisała swoją sagę inspirowana… serialem ,,Doctor Who”, a szczególnie odcinek ,,Gry wojenne” z 1969 roku.

"Myślałam o tym (...) w kościele i postanowiłam osadzić książkę w Szkocji w XVIII wieku. Nie miałam żadnej fabuły, nic - tylko wizję mężczyzny w kilcie.’’ - powiedziała w jednym z wywiadów.

3. Prawdziwi Szkoci

Większość aktorów serialu, w tym wcielający się w rolę Jamiego Sam Heughan, to prawdziwi Szkoci. W jednym z wywiadów gwiazdor powiedział, że w związku z tym nikt nie narzekał na konieczność noszenia kiltów, które są bardzo wygodnym strojem.

4. Gotuj z Outlanderem

Serial doczekał się swojej książki kucharskiej. Kanadyjka Theresa Carle-Sanders napisała ,,Outlander Kitchen’’ (PL: ,,Kuchnia Outlandera”), gdzie zawarła mnóstwo inspirowanych nim przepisów. Spotkało ją przy tym trochę komplikacji - Szkoci uważali, że przekłamała tam obraz ich kuchni, mieszając ich przepisy z przepisami ze Stanów, gdzie również toczy się akcja ,,Outlandera”.

5. Efekt Outlandera

Serial ma fanów nie tylko wśród pojedynczych widzów, ale i całych państw - a na pewno: Szkocji, której dzięki niemu turystyka poszybowała mocno w górę. W publikacji "Outlander Effect and Tourism" tuż sprzed pandemii można przeczytać, że po osiągnięciu popularności przez serial liczba turystów wzrosła z 887 tys. do 1,5 miliona odwiedzających w skali roku.

6. Choco Jamie

Żeby uczcić swój ulubiony serial, dwoje szkockich czekoladników postanowiło zrobić coś specjalnego. Na konkurs Chocolate Show London 2016 przygotowali kostium inspirowany ,,Outlanderem’’ - w całości z czekolady. Niezwykłe dzieło składało się z kilku, butów, skarpet, kapelusza, piór, broszy, miecza, koszuli, itp., wszystkie elementy powstały z organicznej ciemnej czekolady, a wykonanie całości zajęło czekoladnikom aż dwa miesiące.

7. Gra o rolę

Mało brakowało, a nie zobaczylibyśmy w roli Jamiego Sama Heughan - w czasie castingów do ,,Outlandera’’ starał się również o angaż w innym serialu, na którym piekielnie mu zależało. Mowa o ,,Grze o tron’’, na castingach do której bywał stałym gościem, jednak bez zadowalających go skutków. Próbował swoich sił aż siedmiokrotnie, w tym na przesłuchaniach do roli Lorasa Tyrella, Renly'ego Baratheona i kilku członków Nocnej Straży.

8. Nie tak miało być

Autorka sagi książkowej ,,Outlander” przyznała, że miała ścisłe wyobrażenia co do aktorów mających wcielić się w napisane przez nią postaci i ani Sam Heughan, ani grająca Claire Caitriona Balfe, nie byli tymi, których miała na myśli. Jako Jamiego Frasera widziała bowiem Liama Neesona, a jako Claire wymarzyła sobie Katherine Heigl.

Co najśmieszniejsze, kiedy pisarka po raz pierwszy zobaczyła zdjęcia Heughana, uznała, że ekipa castingowa robi sobie z niej żarty, nazywając aktora ,,groteskowym’’. Zmieniła zdanie od razu, gdy zobaczyła taśmę z jego przesłuchań.

9. Pisanie w ciemno

Przed napisaniem swoich książek, Diana Gabaldon nigdy nie była w Szkocji. Pisząc swoją opowieść, opierała się na mapach, zdjęciach i opisów z książek historycznych. Sytuacja zmieniła się, gdy serial na podstawie jej sagi stał się przebojem - teraz bywa w Szkocji regularnie.

10. Batman w kilcie

Mało osób wie, że Sam Heughan ma na swoim koncie również rolę słynnego bohatera z uniwersum DC Comics  - zdarzyło mu się grać Batmana w spektaklu teatralnym.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: