Głośnik centralny ELAC CC 501 VX-JET

ELAC CC 501 VX-JET to bezkompromisowy, referencyjny głośnik centralny, który swoim przestrzennym brzmieniem przekracza bariery pomiędzy fikcją i rzeczywistością. Kolumna wykorzystuje dwa 180-mm głośniki niskotonowe AS-XR oraz moduł średnio-wysokotonowy składający się z pierścieniowego przetwornika średniotonowego AS-XR (50/105 mm), w którego centralnej części znajduje się wstęgowy głośnik wysokotonowy JET. Kolumna centralna ELAC CC 501 VX-JET pracuje w układzie 3-drożnym, pracę sekcji niskotonowej wspomaga system bass-reflex.


Znakiem rozpoznawczym CC 501 VX-JET są charakterystyczne dla ELAC-a głośniki. Przetworniki niskotonowe i pierścieniowy średniotonowy wykorzystują warstwową membranę AS-XR „crystal”. Warstwowa konstrukcja powstaje w wyniku spojenia folii aluminiowej z celulozowym stożkiem. Całość jest dodatkowo „stemplowana”, co nadaje membranie wygląd nawiązujący do kryształu (stąd nazwa crystal), a przede wszystkim usztywnia konstrukcję, która dzięki temu gwarantuje przejrzyste i precyzyjne brzmienie. Ponadto specjalna technika połączenia cewki drgającej z membraną zwiększa zakres odtwarzanych częstotliwości o ok. oktawę, stąd skrót XR (eXtended Range). Aby zminimalizować mechaniczne drgania, kosze głośników wykonane są z odlewanego aluminium, co zapewnia im maksymalną sztywność.

Odtwarzanie wysokich tonów projektanci ELAC-a powierzyli rewolucyjnemu głośnikowi JET, przekonującemu dynamicznym i naturalnym dźwiękiem. To kolejna odsłona legendarnej już konstrukcji, zapewniającej przejrzyste i detaliczne brzmienie. W tym przetworniku membrana z folii napędzana jest przez silny magnes neodymowy, dzięki czemu całość pracuje znacznie szybciej niż konwencjonalny głośnik, w którym membrana porusza się analogicznie do tłoka. To pozwala uzyskać pasmo przenoszenia sięgające 50 kHz. Wyróżnikiem głośnika centralnego ELAC FS 501 VX-JET jest niewielkie pokrętło umieszczone z tyłu obudowy, które służy do zmiany osi promieniowania koncentrycznego przetwornika średnio-wysokotonowego poprzez wysuwanie/cofanie modułu głośnikowego w stosunku do frontu obudowy. Pozwala to dopasować charakterystykę brzmienia do wielkości pokoju i odległości miejsca odsłuchu od kolumn głośnikowych. Wysunięcie modułu składającego się z pierścieniowego przetwornika średniotonowego i wstęgowego głośnika wysokotonowego dostarcza  szerokie, otwarte brzmienie stereofoniczne, które sprawdza się w dużych pomieszczeniach. Cofnięcie modułu umożliwia skierowanie dźwięku w stronę miejsca odsłuchu – charakterystyka pożądana wtedy, gdy słuchacz znajduje się dość blisko kolumn głośnikowych.

Projektanci ELAC-a wyposażyli model CC 501 VX-JET w ekranowanie magnetyczne, które umożliwia zainstalowanie głośnika w pobliżu tradycyjnych telewizorów CRT i oglądanie telewizji bez zniekształcania barw. Ekranowanie pozwala również umieszczać w sąsiedztwie urządzenia wyposażone w twarde dyski, które są czułe na bliskość magnesów. Dbałość o szczegóły widoczna jest także w przypadku metalowej maskownicy, która nadaje całości szlachetny wygląd, a przy tym jest mocowana magnetycznie. Dzięki temu front obudowy ma jednolitą fakturę. Całość dopełniają wysokiej jakości kolce, wykonane z chromowanego mosiądzu, gwarantujące kolumnie pewną stabilność.

Specyfikacja ELAC CC 501 VX-JET

System3-drożny
ObudowaBass-reflex
Rekomendowana moc wzmacniacza / Nominalna moc wejściowa60 - 500 W
Pasmo przenoszenia29 Hz - 50000 Hz
Częstotliwość podziału2700 Hz
Wymiary (S x W x G) mm940 x 293 x 413
Waga kg36.5

Opinie o ELAC CC 501 VX-JET

Masz ten produkt?

Dodaj Opinię

Polecane Produkty

Podobne produkty

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów się na spotkanie

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: