Poprzedni
Następny

Soundbar Yamaha SR-X50A - testy, opinie, recenzje i wideorecenzja

Kino domowe dla wielu jest preferowanym sposobem odbioru dźwięku z telewizora. Przestrzenne, różnorodne brzmienie, jakie pozwala uzyskać odpowiedni zestaw głośników podkreśla filmowe emocje. Czasem jednak można mieć wrażenie, że wybór odpowiedniego systemu audio oraz jego konfiguracja jest skomplikowana. Odpowiedzią na te wyzwanie jest prezentacja nowej serii kina domowego marki Yamaha – True X. Czego można oczekiwać od zestawu SR-X50A i dlaczego może być dobrym wyborem dla kinomaniaków?Sprawdź recenzje i testy tego modelu. Z artykułu dowiesz się również, gdzie możesz go kupić.

Spis treści:

1. Recenzja Top Hi-Fi

2. Recenzja „Audio”

3. Opinie

4. Wideorecenzja

5. Gdzie kupić?

Yamaha SR-X50A - kompaktowa innowacja. Test, recenzja Top Hi-Fi

Najważniejsze cechy

 • zestaw kina domowego składający się z soundbara i dedykowanego subwoofera
 • kompatybilność z Dolby Atmos oraz 4 tryby przetwarzania dźwięku: Standard, Stereo, Film, Gra
 • bezprzewodowy subwoofer w komplecie z 16-calowym przetwornikiem niskotonowym dla wyrazistej dynamiki brzmienia
 • funkcja Clear Voice podkreślająca wokale dla komfortowego odbioru m.in. dialogów czy lektora w filmach
 • wsparcie dla serwisów streamingowych, dzięki integracji Tidal Connect i Spotify Connect, a także obsługa standardu AirPlay 2
 • wbudowane moduły Wi-Fi i Bluetooth 5.0
 • opcjonalne przewodowe podłączenie zestawu do Internetu przez port Ethernet
 • możliwość bezprzewodowej współpracy z opcjonalnymi głośnikami surround WS-X1A

Yamaha SR-X50A - recenzja Top Hi-Fi

Design i konstrukcja

Czym powinien charakteryzować się dobry system kina domowego? Dla wielu jednym z kluczowych aspektów zanim zwrócą uwagę na brzmienie jest design i wykonanie. Język projektowy japońskiego producenta pozostaje uniwersalnie minimalistyczny. Smukła obudowa soundbaru jak i subwoofer prezentują się elegancko. Matowe wykończenie całości w połączeniu z brakiem ozdobników naturalnie niesie ze sobą dwa kolejne atuty. Sprzęt Yamahy zazwyczaj dość wolno starzeje się wizualnie w wyniku stosowania dobrej klasy materiałów oraz minimalistycznego designu. Całość łatwo utrzymać w czystości, a jakikolwiek kurz będzie niemal niewidoczny z uwagi na matowe wykończenie.

Soundbar Yamaha Sr X50A test

Nowy użytkownik SR-X50A ma do wyboru dwa warianty kolorystyczne – jasnoszary lub czarny (oficjalnie nazwane Light Grey i Carbon Grey). Oba prezentują się z klasyczną elegancją, a wykonanie systemu stoi na tym samym, wysokim poziomie co różne inne zestawy kina domowego z logo Yamaha. Wymiary subwoofera to dość kompaktowe 18.7 x 40.7 x 40.9 cm. Z kolei soundbar mierzy 101.5 cm szerokości, 6.3 wysokości i 11.2 głębokości. Z łatwością można go więc umieścić na szafce pod telewizorem. Głośnik niskotonowy zaprojektowano tak, by mógł być umieszczony w różnych miejscach w salonie – na przykład w pobliżu wspomnianej szafki, w narożniku pomieszczenia lub za kanapą. W optymalnym rozmieszczeniu pomaga fakt, że całość współpracuje ze sobą bezprzewodowo. Wystarczy przemyśleć połączenie z zasilaniem, kabel HDMI do telewizora a resztę skonfigurujemy korzystając z lokalnego połączenia Wi-Fi oraz bezpłatnej aplikacji mobilnej. O jej działaniu powiemy więcej w oddzielnym fragmencie testu.

Użytecznym dodatkiem jest pilot dołączony do zestawu. Kompaktowe wymiary ułatwiają odróżnienie go od standardowego pilota do telewizora. Akcesorium posiada przejrzysty układ, do którego łatwo przywyknąć. Podpisane przyciski umożliwiają zmianę takich ustawień jak źródło dźwięku (telewizor, wejście HDMI, Bluetooth czy serwisy streamingowe), głośność czy profile wbudowanych efektów mających wpływ na brzmienie systemu. Wygoda sterowania to spodziewana cecha wśród nabywców systemów kina domowego, a szczególnym plusem jest ergonomiczne podejście Yamahy do pilotów sterujących. Po początkowej konfiguracji SR-X50A duża część użytkowników zapewne będzie korzystać głównie z tego akcesorium do zmiany ustawień, choć dużą ich część znajdziemy też w dedykowanej aplikacji.

Wewnątrz soundbaru miejsce znalazło miejsce sześć przetworników dedykowanych różnym zakresom pasma akustycznego. Dwa z nich to głośniki frontowe o prostokątnej membranie, kolejne 2 o średnicy 5.2 centymetra budują dźwięk na wysokość za sprawą umieszczenia ich w obudowie pod kątem. W smukłej konstrukcji umieszczono też 2 przetworniki niskotonowe w rozmiarze 7.5cm. Rozbudowana struktura wewnętrzna jest zaprojektowana tak, by zapewnić możliwie najlepszą dynamikę i wyrazisty bas z kompaktowego systemu audio. Równie zaawansowane są możliwości połączeniowe.

Funkcjonalność bezprzewodowa i przewodowa

Soundbar w duecie Yamaha SR-X50A pełni rolę „mózgu”, dlatego na jego tylnym panelu znajdziemy wszystkie kluczowe złącza. Urządzenie wyposażono w następujące gniazda wejściowe i wyjściowe:

 • jedno wejście HDMI
 • jedno wyjście HDMI z kanałem zwrotnym audio (eARC)
 • wejście LAN (standardowe Ethernet RJ-45) do opcjonalnego przewodowego połączenia z Internetem
 • wejście optyczne Toslink
 • serwisowy port USB-A do aktualizacji oprogramowania
 • 2-pinowe wejście zasilania (IEC-C7, tzw. „ósemka”, przewód dołączony w zestawie)

Soundbar z subwooferem Yamaha SR-X50A

Yamaha zaprojektowała serię True X tak, by umożliwić podłączenie zestawu do telewizora za pomocą jednego kabla – przewodu HDMI w złączu ARC telewizora. Rozwiązanie to zapewnia maksymalną kompatybilność z różnymi odbiornikami. Kanał zwrotny audio dodaje uniwersalności do kina domowego, usprawniając brzmienie nie tylko w kinowych produkcjach, ale też oglądanych programach telewizyjnych. Brak wyposażenia soundbaru w wejścia analogowe to nie tyle przeoczenie projektantów, a raczej znak czasów – Yamaha w pełni dostosowuje swoje systemy kina domowego pod różnego rodzaju serwisy strumieniowe. Dotyczy to zarówno filmów, jak i muzyki, a funkcje streamingowe omawiamy w oddzielnym segmencie testu.

Prostota obsługi SR-X50A bierze się w dużej mierze z rozwiązań bezprzewodowych, jakie oferuje. Główną metodą łączności jest Wi-Fi, a do dyspozycji użytkownika oddano też Bluetooth 5.0 ze wsparciem stabilnych kodeków AAC i SBC. Posiadacze sprzętu Apple zapewne skorzystają z obsługi standardu AirPlay 2, co umożliwia wygodny streaming treści wprost z komputera Mac, iPada lub iPhone’a. Wystarczy, że zestaw oraz urządzenie źródłowe będą podłączone do tej samej lokalnej sieci Wi-Fi.

Całościowo Yamaha SR-X50A to w pełni funkcjonalny system kina domowego zaprojektowany z myślą o minimalnej konieczności początkowego konfigurowania. W pełni bezprzewodowy subwoofer oraz funkcje sieciowe soundbaru sprawiają, że zestaw sprawdzi się zarówno do oglądania filmów na dużym ekranie, jak również słuchania muzyki strumieniowanej z urządzeń mobilnych. Pozostaje pytanie – w jaki sposób obsługuje się wszystkie wymienione funkcje?

Aplikacja mobilna do obsługi zestawu

Z odpowiedzią przychodzi intuicyjna aplikacja Yamaha Sound Bar Controller. Oprogramowanie dostępne na systemy iOS w wersji 13.0 i nowszej oraz Android 9.0 wzwyż posiada przejrzysty wygląd, umożliwiając zmianę szeregu ustawień. Głównym zastosowaniem apki jest początkowa konfiguracja zestawu – będzie niezbędna do połączenia SR-X50A z Wi-Fi. Dla tych, którzy preferują sterowanie ze smartfona lub tabletu zamiast omawianego wcześniej pilota, Sound Bar Controller posiada pełną funkcjonalność. Oczywiście jest dostępna bezpłatnie na wymienione wcześniej systemy operacyjne.

True X – nowy bezprzewodowy system rozrywki domowej Yamaha

Z poziomu interfejsu można wybrać wejście sygnału (telewizor, optyczne Toslink, Bluetooth) i ustawić efekty dźwiękowe takie jak Clear Voice czy Bass Extension. Miłym dodatkiem jest możliwość sterowania poziomem jasności diod LED informujących o stanie urządzenia. Można je całkowicie wyłączyć lub wybrać jeden z dwóch trybów – przyciemniony albo jasny. Aplikacja daje pełną kontrolę nad głośnością soundbaru i subwoofera, a regulacja poziomów między nimi jest niezależna. To kolejna z metod personalizowania brzmienia do własnych upodobań, co jest charakterystyczne dla wielu urządzeń z logo Yamaha.

Na plus zaliczamy także dodatkową optymalizację oprogramowania pod większe ekrany iPadów. Posiadacze tabletów Apple na pewno zadowoli ergonomicznie rozmieszczony interfejs z dodatkową przestrzenią dla wszystkich przycisków i suwaków głośności. Sound Bar Controller posiada funkcję dodawania lokalnych jak i zewnętrznych bibliotek muzycznych. W ciągu kilku minut skonfigurujesz w niej ulubiony serwis strumieniowy lub wyświetlisz lokalne pliki audio, znajdujące się w pamięci smartfona czy tabletu. Zestaw SR-X50A odtworzy formaty MP3, FLAC, WAV i inne zrealizowane w stereo, a także te nagrane w standardzie dźwięku przestrzennego Dolby Atmos.

Wrażenia odsłuchowe

Funkcjonalność bezprzewodowa czy estetyczny design to stale powtarzające się zalety urządzeń Yamaha, ale jak każdy produkt audio kluczowe jest dobry dźwięk. Jakiego rodzaju brzmienie oferuje SR-X50A? Najprostszą odpowiedzią jest „to zależy” – zależy od tego czy słuchamy muzyki lub oglądamy film. Adekwatnie do typowych zastosowań soundbarów i dedykowanych im subwooferów, inżynierowie japońskiej marki zoptymalizowali brzmienie zestawu przede wszystkim z myślą o filmach. Nie oznacza to, że melomani zostali pominięci.

Ogólny charakter dźwięku zbudowano wokół podstawowego założenia Yamahy, czyli konceptu True Sound (ang. „prawdziwy dźwięk” lub też „wiernie oddany dźwięk”). Zakłada on, by w ramach danej kategorii urządzenia hi-fi zbliżyć się w możliwym stopniu do naturalnego brzmienia, jakie płynie podczas muzyki wykonywanej na żywo. W przypadku soundbaru SR-X50A przekłada się to na równomiernie prezentowane, przestrzenne brzmienie z lekko podkreśloną średnicą i dynamicznym basem – zarówno ten pochodzący z soundbaru jak i dedykowanego subwoofera.

Charakter dźwięku różni się nieco w zależności od tego, co aktualnie odtwarzamy. W przypadku muzyki brzmienie zachowuje dobre proporcje między różnorodnością pasm, a dostarczaniem relaksującego, muzykalnego dźwięku do odbioru różnych gatunków – od popu aż po klasykę. Yamaha uzyskuje taki rezultat głównie przez lekkie podkreślenie średniego pasma. Zakres ten jest wyraźnie słyszalny dla ludzkiego ucha i zawiera dużo detali, które zachowują się w nagraniu. Górne pasmo prezentuje się wyraziście, z dobrym odczuciem przestrzeni między warstwami w muzyce. Szczególnie łatwo odczuć to oglądając dowolny film ze ścieżką dźwiękową zrealizowaną w standardzie Dolby Atmos. Wysokie tony zachowują umiar i równowagę ilościową między pozostałym pasmem, ale są na tyle wyraziste, by czerpać przyjemność z odtwarzanych treści. Całościowo inżynierowie Yamahy ułożyli balans tonalny tak, aby położyć nieco większy nacisk na wokale, a także bas. Wszystko to razem zostało zaprojektowane głównie z myślą o oglądaniu filmów, choć jak przystało na japońskiego producenta, melomani znajdą tu coś dla siebie.

Yamaha SR-X50A - kompaktowa innowacja. Test, recenzja Top Hi-Fi

Pozytywne wrażenie robi scena dźwiękowa – tutaj system posiłkuje się nie tylko dodatkowymi technologiami przetwarzania sygnału, ale przede wszystkim fizycznymi właściwościami. Szerokość soundbaru wynosząca nieco ponad 1 metr to wystarczająca liczba do optymalnego rozmieszczenia przetworników obudowie. Efektem tego jest naturalne budowanie przestrzeni, jakie oferuje SR-X50A. Dźwięk charakteryzuje się wyrazistym kreowaniem przestrzeni w poziomie, a kątowe umieszczenie niektórych przetworników w obudowie sprawia, że scena jest prezentowana również na wysokość. Odczucie to może być jeszcze bardziej naturalne, gdy skorzystamy z oddzielnych głośników efektowych – modelu WS-1XA. Dzięki niezależnemu zasilaniu z baterii mogą one zostać ustawione w dowolnym miejscu w salonie. Rozłożenie ich na przykład w przeciwnym kierunku do soundbaru powiększy głębię dźwięku i pozwoli precyzyjnie usłyszeć więcej detali w ścieżkach dźwiękowych filmów. Kompatybilność z funkcją Clear Voice podkreśli też wokale w dialogach, co dodatkowo usprawnia szczegółowość brzmienia całego zestawu. Łączność Bluetooth 5.0, własne zasilanie oraz kompaktowe rozmiary umożliwiają alternatywne zastosowanie WS-X1A jako oddzielny, mobilny głośnik Bluetooth, gdy akurat nie jest potrzebny w systemie kina domowego.

Całościowo, zestaw SR-X50A tworzy przestrzenne, dobrze nasycone brzmienie z dynamicznym basem. Wszystkie te cechy są optymalnie dobrane, by zmaksymalizować swój potencjał w oglądanych filmach. Doświadczenie Yamahy w projektowaniu sprzętu hi-fi daje też korzyści podczas codziennego odsłuchu muzyki przy pracy lub, gdy po prostu chcemy się odprężyć. Przejrzysty i równomiernie podany charakter brzmienia przekłada się na możliwie uniwersalny dźwięk do różnych gatunków muzyki. Tego rodzaju formuła na kino domowe jest wręcz skazana na powodzenie.

Cena i grupa docelowa

Yamaha plasuje serię True X w segmencie cenowym, gdzie występuje duża konkurencja. SR-X50A kosztując nieco ponad 4000 złotych za komplet mieści się w kategorii soundbarów klasy premium. Jest to propozycja dla bardziej wymagającego odbiorcy, który wie jakie brzmienie preferuje i jest gotowy zapłacić więcej niż średnia za dobrej klasy system audio o kompaktowych rozmiarach. Choć soundbar kojarzy się głównie z zastosowaniem do kina domowego, Yamaha optymalizuje brzmienie tak, aby było bardziej uniwersalne i dawało przyjemność odbioru muzyki.

Warto rozważyć model SR-X50A jeśli zależy Ci na lepszym brzmieniu z telewizora, a jednocześnie cenisz sobie estetykę. Bezprzewodowe rozwiązania techniczne i podłączenie do TV za pomocą jednego kabla HDMI to spore zalety zestawu, na które warto zwrócić uwagę wybierając soundbar.

Podsumowanie recenzji Top Hi-Fi

Dzięki rozwijaniu zestawów kina domowego Yamaha wprowadziła tego rodzaju rozwiązania do wielu domów. Co jeszcze może więc zrobić marka, która posiada szereg udanych wzmacniaczy, odtwarzaczy CD i innych urządzeń hi-fi w portfolio? Odpowiedź brzmi - zredefiniować kino domowe. Testowany zestaw to kolejny krok by zadomowić dobrej klasy soundbary u szerszej grupy odbiorców. Kompaktowy i elegancki design oraz kompatybilność z szeregiem funkcji bezprzewodowych to znaczne atuty modelu ze szczytu serii True X. Soundbar Yamaha SR-X50A oferuje dźwięk Dolby Atmos i bezprzewodowy subwoofer dla poszerzonego doświadczenia dźwięku w filmach i serialach. Wszystko w bardziej przystępnej niż dotychczas wycenie producenta. Wszystkie te cechy sprawiają, że SR-X50A otrzymuje naszą rekomendację.

Yamaha SR-X50A – recenzja w „Audio”

Możliwości zestawu SR-X50A sprawdziła redakcja magazynu „Audio”. Sprawdźmy zatem, jak w przeprowadzonym teście wypadł ten model.

Zestaw SR-X50A składa się z soundbara oraz subwoofera:

„Listwa Bar 50A jest dość długa, a subwoofer wysoki i szczupły. Listwa prezentuje się minimalistycznie, ale powiew estetycznej świeżości przynosi ‘kawowa’ wersja kolorystyczna (oprócz standardowej – czarnej). Urządzenie zostało w dużej części pokryte maskownicą, w której wycięto okienko z przyciskami głównych funkcji, a na dolnej krawędzi ulokowano panel z diodami informującymi między innymi o aktywnym źródle czy połączeniu sieciowym”.

Podczas odsłuchu redaktor najpierw sprawdził, jak soundbar wypadł w trybie Stereo:

„Mimo że soundbary nie są konstruowane specjalnie pod kątem jak najwierniejszego odtworzenia takich materiałów, to True X Bar 50A przeszedł taką próbę nie tyle brawuro, co prawidłowo. Pod względem równowagi i neutralności to najbardziej rzetelny soundbar tego testu, unikający skrajności, zarówno jaskrawości, jak i tłustości.

Autor zwraca uwagę, że „wokale są wyjątkowo mocne, zdrowe, wyraziste, podobnie jak instrumenty akustyczne operujące w tym zakresie”:

„Dobre osadzenie w zakresie średnich tonów z właściwym nasyceniem dolnego podzakresu ucieszy wszystkich, którzy dostrzegli jego odchudzenie w brzmieniu większości soundbarów, bez względu na to, czy mają wyeksponowane tony wysokie, czy sam bas”.

A jak SR-X50A wypadł podczas oglądania filmów czy seriali?:

„Seanse kinowe przynoszą dodatkowe emocje, zarówno przestrzenne, jak też basowe i wysokotonowe; skraje pasma zyskują na znaczeniu, dźwięk jest mniej skoncentrowany, bardziej zamaszysty”.

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 01/2024 magazynu „Audio”.

Yamaha SR-X50A - opinie

Jeśli szukasz szerokiego, energetycznego i efektownego dźwięku filmowego, SR-X50A to system, który można polecić – a jego standard budowy i wykończenia, w połączeniu z dyskretnym wyglądem, również zdobędzie wielu wielbicieli.

Źródło: Magazyn T3

Ocena: 85/100

„Na uwagę zwracają dynamiczne i mocne basy generowane zarówno przez sam soundbar jak i subwoofer. Soundbar świetnie sprawdza się zarówno w filmach i serialach czy grach, zwłaszcza tych oferujących dźwięk w Dolby Atmos, jak i w muzyce, np. odtwarzanej z serwisów streamingowych czy przesyłanej przez AirPlay 2”.

Źródło: MyApple

Yamaha SR-X50 - wideorecenzja

Yamaha SR-X50A - gdzie kupić?

Soundbar SR-X50A to jeden z wielu modeli renomowanej japońskiej marki Yamaha, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Audio Klan, właściciel ogólnopolskiej sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować, a także kupić ten wyjątkowy sprzęt audio. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje i zastosowane w nim rozwiązania, a także pomogą w doborze odpowiednich podzespołów do systemu audio. Prezentowany soundbar kupisz również za pośrednictwem naszej strony internetowej.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: