Poprzedni
Następny

Słuchawki z USB-C – sposób na bezstratne audio z telefonu

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się słuchawki bezprzewodowe. Mają one wiele niewątpliwych zalet, należy jednak pamiętać, że w transmisji Bluetooth sygnał dźwiękowy poddawany jest kompresji. Sposobem na odtwarzanie bezstratnego audio z telefonu jest wybór słuchawek z USB-C, które mają wbudowany własny przetwornik DAC. Jeśli więc chcecie osiągnąć najwyższą jakość dźwięku odtwarzając muzykę z telefonu, jest to wprost idealne rozwiązanie, o którym opowiem w tym artykule.

Spis treści: Słuchawki wyposażone w złącze USB-C

Bowers & Wilkins Px8, typ słuchawek: nauszne bezprzewodowe

Sposoby połączenia telefonu ze słuchawkami

Może zabrzmi to nieco filozoficznie, ale smartfon stał się naszym codziennym multimedialnym narzędziem wielofunkcyjnym, bez którego wiele osób nie może wyobrazić sobie codziennego życia. To urządzenie na dobre zadomowiło się także jako źródło dźwięku i pilot w domowych systemach audio. Smartfon jest też najczęściej wykorzystywany jako źródło do odtwarzania muzyki przez słuchawki. I o tym popularnym sposobie jego wykorzystania opowiem szerzej w tym poradniku.

Zacznę od połączenia przez Bluetooth. Największą zaletą łączności bezprzewodowej jest wygoda, pod tym względem połączenie słuchawek przez Bluetooth należy umieścić zdecydowanie na pierwszym miejscu. Nie dotarłem do wyników badań na ten temat, ale obserwując nasze codzienne otoczenie, chyba trudno się z tym nie zgodzić. Słuchawki przewodowe w wielu przypadkach są mniej komfortowe, ponieważ kabel utrudnia wykonywanie wielu codziennych czynności.

Drugim sposobem jest podłączenie telefonu ze słuchawkami przewodowo. Na myśl przychodzi oczywiście nieśmiertelny kabel jack 3.5 mm, pozwalający na przesyłanie sygnału analogowego. Zapewnia on oczywiście stabilne połączenie, jednak warto pamiętać, że wówczas dekodowanie sygnału cyfrowego zachodzi w przetworniku DAC znajdującym się w telefonie. A tam pośród wielu układów znajduje się malutki „scalaczek”, który choć należycie spełnia swoją rolę, to przecież zawsze można lepiej. I właśnie dlatego drugim sposobem przewodowego podłączenia słuchawek jest podłączenie ich przewodowo przez USB-C w smartfonie.

Bowers & Wilkins Px7 S2e - słuchawki z ANC, słuchawki nauszne zamkniete, łączność: bezprzewodowa

Zdecydowania większość obecnie produkowanych modeli jest wyposażona w to wyjście. Nawet Apple, który nie umieszczał w poprzednich edycjach iPhone’a tego złącza, zdecydował się na rewolucję. Ich najnowszy model został wyposażony w USB-C, dlatego każdy miłośnik dobrego brzmienia powinien być świadomy możliwości tego rozwiązania, które są większe niż klasycznego jacka 3,5 mm.

Znaczenie gniazda USB-C w słuchawkach

W odróżnieniu od analogowego złącza jack, sygnał do słuchawek przez port USB przesyłany jest w formie cyfrowej. Oznacza to, że dekodowanie dźwięku odbywa się w zewnętrznym urządzeniu. W naszym przypadku są to słuchawki wyposażone w USB-C oraz wbudowany przetwornik cyfrowo-analogowy. Producenci zdają sobie sprawę, że wybierając taki model słuchawek, będzie Wam zależało na wysokiej jakości dźwięku. Ja również zakładam, że skoro czytacie ten artykuł, chcecie uzyskać wysoką jakość brzmienia, bez kompresji. Złącze USB-C pozwala przesyłać bezstratne audio z telefonu. Pliki FLAC, czy WAV zostaną przesłanie w formie cyfrowej do przetwornika DAC w słuchawkach. Zachęcam więc do wykorzystania tego sposobu przesyłania dźwięku, ponieważ jest to najlepsza opcja na wykorzystanie pełnego potencjału brzmieniowego słuchawek. Oczywiście, należy także zadbać o pliki hi-res, ponieważ na skompresowane utwory MP3 nic nie pomoże, nawet słuchawki USB-C.

Yamaha TW-E5B - słuchawki dokanałowe, łączność: bezprzewodowa

Złącze USB-C w słuchawkach występuje także w wypadku modeli True Wireless (słuchawki całkowicie bezprzewodowe). Wówczas jest w nie wyposażone etui ładujące, a więc tego typu połączenie nie jest odpowiedzialne za przesyłanie sygnału audio i jego jakość, a jedynie za sposób i szybkość ładowania.

Polecane modele słuchawek z USB-C

Jak już wiadomo USB-C w słuchawkach to świetna sprawa. Zastanawiacie się zapewne, czy wszystkie modele słuchawek są wyposażone w to złącze oraz wbudowany przetwornik DAC? Niestety nie. Są modele, które oferują jedynie złącze jack, co wyklucza możliwość przesyłania sygnału cyfrowego. W ofercie producentów jest jednak coraz więcej słuchawek oferujących to złącze. Aby ułatwić Wam wybór odpowiedniego modelu, zamieściłem sprawdzone słuchawki USB-C, które miałem okazję przetestować. Swoje propozycje zróżnicowałem zarówno pod kątem ceny, jak i charakteru brzmienia. Dlatego osobom, które szukają słuchawek z USB-C łatwiej będzie wybrać odpowiedni model.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 – szerokie pasmo przenoszenia

Słuchawki Audio-Technica ATH-M50xBT2 stanowią drugą generację popularnego modelu, który wyróżnia się pod wieloma względami wśród konkurencyjnych modeli. Japoński producent kolejny raz udowodnił, że można w rozsądnej cenie oferować bardzo dobrze wykonane słuchawki, które zapewnią wysoką jakość dźwięku.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 to słuchawki nauszne zamknięte co oznacza, że źródło dźwięku znajduje się poza kanałem słuchowym. Zastosowane 45 mm przetworniki zapewniają niezwykle szerokie pasmo przenoszenia, które wynosi od 15 Hz do 28.000 Hz. Zamknięta konstrukcja i odpowiednio wyprofilowane nauszniki gwarantują komfortowe słuchanie nawet przez wiele godzin. Użytkownicy z pewnością docenią aplikację Audio-Technica Connect, która pozwala na personalizację wielu ustawień.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 - słuchawki nauszne (umieszczane poza kanałem słuchowym) - Łączność Bluetooth

Za dekodowanie sygnału odpowiada przetwornik AK4331. Warto pamiętać, że słuchawki wyposażone są także w Bluetooth, dlatego sposób użytkowania zależy od preferencji użytkownika. Producent zastosował dwa wysokiej klasy mikrofony dookólne, które sprawiają, że słuchawki bardzo dobrze sprawdzają się także podczas rozmów telefonicznych.

Brzmienie modelu Audio-Technica ATH-M50xBT2 jest przede wszystkim przestrzenne i dynamiczne. Chciałem pochwalić też liniowość dźwięku. Żadna część pasma nie jest nadmiernie wyeksponowana, jednak zarówno bas, średnie tony, jak i góra zachowują swój charakter. Można odnieść wrażenie, że opisuję hi-endowe słuchawki, jednak moje wrażenia potwierdza ocena klientów. Oczywiście, słuchawki z górnej półki zapewnią jeszcze bardziej dojrzałe i audiofilskie brzmienie, jednak Audio-Technica oferuje naprawdę dużo jak na tę półkę cenową.

Audio-Technica ATH-M50xBT2 - słuchawki nauszna zamknięte, łączność: bezprzewodowa

Wszyscy, którzy znają tę japońską markę wiedzą, jak dobrym patentem jest sposób składania tych słuchawek. W prosty sposób można je złożyć i wrzucić do torby, czy plecaka, w którym nie zajmą zbyt wiele miejsca, co jest bardzo przydatne w codziennym użytkowaniu.

Moim zdaniem są to niezwykle funkcjonalne i uniwersalne słuchawki, które wyróżniają się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Bowers & Wilkins Px7 S2e – precyzyjnie wykonane

Kolejnym modelem słuchawek z USB-C, który mogę szczerze polecić są Bowers & Wilkins Px7 S2e. Są to słuchawki klasy premium, wyróżniające się doskonałą jakością wykonania oraz naturalnym i audiofilskim dźwiękiem. Można je traktować zarówno jako słuchawki przewodowe, jak i model Bluetooth.

Bowers & Wilkins Px7 S2e to konstrukcja nauszna, która została niezwykle precyzyjnie wykonana z bardzo dobrej jakości komponentów. Pałąk wykończono przyjemną w dotyku tkaniną z błyszczącymi elementami. Eleganckie i nowoczesne wzornictwo to jednak dopiero początek zalet. Brytyjski producent zadbał także o wysoki komfort użytkowania słuchawek. Są one wygodne i tak dopasowane, że nawet długi odsłuch nie męczy. Poduszki nauszników mają pamięć kształtu, co podnosi komfort użytkowania.

Bowers & Wilkins Px7 S2e - słuchawki z ANC, asystent głosowy

Przez większość użytkowników ten typ słuchawek z pewnością będzie wykorzystywany bezprzewodowo, czyli wykorzystując Bluetooth. Warto jednak pamiętać o USB-C, które zapewni możliwość przesyłania plików w wysokiej rozdzielczości. Producent zastosował 24-bitowy procesor DSP odpowiadający za przetwarzanie sygnału cyfrowego.

Dźwięk oferowany przez słuchawki Bowers & Wilkins Px7 S2e bardzo pozytywnie wyróżnia się zwłaszcza pod kątem przestrzenności. Widać, a właściwie słychać tutaj kunszt i wieloletnie doświadczenie brytyjskiego producenta. Dźwięk odrywa się od muszli i wypełnia nas swoją złożonością oraz zaskakuje lokalizacją źródeł pozornych. Jest to analogiczne odczucie do słuchania zestawu stereo wysokiej klasy. Wystarczy posłuchać utworów takich jak „Sky” Toccata, czy Sarabande w wykonaniu orkiestry z filharmonii w Pradze. Chcę podkreślić także uniwersalny charakter brzmienia słuchawek Px7 S2e. Każdy gatunek muzyczny odtwarzany jest z wysoką wiernością oraz szczegółowością. Poszczególne części pasma są prezentowane w iście audiofilskim stylu. Bas jest sprężysty i wyraźnie zaznaczony. Duży plus za jego klarowność i kulturę nawet podczas głośnego słuchania muzyki. Świadczy to o bardzo dobrych przetwornikach, które zostały zastosowane w tym modelu. Średnicę opisałbym jako żywą i bezpośrednią, a przede wszystkim dobrze zestrojoną i spójną z basem. Oczywiście, najlepsze rezultaty dźwiękowe można osiągnąć słuchając plików w wysokiej rozdzielczości, do czego zachęcam.

Warto także wspomnieć, że słuchawki mają bardzo dobre parametry techniczne: szerokie pasmo przenoszenia i dużą dynamikę. Wszystkie parametry znajdziecie w sekcji dotyczącej specyfiki modelu na stronie internetowej, więc nie chciałbym, aby było to powielanie informacji zawartych w tej sekcji.

Bowers & Wilkins Px7 S2e, różne kolorystyczne warianty produktu, kolor: czarny

Słuchawki Bowers & Wilkins Px7 S2e wyposażone są w aktywną redukcję szumów (ANC), która pozwala na komfortowe słuchanie muzyki nawet w otoczeniu o większym poziomie hałasu. Dzięki 4 wbudowanym mikrofonom pomiarowym funkcja ta działa bardzo dobrze i doskonale reaguje na zmieniające się warunki otoczenia pod względem hałasu. Warto pamiętać, że aktywowanie tej funkcji skraca czas pracy baterii, więc zachęcam, aby używać jej rozsądnie, czyli tylko wtedy, gdy sytuacja tego wymaga.

Warto sprawdzić możliwości dedykowanej aplikacji, dostępnej na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS. Polecam na przykład sprawdzenie ciekawego i przydatnego trybu Ambient Pass-Through, który pozwala na dostosowanie słyszalności dźwięków z otoczenia. Dzięki temu można swobodnie z kimś porozmawiać bez konieczności zdejmowania słuchawek. W codziennym użytkowaniu przydaje się także funkcja szybkiego ładowania, pozwalająca w 15 minut doładować baterię, która wystarczy nawet na 7 godzin słuchania.

Słuchawki dostępne są w 4 wersjach kolorystycznych: szarej, niebieskiej, zielonej i czarnej.

Bowers & Wilkins Px8 – zaawansowana i stylowa konstrukcja

Bowers & Wilkins Px8 są flagowym modelem słuchawek brytyjskiego producenta. To niezwykle dopracowane i stylowe słuchawki nauszne o konstrukcji zamkniętej, przeznaczone dla najbardziej wymagających użytkowników. Brytyjski producent słynie z bardzo dobrych materiałów i starannego montażu, jednak wydaje mi się, że tutaj postarał się wybitnie. Wszystkie kluczowe elementy, takie jak pałąk, muszle, czy przetworniki są idealnie spasowane. Pałąk obszyty został delikatną skórą, która okazała się niezwykle przyjemna w dotyku. Moim zdaniem design oraz wykończenie tego modelu spełnią nawet wygórowane oczekiwania użytkowników. Kolorystyka i wzornictwo zastosowane w modelu PX8 sprawia, że cała konstrukcja wygląda stylowo i nowocześnie.

Bowers & Wilkins Px8

Sterowanie słuchawkami odbywa się za pomocą fizycznych przycisków, co jest proste i intuicyjne. Osobiście uważam, że w takich kwestiach sprawdzone rozwiązania są po prostu najlepsze.

Muszę przyznać, że producent zadbał o dodanie wielu bardzo przydatnych i użytecznych na co dzień funkcji. Mamy więc ANC, czyli aktywną redukcję szumów, która pozwala cieszyć się muzyką nawet w mniej sprzyjających warunkach, czytaj: wysokim poziomie hałasu. Łączność Bluetooth jest standardem, ale obsługa kodeku aptX HD, który wyróżnia się mniejszymi opóźnieniami oraz mniejszą kompresją już nie. Do dyspozycji mamy też intuicyjną, autorską aplikację mobilną Bowers & Wilkins Music. Zachęcam do jej wykorzystywania, ponieważ zawiera ona wiele przydatnych funkcji. Dzięki niej zyskamy dostęp trybu ANC, regulacji barwy dźwięku, sprawdzimy stan naładowania baterii, czy też ustawimy działanie przycisku wielofunkcyjnego.

Słuchawki Bowers & Wilkins Px8 bardzo dobrze przylegają do uszu, zapewniając solidną izolację. Warto wiedzieć, że w przetwornikach zastosowane zostały karbonowe membrany, znane z wysokiej serii głośników 700. Wyróżniają się one lekkością, sztywnością, krótkim czasem reakcji oraz niezwykle niskim poziomem zniekształceń. Ze względu na zaawansowane technologicznie przetworniki i ich potencjał brzmieniowy mocno zachęcam do przetestowania do korzystania z bezstratnych plików poprzez USB-C. Dzięki wysokiej analityczności dźwięku różnicę usłyszą nawet początkujący miłośnicy dobrego brzmienia. A tych bardziej zaprawionych w bojach chyba nie muszę przekonywać, aby choćby od czasu od czasu wykorzystać je jako słuchawki przewodowe. Właśnie w ten sposób można odkryć pełnię potencjału brzmieniowego flagowego modelu PX8.

Bowers & Wilkins Px8

Szerokie pasmo przenoszenia oraz niski poziom zniekształceń pozwoliły osiągnąć niezwykle rozdzielczy, detaliczny i szczegółowy dźwięk. To jeszcze wyższy poziom ekspresji i szczegółowości niż w opisywanym wyżej modelu Px7 S2e. Muszę przyznać, że niezwykłe wrażenie wywarł na mnie odsłuch kilku utworów, które dobrze znałem. Mam na myśli „What a Wonderful World” Luisa Armstronga, czy „Turn Your Lights Down Low” Boba Marleya. Mimo, że słyszałem je na różnych modelach słuchawek wielokrotnie, w tym przypadku stereofonia oraz głębia brzmienia była wręcz niesamowita. W dobrze zrealizowanych nagraniach koncertowych można na tych słuchawkach usłyszeć wszelkie niuanse akustyki oraz żywy i bezpośredni dźwięk z pełną gamą emocji. Bas jest wyrazisty i konturowy, co zachęca do słuchania utworów rockowych i bluesowych. 

Słuchawki USB-C – podsumowanie

Możliwość odtwarzania bezstratnych plików audio z telefonu to z pewnością gratka dla każdego miłośnika dobrego dźwięku. Wystarczy jedynie wybrać dobre słuchawki wyposażone w port USB-C i cieszyć się wysoką jakością dźwięku. Tym bardziej, że są rozsądnie wycenione, a przez to dostępne dla przeciętnego użytkownika. Polecam wziąć pod uwagę słuchawki wymienione w tym poradniku, które zagwarantują wygodę użytkowania, a przede wszystkim wysoką jakość dźwięku.

Jeśli szukasz sprawdzonych modeli słuchawek, które umożliwią odtwarzanie bezstratnego audio z telefonu, zachęcam Cię do odwiedzenia salonu Top Hi-Fi & Video Design i umówienia się na odsłuch. W naszej ofercie znajduje się szeroka gama słuchawek renomowanych producentów. Jako #EksperciDobregoBrzmienia pomożemy Ci wybrać model, który spełni Twoje oczekiwania. Wybierz słuchawki, które dadzą Ci wiele radości ze słuchania muzyki.


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: