Poprzedni
Następny

Przewody zasilające – dlaczego wpływają na dźwięk systemu?

Średnia ocen: 1
(1 ocena) 1 komentarz

IsoTek EVO3 Premier

Temat wpływu kabli zasilających jest kontrowersyjny, nie każdy bowiem jest w stanie lub ma możliwość zaobserwować wpływ przewodów na brzmienie systemu audio. Jednak wraz ze wzrostem klasy systemu audio uwypukla się znaczenie jakości kabla zasilającego na brzmienie domowego Hi-Fi.

Zjawiska występujące w kablach zasilających

Każdy przewód, także ten przeznaczony do zasilania urządzeń audio, posiada oprócz rezystancji także pojemność oraz indukcyjność, a więc zachowuje się jak układ połączonych ze sobą rezystora, cewki i kondensatora. W dodatku, jeśli taki przewód jest słabo ekranowany, to jest również anteną. Anteną są też kable doprowadzające prąd do naszego gniazdka.

Nie wnikając w szczegóły, taki układ nie tylko tłumi przechodzący przez niego prąd, ale również go filtruje, niektóre jego składowe wzmacnia oraz (jako antena) wychwytuje różnego rodzaju fale elektromagnetyczne ze środowiska. To, co dociera do urządzenia jest prądem zmiennym o częstotliwości 50 Hz częściowo zniekształconym, zawierającym także prądy (harmoniczne) o innych częstotliwościach. Należy dodać, że prąd docierający do naszych gniazdek też nie jest idealną sinusoidą.

IsoTek

Wpływ kabla zasilającego na brzmienie 

Wiąże się on z następującymi zagadnieniami:

  • samą jakością przewodzenia kabla (dotyczy to materiałów i parametrów),
  • przenikaniem zewnętrznych zakłóceń (dotyczy to ekranowania przewodu).

To, co się dzieje dalej z tym prądem zależy już od konkretnego urządzenia. Teoretycznie powinien on zostać dokładnie odfiltrowany przez zasilacz danego sprzętu, ale jakość tego filtrowania bywa różna. I tu dochodzimy do sedna problemu. Sprzęt High End (ogólnie mówiąc) jest na tyle czuły, że każda niedokładność sieci zasilającej (włącznie z kablami) jest przekazana dalej i wzmocniona dociera do uszu słuchacza. Sprzęt gorszej jakości wprowadza dodatkowo swoje zniekształcenia sygnału, które mogą być większe, niż te przychodzące z zasilacza. Na sprzęcie klasy High End można to usłyszeć o ile cały tor jest faktycznie najwyższej jakości oraz słuchacz jest w stanie zmianę usłyszeć. W środowisku audiofilskim przyjęło się, że na sprzęcie niższej jakości wpływu kabla zasilającego raczej nie zauważymy, bo i tak zostanie on "zagłuszony" przez zniekształcenia pozostałych składników systemu, jednak z naszego doświadczenia wynika, że warto sprawdzić za pomocą własnego słuchu, czy zmiana kabla na lepszy wniesie zmianę w brzmieniu. 

Wnioski końcowe

Prąd elektryczny ma charakter dryftu drgających elektronów (na zasadzie wahadła Newtona) o łącznej prędkości mniejszej niż 1 mm/s, spowalnianego właściwościami danego kawałka metalu - obecnymi w nim zanieczyszczeniami, strukturą włókien, temperaturą podnoszącą się wraz z natężeniem przepływu, efektem naskórkowym, dyfuzją magnetyczną i całą gamą innych zjawisk, w tym zewnętrznych zakłóceń elektromagnetycznych. W tym miejscu należy dodać, że zjawisko konkretnego przepływu prądu w danym kawałku metalu nie jest tożsame z idealnym abstrakcyjnym ruchem światła (fali elektromagnetycznej) w próżni. Również nie osiąga on bynajmniej teoretycznej szybkości c. W praktyce przyjmuje się, że wynosi 0,65-0,8 c. Dla najlepszych przewodów wynosi powyżej 0,9c - przynajmniej według deklaracji producentów.

AudioQuest NRG-Y3

Lepsze kable szybciej zatem przewodzą prąd i pozwalają unikać „niechcianych” interakcji między elektronami a przewodnikiem. Ponadto, lepszy kabel, zwłaszcza ten dedykowany do audio, szybciej potrafi reagować na chwilowe wzrosty zapotrzebowania na energię niż może to zrobić standardowy przewód ogólnego przeznaczenia. Dlatego też wyraźnie słychać różnicę w działaniu między poszczególnymi przewodami zasilającymi. A więc decyzja o zakupie specjalistycznej „sieciówki” nie będzie żadną fanaberią, tylko racjonalnym działaniem.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
1
Ocena:
Średnia ocen: 1

(1 ocena)

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: