Poprzedni
Następny

Odtwarzacz CD Hegel Viking – testy, opinie, recenzje i wideorecenzje

Viking to referencyjny odtwarzacz CD, który został zaprojektowany z myślą o tym, aby zapewnić optymalny odczyt danych z płyt kompaktowych i dźwięk wierny oryginalnemu nagraniu. Cel osiągnięto m.in. dzięki optymalizacji poszczególnych podzespołów. Jeśli szukasz wysokiej klasy odtwarzacza płyt CD do swojego hi-endowego systemu stereo, model Viking może być doskonałym wyborem. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję zakupową, sprawdź recenzje i testy tego modelu. Z artykułu dowiesz się również, gdzie możesz go kupić.

Odtwarzacz CD Hegel Viking:

w modelu Viking mamy technikę Line Driver oraz analogowy filtr dolnoprzepustowy

Odtwarzacz CD Hegel Viking – recenzja w „Audio”

Viking otrzymał nagrodę w plebiscycie EISA w sezonie 2023-2024 za najlepszy hi-endowy odtwarzacz CD. Do tej prestiżowej organizacji należy magazyn „Audio”, którego redakcja miała okazję testować urządzenie marki Hegel. Sprawdziliśmy jak odtwarzacz wypadł w redakcyjnym teście.

Już na początku recenzji autor zaznacza, z jakiego typu urządzeniem mamy do czynienia:

Viking jest purystycznym źródłem CD, bez wsparcia dla płyt SACD, bez cyfrowych wodotrysków, przełączanych filtrów, cyfrowych wejść czy regulacji głośności. Ma nawet mniej funkcji niż większość odtwarzaczy złotej ery CD. Skupia się na podstawowym zadaniu.

W teście nie zabrakło nawiązań do poprzednika, czyli modelu Mohican. Autor tekstu podkreśla jedną z różnic między pierwowzorem a Vikingiem:

Hegel wychodzi z założenia, że do odtwarzania płyt CD najlepiej sprawdzi się układ ściśle podporządkowany ich parametrom. Mohican działał identycznie, był jednak wyposażony w szufladę, natomiast Viking ma system szczelinowy. Hegel nie ujawnia, kto jest jego producentem.

Hegel Viking ma niezawodny szczelinowy napęd CD w odtwarzaniu płyt CD

Redaktor magazynu „Audio” wskazuje też na układ odpowiedzialny za przetwarzanie sygnału cyfrowego na analogowy:

Źródłowy sygnał PCM 16 bit/44,1 kHz trafia do przetwornika cyfrowo-analogowego, który jednak już nie jest układem 16/44,1 – ale współczesnym scalakiem mogącym poradzić sobie z materiałami wysokiej gęstości. To AKM 4493SEQ, należący do prestiżowej serii Velvet Sound i obsługujący sygnały PCM 32 bit/768 kHz, a nawet DSD512. Firma AKM rekomenduje go zresztą do źródeł wysokiej rozdzielczości.

Mamy również wskazaną jedną cech odróżniających Vikinga od innych odtwarzaczy dostępnych na rynku:

W przypadku większości źródeł cyfrowych obowiązuje standard 2 V napięcia wyjściowego. W przypadku Vikinga napięcie jest nieco wyższe, ok. 2,5 V, co przekłada się na ok. 2 dB wyższy poziom głośności.

Jak wypadł Viking podczas odsłuchów? Odpowiedź w teście mamy dość klarowną:

Viking to imię wręcz niestosowne dla tak wyrafinowanego brzmienia, wyzbytego agresji i ostrości, ale niepozbawionego dynamiki i precyzji. Viking nie jest też nazbyt łagodny, nie gra tendencyjnie ciepło, co przez pewien czas było „doktryną” dźwięku dojrzałego, zbliżającego się do analogu, wyzbytego cyfrowych naleciałości (...). Detale są pięknie osadzone na ciemnym tle, dlatego słysząc wszystkie smaczki, nie jesteśmy męczeni rozjaśnieniem.

Pełny tekst recenzji znajdziesz w numerze 1/2024 magazynu „Audio”. Możesz go przeczytać również TUTAJ.Sterowanie pilotem Hegel Viking i przesyłanie sygnału audio na inny system audio przez RCA, wyjście cyfrowe (Digital Out)

Odtwarzacz CD Hegel Viking – wideorecenzja

W naszej wideorecenzji przyglądamy się bliżej Vikingowi, czyli hi-endowemu odtwarzaczowi płyt CD od norweskiego Hegla. To urządzenie z gatunku tych, które mają robić jedną rzecz, ale za to na mistrzowskim poziomie. Zapraszamy na materiał, w którym omawiamy design, zastosowane rozwiązania techniczne i brzmienie urządzenia w zestawieniu z konkretnymi kolumnami i wzmacniaczami.

Odtwarzacz CD Hegel Viking – opinie

Konstrukcja darzona zaufaniem

W przeszłości recenzowałem kilka wzmacniaczy zintegrowanych firmy Hegel i mogę ręczyć za jakość dźwięku, jaką zapewniają. W dużej mierze to przekonanie to zasługa wydajności wbudowanego przetwornika cyfrowo-analogowego, który jest kluczową cechą odtwarzacza CD Viking tego norweskiego producenta. Nie muszę nawet słuchać Vikinga, żeby wiedzieć, że zagra dobrze.

Źródło: techradar.com

Hegel Viking oddaje nawet najdrobniejsze detale w odtwarzanym syngale audio

Dynamika, rytm i tempo

Odtwarzacz CD Viking firmy Hegel kosztuje tyle samo i wygląda niemal tak samo, jak wycofany już z produkcji odtwarzacz CD Mohican, który testowałem w 2017 roku (...). Nie spodziewałem się tego, jak efektownie Viking oddaje dynamikę, rytm i tempo utworu, czyli trzy cechy, które rzadko zauważam podczas streamowania muzyki.

Źródło: stereophile.com

Analogowa barwa

Miałem już okazję posłuchać w salonie nowego modelu CD od Hegla. Nie wiem czy gra lepiej niż poprzednik Mohican, bo nie miałem okazji porównać obok siebie. Dźwięk dalej mi się bardzo podoba. To mój dźwięk. Jak na źródło cyfrowe, ten odtwarzacz gra bardzo analogową barwą. Jest ten klimat, jaki pamiętam z poprzednika. Wykonanie jak to u Hegla, dość powściągliwy design, jednak spasowanie i materiały bardzo porządne. Napęd pracuje z gracją, szybko wczytuje.

Ocena: 5/5

Źródło: Opinie na tophifi.pl

Hegel Viking do odtwarzania płyt CD sprawdzi się we współpracy praktycznie z dowolnym systemem audio

Odtwarzacz CD Hegel Viking – gdzie kupić?

Odtwarzacz CD Viking to jeden reprezentantów hi-endowego portfolio produktowego cenionej norweskiej marki Hegel, której oficjalnym dystrybutorem w Polsce jest firma Audio Klan, właściciel ogólnopolskiej sieci salonów Top Hi-Fi & Video Design. To właśnie tam możesz przetestować, a także kupić ten wyjątkowy sprzęt audio. Obecni na miejscu #EksperciDobregoBrzmienia chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym produktem oraz omówią jego funkcje i zastosowane w nim rozwiązania, a także pomogą w doborze odpowiednich podzespołów do systemu audio. Prezentowane kolumny kupisz również za pośrednictwem naszej strony internetowej.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: