Poprzedni
Następny

Gramofon z multiroom – jak to zrobić? Sposobów jest co najmniej kilka

Przez cale dekady odtwarzanie muzyki wiązało się z posiadaniem fizycznego nośnika z jej zapisem. Obecnie większość z nas korzysta z cyfrowych form odtwarzania nagrań – plików zapisanych na dysku lub serwisów streamingowych. Czy można jednak nadal zatrzymać pasję do analogowego brzmienia płyt winylowych, dodając do niego nowoczesną funkcjonalność multiroom? Odpowiadamy w tym poradniku!

Spis treści: Gramofon do systemu multiroom

  1. Dlaczego nie rezygnować z fizycznych nośników muzyki?
  2. Gramofon jako centrum domowego systemu audio
  3. Nowe życie retro hi-fi – koncentrator audio
  4. Implozyjny przedwzmacniacz gramofonowy i już...
  5. Podsumowanie

gramofon do systemu multiroom

Dlaczego nie trzeba rezygnować z fizycznych nośników muzyki?

Choć streaming muzyki z platform takich jak Spotify, Tidal czy Apple Music dynamicznie rośnie rok do roku, nadal wielu z nas korzysta z fizycznej biblioteki muzycznej na płytach winylowych. Albumy często gromadzone przez lata wzbudzają w wielu nostalgię, a dla niektórych samo przeglądanie okładek jest niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Obcowanie z realnym nośnikiem może podkreślić doświadczenia, jakie wywołuje słuchanie muzyki w domowym zaciszu. Między innymi z tych powodów wielu z nas nie rezygnuje z bardziej analogowych sposobów odtwarzania ulubionych nagrań.

Oprócz sentymentalnej wartości, której mogą nabrać posiadane płyty mamy też inny czynnik – jakość brzmienia. Nawet jeśli winyl nie zostaje odtworzony doskonale z uwagi na jego stan, wielu melomanów wciąż preferuje naturalną niedoskonałość tego nośnika i związany z nim charakter dźwięku – często jest on „cieplejszy”, gładszy i bardziej organiczny porównując do odtwarzania plików na dysku lub muzyki na platformie strumieniowej. Dzięki obecnie dostępnym na rynku rozwiązaniom istnieje możliwość połączenia najlepszych cech – nowoczesnych funkcjonalności bezprzewodowych oraz zachowanie analogowego brzmienia płyt winylowych. Przedstawiamy kilka rozwiązań opracowanych przez uznane marki hi-fi obecne w branży od dekad.

Gramofon jako centrum domowego systemu audio

Czy gramofon może zachować swoje klasyczne cechy, a jednocześnie stać się nowoczesnym „mózgiem” systemu audio? Yamaha pokazuje, że tak modelem MusicCast VINYL 500. Innowacyjna konstrukcja łączy w sobie klasyczny gramofon z nowoczesnym odtwarzaczem sieciowym. Całość bazuje na wciąż rozwijanym ekosystemie bezprzewodowego odtwarzania multiroom. Funkcjonalność ta umożliwia strumieniowanie dźwięku z gramofonu na zewnętrzne głośniki kompatybilne z ekosystemem MusicCast. Łączność oparto o dwuzakresowe Wi-Fi (pasma 2.4 oraz 5GHz), a dodatkowo Bluetooth do odtwarzania cyfrowych plików z zewnętrznych źródeł – na przykład smartfona.

Gramofon - centrum domowego systemu audio

Wbudowany moduł sieciowy zapewnia dostęp do muzycznych serwisów strumieniowych, np. Tidal, Spotify i Deezer, a także radia internetowego. Dla maksymalnej rozdzielczości przesyłanego sygnału można korzystać z wymienionych platform wprost z aplikacji MusicCast (dostępnej na urządzenia z Androidem oraz iOS). Obsługa Wi-Fi oraz protokołu AirPlay 2 umożliwia też streaming plików hi-res w formatach FLAC, WAV, ALAC lub nawet DSD – wszystko wprost z urządzenia mobilnego lub serwera lokalnego NAS. Ostatnią opcję połączymy i obsłużymy we wspomnianej aplikacji Yamahy. MusicCast VINYL 500 to nie tylko gramofon i odtwarzacz sieciowy w jednym, ale również nowe możliwości dla posiadaczy starszych systemów audio, które chcieliby rozbudować o nowe funkcjonalności sieciowe. Inżynierowie Yamahy nie zaniedbali podstawowej funkcji urządzenia – odtwarzania czarnych płyt.

Gramofon multiroom MusicCast Yamaha

Stabilna konstrukcja o masie własnej 5.7 kilograma naturalnie tłumi niewielkie wibracje własne, jak i zewnętrzne, co przekłada się na angażującą dynamikę dźwięku oraz naturalne, analogowe brzmienie. Proste ramię z wkładką MM gwarantuje przejrzysty i otwarty dźwięk. Napęd opiera się na silniku prądu stałego, którego równe obroty są przenoszone jest na talerz za pośrednictwem paska. Całość zwieńczono minimalistycznym designem, kładąc nacisk na jakość użytych podzespołów oraz ich spasowanie. MusicCast VINYL 500 został zaprojektowany tak, aby pasował do każdego wystroju wnętrza i gustu oferując wykończenie w czarnym lub białym kolorze o połyskliwym wykończeniu.

Nowe życie retro hi-fi – koncentrator audio

Gramofon z funkcjami sieciowymi to niezwykle innowacyjne rozwiązanie, ale jeśli nie chcesz zmieniać modelu, który obecnie znasz i lubisz jego brzmienie, istnieje alternatywne rozwiązanie. Odpowiedzią na odświeżenie systemu stereo skupionego wokół odtwarzania płyt winylowych jest koncentrator (ang. „hub”) audio. Jednym z tego rodzaju urządzeń jest Bluesound HUB. Pod dość intuicyjną nazwą kryje się akcesorium sieciowe ułatwiające stworzenie wydajnego i funkcjonalnego systemu multiroom bez rezygnowania z analogowego brzmienia gramofonu. Dzięki niemu praktycznie dowolne przewodowe urządzenie audio może zamienić się w odtwarzacz wielostrefowy i przesyłać bezprzewodowo muzykę do jednego lub wielu urządzeń marki Bluesound wykorzystywanych w domowym systemie nagłośnienia strefowego BluOS.

Gramofon i koncentrator audio

Bluesound opracowuje bezprzewodowego rozwiązania hi-fi od dłuższego czasu. Rezultatem obecności w swoich szeregach inżynierów NAD jest minimalistyczny język projektowy połączony z technicznym przywiązaniem do detali. Stylowa obudowa o matowym wykończeniu mierzy jedynie 14.3 na 15.3 centymetra i wysokości 4.5 cm. Kompaktową konstrukcję łatwo w razie potrzeby ukryć i estetycznie ułożyć niezbędne kable sygnałowe. Na tylnym panelu ergonomicznie rozmieszczono szereg gniazd:

  • 1 wejście analogowe stereo RCA
  • 1 wejście phono stereo RCA dla gramofonów z wkładką typu MM (Moving Magnet)
  • 1 wejście optyczne Toslink
  • 1 wejście koaksjalne RCA (75 ohmów)
  • 1 wejście HDMI eARC (powrotny kanał audio przydatny do soundbarów)

gramofon i Bluesound HUB

Analogowy sygnał z gramofonu zostaje przetworzony w Bluesound HUB, dzięki czemu można cieszyć się ulubionym brzmieniem na głośnikach Wi-Fi kompatybilnych z ekosystemem marki. Urządzenie można łatwo wybrać jako wejście w aplikacji do zarządzania systemem BluOS. Bezpłatna apka na systemy mobilne iOS, Android oraz komputery z macOS lub Windows to jedno z najbardziej dopracowanych rozwiązań multiroom dostępnych obecnie na rynku. W aplikacji z łatwością dodamy do biblioteki preferowane serwisy strumieniowe lub serwer NAS, co pozwala na odtwarzanie plików lokalnych.

Wbudowany przedwzmacniacz gramofonowy MM przenosi dźwięk z gramofonu do wszystkich odtwarzaczy firmy Bluesound wykorzystywanych w systemie multiroom, umożliwiając strumieniowe odtwarzanie płyt gramofonowych w całym domu. Bluesound HUB działa jak sieciowy przedwzmacniacz gramofonowy o niskim poziomie szumów i szerokim paśmie przenoszenia, zapewniając wysoką jakość dźwięku. Przetwornik sygnału obsługuje rozdzielczość na maksymalnym poziomie 24-bit/192KHz. Maksymalnie można odtwarzać dwa strumienie sygnału – jedno z dowolnego wejścia analogowego oraz kolejne z dowolnego wejścia cyfrowego.

Implozyjny przedwzmacniacz gramofonowy i już – gramofon robi się bezprzewodowy 

Wiecie czemu „implozyjny”? Gdyż w Devialecie wszystko jest implozyjne i nie inaczej jest w przypadku ich sieciowego HUB’a Devialet Arch. Ten podobnie jak urządzenie od Bluesounda pozwala na podłączenie do niego dowolnego gramofonu (dosłownie, bo obsługuje zarówno wkładki MM, jak i MC). Następnie w sposób całkowicie bezprzewodowy kieruje sygnał z gramofonu do kompatybilnego głośnika Phantom. I wiecie co jest w tym fajnego? Że muzyki z winyla można wtedy słuchać na prawdopodobnie najbardziej spektakularnie brzmiących głośnikach bezprzewodowych na rynku.

PS. Do Arch’a podłączycie też telewizor.

Gramofon w systemie multiroom - gramofon bezprzewodowy

Podsumowanie

Obecnie dostępne rozwiązania branży hi-fi otwierają nowe możliwości fanom płyt winylowych. Połączenie analogowego brzmienia i nowoczesnych funkcji strumieniowania dźwięku do wielu pomieszczeń było nieosiągalne przed rozwojem ery streamingu. Zarówno gramofony z wbudowaną łącznością bezprzewodową, jak i koncentratory multiroom umożliwiają stworzenie nowoczesnego systemu audio, którego użytkowanie będzie przyjemnością. Dźwięk może być zarówno odtwarzany w wielu pomieszczeniach lub skupić się wokół pojedynczego miejsca – wszystko zależy od preferencji użytkownika.

Jakość podzespołów i funkcje sieciowe świetnie łączą potrzeby współczesnych melomanów, oferując analogowe brzmienie w odświeżonej formie odbioru. Jeśli pasjonują Cię analogowe nośniki, zachęcamy do odwiedzenia oficjalnego bloga Top Hi-Fi & Video Design oraz Strefy Wiedzy. Znajdziesz tam inne poradniki na temat gramofonów, akcesoriów im przeznaczonym oraz wskazówki jak poprawić brzmienie z „winyla”.

Sprzęt, który wzbudza Twoje zainteresowanie można odsłuchać w jednym z naszych salonów. Jako #EksperciDobregoBrzmienia przygotowujemy profesjonalne odsłuchy z możliwością bezpośredniego porównania wybranych urządzeń w pomieszczeniu zaadaptowanym akustycznie. Serdecznie zapraszamy!


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: