Poprzedni
Następny

„Gdzie ten Sub” – test soundbara Yamaha YAS-306 w „Audio”

YAS-306 to doskonale wyposażony soundbar firmy Yamaha, który może współpracować nie tylko z telewizorem, ale wieloma innymi urządzeniami, zarówno przewodowo, jak i bezprzewodowo. Jak w ocenie redakcji magazynu „Audio” wypadł ten model, pozbawiony klasycznego subwoofera? Przekonajmy się.

soundbar Yamaha YAS-306

Testujący zwrócili uwagę na to, jak zmieniał się rynek soundbarów. Wspomnieli także przy okazji o zaletach smukłych konstrukcji, bez zewnętrznego subwoofera w zestawie, do których model YAS-306 firmy Yamaha również należy. Głośnik niskotonowy jest w tym wypadku wbudowany w listwę soundbarową:

„Zintegrowanie” subwoofera polega na tym, że w listwie pracuje specjalna sekcja (sub)niskotonowa. Jak zwał, tak zwał, ale istotne jest to, że pracuje ona cały czas na rzecz wszystkich kanałów, co pozwala ekonomiczniej wykorzystywać jej ograniczone zasoby.

Z tyłu zainstalowano wyjście subwooferowe na wypadek, gdybyśmy się jednak zdecydowali na taką „ostateczność”.

Wyjątkowym rozwiązaniem w modelu YAS-306 są specjalne czujniki wykrywające sposób instalacji urządzenia:

…co jest frontem, bokiem i górą listwy, zależy od sposobu jej instalacji. YAS-306 możemy ustawić na stoliku albo zawiesić na ścianie, a wtedy przekręcamy ją o 90 stopni. Wówczas tweetery są kierowane lekko do dołu, a część ich zadań przejmują przetworniki średniotonowe, więc zmienia się sposób filtrowania, a soundbar dzięki wbudowanym czujnikom „wie”, czy leży czy wisi.

soundbar Yamaha YAS-306

Redaktor magazynu „Audio” obszernie opisuje także bogatą funkcjonalność tego niepozornego soundbara Yamahy, a wśród dostępnych rozwiązań wymienia m.in. funkcje sieciowe i bezprzewodowe odtwarzanie muzyki:

Yamaha jako jedna z pierwszych firm doceniła znaczenie sieci i zaprojektowała system MusicCast. Wraz z nią dostajemy jedną z najlepiej dopracowanych aplikacji mobilnych.

Gdyby jednak komuś MusicCast nie przypadł do gustu, może korzystać z systemów AirPlay lub Spotify Connect, co w wielu wypadkach załatwi strumieniowe potrzeby.

Wreszcie YAS-306 błyszczy dwukierunkową transmisją Bluetooth. Oznacza to, że listwa jest źródłem sygnału np. dla bezprzewodowych słuchawek, a nie tylko odbiornikiem.

Jak pod względem brzmienia wypada soundbar Yamahy? Jak się okazuje, brzmienie zależy nie tylko od konstrukcji soundbara, ale także od sposobu i miejsca instalacji urządzenia w pomieszczeniu:

Gdy soundbar stoi na szafce, dźwięk jest świeży i otwarty. Po zawieszeniu na ścianie – bardziej masywny i przygaszony, co dotyczy też wariantu wielokanałowego. Najlepsze efekty odbiorą, jak zwykle, osoby siedzące dokładnie naprzeciwko. Chociaż nie można ich porównać z działaniem tradycyjnego systemu wielokanałowego, to Yamaha nie po raz pierwszy udowadnia, że ze skromnych urządzeń potrafi wykrzesać przyzwoite, a nawet dojrzałe brzmienie.

soundbar Yamaha YAS-306

Pełna recenzja modelu YAS-306 firmy Yamaha w listopadowym numerze (11/2021) miesięcznika „Audio”.

Jeśli chcesz sprawdzić w praktyce, jak brzmią soundbary Yamahy i co potrafią, a może przetestować inny sprzęt audio lub telewizor klasy premium, zachęcamy do odwiedzenia naszych salonów Top Hi-Fi & Video Design. Fachowi doradcy chętnie pomogą i odpowiedzą na wszystkie pytania związane z oferowanym sprzętem.Poprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: