Poprzedni
Następny

Nagłośnienie hotelu, pensjonatu – poradnik Top Hi-Fi

Dobre wrażenia z pobytu, którymi zadowoleni goście dzielą się w mediach społecznościowych, to jedna z najlepszych rekomendacji hotelu czy pensjonatu. Skutecznym sposobem tworzenia takich doświadczeń jest – obok np. wystroju wnętrza – dopasowana do sytuacji muzyka. Oczywiście puszczana z dobrych głośników. W tym poradniku podpowiadamy, jak dobrać nagłośnienie do hotelu bądź pensjonatu.

Spis treści: Nagłośnienie do hotelu, pensjonatu

 1. Nagłośnienie do hotelu, pensjonatu – na co zwrócić uwagę

 2. Głośniki do hotelu – jakie masz opcje?

 3. Nagłośnienie do hotelu – amplifikacja

 4. Nagłośnienie hotelu – przewody

 5. Nagłośnienie hotelu – doradztwo

 6. Nagłośnienie hotelu - podsumowanie

Klienci hoteli na pewno docenią dobre nagłośnienie oferowane w pokoju

Source: Nik Lanús on Unsplash

Nagłośnienie do hotelu, pensjonatu – na co zwrócić uwagę

Czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, wybierając nagłośnienie do hotelu, jest sporo. Dlatego zacznij od dobrego planu. Powinien on uwzględniać przede wszystkim wykaz pomieszczeń do nagłośnienia oraz ewentualny podział na strefy dźwiękowe.

Czym jest „strefa dźwiękowa”? To obszar, w którym wszystkie głośniki odtwarzają dźwięk z tego samego źródła. Może składać się z jednego bądź nawet kilku pomieszczeń. Na strefy można też podzielić jedno duże pomieszczenie. W takiej sytuacji trzeba jednak zadbać o zachowanie odpowiedniej (zależnej od powierzchni) odległości między nimi – tak, aby fale dźwiękowe na siebie nie nachodziły.

Przykładem podziału na strefy jest chociażby wydzielenie obszarów tematycznych, czyli np. strefy relaksu (SPA, sauna), strefy aktywności (siłownia, ścianka wspinaczkowa), strefy restauracyjnej. W praktyce bowiem do każdego z takich miejsc pasuje inny rodzaj muzyki.

Głośniki do hotelu – jakie masz opcje?

Głośniki do hotelu powinny być dobierane pod specyficzne potrzeby danego projektu

Jakie głośniki wybrać do hotelu? Tutaj dostępne są dwa główne rozwiązania, czyli bezprzewodowe głośniki multiroom oraz instalacja audio, w skład której wchodzą głośniki instalacyjne i wzmacniacz bądź wzmacniacze instalacyjne.

Zacznijmy od multiroomu. Jest to rozwiązanie o tyle wygodne, że nie wymaga prowadzenia przewodów. Aby skomunikować ze sobą głośniki, wystarczy sieć Wi-Fi. Najlepiej dedykowana wyłącznie systemowi multiroom, niedostępna dla gości. Przeszkodą może okazać się natomiast ograniczony zasięg sygnału. Standardowo wynosi on do ok. 50 m dla częstotliwości 2,4 GHz oraz do ok. 15 m dla 5 GHz. Dużo zależy jednak od zastosowanego sprzętu, więc w praktyce koniecznie może okazać się korzystanie z repeaterów sygnału. Dlatego systemy multiroom polecamy przede wszystkim do mniejszych przestrzeni i hoteli.

Hotele mają różne strefy i każda z nich może wymagać innego rodzaju nagłośnienia

W większych natomiast sprawdzą się głośniki instalacyjne podłączone do wzmacniacza sieciowego. Takich wzmacniaczy możesz zresztą użyć kilku, aby uzyskać odpowiednią liczbę stref. Same głośniki zamontujesz w suficie podwieszanym lub na ścianach, co pozwoli je też łatwo wtopić w wystrój wnętrza. Niektóre modele mają nawet maskownice, które można malować. Przy wyborze głośników do hotelu weź też pod uwagę to, do jakich przestrzeni i pomieszczeń będą przeznaczone.

Głośniki do przestrzeni wspólnych hotelu

Przestrzenie wspólne, jak np. wspomniana już restauracja, siłownia czy choćby basen, często są miejscami dość głośnymi. Z tego względu ich nagłośnienie musi być zaplanowane w taki sposób, aby w razie potrzeby muzyka mogła stać się nie tylko tłem. Sama liczba głośników zależy oczywiście od powierzchni pomieszczeń, ale warto przyjąć regułę, że przyda się trochę mocy w zapasie, zwłaszcza w przypadku głośników instalacyjnych. Ostatecznie lepiej dodać jeden głośnik więcej, niż potem rozbudowywać instalację i ponosić koszty dodatkowej pracy.

Korytarze hotelowe również są przestrzenią gdzie przyjemna muzyka zrobi dobre wrażenie na gościach

Source: Tony Yakovlenko on Unsplash

Na potrzeby tego poradnika wydzieliliśmy następujące strefy wspólne:

 • Recepcja i korytarze – dobrze, by Twój hotel witał gości nie tylko atrakcyjnym wystrojem, ale i miłą dla ucha muzyką. Nie może jednak być zbyt natarczywa, żeby nie utrudniać choćby formalności, np. meldunku. Wybór konkretnych głośników zależy też od sposobu ich rozmieszczenia. Jeśli dysponujesz dużą przestrzenią, a jeden głośnik chcesz umieścić już w wiatrołapie (co często robią duże hotele), zdecyduj się na głośniki instalacyjne (koniecznie odporne na warunki atmosferyczne, jak np. Bowers & Wilkins AM-1). Natomiast głośniki multiroom lepiej sprawdzą się w mniejszej przestrzeni.

  Głośniki instalacyjne odporne na wilgoć i wiatr
 • Restauracja hotelowa – tutaj muzyka powinna być przyjemnym tłem. Warto więc zadbać o dobrą jakość brzmienia, a także odpowiednią propagację dźwięku. Sytuacja, w której przy jednym stoliku będzie zbyt głośno, a przy innym – zbyt cicho, nie jest pożądana. Jeśli chodzi o same głośniki – mogą to być zarówno bezprzewodowe głośniki mulltiroom, jak i dyskretne głośniki sufitowe albo naścienne. Wszystko zależy od wystroju wnętrza i Twojej koncepcji na dopasowanie do niego nagłośnienia hotelowej restauracji.

  Muzykę w restauracji hotelowej zdecydowanie warto serwować, choć oczywiście z wyczuciem Source: Ralph Darabos on Unsplash
 • Hotelowa siłownia – energiczna muzyka sprzyja aktywności fizycznej. Dlatego w hotelowej siłowni warto postawić na mocne głośniki z nieco podkreślonym dołem pasma. W dużym pomieszczeniu (o pow. 80 m2) sprawdzą się np. sufitowe Bowers & Wilkins CCM382, oczywiście podłączone do dobrego wzmacniacza. Do mniejszego dobrym wyborem będą głośniki multiroom Audio Pro A10 MKII, które można przymocować na uchwytach Audio Pro WB-201.

 • Hotelowy basen – w tej strefie muzyka również ma stanowić tło, nie musi być tak głośna ani energiczna jak w siłowni. Dlatego głośniki na basen warto wybrać, uwzględniając głównie kryterium wodoszczelności. Naszym zdaniem jedną z ciekawszych propozycji są tu instalacyjne głośniki naścienne, jak np. Bowers & Wilkins AM-1.

  Głośniki instalacyjne pozwolą gościom hotelu cieszyć się dobrym dźwiękiem w każdym jego zakątku
 • Hotelowa strefa SPA – tutaj – podobnie jak w przypadku basenu – dobrze mieć na uwadze odporność na wilgoć. A jeśli muzyka stanowi element któregoś z zabiegów relaksacyjnych, warto również postawić na odpowiednią jakość brzmienia. Dlatego polecamy aktywne głośniki sufitowe od Lithe Audio, np. model o wielkości 6,5 cala spełniający normę IP44.

Głośniki do pokoju hotelowego

Jeśli głośniki planujesz umieszczać także w pokojach hotelowych, proponujemy dwa rozwiązania. Pierwszym jest utworzenie ekosystemu multiroom i umieszczenie (przytwierdzenie na stałe) kompatybilnych z nim głośników. Drugim – wyposażenie pokojów w pojedynczy głośnik Bluetooth lub multiroom.

Muzyki w hotelu można słuchać z użyciem głośnika multiroom

Pierwsze rozwiązanie sprawdzi się w większych pomieszczeniach, np. apartamentach. W każdej części takiego pokoju możesz umieścić po jednym głośniku. Do sterowania nimi posłuży np. wbudowany w ścianę tablet z zainstalowaną aplikacją producencką. Tutaj polecamy np. współpracujące w ramach systemu Bluesound głośniki Bluesound Pulse Flex 2i, które łatwo dopasować do eleganckiego wnętrza.

Audio Pro również ma w swojej ofercie głośniki, które dla hoteli mogą być rozwiązaniem

Drugie rozwiązanie jest przeznaczone do niewielkich pokojów. Głośnik oczywiście dobrze jest przytwierdzić na stałe, aby nie groziła mu zmiana właściciela. Proponowane przez nas modele to głośnik Bluetooth Audio Pro BT5 oraz głośnik multiroom (obsługuje także łączność Wi-Fi) Audio Pro Addon C5 MkII. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że goście mogą sparować z głośnikiem swój telefon przez Bluetooth.

Nagłośnienie do hotelu – amplifikacja

Teraz kilka zdań o wzmacniaczu, bądź ogólnie o zasilaniu głośników instalacyjnych. Zaczynając od wzmacniacza pamiętaj, że jest on potrzebny wyłącznie wtedy, kiedy decydujesz się na klasyczne pasywne głośniki instalacyjne. Jego wybór zależy oczywiście od tego, ile stref chcesz utworzyć, oraz tego, ile w danej strefie będzie głośników. Jeśli chcesz, aby jeden wzmacniacz obsługiwał kilka stref, musi to być model wielostrefowy, np. Yamaha XDA-AMP5400RK. Pamiętaj tylko, że każda strefa będzie wymagać odrębnego źródła, które podłączysz do wzmacniacza sieciowego – może to być np. odtwarzacz CD bądź odtwarzacz sieciowy. Możesz również wybrać osobny wzmacniacz dla każdej strefy. Tutaj kluczowym parametrem jest liczba kanałów, które obsługuje dany model. Jeśli chcesz w jednej przestrzeni umieścić więcej, np. 12 bądź 16 głośników, potrzebujesz wzmacniacza dwunasto- bądź szesnastokanałowego.

Systemy aktywnego nagłośnienia sufitowego Lithe Audio

Druga opcja, to aktywne głośniki instalacyjne takie jak te od Lithe Audio. To produkty, gdzie wzmacniacz jest już elementem całej konstrukcji głośnika i możemy do niego podłączyć jeszcze głośnik pasywny. Chcąc łączyć ze sobą większą ilość głośników Lithe, wtedy korzystamy z sieci bezprzewodowej i łączymy je w strefy, grupy, a to daje nam wręcz nieograniczone możliwości adaptacji pomieszczeń w zakresie odtwarzanego w nich dźwięku. Wszystko wygodnie sterowane z poziomu aplikacji oraz z obsługą popularnych serwisów streamingowych.

Nagłośnienie do hotelu – przewody

Przewody do głośników możesz poprowadzić wewnątrz ścian lub na ich powierzchni. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, postaw na solidne przewody wysokiej jakości. To kluczowe, aby instalacja działała długo i sprawnie. Nawet najmniejsza awaria może bowiem grozić koniecznością rozkuwania ścian. Wybór przewodów koniecznie należy skonsultować z Ekspertem, by zaoszczędzić czas i pieniądze.

Nagłośnienie do hotelu – doradztwo

Choć w teorii może wydawać się proste, w praktyce nagłośnienie pensjonatu lub hotelu często okazuje wymagającym tematem. Każdy obiekt ma przecież indywidualne cechy, które niekoniecznie muszą sprzyjać akustyce. Czasem trzeba też uwzględnić wewnętrzny system komunikacyjny, którym przez mikrofony porozumiewają się poszczególne sekcje obiektu. Dlatego jeśli szukasz optymalnego rozwiązania i pomocy z nagłośnieniem pensjonatu bądź hotelu, skontaktuj się z nami.

Instalacje Audio-Video

Od wielu lat projektujemy, wykonujemy i konfigurujemy Instalacje Audio Video, dlatego oferujemy pełne wsparcie na każdym etapie tworzenia systemu audio. A z naszych usług korzystają klienci z różnych branż.

Nagłośnienie do hotelu – podsumowanie

W przypadku hoteli i pensjonatów jedno jest pewne: dobre nagłośnienie takiego miejsca działa na Twoją korzyść. Dlatego warto zadbać o to, aby gościom mógł towarzyszyć wysokiej jakości dźwięk. Jeśli chcesz posłuchać proponowanego przez nas sprzętu, a także poznać inne produkty i akcesoria, zapraszamy do najbliższego salonu Top Hi-Fi & Video Design. #EksperciDobregoBrzmienia zaprezentują Ci głośniki, wzmacniacze i pomogą wybrać te najlepsze dla Ciebie.

Przeczytaj również nasze pozostałe treści:


Muzyka potrafi pisać najlepsze historie. Usłysz swoją, dzięki Top Hi-Fi & Video DesignPoprzedni
Powrót do aktualności
Następny

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: