Poprzedni
Następny

Jaki odtwarzacz strumieniowy kupić?

Odtwarzacz strumieniowy to urządzenie, które służy do odtwarzania strumienia audio z muzycznych serwisów strumieniowych (najpopularniejszymi w Polsce są Spotify, oferujący stratny strumień, oraz Tidal, umożliwiający odsłuch w formacie bezstratnym), a także internetowych stacji radiowych. Odtwarzacz strumieniowy pełni również funkcję odtwarzacza sieciowego, odczytującego pliki audio z dysku sieciowego. Niektóre modele obsługują również dane z przenośnych dysków i pamięci typu pendrive podłączanych poprzez złącze USB.

 Yamaha MusicCast WXA-50

(Yamaha MusicCast WXA-50 łączy funkcje wzmacniacza zintegrowanego i odtwarzacza sieciowego, dzięki czemu wystarczy do niego podłączyć kolumny głośnikowe, aby cieszyć się wysokiej jakości muzyką)

Obsługa plików – od skompresowanej muzyki do formatów studyjnych

Odtwarzacz strumieniowy stał się pełnoprawnym źródłem muzyki, pod pewnymi względami przewyższając odtwarzacze płyt CD. Urządzenie to zapewnia m.in. natychmiastowy dostęp do całej biblioteki utworów, pozwala odtwarzać muzykę w formatach studyjnych, takich jak DSD 5,6 MHz i PCM 384 kHz/24 bity, a przy tym zapewnia stuprocentową powtarzalność odczytu. Oczywiście, klasę urządzenia wyznacza w głównej mierze przetwornik cyfrowo-analogowy zainstalowany w urządzeniu. Jednak wiele modeli wyposażonych jest w cyfrowe wyjścia, umożliwiające podłączenie do zewnętrznego przetwornika c/a, co pozwala podnieść jakość brzmienia.

Szeroko pojęte odtwarzacze sieciowe przygotowane są do odczytu plików audio w różnych formatach, zaczynając od popularnych, skompresowanych MP3, a kończąc na bezstratnych plikach studyjnych FLAC 192 kHz/24 bity lub DSD 64/128. Wybór formatu kodowania decyduje o ilości miejsca, jakie dany plik zajmuje na dysku. Dla porównania przyjmijmy plik muzyczny, którego odtworzenie trwa 4 min 30 sek.:

 • MP3 128 – 5 MB
 • MP3 320 – 14 MB
 • FLAC 44,1 kHz/16 bitów – 55 MB (jakość płyty CD)
 • FLAC 96 kHz/24 bity – 120 MB

Z powyższych informacji możemy wyliczyć, że na dysku o pojemności 2 TB zmieścimy prawie 4 tys. utworów zapisanych w jakości CD.

 Bluesound VAULT 2

(Bluesound VAULT 2 – serwer muzyczny wyposażony w twardy dysk o pojemności 2 TB, odtwarzacz CD i moduł odtwarzacza sieciowego)

Wygodne sterowanie za pomocą aplikacji na smartfony, tablety i komputery

Odtwarzacz strumieniowy pobiera dane za pośrednictwem sieci domowej, przewodowo złączem Ethernet lub bezprzewodowo poprzez sieć Wi-Fi. Połączenie bezprzewodowe jest wygodnym sposobem komunikacji z siecią, ale trzeba pamiętać, że w tym przypadku nie będziemy mogli odtwarzać plików w formacie HD czyli 24 bity. Jednak łączność bezprzewodowa przynosi jeszcze jedną korzyść. Dzięki niej odtwarzacze strumieniowe można obsługiwać za pomocą aplikacji na smartfon, tablet lub komputer. Niezawodność, czytelność oraz intuicyjność aplikacji ma bezpośredni wpływ na komfort obsługi urządzenia.

Yamaha MusicCast R-N602  

(Yamaha MusicCast R-N602 - bezprzewodowe sterowanie urządzeniem i przesyłanie muzyki umożliwia bezpłatna, intuicyjna aplikacja na smartfony/tablety z iOS lub Androidem)

Serwery muzyczne – zgraj swoje płyty CD na wewnętrzny twardy dysk

Jedną z odmian odtwarzaczy strumieniowych są modele wyposażone w twardy dysk. Spełniają one wtedy rolę serwerów muzycznych, udostępniających swoją zawartość innym odtwarzaczom sieciowym. Wyposażone również w napęd CD, służą do zgrywania kolekcji płyt na twardy dysk. Urządzenia te potrafią zidentyfikować płytę, opisując plik nazwą wykonawcy i utworu oraz wyszukać i dołączyć okładkę albumu. Użytkownik może dokonać wyboru formatu do jakiego urządzenie zgrywa muzykę (np. MP3 lub FLAC). Przykładem takiego urządzenia jest m.in. Bluesound VAULT 2. Wśród konstrukcji przeznaczonych dla bardzo wymagających użytkowników, warto zwrócić uwagę na high-endowy model NAD M50.2 (fot. poniżej), który łączy w sobie odtwarzacz CD, serwer muzyczny i odtwarzacz sieciowy.

NAD M50.2

Yamaha MusicCast – system audio dla całej twojej rodziny

Wymienione cechy powodują, że odtwarzacze sieciowe są bardzo dobrym źródłem muzyki do systemów multiroom. Ich możliwości oraz aplikacje do obsługi bezprzewodowej pozwalają zbudować wielostrefowy system nagłośnienia z niespotykaną do tej pory elastycznością i wygodą użytkowania. Przedstawicielem wspomnianej kategorii jest autorski system Yamaha MusicCast, który unifikuje obsługę poszczególnych urządzeń audio-video w domu. Za pomocą aplikacji możemy personalizować ich ustawienia, zarządzać nimi indywidualnie lub grupowo sprowadzając obsługę skomplikowanego systemu do łatwego i przejrzystego sterowania. Ambicją producenta jest implementacja systemu MusicCast do wszystkich urządzeń z oferty. Szczególnej uwadze polecamy odtwarzacz strumieniowy Yamaha MusicCast WXC-50, który pozwala przeobrazić dowolny system audio w element systemu MusicCast, wzbogacając go o funkcje sieciowe.

Yamaha MusicCast WXC-50

(Yamaha MusicCast WXC-50 – odtwarzacz strumieniowy z wbudowanym przedwzmacniaczem, który pozwala wzbogacić tradycyjny sprzęt stereo lub amplituner kina domowego o pełen dostęp do funkcji sieciowych)

Bluesound – dźwięk w studyjnej jakości w całym twoim domu

Alternatywą do zaprojektowania wysokiej klasy systemu multiroom może być kanadyjski Bluesound, opierający ofertę o kompaktowe rozwiązania, np. odtwarzacz strumieniowy NODE 2, wzmacniacz z funkcjami strumieniowymi POWERNODE 2, serwer/odtwarzacz strumieniowy VAULT 2 oraz rodzina głośników strefowych PULSE. Najpopularniejszymi modelami z oferty tego producenta są odtwarzacz NODE 2 oraz serwer VAULT 2. Funkcjonalność tych konstrukcji, podobnie jak innych urządzeń Bluesound, zwiększa obsługa nowego kodeka MQA, zapewniająca możliwość odsłuchu strumienia 24-bitowego z serwisu Tidal.

Bluesound

(Rodzinę urządzeń Bluesound tworzą bezprzewodowe odtwarzacze sieciowe multiroom, dzięki którym można stworzyć aż 34 niezależne strefy audio)

Funkcjonalne połączenie – odtwarzacz strumieniowy i wzmacniacz zintegrowany w jednym

Odtwarzacze sieciowe lub strumieniowe występują także w wersji zintegrowanej ze wzmacniaczami. W wielu przypadkach pozwala to uprościć zakup systemu stereo lub multiroom, ograniczając zakup do wyboru współpracujących kolumn. Przedstawicielami tej grupy są m.in. Yamaha MusicCast WXA-50Bluesound POWERNODE 2 oraz seria amplitunerów stereo Yamahy, tj. MusicCast R-N402D i MusicCast R-N602, które dzięki bardzo dobremu wyposażeniu pozwalają na podłączenie wielu źródeł dźwięku, zarówno cyfrowych, jak i analogowych (gramofon). Umożliwiają  one również odbiór i transmisję muzyki za pomocą Bluetooth. Użytkownicy urządzeń Apple mogą skorzystać z protokołu AirPlay. Dzięki atrakcyjnej cenie przy swoich możliwościach stanowią najpopularniejszą kategorię urządzeń.

Yamaha MusicCast R-N402D

(Yamaha MusicCast R-N402D jest stereofonicznym amplitunerem sieciowym, którego funkcjonalność zwiększa wbudowany tuner cyfrowy DAB+)

Bardziej wymagający klienci zwrócą uwagą na urządzenia kanadyjskiej marki Moon. W jej portfolio znajduje się m.in. znakomity odtwarzacz MiND. Jest on oferowany w wersji dyskretnej oraz zaimplementowanej w wysokiej klasy urządzeniach DAC i wzmacniaczu zintegrowanym Nēo ACE.

 Moon Ace

(MoonNēo ACE należy do grupy odtwarzaczy muzycznych typu all-in-one – po podłączeniu kolumn głośnikowych zyskujemy w pełni funkcjonalny system audio wzbogacony o pełen dostęp do funkcji sieciowych)

Artykuł został napisany przez konsultantów z katowickiego salonu Top Hi-Fi & Video Design –ogólnopolskiej sieci specjalistycznych salonów, powstałych ponad 20 lat temu, aby pomagać klientom w doborze i budowaniu wymarzonych systemów audio-video.

Potrzebujesz pomocy? Skontaktuj się z salonem Top Hi-Fi & Video Design w Katowicach (tel.: 32 203 66 72, e-mail: [email protected]) lub odwiedź jeden z naszych 14 salonów. Bez pośpiechu, przy filiżance dobrej kawy i w miłej atmosferze postaramy Ci się pomóc, a nasi konsultanci odpowiedzą na każde Twoje pytanie.

Jeżeli jesteś zainteresowany najnowszymi informacjami i specjalnymi ofertami, zapisz się na nasz newsletter.

Poprzedni
Powrót do strefy wiedzy
Następny
5
Ocena:
Średnia ocen: 5

(21 ocen)

Polecane

 1. Supercena Bestseller
  R-N602 (czarny)

  R-N602 (czarny)

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 2 299 zł Normalna cena 2 899 zł
 2. Supercena
  VAULT 2

  VAULT 2

  Bluesound
  Bluesound
  Już od 3 999 zł Normalna cena 5 699 zł
 3. Supercena Bestseller
  R-N602 (srebrny)

  R-N602 (srebrny)

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Cena promocyjna 2 299 zł Normalna cena 2 899 zł
 4. MusicCast WXA-50

  MusicCast WXA-50

  Yamaha
  Yamaha MusicCast
  Już od 2 395 zł Normalna cena 2 495 zł

Polecane

Umów się na prezentację w salonie

W każdym z naszych salonów znajduje się sala odsłuchowa, w której w miłej atmosferze zaprezentujemy Ci brzmienie wybranego przez Ciebie sprzętu audio.

Umów się na spotkanie

Zobacz listę salonów

Umów

Top Hi-Fi & Video Design

Salony firmowe

Salony firmowe

Top Hi-Fi & Video Design: